Gazette vast 't arrondissement 1.5peren. 'T wordt winler. Kieshertoriuingcjn. i\r 764. 15 Jaar. Politiek. Stads-, Kunst- en Letternieuws. Verschillige Tijdingen, Markten, Eekendniakingeii. Politieke berichten. AANKONDIGINGEN RECLAMEN ABONNEMENT: In Frankrijk houden de partijen in den Senaat zich bezig met den keus van twee onafzetbare senateurs, welke voor die vergadering moeten benoemd worden. De rechterzijde en de uiterste rechter zijde hebben beslist bunnen keus te vestigen op generaal Vinoy en M. Clics- nelong. De linkerzijden trachten bet eens te worden met liet center om die twee benoemingen te beletten. De boeren Ramponl en Magrin, heb ben daarover een onderbond gehad met den beer d'Audiffret-Pasqurër, die geen uilslag beeft opgeleverd. De voorzitter van den Senaat beeft geantwoord dat bij en zijne vrienden zullen trachten generaal de Chabatid La Tour te doen kiezen, maar wat de tweede vraag betreft, dat dit zal afbangen van den keus die de linkerzijden zullen doen. De kwestie van den Oosten, mag men eene depeche uit Engeland gelooven, zou weldra in eene conferentie besproken worden. M Elliot, gezant van Engeland te Constantinopel zou voorstellen aan de mogendheden gedaan hebben. Ziehier wa trin die voorstellen bestaan De conferentie zal zich te Constanti nopel véreenigen en al de mogendheden zullen er deel aan nemen, Turkije in begrepen. Elke mogendheid zaldoo. twee afgevaardigden vertegenwoordigd zijn. De grondslagen van liet programma, dal aan de Conferentie zal worden onder worpen, zullen de volgende zijn lu Onschendbaarheid en onafhanke lijkheid van Turkije. 2° Verklaring van al de mogendheden dal zij geene vergrooling van grondgebied zullen betrachten en dat zij zich zullen onthouden een uitsluitelijken invloed of concession, aangaande de handelszaken in Turkije, te bekomen. Voor de bevrediging der opgestane provintiën, zal men tot grondslag nemen de engelsche voorstellen door M. Elliot overhandigd. Tot hiertoe weet men nog niet of de mogendheden die grondslagen hebben aangenomen. Turkije zal maar antwoorden als bet de antwoorden der overige mogendheden zal kennen. De internationale rechtbanken in Egyp te hebben onlangs bare voorzitters, enz. gekozen, in vervanging van de aflre- denden. Bij liet bof van appel is herkozen de beer Lapenno (Oostenrijk), en tot onder voorzitter gekozen de heer Giaccone (Italiën)- in plaats van den lieer Lclour- neux (Frankrijk). De rechtbank te Alexandrit: heeft ge kozen tol ondervoorzitter, in vervan ging van den beer Jansen (Bejgic), den beer Moriondo (Italië), en tot plaatsver vangend ondervoorzitter den beer Bargcbr (Oostenrijk). Door de rechtbank te Kaïro zijn ge kozen lot voorzitter, in plaats van den beer de Sloppelaer (Nederland), de heer Hagens (Duilschland), en lot ondervoor zitter de beer de Sloppelaer voornoemd, wiens mededinger, een Franschman, een sterke minderheid van stemmen op zich vereenigde. De rechtbank le Ismaïlah koos tol voorzitter den beer van Bemmelen (Ne derland). lol ondervoorzitter den beer de Brouwer (Belgie). Eergisteren hebben de voorbereidende kiezingen voor den voorzitter der Repu bliek in Amerika plaats gehad. De uitslag is nog niet gekend, maar de strijd is zeer lievig geweest. Ja, we gaan er zooal slillekens naar toe de dagen korten dat ge 'i ziel de wind staat meer noord-west dan zuid oost, de regen klettert hardnekkig tegen de ruiten en brengt kou voeten en drup neuzen binnen de zon wordt al langsom schaarscber en bare stralen zwakker; 'l wordt recht winter... Voor den rijke, voor den gegoeden burger bet ft dat woord nu wel niets akeligs bet gure seizoen schrikt hem maar niet af., integendeel Dan is bel immers dag aan dag feest in de koesterend verwarmde en helder ver lichte schouwburgzalen dan beginnen de lange smakelijke soupeetjes bij de opgesmukte dischlafel vol rookende spij zen en perelenden drank dan zijn er vriendebezoeken zonder eind, waar wal mende thee et dampende grof/s geschon ken worden dan kan men immers ballen en mallen, dansen en woelen zonder moè worden en zonder uit scheiden... En dal de dagen dan ook korter wor den, och zooveel le spoediger slaapt de rentenierende burger ze door, en zooveel le langer duurt bet kermisleven bij bougies en gazlicbt Maar de geringe man, de arme werker boort den winler met minder gunstig oor in zijnen killen schoorsteen builen. 'T is een kostelijk gast, de winter, die zoo ongenood en onbeschoft langs de gescheurde ruilen en de gespleten deur- paneelen binnen 't buis weet te dringen En vooral tegenover arme, schamele menschen is bij zoo veeleischend Zonder te vragen of er geld is en of er crediel is. bischl bij heel 'nen voorraad kolen in den kelder en aardappelen in den bak bij wil, dal vader eene warmere jas koope dat moeder een dikken rok meerder nanlrekke dal de kleinijes nieuwe wollen kousen, en eenen molli- gen borslrok krijgen dal bet beddedeksel dubbel zwaar gespreid worde dal er van vier uren 's namiddags licht in de voor kamer en heel den grondigen dag vuur in den haard brande dat... in een woord, de sture, norsche winter is een dwingeland, een eeuwenoude kozak, die van geene goede reden hooien wil en niets anders te kiezen geeft dan dan verwarmt u en eet smakelijk - of zoo niet. sterft dan \an honger en kou. En boe dikwijls, ai te dikwijls, gebeurt liet niet, dal juist die komst van den bardvoebtigen winter de oorzaak wordt, dat al wat bij wenschl en eisclü onvind baar. onkoopbaar wordt dat bet werk stil ligt, dat bel geld le kort schiet, dal bet crediel ophoudt, dalde kolen schaarsch en de aardappelen peperduur in prijs stijgen, dal de wanne jas van vader en de dikke rok van moeder in den Berg van Bermbertigbcid stijf cn vast gevrozen hangen en moeten blijven hangen, dat de wollen kousen en de borstrok dor kleinen sedert verleden jaar geheel aan flarden vielen, en dal bel beddedeksel juist verkocht werd om gisteren brood te betalen. Wal ellende brengt den winter Dal zij, die door fortuin en stand tegen de guurheden \an bet barre jaargetij beschermd zijn, toch niet te diep bunnen minder bevoordeelden naaste vergeten Genieten is bel recht van eiken def- ligen inenseh alhoewel toeval en noodlot dat recht zoo schreeuwend ongelijk en onrechlveerdig verdoelen Genieten! dat mag al wie T eerlijk kan maar zegt, gij rijken en gelukkigen der aarde die dan toch genieten inoogl en te genieten weel. is bel ook geen genot, geen hoogste genot, wanneer ge door uwe gunst anderen laat genieten, en ge om uwe milde aalmoes heel een huisgezin u dankbaar zegenen ziel T geldt, dat gij aan kleederen en spij zen, aan zingestreel en praal besteedt, levert u stellig in ruiling menig uurtje van zaligen trots en innige tevredenheid uurljes die toch voorbijsnellen en nooit lerugkeeren. Maar de aalmoes met menscliliovend hart geschonken baart edele zelfvoldoe ning en menige stonden van rust en genot, die trouw bijblijven en eeuwig duren. Kleine Gazet). Om de klerikalen te beletten door be drog en omkooping de kiezers van hun nen plicht afiewenden en om de recht zinnigheid in de kiezingen Ie bekomen, gehouden oogenhlik stelt de Bond der liberale vereenigingen de volgende wijzigingen voor Vooreerst zou men de kiezers van een geheel arrondissement volgens de letters van 't alphabet iangschikkenDe kiezers wier naam mei A. B e» C begint, zonden bet eerste bureel uilmaken, die mei I), E en F. liet Iweedc bureel, enz. Dit ware een middel om de huilen- kiezers. die nu als eene kudde bijeen worden en geen enkel vrij hebben onder de overige kiezers te mengen en alzoo was de drukking, die de geestelijkheid op de kiezers uitoefent groolendeels onmo gelijk. Nog eene tweede hervorming die dc Bond voorstelt, is de invoering van den couloir of gang, waarin de kiezer zelf zijn kiesbriefje zou moeten gereed maken. Dit stelsel bestaat tegenwoordig in Enge land en levert er een voldoende uitslag op. Volgens dat onderwerp zou bel stem briefje voorop gedrukt, al de namen der kandidaten bevatten en maar aan den kiezer worden overhandigd, bij liet uit- röepi n van zijnen naam. De voorzitter bij bel overhandigen van het briefje stelt er een stempel op. De kiezer, van dien bulletin voorzien, begeeft zieii onmiddelijk in den gang, en daar, zonder dat iemand bel kan zien, is hij verplicht zelve op zijnen bulletin, door een voorop bepaald teeken, de na men aan te duiden voor wie bij wil stemmen of wie bij wil uitschrabben. De kiezer gaal rechtstreeks van den gang naar liet kiesbureel en overhandigt zijn briefje aan den voorzitter. Op die wijze denkt men de drukking le beletten, welke men op de kiezers uil- oefent, door bet geven van geteckeiide briefjes. Men heeft ook de kwestie opgeworpen, of de kiezer niet zou kunnen gedwongen zijn door bet een of ander teeken, zelf zijn briefje kennelijk te maken. Daarin denkt men te voorzien., door al de stembriefjes, voor dat zij geopend worden van de v'erscjiillïge bureeleu naar het hoofdbureel over te brengen, die daar onder elkander le mengen in een enkelen trommel, en vervolgens de stemopneming te doen. Men kan dan die stembriefjes op nieuw verdoelen aan de vcrschillfge bur.celen, om bel werk te bespoedigen. Dat is nagenoeg bel ontwerp dal de Bond der liberale associatie aanveerd heeft en welke door de liberale associatie van Gent in bare laatste nlgemeenc ver gadering, werd voorgesteld. Blijft nu nog le zien, of de Kamer, ten minste de meerderheid dor Kamer, die artikels in de wel zal willen veran deren; maar wij rekenen op de kracht dadigheid der leden van de liberale lin ker zijde om dit ontwerp te doen slem- men, ten einde gedaan te maken niet een stelsel van bedrog cn omkooping, waarvan de klerikalen tol hiertoe een al le schandalig gebruik hebben gemaakt. (tiii'celUixiiuidestraat, 39. 10 c c ii t i c in i* it de regel. 25 centiemen den regel. Brieven en pakken moeten vrachtvrij toegezonden worden fr. -1-00 's jaars voor de sfarï, l'i'. j-50 voor geheel Belgie. liniienlandsche verzendingen, 't port daarboven. 10 centiemen het nnniuier. Men schrijft in op al de poslbureelen. BE TOEKOMST. IJZEREN-WEG. VERTREKUREN VAN IJl'EREN NAAR Poperinghe-Haztffirouck. 9-07- 12-07. - 5-57. Poperinghe. 7-20. - 9-07. - 5-1)7. - 0-50. - 8-45. - 9-50. Kortrijk. 5-54. - 9-40.- I i-20. - 2-3.i. - 5-25.- Roeselare. 7-50. - 12-25. - 0-45. Lanj'etnai'k-On.s'ende. 7-18. - 12-00. - 0-20.

De Toekomst (1862-1894) | 1876 | | pagina 1