POPERINGHE. Samenspraak Stadsnieuws. En de noodige gelden om al deze wer ken uiüevoeren Dank aan het wijs bestuur onzer stads oversten, de lokale schuld is bijna niets, en aangezien het gekend is dat onze stad eene leening zal moeten aangaan tot het uitvoeren der werken lot een ander waler- spijzing noodig, zou men niet moeten deinzen de leening eenige honderd dui zend franken te verhoogen om al deze nuttige hier hooger vermelde werken tot stand te brengen. MedegedeeldEen Yperling). Stads Meisjesschool Lamotte. Stads kostelooze Gemeente-school voor knechtjes. Hulp aan de ouders. BURGERSTAND Sterfgevallen. De corset-snoerder. Zult gij blijven suffen en weet gij niet dat Holophernus de veld overste was der Assijriers De corset-snoerder. Zult gij zwijgen en luisteren, oude raaskalle! M. Heel van de kamelotte parochie. Vriend, ik zie wat geweld gij moet doen om uwe billijke verontwaardiging te bedwingen doch bedaart en ondergeef! u. Iets van verschelde Boogaerden. Yperen, den -16" December 1870. SCHOOLPENNING. Ontvangsten Bijzondere giften en opbrengst der bussen Fr. ï,6fi OO daarin begrepen de twee stortingen van nietge- noemde,de inschrijving van M. Jules de Laveleye, Baron Mazeman, enz. Uitgaven Bestuurkosten tot heden Fr. 120-2!) 187 o. Juni. Deeling van prijzen 150-00 September. schorten 128-20 December. chals 459-50 1876. prijzen 500-00 November. capelinen 515-22 Te samen Fr. 1,752-92 1875. Augusti. Deeling der prijzen 400-00 December. patijnen, echarpen, zokken, 194-90 1876. Deeling van prijzen 500-00 November. St-Maerten12-00 December. Deeling gedeelte patijnen. 93-50 Te samen Fr. 1,200-00 Van 4 October 1875 tot 16 October 1876, zijn er ouders ter hulp gekomen en hun ten huize bezorgd kolen, aard appels, brood, huispachl, enz. voor de sornrne van1,069-67 Total der uitgaven 4,129-40 Berustende op de spaarbank Fr. 5,572-00 In kas 109-96 7,611 OO NIEUWE REKENING. In kasFr. 109-90 Een grieksche frank (gevonden) 1-00 Gifte van een remplacant 7-50 Fr. 118-46 j** Ii«oi>tnaatscliapi»ij. - Woensdag aanslaande, ten 8 ure 's avonds, in het lokaal van den Gouden Arendgroot CONCERT- TABAGIE, met medehulp van verschillige vreem de liefhebbers. Zonder twijfel zal er groote toeloop van eere leden zijn. j** Burgerwacht. - 8C Schieting van hel wintersaizoen. 10 December 1870. 1. Lesaffre, A. 20 25 25 20 25 115 2. Poot, II. 25 20 25 20 25 115 3. Ligy, F. 20 25 25 20 20 MO 4. Podevyn, A. 25 25 25 15 20 110 5. Vanheule, L. 15 25 20 20 25 105 6. Decoene, H. 20 20 10 25 25 100 7. Leclercq, T. 20 20 15 20 25 100 8. Lebbe, A. 20 20 20 20 20 100 9. Lebbe, F. 20 25 15 10 25 95 MM. Renier, II., en Deweerdt, Ch.elk 95 pun ten bekomen hebbende, zijn niet kunnen ge rangschikt worden. Ongeluk. - Genaamde Leo David, oud 40 jaren, ongehuwd, hovenier, geboren en wo nende te IJperen, is Maandag 11 dezer op den ijzerenweg van IJperen naar Vlamerlinghe door het konvoi van 7 ure 's avonds letterlijk het hoofd afgereden, alsook beide armen en een been ver morzeld. Men schrijft deze dood toe aan de onvoorzich tigheid van het slachtoffer. van den 8" tot den 15" December 1876. GEBOORTEN Mannelijk geslacht 8) Vrouwelijk id. 5) te Zamen Deschryver, Flora, 58 jaren, naaister, ecbtge- noole van Ludovicus Lapeere, Houtmarkt. L'haire, Maria, 78 jaren, zonder beroep, echtge- noote van Joannes Flamey, Bollingstraat. Latour, Oscar, 20 jaren, timmerman, Paddepoel- slraal. Donné, Florentina, 77 jaren, zonder beroep, ongehuwd, S(-Jans hospitaalstraat. de Brauwere, Maximilianus, 66 jaren, gepen- sionneerde majorechtgenoot van Iphigeuia Meersseman, Rysselslraal. -David, Desiderius, 40 jaren hovenier ongehuwdSt-Nicolaus- nevens-Ypre. Kinderen beneden Mannelijk geslacht 1) de 7 jaren: (Vrouwelijk id. 3) TUSSCHEN OPPERBURGERS EN ONDERBURGERS Musius. Laustibi, Domine. 'T afgeklonken Paaplje. O ja, want'tis den Ileere die ons deze schoone zending heeft verleend en onze vijanden in onze handen zal overleveren. De tijden van genade, voor 't liberaal volk, zijn voorbij en, voor wat dit kapittel betreft, 't Evan gelie is versleten. Vindt gij niet dat het noodig ware hetzelve te vervangen door de strengere wetten van Jehorah, die, om meer schrik in te jagen, zich aan Moyses, op den berg Sinaï, tusschen blik sems en donders vertoonde D'oude wel zal dan wederkeeren en 'l is alzoo dat de tijd, die alles verslijt, ook alles verniewd, en dat men dagelijks d'oude afgeschafte gebruiken als nieuwe moden ziet invoeren en aannemen. In den schijn, alles verandert, behalvens den hoed nochtans van doktor Civiale, die sedert mijn heilig doopsel altijd dezelfde vorm behouden heeft. Maar daar is de zaak niet, hier is zij. Judith, de kloekmoedige weduwe van Bethu- liè'nzal gedurende alle eeuwen gezegend en gebenedijd zijn omdat zij na eene lekkere maal- tijd, de groote Holophernus, van een voet heeft durven inkorten Sus dan op den hedendaag- schen Holophernus De relitors maarte. Die Holophernus moest een fameuse kerel zijn. Sedert dat ik bij M. de rektor woone ik heb veel gewijde en onge wijde dingen gezien, maar had men begonnen met dezelfde van een voet aflekorlen, er zoude er waarlijk niets van gebleven zijn. D'Haande. Holophernus, wie is dat? Ik kenne, men ziele kaputs, onder alle d'ingezetenen van Poperinghe, geen enkel mensch die zulken naam draagt. D'Haande. Hoe, d'overste der Assureurs? Ik meende dat er in d'assurantie, te velde gelijk in stad, in ons Poperinghe geen andere overstp dan M. de Krooteter bestond. Purgonus Ikpeljik. Er is hier geen kwestie van brand assurantie. D'Haande. Mijne confraters zouden noch tans wel doen van in d'assurantie tegen brand eene verzekering (e nemen, want hoewelhebbende als men jong is, hoe meer men te verburen heeft. Voor mij 't zal welhaast opgeplooid zijn. Maar 'k versta het, M. Purgonus Ikpetjik wil spreken van een glaasje van assurantie. Dat komt somwijlen ook goed te pas, en ik ben daar geen vijand van, integendeel. zelfs had ik, na eene lekkere maaltijd, bij die Judith geweest, in plaats van te vertellen dat ik gekort was, zij zoud, gratie aan een goed glaasje assurantie, mij saverdjis, veel eerder gerokken gevonden hebben. Men moet d'hedendaagsche assijriers door alle wapens aanranden en verdelgen. Pater Gods heeft het gepredikt en pater Minne heeft het niet min stellig geboden. M. Reynaert. Stil aan M. Heel van de kamelotte parochie. Wat netelachtige tijden en wat zonderlinge toevalligheid Een pater die de naam Gods draagt, en voor andere kristenen onbermherlig is, en een andere pater, wiens naam rechtstreeks liefde beteekend en die tegen de leden van de zale niet dan haat en doet nijd ontstaan. Ik erkenne het, men moet van alles wel reke ning houden, en 'k zegge dagelijks als ik, met mijne koffij-jatle in d'hand, heen en weer van mijn huis lot aan de woonst van mijnen vriend Figaro ga; maar, sapermenten, ware het niet dat men moet gelooven aan d'onfeilbaarheid van den heiligen Vader maar, vader, vader, 't is té zeggen goedheid, vergeving, bron van liefde en onuitputtelijke meedogenheiden men spreekt hier slechts van ongenade, wraak en vernieling 'T is om er zinneloos van te worden En 't Nieuwsblad, 't slordige Nieuwsblad, wilt nu nog die onfeilbaarheid uilbreiden tot aan pastoors, kapelanen en seminaristen Waarom niet aan de lichtbewaardersVital Visayze en Hennebouw,en, vermits men op zulken goeden weg is, lot aan Jan Lap, den ouden orgel blazer Ja, een groot dee' Jesuitische geestelijkheid is niet alleen onfeilbaar, maar zij is ook ootmoedig, onbaatzuchtig en zuiver dan, maar zuiver gelijk een vuilbiek of eene bezoedelde olie-Lampe. Wie lijd er meer dan ik, ik die, tegen mijnen wil en dank, zoo menigmaal de absolutie heb moeten weigeren, alwaar zij nochtans, volgens mijn oordeel, als eene plicht verschuldigd was. Musius. M. Heel, wat mommelt gij daar? Vergeet niet dal zwijgen voor u onverbeterlijk is en.... dat ik u kan breken gelijk glas. Armen en Beenen. Gij zeide dan, eer biedwaardige corset-snoerder, dat wij alle de Philistinen moeten verdelgen. BasiliuS. Zoo zeere niet, laat ons eerst een klein onderscheid maken, en zoo als de Eerw. Paters Jesuiten zeggen, distinguo, disfinguo. Voor 't geen de mannen van den geuschen trihpel betreft, iedereen weet het'K schijlerop, maai als er kwestie is van de dame» en juffers die aldaar verkeeren, ten minste van degene die jong, snel en bevallig zijn, 't is een geheel ander paar mou wen, en de wereld en ik zouden eerst moeten geheel omgekeerd zijn, voor dat ik op zulke on gerijmde wijze met haar zou willen te werk gaan. Ook, dat het u verveelt of behaagt en dat hel u leed of lief is, ik zeg hel vlak af: 'k sell ij Her niet op. O- H. Vliegenvanger. Basilius! Basilius! Basilius.-— Tut, tut, tut, wij zijn hieronder ons en indien men ievers vrijpostig mag spreken, 't is hier of nergens. Er bestaat verders maar eene zonde meer, de liberale zonde, voor alle d'anderc de barrieren zijn open. Hoe, zeemende tweelander, meent gij dat men hier onnoozel genoeg is om te gelooven dat den schepper twee soorten van naturen gemaakt heeft: eene gevoellooze papennaluur en eene al Ir ge voelige menschelijke natuur Het kleedsel maakt den mönik niet en de zwarte rok verandert daar niets aan. Elk blijft wat onzen eersten vader Adam was, en 't overige zijn prullen goed om sukkelaars te verzetten aan wie men, in den heldersten zomerdag, de maan in volle noen- uur kan doen zien. De rektors maarte. Maar wat krijgt gij dan, vriend Basilius Basilius. Ik ben uw vriend niet, ver waande zui'kcrtr.... en in plaats van mij te onder breken, gij zoudt u veel beter mm bemoeien met ll'ouw-permissten in te houden, en indien het u behaagt, d'hairen van den steert van Balaams-ezel te tellenWordt voortgezet. Poperinghe, den 16 December 1870. BEKKNBMAKSjVG. De gezondheid van den doorluchtigen schrij ver en spreker J' Cnapelynck, principaal van liet bisschoppelijk kollegie, blijft zeer voldoende. Hij is niet bedlegerig maar mag nochtans weinig uitgaan. Eenieder begrijpt dat in den staal waarin hij zich bevindt hij met bijzondere zorg zijue ceinlure moet toesnoeren. De puls slaat 15 kee- ren min per minute als Zondag II., 't is altijd zooveel gewonnen. Wat de klinkende tong, de verpletterende pen en 't onwederleggelijk boekje betreft, indien zij waarlijk in de maag niet lig gen, zoo als Civiale en Armens en Bee nen het beginnen standvastig te gelooven dan is het te wenschen voor de verdediging dei- rechtstaande macht der 11. Jesuitekerk van Lef- finghe, en ook voor 't vermaak der Toekomst: dat men deze onwaardeerbare schatten elders zou mogen vinden. Wij bidden onze lezers van Ie helpen zoeken. P. S. Men verzekert ons dat twee gedaagde en zeer ervarene congreganistrn bijgeroepen zijn geweest om gedurende d'operatie, Juiltje een weinig bijtestaan. Uil betamelijkheid was hel ta bernakel zorgvuldiglijk overdekt met een num mer van groolen Jans-Piero-Pleule-Patrie en hei de godvruchtige oude dochters waren eerst ver blind geweest door een der beste sermoenljes van den corsetsnoerder. De heer Acx, die dat verteld heeft op een eeuwig zwijgen, heeft nog niet wil len zeggen wie de mirakelbussse behandind heeft. Geeft voor St. Pieters Penning-, Wij hebben vergeten te zeggen wat kardinaal Antonelli gedaan heeft met zijne Tachtig gevonden miljoentjes. D'oude kwezels die een fortuintje van hunne familie geërfd hebben en het zelve des te meer aan hunne familie zouden moeten wedergeven, laten ziph nochtans gewoonlijk ontrooven dooi de zwarte strkvogels der ongodsdienstige secle die ten alle kante rond de sterfbedden zwerven en aldaar sloutmordiglijk namens God zelve de stervende bedreigen met hunne hel of verzekeren op hunnen hemel, volgens dat zij, ja of neen, hunne eigene familie zullen bastaard ge maakt hebben. Antonelli was zoo dwaas niet als onze kwezels, hij kende de stekvogels en hij heeft zich niet laten pluimen gelijk onze kerkegaaien De miljoenen welke hij.... zuur gewonnen had, heeft hij noch aan kerken noch aan kloosters overgelaten, maar wel aan zijne drij broeders, die hij sedert veel ja ren tot paapsche Graven verheven had en die ook, zoo wel als hij zelve, sedert lang een kerke- middeltje gevonden hebben om schatrijk te wor den. Wel is waar, O. M. de II. Jesuitekerk heeft nood want zij is een zak zonder grond en niet tegenstaande al de fortuintjes welke de domhoof- den, tot in der eeuwigheid, zullen blijven in dien zak werpen, zal die Moeder altijd meer en meer nood hebben. De slimme Antonelli wist zulks al lerbest en daarom heeft hij, volgens 't voorbeeld der Jesuiten die bij duizende miljoenen bezitten zijn geld aan zijne broeders gegeven, en aan z! M. de H. Jesuitekerk, bij wie hij zijne schatten... gewonnen had, niets anders overgelaten dan den pinseband van zijnen gezalfden onderbroek Hij was uiterlijk overtuigd dal, zoo wel met zijne tachtig miljoenen als der zonder, hij er wel in ZOU gelukken van sricb Hfexchen de spleten der deur, in den hemel te glclsen. Welke is nu de zedeles dezer klerikale geschic. denis? Zij is meervoudig. I" Men zegt: hoe nader Rome, hoe meerder geus en 't blijkt dal men nu daar inag bijvoe- gen hoe nader den nieuwmoden afgod hoe meerder destelt wal gij wilt 2" De II. Jesuitekerk steekt van langs om nieer den armen duivel uit, en de fortuin der sukke laars van geheel de wereld zou onvoldoende z.ijn om haar uit de krotte te trekken't Is 't katje 3" Die zeggen dat Pius gevangen is en op stroo slaapt, liegen dat het eene wraakroepende zonde is. 4° Indien Jesus eens op deze aarde terug kwa- me, hij zou de schaamtelopze Pharizéers der Je. suitekei kj alsook de vloervagers van den Phari- zeischen tempel met zijne vermaledijdingen overladen, en dezelve met eenen sclnip in d,:n onderbroek aan de wraak der gefopte volkeren overleveren Eu 't ware zeer wei besteed. P. S. Wij vernemen aanstonds, door de katho- Jijke dagbladeren de Journal de Bruocelles, en andere, dat, bij zijn testament van 18 Januaii 1871kardinaal Antonelli verscheide middudige giften gedaan heeft, in afminkirig van zijne Tachtig Miljoentjes, te weten 1° 25 fr. eens te betalen, aan het gods-huis San Spirito. 2° Gelijke 25 fr., ook eens (e betalen aan de heilige plaatsen van Jerusalem. 5° Aan Zijne H. Pius IX het kruisbeeld (cruci- fix) die op zijn werktafel stond, benevens renen, bundel stroo om zijn bed te vernieuwen. 4° Hij laat, in gelde, 1200 fr. voor 800 missen aan 30 soutjes het stuk, voor zijne ziele zalig heid, voor zoo veel er nog zaligheid te bekomen is.Het overige van 't klein fortuintje, beloopende na aftrek de 50 franken giften,tot 79,999,950 fr! blijft voor zijne bloedverwanten. Et nunc erudimini, leert nu. O gij godvruchtige zielen die, door uwe giften de zakken van St-Pieterspenning vollen! Antonelli die al sterven met u den spot houdt, hoe heeft hij toch gedurende zijn leven met uwe onnoozdheid moeten lachen en zijne 10 O/O uit St-Pieterspen ning zak trekken Lezers, wilt gij nu den uilslag kennen van de lesbandiglijke sermoenen uitgekraamd gedurende de negen dagen van Onze Vrouw Onbevlekt, door de twee onbRousselaersche Jesuiten Minne en Godts, op het verzoek van Huys-Muis, tegen de Philhannonie, in plaats van ontslagen door de deelmakende eerleden, door deze stek vogels opgelegd op straffe van doodzonde, tien nieuwe eerleden zijn, sedert het eerste sermoen tot heden, aanveerd geweest. Wat groote voldoe ning voor alle de leden dezer maatschappij en voor den heer Voorzitter in het bijzonder, hij die de Philharmonie met zulken moed en milddadig heid bevoordeeld, en welke door de korlbroeks schrijvers van Jan's Vuilblad zoo schandelijk aangerand wordt, dit zijn de heilige uitwerksels van onze zielverlossers tegen alle eerlijke maat schappijen alwaar zij geen heer en meester kun nen spelen. In zijn nummer van Zondag II. de kortbroek schrijvers van Jan's Vuilblad hebben eenige zin- speelingen gegeven op de fruilboomen geplant in de Boogaerde lot nut en vermaak van het mensch- dom en dat men in Vrankrijk overschoone en heerlijke Boogaerden aantreffen. Zouden deze zin speelingen wel draaien op de Boogaerden van ons land, zonder dat onze korlbroeks er durven van spreken 'T is mogelijk. Wij zullen hun vragen of zij willen spreken van den groolen Boogaerde gelegen lot Ingelmunster, welken in het jaar 1809 of in 1870 beplant is geweest door den vermaar den gekrninden boomkweeker Sampers met voor omtrent de 000,000 fr. fruilboomen, geheel en gansch met glas overdekt, was het ook tot nut en vermaak van het menschdom dal deze planting plaats gehad heeft Zouden onze korlbroeks ons niet kunnen zeggen wat voor kassen er van deze fruilboomen gemaakt zijn geweest Ten waren waarschijnlijk geene broeikassen, maar mogelijks Iraan-kassen, degeloovige zielen van Ingelmun ster en naburige gemeenten zouden dit vraagpunt kunnen beantwoorden Willen de korlbroeks misschien spreken van den Boogaerde omtrent O.L.V'. kerk alhier, alwaar er in 1842 voor om trent de 200,000 fr. ook geplant zijn geweest, komende van Sleenvoorde (Vrankrijk) alle gestolen uit de kweekerij van cher-chou en den langen kerkmeester van S'-Jans, door zekeren gilruinden boomkweeker Neuwe't kan ook al zijn. Of hebben zij nog willen spreken van den grooten Boogaerde lot Meerle alwaar er van de aller schoonste fruilboomen stonden, gekweekt door de Eerw. heeren Capucinen, bij eenen valschen onderhandschen aki van hel jaar 1806, opgemaakt door hunnen overleden oversten,welken aktgrona en boomen inslokte ten nadeele der familie Dam, dezen Boogaerde was uit groote voorzichtigheid, niet met glas of een flauw laken overdekt, maai wel met zinc, en niettegenstaande de rechtbank van I urnhout, bij zijn vonnis van 6 Nov. II. heeft het geheel dak met den valschen onderhandschen akt ten nietë verklaard en aan de familie Dam, boomen met hunne gronden wederom gegeven, was dit ook tol nut en vermaak van het mensch dom antwoord Vuilblad. Wij zullen op een naasten spreken van nog verscheide Boogaerden, zooals van den heer Lan" grand-Dumonceau en andere, alle gemaakt tot nut en vermaak van het menschdom.

De Toekomst (1862-1894) | 1876 | | pagina 2