POPERINGHE. Stadsnieuws. Briefwisseling der Toekomst. Vcrschillige Tijdingen. Wij spraken onlangs met eenen ge neesheer van Brussel die man welke door de belrekkingen van zijn ainbt zeer wel ingelicht is, bevestigde ons dat de meeste vrouwen welke in de hoofdstad van niets anders dan van zedeloosheid leven, boerinnen zijn. Wil men een staal hebben der zede loosheid op den builen Met parket heeft onlangs in eene onzer omliggende dorpen een onderzoek geo pend Een meisje was er in eenen vijver verdronken. Het onderzoek der magis- slraten heeft vastgesteld dat de verdron kene zwanger was en dat zij zich uit wanhoop had om hel leven gebracht haar verleider was de knecht harer moe der. Die knecht heeft dit bekend en beroemt zich dat de twee andere dochters zijner meesteres, die insgelijks in geze- genden toestand verkeeren, door hem bedrogen zijn de minnares welke die schurk op een ander dorp heeft, is insge lijks zwanger. Ziedaar wat de zedelijkheid op den buiten beteekent. En ons verwondert dat niet. Hebben de priesters wel tijd om over eer en deugd te preken? Moesten zij dit doen, dan zouden zij zich met de politiek niet kunnen bezig houden, dan zouden zij de kiezingen niet kunnen bewerken. En worden niet alle zonden vergeven door den politieken priester aan wie klerikale kiezer is, of de zoon of de dochter is van eenen klerikalen kiezer? De bisschop van Gap heeft opnieuw tot zijne geestelijken een herderlijken brief gericht, die in volkomen overeen stemming is met zijn vorigen. M. Guil- bert is een der weinige prelaten, die met bekommering zien, hoezeer het priester ambt heden ten dage misbruikt wordt, hoe de geestelijke, met den hartstocht van een partijganger, deel neemt aan den strijd over staatkundige vraagstuk ken. Hij ziet daarin een groot gevaar voor den godsdienst en tracht die ver derfelijke richting, in zoover het hem gegeven is, te keer te gaan. Hij zegt verder behartigenswaardige waarheden aan de ullramonlaansche dagbladen. Het schijnt schrijft hij, dal wij tamelijk scherp ons leedwezen betuigd hebben over zekere dagbladen, die zich voor alles uitgevende voor ka tholiek, aan hun Katholicisme eene par- t ij kleur geven. Sommige dier bladen voelden zich daardoor gekrenkt en be weerden dat onze klacht niet gegrond was. Hoe dit zij, 'l is zeker dat wij onzen afkeer te kennen hebben gegeven en nog te kennen geven over elk blad zooge naamd catholique avant tout, jdal zich tevens als het orgaan van eene staatkun dige partij hare dagbladen heeft aldus geeft de bisschop verder te verstaan, het ligt in den aard der zaak maar een katholiek dagblad moet en mag geen staatkundige partij dienen. De godsdien stige organen mogen nooit den wijzen raad van den heiligen Augustinus vergeten eenheid in het noodige, vrijheid in het twijfelachtige, en liefde in alles. Univers, spreek hel banvonnis uit over den bisschop, gelijk ge dagelijks doet over de aanzienlijkste mannen, op welke Frankrijk roem mag dragen, of laat het mea culpa over uwe lippen komen, en erken dal de bisschop, woor den van echten godsdienstzin heeft ge sproken. Monde, verloochenden bisschop werp hem uil als een ketter, of buig u in ootmoed voor den prelaat, die met zooveel kordaatheid diep miskende waar heden doet hooren in dezen ongezonden tijd Kiest dit of dal. Dit is, dunkt me, de logische orde. BURGERSTAND Huwelijken. Sterfgevallen. Yperen, den 23" November 187(5. OuderliEigc bijstand. - Zondag laatst vereenigde eene echte volksfeest rond de 2000 mensclien in de groote Hallezaal. De Maatschappij van Ouderlingen bijstand, onlangs opgericht door de oudleerlingen der stedelijke Gemeenteschool had een concert ingelicht waarvan al de uitvoerende muziekanten hunne geleerdheid ontvangen hebben in dit model-geslicht, en zij mag fier zijn over baar debut, want het feest heeft alle verwachting overtroffen men zag de levendigste toegenegen heid op ieders gelaat voor dit werk dat geroepen is om groote diensten te bewijzen aan de wer kende klas. Het menschlievend doel waardoor deze maatschappij tot stand kwam, kon niet missen de gulhartigste vriendschap aldaar Ie doen heerschen. Men was te huis en alles gaf aanleiding om iedereen met het edelste gevoel, de broeder lijkheid, te bezielen. Na de uitvoering der twee eerste stukken van 't programma La Muette de Porlici en La Marclie Royale des Enfants Beiges, werd er eene conferencie gegeven dooi' eenen vriend van 't volk. Zijne aanspraak liep op de voordeden dei- geleerdheid voor den werkman, de noodzakelijk heid van het sparen en het doel en de voordeden eener maatschappij van Onderlingen bijstand. En alzoo boeide hij eene uur lang zijne t ilrijke toe hoorders, die door hun handgeklap bewezen dat helgene zij zoo talentvol voor het oog gebracht waren, hun ter herte ging. Na de conferentie, speelde hel muziek eene schoone valse, getiteld S'e Cecilia, en opzettelijk door M. Balmaekers gearrangeerd voor de inhul diging der nieuwe sociëteit. Een tweede koor: Le Chant des Amis, met kleur, juistheid en samen hang voorgedragen,eene romance met veel gevoel gezongen door M. Delmotte, en ten slotte een komieksch stuk uitgevoerd door M. Maillard, iets om de muren te doen lachen ware het zake dal hel publiek niet moest gelachen, hebben afwisse lend de 2000 menschen in dit concert verrukt en verlustigd. Het feest werd gesloten door hel «ui voeren der fantaisiebrillanle op les Gorgienncs, gearrangeerd door M. Olto, oud muziekmeester der Pompiers, en opgedragen aan M. den Burge meester. Onze gelukwenschen aan degenen die het inilialif genomen hebben van deze nieuwe instel ling, en wij bedanken de maatschappij omdat zij ons de gelegenheid verschafte een feest bij te wonen dat den stempel droeg van weerdigheid, ware broederlijkheid en volksgezindheid. [Ingezonden). Burgerwacht. - 4e Schieting van het wintersaizoen. 12 November -187G Schieting met het geweer Comblain. 1. Vandermarliere, L. 71) 2. üumon, A70 5. Maillard, G05 4. Lebbe, A60 «"Schieting van het wintersaizoen. 19" Nov'. Patroonfeest van Z. M. de Koning. 1Dumon, A. 20 25 25 25 25 120 2. Deweerdt, Ch. 20 20 25 20 25 110 5. Swekels, L. 25 25 20 20 20 110 4. Leclercq, Th. 25 20 20 15 25 105 5. Lombaert, Ch. 20 20 20 25 20 105 6. LigyAlb. 20 25 20 20 20 105 7. Vandermarliere, L. 20 25 20 20 20 105 8. Lebbe, A. 25 20 20 20 20 105 9. Ligy, F. 20 20 20 15 25 100 10. Candaele, J. 20 20 20 20 20 100 11. Lrsaffre, A. 10 25 20 20 25 95 .12. Podevyn, A. 15 20 20 20 20 95 15. Vermeulen, R. 20 15 20 20 20 95 14. Tyberghein, J. 20 15 20 20 20 95 15. Renier, H. 20 20 15 20 20 95 16. Pool, II. 15 20 25 20 15 95 van den 17 tot den 24 November 1870. GEBOORTEN te zamen, 15. Mannelijk geslacht Vrouwelijk 8) 5) Dekeerle, Carolus, behanger en Menu, Amelia, dienstmeid. VanlootLudovicus, 70 jaren, herbergier, weduwaar van Maria Francois, Lange Thourout- straat. Claeys, Philippus, 85 jaren, zonder beroep, echtgenoot van Catharina Debandt, Mee- nenslraat. Schaique Edouard 63 jaren, zonder beroep, echtgenoot van Pauline Pabst, Houtmarkt. Tack, Emilius, 15 jaren, Meenen- slraal. Doolaeghe,Petrus, 76 jaren, herbergier echtgenoot van Melauia Velghe, Vleeschhouwer- straat. Van Ackere, Amelia, 79 jaren, zonder beroep, weduwe van Petrus Waelkens, S'-Jans Hospitaalstraat. Monprez, Maria, 83 jaren, zonder beroep, echlgenoote van Ludovicus Soenen Meenenstraat. Decroix, Maria, 39 jaren, kant werkster, echlgenoote van Joannes Lieven,Tichel straat. Kinderen beneden Mannelijk geslacht 2) de 7 jaren: (Vrouwelijk id. 2) Den 24 November 1876. BEKENDMAKING. Sedert Zondag laatst hebben wij nog deze bij zonderheid vernomen dat de mirakel-busse eene zoo donderende losbarsting veroorzaakt heeft,dat de assistenten den tijd niet gehad hebben om de noodige instrumenten bij le halen 'T is alsdan dat Civiale, om nog meerder onheil te voor komen, den edelen moed gehad heeft van zijn Zondag-hoedje uitterêiken In min lijd dan er aan een kwezel noodig is om de eer en reputatie van eenen liberalen burger te schenden, was het hoedje plompende vol met zwarte gal, gemengeld met eene soort van groote mieren, en daaren boven eene dikke, harde, ongeknabbelde brokke. Men zag aanstonds dat het noch Juiltjes welklin kende tong, noch zijne verpletterende pen, noch zijn onwederleggelijk boekje was. Na 'tstukzorg- vuldiglijk met Sa lette water a fgewasschen le hebben in het vooruitzicht van ei' later eene mirakuleuze relikwie van te kunnen maken, heeft men met verwondering vastgesteld dat de dikke ongekab belde brokke een groot stuk van eene gazet was. Maar in den staat van afgematheid waarin zich de doorluchtige spreker en schrijver J'. Cnape- lynck, principaal van't bisschoppelijk kollegie bevond,ten gevolge van d'operalie,heeft men hem nog niet kunnen vragen hoe hij zonder knabbelen dal stuk gazellepapier binnen gespeeld heeft. De zieke is nog niet buiten gevaar en men vreest altijd voor een ongeluk. Poperinghe, den 24 November 1876. Geeft voor Sint-Dieterw penning J u De Paus zit in 't gevang, hij slaapt op slroo a en 0. M. de H. Kerk heeft nood ii Geloovige zielen, slaat uwen Vader bij, komt n ter hulp van uwe Moeder en geeft voor Sint- ii Pieters penning Die aldus durven spreken noemen zich de apos tels der waarheid en de opvolgers van Jestis, en toen zij de taal der waarheid spreken, richten zij met schijnheiligheid den blik lot den hemel en storten geveinsde tranen Indien er nog ten voordeele der lagere geeste lijkheid zekere verschooning voor de kerkelijke troggelarijen interoepeu is, dan kan ze alleenlijk spruiten uit den staat van verslaafdheid waarin de hedendaagsche pastors en onderpastors zich gedompeld vinden. Men weet immers dat, indien een van hun, man genoeg ware om niet te buigen voor de bazen en weigerde zich aan al hunne geboden te onderwerpen, bij zonder medelijden vernederd, vervolgd, verlaten, ja zelfs van zijne plaats in de kerk en van zijn brood beroofd zou worden. Voorbeelden zijn niet moeilijk om vinden en men weet ook dat, alswanneer er te kiezen valt lusschen buigen of bersten, de groote menigte buigt 'T gaat ook alzoo onder de priesters I Vraagt hel liever aan Monseigneur den krooleter, die geheel de bende kent op zijn afgeknaagd duimlje. Maar wat moet men denken van de groote kopstukken die, alhoewel zij van hunne plaats niet of ten minste zeer moeilijk kunnen afgezet worden, nochtans in zaak van Paus en penningen liegen dat zij het zelve geloo- ven en hunne onderzaten onophoudelijk tot leu gentaal dwingen ii De Paus zit gevangen, hij slaapt op stroo en O. M. de II. Kerk heeft nood En daarmtê stellen zich ontelbare kerels te been, zich in alle huizen dringende, niet als arme, oude of behoeftige menschen die in hunnen nood eene almoes van de medoogendheid huns evennaasten afsmeken, maar wel als hooveerdige gebieders, die allerbest van den invloed hunner kleeding en van de onwederstaanbare macht der jesuitekerk overtuigd zijn. Arm of rijk, klein of groot, geern of noö, iedereen geeft, of om beter te zeggen, laat zich iets of wat afperssen. Want, al wie niet geven wil of beweert dat hij niet geven kan, wordt op de zwarte lijst gebracht en met een onverzadelijken papenhaal overladen. ii O. M. de II. Kerk heeft nood Inlusschen koopen de paters en nonnen de schoonste eigendommen op iedere gemeente, om er paleizen op te stichten de bisschoppen en kardinalen pareren zich met purper en goud, zij houden groot huis en rijden met koets en peerden Van onder tot boven, de zwarte kwakzalvers leven in overvloed en zwemmen in 't geld. ii 0. M. de H. Kerk heeft nood En kardinaal Anlonelli komt te overlijden, een fortuintje achterlatende van omtrent de TACHTIG MILJOENEN, genoeg om d'helft van Poperinghe te koopen 80,000,000 franks, waarvan vijftig miljoenen geplaatst zijn in renten op de staten van Amerika, Vrankrijk, Engeland en Rusland en waarvan hij omtrent dertig miljoenen (50,000,000) gebruikt heeft, niet voor O. M. de II. Kerk, maar in het koopen van juweelen, oudheden, schilderijen en andere kunstgevrochten. Van waar is die schandelijke fortuin gekomen en waar is zij naartoe Daarop valt er een woordetje te zeggen. In lusschen geloovige zielen geeft maar uwen laatslen kluit voor Sint-Pieters penning, want voorwaar, uwe Moeder de II. Jesuitekerk heeft dringenden nood Anne Pmis en rijke Kardinaal. Eenieder heeft hooren spreken van Kardinaal Anlonelli, die gedurende een twintigtal jaren eersten minister van den Paus is geweest en die de groote reis tot de eeuwigheid komt le doen, eene fortuin nalatende welke men schat van 80 tot 100 miljoenen. 'l Is gelijk en beetje van een keunxzoo als men hier gewoonlijk zegt. Dat was nu eene der grootste kopstukken der kalholijkheid, de rechter arm en den grootsten vriend van den Paus, en hij liet dezen rollen op hel nat strooi des gevarigs, terwijl hij wentelde in de miljoenen. En zeggen dat zelfden Anlonelli begonnen heeft, zoo als hier 't pirolje Laaie, 't is te zeggen zonder andere fortuin dan zijn priester kleed. Zijnen vader was schaper in een klein dorp genoemd Sonino, eene ware rooversspelonk in Italië en het is met In t ambt van gekrninde te be dienen dat hij deze kolossale fortuin verzameld heeft. Daarbij heeft hij nog gezorgd al zijne broe ders, van wien hij graven heeft gemaakt, elk een vet postje te verschaffen die hun de gelegenheid gegeven heeft ook miljoentjes te vergaderen. Daarover zouden wij nog niets te zeggen heb ben, indien hij ook gezorgd had, zoo als het zijne plicht was, voor dezen armen Paus, voor wien men moet het dagelijks brood bedelen alsook wat geld om van lijd tot lijd hel strooi, waarop hij ligt, le vernieuwen. De slechte liberalen, met hunne gewoonelijke goede trouw, zullen wederom vragen maar wat moet den Paus tegenwoordig bezitten, indien zijne ministers, op zoo eenen korten tijd, zulke fortuinen lu bben kunnen winnen zij zullen ook mogen zeggen ziel gij nu waar al dat geld gaat, wélke men geduriglijk afprommelt van rijke en arme sukkelaars, onder voorwendsel van Sint— Pirters-pennrn'g, enz. Men is in volle winter, het werk staat, maar Nieuwjaar naast en weldra zal men hooren, in al de stoelen van logentaal, eenen oproep doen om den H. Vader ter hulp te komen en de be- hoeftigen der stad zuilen in gebrek van alles le ven en men zal hun, met aflaten en beloften van den Hemel hier namaals, spijzen. De Kardinalen, zoo als Antonelli, zaliger me morie en vele andere gekrninde, zijn fijndér: zij nemen den Hemel op aarde en lachen onder hen met deze die aan ai hunne praats geloof geven en hun helpen rijk maken. M. den pastor, volgens liet schijnt, weigert gij twee bruidegoms, met;wie, ik in goede ken nis ben, in uwe kapel te trouwen. Ja, ik heb gegronde redens om zulks te weigeren, ik kan hun hier niet trouwen, maar wilt gij, uit mijnen naam, hij zulk eenen pastor gaan, dezen zal hun trouwen, ik verzeker het u. ~~r~ Zeer wel, M. den pastor, maar indien ik enkelijks uit uwen naam ga, uwen ambtsbroeder zou kunnen mij niet gelooven gelieft de goed heid te hebben mij een briefken voor hem mede te geven. Ja, ik zal dit seffens doen Den pastoor bereidde zich te schrijven, toen eensklaps zijne maart, die onbeschoftelijk aan deze woordenwisseling tegenwoordig gebleven was, uitriep: Neen, neen, gij zult dat niet doen, ik stel er mij tegen, ik wil niet. Frederik deed daarop bemerken wanneer er iemand van zaken te handelen had met de mees ter van t huis, de plaats van de maart in de keu ken was. Maar gelijk ik zie, voegde hij ei bij, dat de maart hier pastoor is, wil ik met zulke pastoors niet voorder handelen. En hij vertrok. En op het bevel zijner maart, den pastor wei gerde het reeds beloofde briefken te behandigen. Ook hebben de bruidegoms, moê over deze aap en paperijen, zich vergenoegd met burgerlijk te trouwen. De pastors-maarten hebben tegenwoordig veel meer te zeggen bij hunnen meesteren gewoonlij- ken conscience onder-zoeker dan de getrouwde vrouwen bij hunne echtgenoten. Maar wat zou wel de echte reden daarvan zijn? Vraag het, heer lezer, aan den pastoor der bovengenaamde kapel. PASSCIIENDAELE. Onder de menigvuldige aardigheden die sedert eenige jaren te Passchendaele voorvallen en waar aan men alhier reeds gewend is, komt er iets le gebeuren die nen keer te meer bewijst dat men wijzelijk handelt met de kerkratten uit alle be stuurzaken le sluiten. De sekretaris des Burgerstands was van onze gemeente deure gegaan en dit heeft de gelegen heid verschaft aan onzen polieie-kommissaris- schepene-kosler zich meester te maken der nolas en registers dezer administratie. Hij heeft zich den plicht opgelegd dezelve in regel te stellen met die der kerk; dit doende, heeft hij er veel cn laakbare onregelmatigheden in gevonden. Weihoe, de vooi keur zou gegeven worden aan de registers der sacristie tegen deze gehouden volgens de wet Wij zullen op deze zaak terugkomen. GI1ELITVELT. Een verslag over het muziekfeest van Gheluvelt, ons le laat toegezondenzal maar binnen acht dagen zijne plaats vinden. De gemeenteraad van Antwerpen heeft zich Zaterdag om 2 l/'2 uren vereenigd en het voorstel van het schepen kollegie onderzocht dat tot doel heeft, onder de aanbeveling van het gemeente bestuur, eene inteekening te openen waarvan de

De Toekomst (1862-1894) | 1876 | | pagina 2