Weersvoorzeggiagen van Malhieu (der Drome). Stadsnieuws. Briefwisseling dei1 Tockomsl. Betrekkelijk goed weder in de eerste dagen dezer maand, in de zuiderstreken. Regens van korten duur in hel noorden van Frankrijk, in België en in Holland. Nevel en ijzel in het noordoosten van Frankrijk en in de Rijnprovinciën. Mist in Engeland, in Denemark en in Norwegen. Brouillards op dc oevers der Manche. Winden op de kusten van Neder- Bretanje, alsook op de westerkusten van Engeland. De kaap van Cornwallis te vermijden. Koude omtrent den 4, in het noorden van Frankrijk, in Engeland, in Scandi navië, in de deensche eilandgroepen, en in het Noorden- en Midden-Rusland. Insgelijks koude in de bergachtige centers van Frankrijk, namelijk in Au- vergne, Jorez en in het Bourbonneesche. Nog al strenge weersgesteldheid in Zwitserland, in Oppcr-Savooie hevig in 't noorden van Tyrool. IJs. Tijdvak meer windachtig als regen achtig, van den G lol den 14. Gevaarlijke scheepvaart in hel kanaal van hel noorden, en meer bijzonderlijk in den Skager-Bakarm der Noordzee, ook kanaal van Jutland of inham van Bebus genoemd en door de Engelschen Sleeve, 'l is le zeggen Manche, lusschen Denemarken (Jutland) en Norwegen. Stormwinden omstreeks den 9 op de westerkusten van Frankrijk en Spanje (Oceanie). Middellandsche Zee zeer onstuimig. De inham van Lyon zeer woelig. Regen en sneeuw omtrent den 10, maar meer bijzonderlijk in de noord-oost Fransche slreeken,in België, in Holland, in Denemark, in Pruisen, in Zwitserland en in het noorden van Europa. De Oceaan zeer woeligde Middel landsche Zee ongestuimig, alsook de inlandsche zeeën, namelijk de Adriati- sche-Zce. Menigvuldige onderbrekingen op dc Ionische eilanden. Van den 14 lot den 22, betrekkelijk schoon in Frankrijk. Nog al stil, uitge zonderd omtrent den 16, den 19 en den 21 in de zuiderslreken van Frankrijk en in geheel den Middellandschen bassin, doch bijzonderlijk in hel koninkrijk Napels, inbegrepen Sicillië in Tunisië, in Algerië, in Marecco en in hel zuiden van hel Spaanschc schiereiland. Wind en regen den 16, op de wester kusten van Frankrijk. Wind den 19 op de golf van Gasconje, alsook op de Spaansche kusten der Bas- kische provinciën. Hevige wind in Provence, in Langue- doc (Ooslerdeel) en in Roussiilon om streeks den 21. Regen in Elzas en Lor- reinen, alsook in het groothertogdom van Baden en in Zwitserland. Van den 22 tot den 29 ander tijdvak, betrekkelijk schoon. Wind en regen van korten duur in de middenstreken van Frankrijk, alsook in Dauphinea, in Sa- vooie, in Zwitserland, in den Elzas, in Lorreinen, in het groothertogdom Baden, in Wurlemburg, in het Palalinaat. Schoon weder in Europa gedurende dc laatste dagen der maand. Schielijke overgang gedurende den loop dezer maand zeer veranderlijk. Gezondheidsleer wel te onderhouden van den 1 lol den 15'. Onweder te duchten omtrent den 6, in de noorweslergedccllcn van Europa, 'l is le zeggen op de Noordzee, de Man che. hel kanaal van Bristol, hetgene van St-Joris en de ierlandsche Zee. 15 20 20 20 25 20 15 20 15 20 25 25 15 tela!. 10 5 I 1 10 5 10 O 5 5 5 10 5 10 5 120 115 105 100 100 100 100 26 51 55 BURGERSTAND Huwelijken. Sterfgevallen. If ROESBRUGGE Januari ÏSIT. Yperen, den 50" December 1871». De afgevaardigden der overneming van dc vaart van Comen naar Ypre, samengesteld uil afgevaar digden van 't arrondissement cn der 2" kantons Ypre, provinciale raadsheeren cn leden der con\- missie is zeer wel en minzaam ontvangen geweest door dm heer minister van'finantien. Volgens het zeggen zou de minister hun zijn verlangen uitgedrukt hebben dat hij zoowel als zij de vaart zou willen zien voltooien, maar wat het overnemen betreft door den Staat in de hui dige voorwaarden, er niet aan te denken valt. Niettegenstaande zal hij krachtdadige middels nemen om deze onderneming, in het kort lot een goed einde te brengen. Het is onnoodig dat men hier uillegge in wat deze middels zullen beslaan. Op eene vraag antwoordende, gedaan door deze heeren, wegens de ijzerenwegen der Vlaan deren, de minister heeft gezegd dal in geval van failliet door de maatschappij Philippart, het gou vernement beraden is de vervoerdienst niet le laten onderbreken. Hij zegde insgelijks dat het gouvernement in de maat van zijn vermogen aan maatschappijen in den nood kan ter hulp komen, doch dat het alle aantijgingen verwerpt van on gelukkige actionnarissen, die zouden willen dat het gouvernement in alles lusschenkome in dit heeft hij groot gelijk, de belastingbetalers moeten de gebroken potten niet betalen voor onvoorzich- ligaars die te veel vertrouwen stellen in banken of maatschappijen die zich overleveren aan specu lation of geadministreerd zijn zonder toezicht door mannen die groote jaarwedden trekken en niets anders verrichten dan den grooten heer te spelen met iemands anders geld. Hopen wij dan op de verwezentlijkmg dooi den minister beloofd. Wacht, maar cn vast er niet naai-. X. Kiesbnrccl. - Men verzoekt ons le melden dat het kiesbtireel van Salf'ord (Engeland) in onze Hallezaal gaat tentoongesteld zijn den Zater dag 50, Zondag 51 December 1870, Maandag 1" en Dinsdag 2 Januari 1877, van 11 ure 's voor- noens tot 's middags en van 2 l/2 tet 4 ure 's na- noens. Ingang recht over de o Savoyards. Ten gevolge eener onvrijwillige vergetel heid is er in de Toekomst van Zondag laatst, een gehcele paragraf achtergelaten van het verslag over het Concert der. Koormaatschappij. Nogtans wij houden er aan dat hel gedrukt zij ii M. Albert Ligy, leerling van M. Beyer, H heeft met eene onberispelijke juistheid en een a buitengewoon gevoel der nuancen de schoone a Fanlaisie lyrique (van Deberiot) uitgevoerd. Po&t. - Het Bestuur van het Postwezen denkt het nuttig het publiek le verwittigen dat hel buitengewoon verzenden der briefwisseling tijdens den nieuwjaar, de gewoonc uitdeeling ten huize gedurend de drij of vier eerste dagen van het jaar erdoor zou kunnen lijden. Doordien elke tournee langer duurt, zullen er dagelijks minder gedaan worden en nog meer in de plaatsen van groote bevolking. Door dit zal het ook gebeuren dat de zendingen van mindere aangelegenheid, zooals de circuiairen en de visitekaartjes (die niet als brieven verzonden zijn) ook eenige dagen kunnen uitgesteld zijn. Bericht. - De briefwisseling in het binnenland, gestuurd aan dLn voorzitter of secre taris der Afrikaansche Internationale Maatschappij (onder de bescherming van Z. M.) zetelende, 7, Luxemburgstraat, Brussel, zijn vrij van port in den post aanveerd. Het bedrag der inschrijvingen ten voordeele van hetzelfde werk, mag op alle de postkantoren des lands gestort worden. De verzenders zullen onvergeld een posl-mandaat ontvangen op het zelfde adres sprekende, aan den schatbewaarder der maatschappij, Luxemburgstraat, 7, Brussel, Burgerwacht. - Dinsdag laatst, in de zaal van het Barbara-Hof, (lokaal der Cijbelschul- tersmaalschappij) heeft er een echt broederfeest plaats gehad. De leden der Cijbelschieting onzer Burgerwacht hebben een banket opgedragen aan de heeren Ligy Felix, luitenant adjudant majoor, Maurau Ernest, adjudant onder-officier en Tyberghein Jan, sei-genl bij onze burgei wacht, ter gelegen heid hunner decoreering met het burgerkruis van tweede klas. Het banket was prachtig. De heeren majoor kommandant Hynderick, prokureur des konings J. Iweins, vereerden deze broederlijke bijeenkomst met hunne tegenwoor digheid. De heer Hynderick heeft eenen eere- dronk aan Z. M. voorgesteld; daarna een eere- dronk aan dc drie helden der feest. Eene voorname hulde werd den heer adjudant Maurau toegezwaaid over zijnen moed en ijver lol hel vervullen van zijne bediening sedert de inrichting der burgerwacht. M. Ligy heeft, in name van hem en zijne twee medeleden, het woord genomen en in diepgevoelde woorden de heer kommandant bedankt, alsook al zijne medeleden over de eer hun op zoo eene schitterende wijze bewezen. Het feest heeft zeer laat geduurd, ook het was aantrekkelijkwant het was afgewisseld door romancen, kluchtliederen en kluchten die allen zeer vermaakt hebben. Men heeft met veel voldoening van elkaar afscheid genomen. Cijbelsclmttersuiaatseliapplj. Uitslag der 10" Schieling ran hel wintersaizoen. 24 December 1876. Hoog getal. Lesalfre, A. Ligy, F- Poot, II. Ligy, Al. Lombacrt, Ch. Vanheule, L. Devarver, A. 20 25 25 25 25 25 25 25 20 20 20 20 20 25 20 20 20 25 20 20 25 Maillard, G. Maurau, E. Lebbe, F. Leeg van den 22" tot den 2'J" December 1876. GEBOORTEN Mannelijk geslacht 7) ,e zamen 10> Vrouwelijk id. o) Isbèqne, Victor, koopmansklerk eri Dumon, Julia, modewerkster. Igodt, Augustus, glas werker en Gesquiere, ltosalia, kantwerkster. Verfaillie, Caroius, 69 jaren, zonder beroep, weduwaar van Theresia Tyberghein, Meenen- straat. Devos, Leopoidus, 64 jaren, koetsier, echtgenoot van Amelia Lulsen, Meenenslraat. Leupe, Maria, 61 jaren, werkvrouw, weduwe van Caroius Degryse, Brielen nevens Ypre. Vercruysse, Slephania, 26 jaren, hovenierster, ongehuwd, St-Pieters nevens Ypre. Maerten, Stephania, 20 jaren, kantweiksler, echtgenoole van Theodorus Beun, Bukkerstraat. Kinderen beneden Mannelijk geslacht 4) dc 7 jaren: (Vrouwelijk id. 2) den 50 December 1876. BEK ENÏDM A KSAö. Groote verbetering 'zij is bijzonderlijk toege schreven aan de blijdschap, welke de doorluchtige schrijver en spreker F' Cnapetynck, principaal van 't bisschoppelijk kollegie gevoeld heeft, op 't vernemen dat groote Jan in persoon, nieuws had doen vragen van zijne gezondheid. Dat heeft hem doen verhopen dat hij welhaast de belooning zal ontvangen van zijne wonderbare briefjes. Ook heeft hij op onnoozeikinderdag avond een buitengewoon soiréetje willen geven. De menigvuldige vrienden en voorstanders van 't ge loof, die aldaar uitgenoodigd waren, zeggen dat zij nooit zooveel plezier gehad hebben. Op 't voorstel van Kschijterop, heeft men eerst begonnen een partijtje vuilbroeken 'l gene aardig voorkwam, 't is dat het omtrent altijd dezelfde die vuübroek waren. Noch Mgr Kroot eter, noch de heeren Pappot en Berten hebben er zich laten insteken. Juiltje heeft gelachen dat hij schreeuwde cn is zelfs een oogenblik ongemak kelijk geworden, omdat hij zijne ceintuur te veel ontspannen had om 8 ure juist, heeft 't spel geëindigd. De Piekeman yan St-Bertinus is aldaar rond gegaan met kleine glaasjes zeer ouden lacryma-christi van ten tijde van St-Eloi en een goed glas verseh getapt Lourdes-water, zon der suiker. Ieder man had daarenboven zijn sploltertje. Kwart voor den negen is d'heer Gervoson, gekleed in een roobonlje, godvruchtiglijk de zaal binnen gelreden. Hij droeg eenen zilveren beker op eenen blinkenden plateau. Men zag aanstonds aan de zielroerende uitdrukking van zijn gelaat en aan de deftige houding van geheel zijnen per soon dat er eene plechtige ceremonie zou ge schieden. Allen vielen dus op de knien, geschaard in eene ronde en M. Gervoson liet hun alsdan beurtelings een druppeltje nat op de tong vallen, bij middel van een versleten strootje, gevonden waarschijnlijk in 'l gevang van den H. Vader. 'T was niets anders dan een druppeltje roodeil cana wijn, welken Simon van Cijrenen uit de bruiloft medegedregen had in eene steeuen kruik en die zorgyuldigiijk bewaard is geweest in den kelder der II. Maria Maagdalena, benevens de robe van Jesus nu te Aken en 't hemde van O.-L.-V. nu te Chartres. Na die godvruchtige oefening, hebben zich eenige der uilgenoodigden gedeeltelijk verkleed. M. Pieler heeft eenen smallrn Spanjaards span broek met spietien aangetrokken, gelijk hij er gezien had in de feesten der Pacificatie. M. Annool was in grauwe nonne met een groot wit scapulier op den buik, in de vorm van eene vroedvrouw-schorte. Cesar droeg een valhoedje, eene groote kwijlslabbe onder den kin en eenen ruttelaar in de hand. Gusten Krulle was in staatskalhoiijken tuilersoldaat, met eene pompiers wijwater lance aan de zijde, in plaats van eenen degen, en dus wel gewapend om de nieuwmoden ketterij dei liberalen te bevechten. Nooit heeft men zoo hartelijk gelachen Men begon welhaast menigvuldige liedjes te zingen en ook veel kluchtjes die de Cecilia feesten der Philharmonic' overtroffen hebben. Louis Venijnt zong daar wandelde een patertje langstden kant Corsetsnoerder Haken cn oogen, dikke- takken toogen Pupper Mavaut De wederkomst van Malbroek en van Langrand en nog veel andere. Op 'i slag van 9 ure, was 't feest toppentjen uit. Huis-Muis viel in d'armen van Civiale, zij omhelsden elkander en kreesschen snot en kwijl van vreugd over Juiltjes verlichting. De Eerw. Corsetsnoerder wilde absolul M. Acx gilet toehalen, die een paar knopen los was. Armens en Beenen iniek alle slach van grillige bewegingen, even als een arlekijn die men geweldig bij zijn koordetje trekt.... 't was zoo kluchtig dat Grauwe Julie zelve gelachen heeft Vijf minuten na de luilerschelle is 't gezel schap uit-elkander gegaan op 't verzoek van Civiale die b gon vreezen voorden doorluchligen Zieke, alhoewel deze niets don Lourdeswater genut had. S. P. Men heeft niet gepeisd van le spreken van de Lavcmenlzetsler, noch van 't eerweerdig Zondag hoedje. Men vertelt in. (Jp congregatie dat, voor cl'opc- ralie, de CoY&lsnoürde.r zeven dar langste O.-L.-V. hairen, van-uil rieu^rfl. Chignon van Korlrijk, rond Juiltjes leden'gesnoerd heeft. O wonder! niettegenstaande al 't 'stenen en duiwen, is er niet een van die hairen gesprongen. Zij zullen in hel toekomende, op de vier hoog tijden afzonderlijk te kussen zijn, voor twee soun par persoon. Kschijterop belooft 7 dagen, 7 minuten en 7 seconden bijzonderen aflaat aan de Poperingsche bedevaarders die de zeven snaar haartjes zullen gaan kussen. In den nacht van zondag lot maandag (kers nacht) is er in onze stad wat wonders geschied. In het vroeg opstaan om naar de kersmis le gaan, hebben onze inwoners al de gevels d<r huizen en de straten vol zwarte groote mieren met vlerken gevonden, gepist door alle onze kortbroeks, in den nacht, uit gramschap omdat er omtrent de twaalfhonderd eereleden de groote buitengewone Soirée musicale, gegeven door den heer Voor zitter der Philharmoiiie, bijgewoond hebben, en waaraf onze lezers latei' het verslag zullen vin den, geschreven door een van onze beste vrien den, maar oh heere in den ban der II. Jesuite kerk geslagen, door Jan Van Leffiuge, om zijn godloos schrijven in de Toekomst, 'tis spijtig voor 't klein mannekes zieltje zaligheid De gepiste mieren zijn vertrokken met liet kippen van den dag. Dinsdag laatst heeft er ook eene Soirée musicale plaats gehad in ons bisschoppelijk kollegie, hel principaalste stuk der programma was de Dronkaard en zijne vrouwcn liet laatste stuk was een Smeek-dichl tot den II. Vader om de pauzrlijke benedictie te bekomen over onze sladsoverheden om hunnen geest te verlichten tot het opmaken der gemeente-,disch- begrootingen, en rekeningen voor 1877. Ieder een kan begrijpen dat wij aldaar niet uitgenoo digd zijn geweest, om redenen dat wij ook in den ban der II. Jcsuiten kerk, door grooten Jan Van Leffinge, geslagen zijri, over ons onberispelijk liberalismus, ofschoon wij het grootste deel be talen in de jaarlijksche subsidie van 5,000 fr. toegestaan door onze ongekruinde sladsoverheden om jaarlijks een zeker getal kortbroeks op le leveren. Onze achtbaren Burgmeester, M. Berten, is den eenigste onzer sladsoverheden die geene kortbroeks in zijne familie heeft, om redenen dat hij niet getrouwd is en waarschijnlijk niet meer zal trouwen wat voordeel voor zijne bloedver wanten, zij zullen hel potje ongeschonden vinden gelijk bij kardinaal Antonelli, zaliger memorie. Wij kunnen maar bij acht dagen hel verslag mededeeien over het banket opgedragen aan den martelaar van Proven, door een groot gedeelte der inwoners der gemeente. Al de kortbroeks en eenige kopstukken van alhier, de Krooteter mede- begreper,waren er ook tegenwoordig. Het schijnt dat er nu nog achterblijvers zijn die niet te huis gerochl hebben uil klare groote aandoening ver oorzaakt door het uitspreken van den dronk aan den held der feest van onzen achtbaren doktor Armens-en-Beenen, eertijds genaamd Tileca le Peel deMen spreekt nog van eenen cadeau be staande in eene boerenpenduul die zou opgedra gen zijn geweest. Hel verslag over het groot muzikaal feest der Philharmonie van Poperinghe zal maar binnen acht dagen kunnen verschijnen. dun 25 December 1876. Men heeft reeds menigmaal gezegd dat de kerk een winkel is, waar men den godsdienst verkoopt, en dat al de sermoenen of liever al dc flauvven praal, welke zij in hunne kuipen en biechtstoe len, uitkramëh, tot niets anders strekt dan om hunne waren te prijzen, die beter te verkoopen en duurder le doen betalen. Nogtans tot hiertoe was hel doopsel in den achterhoek gebleven en men doopte voor niets. Maar 't is winter, 't is duur leven, de wijn slaat op, de advocaten doen zich meer betalen, en men moet van tijd lot tijd den een of den anderen martelaar een banket opofferen, in een woord men moet geld vinden, ja geld, r,og geld en altijd geld Nu dit alles heeft bijgebracht om de hoogcre geestelijkheid te doen bestuiten, zoo eenige kleine rechten op lui doopsel te stellen. En ziehier hoe dit ter mij ier kennis gekomen is. Zondag II. moest een burger van biet naar ren omliggend gemeente gaan om peter te zijn. Men trekt ter kerke en dc onderpastoor komt af in kleine tenue. De peter was misnoegd omdat die vent dat kind, die een meisje was, alzoo ging doopen. Er worden wal kromme kruisen gemaakt en wat iatijn gesnabbeld, want 't is koud cn't moet rap gaan. Welke namen, vraagt den dooper? Maria-Cornelia, zegt de meteren Suzanna, zegt dc peter Hoe Suzanna waarom Suzanna met twee namen is het al lang genoeg; wat, Suzanna! neen neen nooit De peter ontevreden over het verwerpen van den naam Suzanna geeft geen centiem aan den dooper, maar geeft twee franken aan den klok luider.

De Toekomst (1862-1894) | 1876 | | pagina 2