m Gazelle van 'I arrondissement IJperen. De Kieshervorming. De zedelijkheid op den huilen. i\r 766. 15e Jaar. Zondag 2611 November 1876. Politiek. Stads-, Kunst- en Letternieuws. Verschillige Tijdingen, Markten, Bekendmakingen. Politieke berichten. AANKONDIGINGEN UECLAMEN ABONNEMENT: Do Kamer dor Godepulecrdon hecfl do kiezing van M. Peyrusse goedgekeurd. Bij de kiozing voor oenen afgeveerdigde te Valence, is M. Christofle, republikein, gekozen. De Echo bevestigt dat in eene verga dering van senateurs der linkerzij, gene raal Borel gekozen is als kandidaat onaf- zelbare senateur. De Journal de Saint-Pëtershourg het gekende orgaan van prins Gortsclia- koiï, drukt in zijn hoofdartikel van gis teren de lioop uit, dat onder den aige- meenen drang van Europa en de nood wendigheden van bel oogenblik, 'I urkije zal toegeven. De wapeningen die in Rusland plaats hebben zijn gcene bedreigingen tegen den vrede, maar weleer zware opofferin gen die bet keizerrijk zich oplegt, om de weldaden van den vrede te Verzekeren en de kristenen te beschermen. Indien echter de oorlog onvermijdelijk werd, zou de natie dien met des te meer krachtdadigheid willen, omdat hiertoe niet zou zijn overgegaan, dan nadat alle vredelievende pogingen mislukt waren. Het rtissiscli officieel blad bevat liet keizerlijk besluit tot het aangaan ccner lecning en zegt dat die gebillijkt wordt door den politicken toestand. Hel drukt de hoop uil dat al de klassen der samen leving deel zullen nemen aan de inschrij ving. Dit zal inderdaad het bewijs leveren hunner oorlogszucht, vooral wanneer ze beseffen dal die eerste stap hun verleiden kan. De gelukkigste oorlogen eindigen altoos, dat is bewezen, door wreede staatshuishoudkundige rampen. De italiaansehe Kamers zijn maandag geopend. De troonrede spreekt in zeer geruststellende bewoording over den staat der onderhandelingen betrekkelijk de Oostersclie kwestien. Zij drukt het vertrouwen uit dat hel italiaansch kabi net in den bijval der conferentie stelt. De troonrede kondigt een wetsontwerp aan, bestemd om de waarborgvyet te vol ledige n het gouvernement wil niet dal de inmenging der geestelijkheid op de openbare vrijheid inbreuk doet. Eene kieshervorming zal ook voorgesteld wor den, met het doel hel getal kiezers te vermeerderen. De tien nieuwe senatoren, door koning Victor Emmanuel benoemd, zijn gene raal Cavalli, prof. JVIolescholl, prof. Pamieri, direkteur van Vesttvius-obser- vatorium, vier prefekten en drie gewezen leden der Kamer van afgevaardigden. Uit Berlijn meldt men dat prins von Bismarck met zijne vrouw en dochter te Berlijn is aangekomen. Hij heeft zich terstond naar hel ministerie van biiiten- landsche zaken begeven. Wanneer men de clericale bladen leest en voornamelijk bladen die hel daglicht zien in kleine stadjes als ons Yper, kan men zijne lezing niet voleindigen (wan neer men den moed beeft van ze te lezen) zonder zijne schouders op te halen of zijne veronlweerdiging le voelen rijzen. Zóó flauw zijn veel artikels, zóó laste rend en schendend zijn sommige andere. Men leze hel nummer van het Nieuws blad van Yperen, van Zondag laatst Eerst treft men een artikel aan overM'. Bara dit artikel is gi trokken uil het Fondsenblad en helpt wonderwel aan de wekelijksche dommigheden van hel Nieuwsblad te Vperen uitgegeven. Die porlttgaalpapierkens, waarvan de heilige schrijvers lot aan de knoezels nog niet komen van den heer Bara, durven het ook wagen hem den steen te werpen en hein te verkleenen die ezels Het tweede artikel over den eisch van eene andere kieswet, is even uitzinnig of listig, alles ommekecrende, redeneeren er de schrijvers in alsof de liberalen, dooi de voorgestelde wet een stelsel wilden in brengen ten voordecle cénor poli lick e partij De onbeschaamde leugenaars willen hunne lezer eene leugen te meer op vesten. De natie heeft, vijf malen achter een duidelijk haren wil veropenbaard zegt het vuilhlek. De natiemen zegt daartegen de Natie. Door preek- en biechtstoel benauwd gemaakte buiten lieden, naar de slembus geleid als eene kudde schapen naar den abattoirdie brave lieden, die het hoofd volgeblazen zijn met logen en venijn tegen de braafste mensclien der wereld, zijn genoodzaakt geteekendc briefjes in de bus te steken of zijn vervolgd en plat geruïneerd, en die eeredieven van clericale gazetschrij vers noemen ditde natie Het Plaatselijk, dat men het plaatse- slijk zou mogen noemen, (zóó moddor- achtig is het geschreven), onder voor wendsel hel zich aan te trekken vöor hel geloove werpen zij de liberalen alle slaeh 'vaii scheldwoorden naar het hoofd en maken van deze gelegenheid gebruik om hu nneHeiliggeestmis voor de Kamers op te hemelen en deze die in het TeDeum geweest zijn te vernederen en te belas teren. Dan heeft men een artikel over de fricadelle-school. De Burgemeester aanvallen, de mees teressen verachtelijk trachten te maken, ziedaar den grond van hun schrijven en binstdicn ziet men in de Zuidstrate een paleis oprijzen gebouwd met honderde duizende franken welk arme en opstraat- geslelde nonnekeos betalen Een Irotscli gebouw als uit den grond gekomen, als of men de geburen in ernen saspul wilde hegraven en de omliggende achterplaatsen der bijzondere huizen eklipseeren En dewijl zij zoo aan hel modderen waren, hebben zij «net de lieer burge meester en die meestéressen der meisjes- sludsschool-Lamolle niet tevrede geweest, zij hebben nog eene andere reputatie trachten te schenden of den persoon te vernederen. Gelukkig vaagt iedereen zijne hielen aan het geblaf der honden van het Nieuwsblad. De teste zijn ezelarlikels. zeer wel geschikt om plaats te vinden in een blad, dal, men zou liet zweeree, geschreven is door zijne geliefkoosde beestjes. A. Trap. C. Dular. De Kamer heeft dinsdag de discussie voortgezet over de geldigheid der kiezin gen van Antwerpen. Brugge en Upcmi. Het is zeer waarschijnlijk dat die discus sie nog geheel de week zal duren, want naar men ons meldt, zou men van deze gelegenheid gebruik maken om eens de consciëntie van de klerikale partij in 'I algemeen te onderzoeken en aan te toonen. wat voortreffelijke palriolen en nuttige burgers zij zijn en hoe liet land op hen zou mogen rekenen indien hel in gevaar verkeerde. Nu, wij deuken dal de voortzetting eeuer politieke discussie niet slecht zou zijn, dit zou in alle geval de beraadslaging over de troonrede, die wij niet gehad hebben, vervangen. Er is bij voortduring veel volk iu de tribunen, om de discussie, welke tegen woordig plaats heeft, hij Ie wonen gis teren stond hel volk tot in de Leuven- scheslraal om binnen te dringen. Men ziel dat het publiek belang in de debatten stelt en het ministerie met of legen dank de kieshervorming zal moeten toeslaan, die zoo eenparig en met zooveel recht gevraagd wordt. Vóór de zitting had er een ministerraad plaats in het paleis, welke lol half twee geduurd heeft. Men verwachtte zich aan eene officieele mededeeling, maar er is niets bekend gemaakt. Het kabinet weet dat de linkerzijde weigert aan de samenstelling eener par lementaire commissie deel te nemen. Men is nieuwsgierig of M. Malou nu die commissie uilsluitclijk uit leden der rechterzijde zal benoemen, zooals hij vrijdag bij het verlaten der zitting zegde, dan wel of hel ministerie zelf zich met hel maken van een wetsontwerp zal ge lasten. Dit is wat men zich afvraagt. De lieer Le Ilardy de Beaulieu heeft de motie van M. Bara ondersteund en heeft staande gehouden dat de tusschcn- koinst der geestelijkheid op het kiester- rein, onze nationale instellingen in gevaar brengt. De redenaar heeft zelfs hel gedacht uitgedrukt dat de geestelijkheid, door den Staat betaald, 't is le zeggen door het volk. zicli zou moeten onthouden als kiezer, daar zij geheel vreemd is aan alles wal op politicked en staathuishoudkun digen terrein gebeurt. De priester moei geen dienst als soldaat, noch als burger wacht doen hij moet geen deel van den jury maken, hij moet geene bewijzen van bekwaamheid geven, ten zij voor mannen, die men weel, niet zeer nauw zien. om eene goed betaalde plaats van den Slaat te hekomen. En ondanks al die voordeeion en de weinige lasten die hij te dragen heeft, v il li ij nog meester spelen. De hoe. Sainetelelle heeft ook eene welgepaste veïgelijkking gemaakt tus- schen de versehillige klassen van kiezers. Hij vroeg of men ooit hoort spreken van de magistraten die de kiezers geweld aan doen. zooals de geestelijkheid of men ooit de officieren van hel leger zieh niet de kii'zingen heeft zien bemoeien of kiezers dwingen in deze of gene zin te stemmen Indien zoo iets moest gebeu ren, er bestaat geen twijfel of de rechter zijde zou de kiezing vernietigen of een enk west vragen. Hel is de heer Woeste, een waal, advokaat te Brussel en vertegenwoordiger van Aalst, die de verdediging der gees telijkheid op zich heeft genomen om te protesteren legen de onrecht veerdige aanvallen, waarvan die zachtmoedige, die onschuldige geestelijkheid het voor werp is en heeft zieh gewroken met de vrij metselaars le doen doorgaan aisecne sekte die op de kiezers drukt, even als werden de vrijmetselaars door den Staal betaald, gelijk de bisschoppen en al wal een zwart kleed draagt. De klerikale redenaar heeft zieh legen eene veronderstelde ontbinding verklaard en gevraagd dat de kiezingen van Brugge, Antwerpen en ïJperen zouden goedge keurd worden. Als men de klerikale bladen léést, zou men geneigd zijn te géloöven dat er niets zoo zedelijk is als den huilen. De kleri- kalen komen altijd met statistieken af. Ziet go wel, zeggen zij. dat de groote steden bedorven zijn en de dorpenbewo ners in eenvoudigheid en braafheid le ven honderde en honderde onwettige goboorlens worden jaarlijks te Brussel op de hoeken van den burgerstand aan- geleekend, terwijl men op den builen weinige meisjes-moeders aantreft. Maar de klerikale gazetten zeggen nooit dat de meeste meisjes der dorpen en kleine sleden naar de groole sleden gaan. ecnige weken voor dal zij moeder worden zij zeggen nooit. helgene nochtans officieel bestalïgd is. dat een zeer groot getal moeders van onwettige kinderen, boerenmeisjes zijn, die hunne opvoeding in hun dorp hebben genoten, die tol zeventien of twintig jaren op hun dorp naar vespers en lof, alle weken le biechten cn naar dc congregatie gingen. Bureel: Diximidcatrant. 39. 10 ccntlcuii'n den regel. 35 centiemen den regel. Brieven en pakken tnoeten vrachtvrij toegezonden worden. fr. '£-00 's jaars vooc de stad, Sr. s-50 tooi- geheel België. Builcniandsche verzendingen, 't port daarboven. SO ecEitiemcn het itnuimcs*. Men schrijft in op a! de postburèelen. DE TOEKOMST, 1.17. F. BEN-WEG. VERTREKUREN VAN 1JPÈREN NAAR Poperinglie-Hazenrouck. 9-07. - 12-07. - 5-57. Poperinghe. 7-20. - 9-07. - 5-57. - <5-50. - 8-45. - 9-50. korlrijk. 5-54. - 9-4(5.- 1 i-20. - 2-35. - 5-25.- Roeselare. 7-50. - 12-25. - <i-4!i. Langeraark-Oostettde. 7-18. - 12-0(5. - (5-20.

De Toekomst (1862-1894) | 1876 | | pagina 1