POPERINGHE. Ze preêken de heilige kruisvaart. Fiiiaulieele kronijk. Stadsnieuws. De verledene week was er te IJperen zeer weinig nieuws aan te stippen. De heeren officieren van het garnizoen hebben het initiatief genomen van een feest ten voordeele van den Arme. Dit feest had plaats Donderdag laatst, in onze Stads- Tooneelzaal, ten 7 1/2 ure 's avonds en be stond in een Concert, gevold door Bal. Het schijnt dat de heeren Commissarissen nogal geslagen zijn in hunne pogingen en dat het feest goed gelukt is doch, wij kunnen er weinig over schrijven daar men ons niets ingezonden heeft verslag gevende van het eene of het andere. Wij zullen ons dus bepalen met het feest aan te stippen en den wensch uit te drukken er nog sommige zulkdanige te mogen bij wonen. De heeren officieren kunnen niet dan lof toegezwaaid worden voor den iever en de moeite die zij zich gegeven hebben om het feest goed te doen lukken en den Arme onzer stad ter hulpe te komen. Dank voor onze arme stadsgenooten. Hoog getal. Leeg getal. BURGERSTAND Huwelijken. Sterfgevallen. Ea alswanneer de begiftigde gestichten onbe Faillissement des Bassins-Houillers. Aanhouding van den abt Dangerville pastoor van Viraflay. Ze preèken de heilige kruisvaart eii zullen de wilden beschaven, ginds verre, in het heimvel Afrika van domheid en bijgeloof slaven. Ze preêken de heilige kruisvaart die toestand is toch al te grievend, of maakt in 't verscliiet wel een lintje die lieden op eens zoo menschlievend Ze preèken de heilige kruisvaart en zullen met wellen en zeden,- van kouden, weslerschen oorsprong de zonnige vrijheid vertreden. En wis, onze Phariseè'rs die helpen wel aan 't beschaven, dra storten ze, neuswijze drommen destreek in, als hongrige raven. En ziet in Gods heerliken name verdeeleit zijn dienaren de aarde, en doemen, het schuim op de lippen, die streven naar eigene,waarden. En hoortom ons heen gromt het oinweêr, is 't bloedige spel vveèr begonnen en glanst, door den somberen nevel, de brandende lont der kanonnen Dra zullen we elkander verscheuren, om niets, om ten woord, om een teeken, - en zijn wij bet wel die, vermetel, van bloeddorst en bijgeloof spreken Gesteund is zij, onze beschaving, op godsdienst dwang en legers, zij preêken de heilige kruisvaart God hoede u, arme negers. J. A. Dela Montagne. Yperen, den 13" Januari 1877. Stadsvertoctrrliigcs». - Wij hebben bemerkt dat, door de zorgen onzer stedelijke besluurheeren, er een reverbère geplaatst is ach ter S'-Maartens-kerk. Deze verbetering draagt eenieders goedkeuring weg, daar er 's avonds nog al inwoners aldaar hunnen doorgang nemen en dit deel der stad, wat de verlichting aangaat, nogal te wenschen liet. Zulkdanige maatregel ware insgelijks noodig tot zeker uur des avonds, builen de statiepoort halfweg de Starre en halfweg de herberg de Statie. Hopen wij dat met er lijd alles op goeden voet zal gebracht worden. CijbclschuttersmaatscEiapplj. - 12e schieling van het wintersaizoen.7 Januari 1877. 1. Lesaffre, A. 13 15 20 20 20 90 Leclercq,Th. 13 20 23 20 10 90 1. Dumon, A. 3 10 1 3 o 26 van den 3 lol den 12 Januari 1877. GEBOORTEN Mannelijk geslacht 2) le zamen 9< Vrouwelijk id. 7J Vanbleu, Edmondus, timmerman en Roscatn, Maria, kantwerkster. Beckaert, Alixe, 19 jaren, kantwerkster, on gehuwd, Vleeschhouwerslraat Bollaert, Ca- tharina, 67 jaren, zonder beroep, weduwe van Zenon Platteeuw, Bollingstraat. Vanbavinck- bove, Maria, 42 jaren, dagloonstcr, ongehuwd, Lange Thouroutslraat. Duhem, Amelia, 81 jaren, zonder beroep, weduwe van Joannes Vandamme, Bollingslraat. Laurie, Ludovicus, 70 jaren, zonder beroep, echtgenoot van Joanna Tyberghen, Meenenstraat. Dejonghe, Sera- phina, 7b jaren, zonder beroep, ongehuwd, Meenenstraat. Kinderen beneden Mannelijk geslacht 2) j dc 7 jaren: (Vrouwelijk id. 1) gi <S»V<T Den 13 Januari 1877. BEKENDMAKING. Eenige leden der rechtstaande macht, die mis noegd waren omdat er te veel verteld en gelachen wordt met al 't geen in de soireetjes gebeurt, hadden gevraagd dat de vergadering van Donder dag zou plaats hebben met geslotene deuren. Op hun verzoek, hielden de drie Piekemans de wacht, gekommandeerd door Orbie. Men be grijpt dat de persoon, die ons wekelijks verslag opstelt en die vreest dat hij door Pape-klinkje begint verdacht te worden, geradig gevonden heeft van dezen keer niet binnen le gaan. Wij weten nochtans dat 't er zeer gespookt heeft, want een der drie Piekemansdie aan de deur stond, heeft klaarlijk gehoord dal de corselsnoerder veel zitigheden zei aan zijnen vriend Acx, omdat hij zijne tong niet houden kon. Grauwe Julie klapte ook luid en hevig; zij scheen razende te zijn tegen geheel de wereld Opdat oogenblik heeft men eenen geweldigen klets gehoord, die zoodanig weêrklonk dat hij moet gegeven geweest zijn op Annoots buik, al hoewel die duts nog geen enkel woord gesproken had In 't midden van 't gedruis was er iemand die al meteens eenen schetterenden lach uitsmeet gelijkende aan dengeen van eenen straatjon gen en alsdan luidop uitriep: Van mij mo gen zij al zeggen wal zij willen, kschijterop en 'k vaag er mijnMen moet alsdan d'hand op den mond van dien onbeschofterijk gelegd hebben, want de volgende woorden zijn in zijnen mond uitgedoofd geweest. Armens-en-Beenen was ook gejagen, hij liep de zaal uit en in, maar hij was le veel op de zenu wen gedaan om begrijpelijke woorden uit le spreken. Juiltje scheen in diepe droefheid gevallen te zijn. Tot alsdan had hij aan '1 gesprek geen deel genomen. Wel is waar, op 't zien van grauwe Julie's hevigheid, hadden de mierenkribbehngen hem zoodanig den neus gekitteld, dal hij zeven of acht maal naareen geweldig had moeten nie zen. Hij nam nu 't woord en sprak van de don- derdag-soireetjes op te schorsen! Maar op dat zeggen hebben allen hunne excusièn gemaakt over hunne ongebondenheid en uit vrees van niet meer uitgenoodigd te worden, hebben zij be loofd van in hel toekomende betere manieren te hebben. M. Civiale heeft alsdan een flesje met sterken reuk komende van den kapel-haan Boogaert, van Mrchelen onder den ziekes neus gehouden en na vijf minuten was de mierenkribbeling ge daan. Eindelingwas er nog eenige oogenbltkken stilzwijgenheid geweest toen Juiltje met zijne ge woonlijke lieftalligheid aan zijne vrienden zei <c Welnu, tot Donderdagavond Zij zijn dus met vreugd en vriendschap ge scheiden. In 't uitgaan gaf M. Acx zelfs nog, al lachende, eene neep in 'Kschijterop's achterste en riep hem ook tot Donderdag avond. Zoo dus, lezers, voor ons is hel tot Zondag. A'oft' een gebruind zwart serpent Men leest in VEcho du Nord Den abbé Batijard, priester le Gros-Caillou (Paris) den onbeschoften plichtige der oneerlijke aanrandingen op meisjes van 9 tot 12 jaren (in 't midden der godsvreezende zedelessen van d'eerste communie) heeft Woensdag II. door het gerecht van Rijsel, in bet klooster le Lommelet-bij-Rijsel, alwaar hij gevlucht en verdoken was, zoo als veel andere van zijns klijke, in echlenis genomen geweest en met den spoorweg des middags naar Parijs verzonden. M. Foulhoux is belast met de onderrichting dezer pijnlijkeen schandelijke zaak. Is dit ook een van de Boogaarde waarvan het vuilblad van IJpre in zijn nummer van 9" Decem ber II. heeft willen spreken en die zulke schoone en kostelijke vruchten voortbrengen Antwoord vuilblad. Popcringhe, den -13 Januari 1877. Geeft voor St-S'ieters Penning.... Zooveel als» Kardinaal Antonelli Groole Jan weigert zijne gazette-absolutie aan alwie de Toekomst leest. Jan beeft gelijk en ziet hier waarom. 1° Als hij in zijne gewijde, gezalfde en zeer smeerige slinkbladjes liegt, bedriegt en laat liegen en bedriegen even als een schaamtelooze lapzal- ver, dan zullen d'eenvoudige lezers het nooit welen, als zij maar de gazetten niet mogen lezen, die wekelijks zijne valschheden aan 't licht bren gen, 2° Indien '1 volk, door 't lezen van liberale bladen, den grond kende van al de pauselijke, bisschoppelijke en geestelijke geldfopperijen die den pharizeischfen winkel doen draaien, dan ware het in 'l korte gedaan met die geweldmakende >c rechtstaande macht der H. Jesuitekerk, welke door logentsal en bedrog, door opstand tegen de Maatschappij, door onbeschaamde kne velarijen en onlfulselingen van erfnissen en bo venal door hare nieuwmoden afgoderij, de karikatuur van eenen godsdienst geworden is en 't schandaal van 't ware krislendom. De Jesuiten, schreef de godvreesende graaf de Monlalembert, maken hun dagelijks werk van de goede rede, de rechlveerdigheid o en d'eerlijkheid te beschimpen Ik moet bekennen dal het lezen hunner onbeschofte ii leugens mij van schaamte tot in 't wit mijner li oogen doet blozen en mij doen razen heeft tot ii in den top der vingeren En zij ja, zij zeiven zijn het, die de stout moedigheid hebben van alle vaderlandsminnende burgers als leugenaar uil te schelden Welnu,'tis gemakkelijk voor alwie zijn gezond verstand niet verloren heeft, en tusschen ons en hun le beslissen wie de leugenaars zijn. Wij wij vreezen den woordenstrijd niet en daarom wenschen wij dat eenieder Jans schimp- gazetlen zou lezen, zoowel als de Toekomst. Maar zijzij durven de tegenspraak niet ondergaan en daarom is het, dat zij de Toe komst verbieden te lezen. En waaruit spruit dal verschil Omdat een lafherlige leugenaar maar durft liegen in 't stille, in eenen hoek, bij de sukkelaars die zijne leugens niet kunnen ontdekken. Dal is de handelwijs van groolen Jan en zijne ver slaafde krabbelaars. Integendeel, een treffelijk en oprecht man spreekt zonder vrees, met open deuren, en verzoekt eenieder van hem te rechte le wijzen als hij zich misgrijptDat is de handel wijs der Toekomst en andere liberale dagbladen. Vrije en rechtschapene Belgen hier laffe en schijnheilige jesuitcrij ginder 1° Ons steunende op de grootste en best inge lichte dagbladen van Europa, hebben wij geschre ven dat Kardinaal Antonelli de schandelijke for tuin van omtrent tachtig miljoenen (80,000,000) franken nagelaten heeft. En wat antwoorden Jans pennelekkers Dat u zij het niet weten Als gij het niet weet, wat wilt gij er van spreken 2° Wij hebben geschreven dat Antonelli een boerenjongen was van Sonino en dat hij koste loos in eene korlbroekschool opgekweekt ge weest is. En groole Jan, die een boerenjongen van Leffinghe is en die ook reeds door vasten, lezen, bidden en andere geestelijke middelen weréldsche paleizen met toebéhoorten, zoowel ten lande als ter stede, gewonnen heeft, antwoord dat wij liegen en dat hel de wereld rond geweten is dat de Antonellis van de grootste en rijkste familie ii van Romen zijn Door hunne onbeschofte leugens, zeid Mon lalembert, hebben zij mij van schaamte lot in 't wit mijner oogen door blozen Eh wel, indien het geheel de wereld rond geweten is, dan weet grooten Jan misschien ook u Welke de groote eert ij telen waren van An tonellis vader en moeder u In welk paleis van Rome hun zoon de Kardi naal geboren is ii Hoeveel miljoenen die rijke vader en moeder aan hunne zes kinderen nagelaten hebben Het zou dus beter geweest zijn van al die om standigheden in 't Vuilblad te laten drukken, in plaats van de Toekomst met logenlaal le betichten. Maar wij geloven liever dat Jan, nopens die groote en rijke familie niet meer weet te spreken, dan nopens Kardinaals miljoenen En nochtans, een afscrift van den geboorte aki en een bewijs der nalatenschap der grootste en rijkste fami- lien van Rome is niet moeielijk om te bekomen, bijzonderlijk als men gelijk groote Jan zoolang te Rome gewoond heeft om den nieuwmoden afgod te helpen op zijne zuil plaatsen. Wij zullen dus die inlichtingen verwachten. 5° Antonelli heeft zelve in zijn testament ge schreven e dat hij geen (sic) andere (sic) fortuin ii en (sic) heeft, of (sic) deze die hij geërfd heeft van zijnen vader! ii En waarom zou grooten Jans testament de zelfde verklaringen in 't zelfde metselaars vlaamsch niet bevatten Het is immers geheel de icereld rond gewetenhoe geduldig 't papier is 4° Indien hij maar twee keeren 23 franks en geeft aan liefdadigheids-gestichten, 't is voor ii eerst omdat het te Rome eene wet is, dat ii iedereen die een testament maakt, ten minsten i) 3 franken moet geven aan den armen ten ii tweeden, omdat die franken doch door den Staat zullen gepakt zijn. Nog twee stoutmoedige leugens Wel is waar, de onverzadelijke Pausen bevelen aan eenieder van een deel zijner nalatenschap niet aan den armen maar wel aan den paapschen winkel le schenken. Maar nu sedert dat de Pausen geene wetten meer te maken heb ben en dat Rome de wettige hoofdstad van Italië geworden is, zijn al die paapsche afpersingen, met de kerkelijke dwinglandij in duigen gevallen. Zoodanig dat Antonelli aan niemand in zijn testa ment, noch 5 noch 23 franken moest geven. Eerste leugen st. j En tweede leugen de Slaat niet meer in Italië dan in Belgie neemt de legaten niet, die gedaan worden aan bevoegde dooderhand- geslichlen. Alleenlijk moeten zulke legaten ge bruikt worden volgens de intentie van den geveren niet om nonnen en kwezels te kweeken met 't geld der fondalie en 't gewin der kinderen, gelijk het voortijds ging in de Vanzuitpeene- School. voegd zijn, dan zijn de gfftep-tiielig I T is eene valschheid van le zeggen dat 't geld alsdan door den Staat gepakt is dewijl hel naar de familie wederkeert. Waarlijk, Jans gekortvlerkfe krabbelaars moe ten wel overtuigd zijn dal zij maar schrijven voor kwezels, klokkeiuiders, tuitrrsoldalen, dibben en veel andere onnoozelaars, die geloven aan de eerlijkheid en de onfaalbaarheid van al wal ge bruind of gizalfdis. Inderdaad, zij zeggen dat Antonelli wist dal hij maar twee keeren 3 franken moet geven en dat hij ook wist dal de Slaat zijne 10 franken ging nemen. En nochtans, zou die slimmen kerel, die miljoenen wist te winnen waar immers gebrek is, zoo dwaas en zoo verblind geweest zijn, van aan den dief zelve niet tien maar wel vijftig franken te geven Ah ga, 't ware nog dommer dan den domuien oudënwijvenklap, waarmede Groolen Jans jalui- ters hunnen rimram sluiten Zou 't Vuilblad, dat zoowel Antonellis af komst, edeldom en famihe kent, niet kunnen zeggen hoeveel hij, bij gifte of bij testament, gegeven heeft aan de dochter van zekére Gravin Marchionni 'T schijnt dat 't meisje zich niet min beklaagt dan St-Pieters-Penniiig zelve Het artikel over het Banket van Proven, ons maar Vrijdag avond toegekomen zijnde kan maar binnen 8 dagen plaats vinden. Failliet tier Kolen-Ilasssins. De in faillietstelling der Maatschappij van Con structie aan de koophandelsrechtbank in vier dagvaardingen gevraagd, is ingespannen tegen spoorweglijnen die van deze maatschappij en die der Kolen-Bassins afhangen. Die processen, in het verhoor van Maandag opgeroepen en tot lieden uitgesteld, zijn nogmaals tot binnen acht dagen verdaagd, 't is te zeggen lot Dinsdag toekomende, 16 Januari, voor de pleitredens. Ziehier welke de vragen zijn voor de in failliet verklaring De heeren Leedel en Van Prang, legen de Com pagnie der spoorwegen van Brugge naar Blan- kenberghe. De heer Van Holsbeeck tegen den spoorweg van Eecloo naar Antwerpen. Dezelfde vrager tegen den spoorweg van Duin- kerke naarVeurne. M. Gilson, bestuurder van het Crédit Com munal, tegen de Maatschappij voor de exploitatie dei' spoorwegen van het westen van Belgie. Maandag is naar Parijs en Holland de expeditie verzonden van het vonnis waarbij de Bassins- Houillers failliet worden verklaard. M. Philippart bevindt zich in Frankrijk, van waar hij zal weèrkeeren, zoodra men hem zal noodig hebben. Hij verzorgt de belangen, die hij le Parijs heeft; men zegt dat hij geruiineerd is. Verscheidene processen door kooplieden of bankhuizen legen de Bassins-Houillers inge spannen, zijn van ambtswege van de lijst geschrabt. Ten gevolge der onmogelijkheid waarin dc Bassins-Houillers zich bevinden,de exploitatie voort (e zetten der vlaamsche spoorwegen hebben de verschillende belanghebbende maatschappijen een syndikaat gevormd voor dienst der spoorwe gen, te rekenen van 1 januari 1877. De maatschappijen welke zich bij dit syndikaat hebben aangesloten, zijn de volgende West- Vlaanderen. Lichtervelde naar Veurne. Veurne naar Duinkerke Oostende naar Ar- mentières Westen van België Brugge naar Blankenberghe en Ileyst Gent naar Terneuzen Lokeren naar Zelzale, en Ant werpen naar Eecloo. Het bestuur der centrale administratie is toe vertrouwd aan M. Massy, gewezen dienstoversle bij de administratie der staatspoorwegen. De klient van den Univers, de pastoor van Viraflay, M. Dangerville, is aangehouden. 'T is ten minste wat Le petit Lyonnais meldt, aan wien wij het volgend nieuws ontleenen: Een reiziger, gisteren avond aangekomen, meldt ons dat de priester Dangerville en zijne mede plichtige te Bellegarde aangehouden zijn, op het oogenblik dat zij over de grenzen gingen trekken. Men herrinnert zich dat de Univers getracht heeft ons schrik aan te jagen wegens dien priester, dien hij onder zijne bescherming nam, en deed ons zelfs bedreigingen van vervolging. Wij hebben aan den Univers den tijd ge vraagd om eenige inlichtingen over het geval van zijnen pastoor te nemen, hem belovende ze zoo vroeg mogelijk bekend te maken. Wij zullen weldra in staat zijn onze beloften te volbrengen. (XIX' Siècle). De Eerweei'de Paler Dalv, is door de assisen van Cheslershire tot 18 maanden dwangarbeid veroordeeld, om 500 fr. uit eene schuiflade van

De Toekomst (1862-1894) | 1877 | | pagina 2