Gazette van 't arrondissement IJperen. De hervorming van de kieswet. De Zedemeesters. Iels voor de ouders. Een gedacht. IV 77$: 16e Jaar. Zondag 14» Januari 1877. feite mm Politiek. Stads-, Kunst- en Letternieuws. Verschilüge Tijdingen, Markten, Bekendmakingen, Politieke berichten. AANKONDIGINGEN RECLAMEN ABONNEMENT: De fransclie Senaat is dezer dagen overgegaan lot de benoeming van zijn bureel. De heer graaf Rampon, lid van het linker-midden en stichter van dien groep in de Nationale vergadering, is onder-voorzitter benoemd in vervanging van M. Martel, tot minister van justitie verheven. Het is een onbetwistbare bijval, niet alleen voor de republiekeinsche partij, maar voor den voorzitter van den minis terraad, die tot doel heeft in den Senaat eene meerderheid te vormen, welberaden om de tegenwoordige instellingen van Frankrijk te ondersteunen. De heer d'Audififret-Pasquier is voor zitter herkozen met 193 stemmen op 233 stemmers. De heer graaf Rampon bekwam 163 stemmen voor onder-voorziller. De ove rige leden van het bureel zijn allen her kozen geworden. De geruchten welke verspreid waren dat hel fransch met het duitsch gouver nement moeilijkheden hadden, is geheel valsch. Prins von Hohenlohe, gezanl van Duitschland te Parijs heeft aan een hooge persoonaadje verklaard, dat keizer Wilhelm Frankrijk zeer genegen is. Art. I der fransche Grondwet van 16 Juli 1873 bepaalt, dat er telken jare, des zondags volgende op de opening der Kamers, in de kerken gebeden zullen gehouden worden, om 's Hemels zegen over hel werk der wetgevende mocht af te smeken. De minister van justilie en eeredienst heeft dien ten gevolge eene circulaire lot de bisschoppen gericht en daarbij op bedoeld artikel gewezen. Dat de minister zich eenvoudig hierbij heeft bepaald, zonder meer, bevalt de klerikalen niet. De aartsbisschop van Besancon en de bisschop van Coutanecs keuren 's minister handelwijze openlijk in hunne herderlijke brieven af. Hij had moeten zeggen of er bijvoegen, dat Frankrijk alleen door de Kerk gered kan worden. De bisschop van Montpellier gaal ver der en noemt 's lands instellingen, 's lands gouvernement, onzen tegenwoordigen chaos Bidden moet men, niet opdat die toestand voorldure, maar opdat er een betere slaat van zaken ontsta. Wat dit betere» is, begrijpt men. WTal droevig figuur, zegt een der bladen, maakt na dit alles hel Domine Salvan fac rempublicain, dal de bisschop wel voor den vorm gelieft voor te schrijven. Uil het Oosten is niets bijzonders te melden. De conferentie komt op nieuw bijeen,waarschijnlijk om.,, niets te doen. Het dagblad La Turquie denkt te welen, dat Turkije vernomen hebbende dat Rumanie zich ongerust maakt over den tekst der grondwet, het bestuur zich verhaast heeft te verklaren, dat die akte enkel een binnenlandse!) karakter heeft en tol doel niet heeft inbreuk te doen op de prinsdomrechten door internationale traktaten gewaarborgd. Eene hoogst belangerijke kwestie zal in de eerste dagen van dit jaar voor de welgevende Kamers beplelen worden, de kwestie der kieswethervorming. De klerikale partij zal uit al hare macht deze hervorming bestrijden. Van het kiezen volgens eene enkele lijst op letter voor heel hel arrondissement, van de ge drukte briefkens van den couloir (of gang) waar de kiezer buiten iedereens wetezou de namen voor dewelke hij niet begeert te kiezen kunnen uitschrabben, van dat alles wil zij niet hooren. Wat zij wil, is de kiezing elk in zijne gemeente, in andere woorden eene nog ergere sla vernij voor de kiezers. En welke middelen gebruikt zij om hel stelsel dat de liberalen verdedigen te dwarsboomen Zij vindt alle slacht van ongemakken en gebreken erin. Zij schreeuwt dat het groote onrehlvaardig- heden daarstelt, zij jaagt de iichtgcioovige lieden schrik in door hun allerhande vervolgingen en bedriegerijen van wege de liberalen vóór te spellen Zeker kan het stelsel van M. Bara niet aanzien worden als de volmaaktheid zelve. Maar zeker ook is het voor alsnu hel volmaaksle. De maatschappij streeft vooruil, maar in deze hervorming gelijk in al dat hervorming is zijn er legen- kantingen Ie onmoelen van wege de achteruitkruipers, de klas van menschen die niets doen of verrichten dan omdat dit altijd verricht of gedaan is geweest zonder ooit te onderzoeken of er niets beters beslaat, Wat men dient in aehl te nemen om deze hervorming mei onpartijdigheid te beoordeelen, het zijnde overgroole voor deden die er uitspruiten. Overtreffen die voordeden merkelijk de moeielijk- heden van uitvoering dan valt er niet te aarzelen, de hervorming moet en zal ingevoerd worden. Wij twijfelen niet of het meeste getal kiezers hebben reeds verstaan dat de volledige vrijheid van te stemmen elk volgens zijne conscience zonder dwang of oinkooping, noodzakelijk is, wil de kiezing eenige waarde hebben. Om die vrijheid volledig le maken zijn de couloir (of gang) en de gedrukte briefkens een onfeilbare middel. Wat deert het, om die vrijheid te bekomen dat wij een uurlje langer in elke kiezing moeten laten, of dat wij ons een weinig meer moeite moeien aandoen om ons briefken gereed le maken. Wij zijn toch zekér op die wijze Ie te stemmen voor wij willen 2° le vermijden dal men ons zes weken, vóór elke kieziug de óoren vol beloften of bedreigingen blaze, 3° de opzeggen van pacht na elke kiezing le ontgaan, 4° de rust in 'l huishouden niet le verliezen, 3eomkooping van.stemmen le vermijden, 6e de tweedracht en de twist allenskens te zien verdwijnen, 7e de kiezers hunne eigene waarde te zien beseffen, enz.,.enz. Neen, een mensch mag zijne conscien ce niet verkoopen God heeft hem liet versland en liet oordeel gegeven om zijne plichten inde samenleving le kwijlen. Om die te kwijten moeten zijn geweten noch zijn versland onder geenen dwang zijn. Zal het ministerie Malou de openbare meening te vrede stellen, Wij wachten Maar wij waarschuwen de klerikale par tij dat wij met geene beloften Ie paaien zijn en dat wij geene appelen voor citroe nen zullen koopen. De mannen die zich willen opdringen om onze kinderen op le leiden, leggen het wat al le kras aan boord, opdat zij nog langer met die zorg belast kunnen worden. De Journal Beige kondigt het vol gende af Een onleerend feil is ter kennis van de rechterlijke overheid gebracht. Een priester, die zich in een rijtuig van eerste klas bevond, van den expres- trein van Brussel naar Luxemburg, is op hceterdaad betrapt van broeder kens zoncle met een metsersgast. Het feil werd ontdekt door de trein wachters Manégard en Dejong gelast met het nazicht des Ireins. Als de agenten in hel kompartimenl zijn gelreden, waar hel schandalig feil plaats had, heeft de priester eene som geld willen geven, omdat zij de zaak zouden verzwijgen, maar zij hebben alle omkooping geweigerd. De schuldigen zijn bij den polilie- kommissaris van Luxemburg geleid. Wij herinneren de huisvaders en voog den, wier zonen of pleegkinderen aan de aanslaande, milicieloling moeien deel ne men en die wenschen cenen remplacanl le mogen stellen, dal zij lol den 22 dezer maand Januari eene som van 200 franks moeten storten in de bureelcn der regis tratie. WIE DIT VERGEET of verwaarloost moet onvermijdelijk soldaat worden, in geval hij een slecht nummer trekt. Dus oppassen, ouders, is de boodschap! Dit is eene weldaad van het klerikaal bestuur. Men leest in den Veurnaar Wilt gij dan hebben dat geheel uw gi'uzenkraam in duigen niet valt, houdt op van u te bemoeien met zaken die u in hel geheel niet aangaan. Debisschop- pen zijn daar, om le zeggen welke de plichten zijn van de' priesters in den predikstoel en in den biechtstoel, en hel is geen gazelschrijver 't is gelijk weiken, die hun moet leeren welke plichten den priester heeft als predi- kant en biechtvader. 'T is wij niet die de rechters zijn van de priesters maar wel de priesters die. de onze Bravo! wel uitgedacht! Dit is zooveel gezegd als de priesters zijn halve Go- den en de wereldlijken zijn niets. De bisschoppen en de priesters mogen ge- bieden en de wereldlijken moeten gehoorzamen. Bravo wel uitgedacht! Met zulk stel sel zou de klerikale partij zeer gemakke lijk de meesterschap hebben, te beginnen van hel kleinste dorp tot in de grootste stad. Zoo, zoo, Veurnaar, als de priesters op bevel van den bisschop in den predik stoel uitroepen, dat al de liberale gazelten slechte gazellen zijn, dal al de liberalen roovers en communards zijn, wij zou den dit niet mogen onbetamelijk vinden? Als de priesters in den biechtstoel aan de menschen wijs maken dat men voor eeuwig verdoemd is als men eene liberale gazet leest, of als men voor eenen liberaal stemt, wij zouden daar niet mede mogen lachen Zoo, zoo. Veurnaar, de priesters zijn onze rechters zelfs in politieke zaken!! Wij moedigen onze lezers aan zeer ernstig hunne aandacht te vestigen op de hierhooger aangehaalde regelen van onzen confrater. Zij verdienen plaats te vinden nevens het artikel van VAmi de l'ordre, waarin zeer duidelijk gezegd wordt, dat de kerk het recht heeft licha melijke straffen aan de overtreders barer wellen op le leggen. Waar leiden de verblindheid en de stoutmoedigheid der politieke geestelijken ons naar toe?Advertentie-blad Men spreekt tegenwoordig veel van Belgische soldaten naar Bulgarie te zen den, om er den rol van gendarm te spe len en die turksche provinciën te bewa ken. Een blad van Brussel heeft ecu beter gedacht vooruitgezet. Er is in Belgieeen slaeh van menschen, datgeen nut bijbrengt, dat een lastisvoor iedereen en waarvan ons land niet te spoe dig kan ontslagen worden. Hel zijn de duizenden kloosterlingen capucienen, recollelten, predikheeren je- suielen, discalsen en alle soorten van pa ters. Die heeren luiaards zouden in Bul garie wel op hunne plaats zijn. En willen zij eenige honderde nonne- k e n s a 1 s marketensters m e d e n e m e nwij zullen 't hun niet afraden. [De Zweep). Ei ui-ct?lliauiude«traat, 39. 10 centiemen den regel. 25 centiemen den regel. Brieven en pakken moeten vrachtvrij toegezonden worden. fr. 4-00 's janrs voor de stad, fr. 4-50 voor geheel Selgïe. Builenlandsche verzendingen,'t port daarboven. 10 centiemen het minimes*. Men schrijft in op al de postbureelen. HE TOEKOMST IJZEREN-WEG. VERTREKUREN VAN IJPEREN iNAAR Poperingh.e-Hazèbrouck. 6-50. - 12-07. - 6-50. Poperinghe. 6-50. - 9-07. - 12-07. - 5-57. - 6-50. - 8-45. - 9-50. Kortrijk. 5-54. - 9-46.- I i-20. - 2-35. - 5-25.- Roeselare. 7-50. - 12-25. - 6-45. Langemark-Oostende. 7-18. - 12-06. - 6-20. Langliemarck, den zaterdag, 5-30. r> zijn. r>

De Toekomst (1862-1894) | 1877 | | pagina 1