Gazelle van 'l arrondissement IJperen. Onze processen. Naar Brussel De toestand. !\r 776. 16e Jaar. Zondag 4» Februari 1877. Politiek. Stads-, Kunst- en Letternieuws. VerschiKlige Tijdingen, Markten, Bekendmakingen. Politieke berichten. AANKONDIGINGEN R EC LAM EN ABONNEMENT: Dc commissie van den budjet der fran- sclie Kamer, heelt zich deze week in algemeene zitting vereenigd, M. Gam- balla is gelast geworden aan M. Leo Say. minister van finanticn te schrijven om hem te verzoeken dat hij in de commissie uillegging over den budjet zou komen geven. De zevende commissie van initiatief heeft het voorstel van M. Louis Blanc, strekkende lol de afschaffing der dood straf, verworpen. Deze beslissing is ge nomen. onder voorwendsel dat het oogenhlik daarvoor niet gepast was. Generaal Ignalieff is over Athene naar Triest vertrokken en zal zich van daar naarWeenen begeven. Telegrams, welke eene nieuwe vergadering der konferencie te Athene meldde, alsook de verwerping der voorstellen van Turkije door Servië en Montenegro worden gelogenstraft. De vorstendommen maken loebereidsels om zich des noods te verdedigen, doch de onderhandelingen gaan goed vooruit. Men vreest echter dal de waarborgen welke Turkije van Servië eischt, ecne hinder paal zouden kannen zijn voor 'l sluiten van den vrede. Deze waarborgen zijn echter meer van zedelijken dan van stoffelijken aard. Men verzekert dat Mon tenegro insgelijks aangenomen heeft le onderhandelen. De Kamer der Gedeputeerden van Italic heeft een wetsontwerp aanveerd, een hatelijk artikel op de drukpers af schaffende. welk aan de dagbladen ver bood, verslag te doen van de kriminele processen voor dal hel definitief vonnis was uitgesproken. Hel hij den Zweedschen Bijksdag inge diende ontwerp ter wijziging der legerwet heeft ten doel, binnen vijftien jaren eene herinrichting, gegrond op algemeene dienstplichtigheid, tol stand te brengen, doch reeds in liet tijdperk van overgang de armee aanzienlijk le versterken en de mobilisatie gemakkelijk te maken. Op de hegrooting is gebracht een post van twee millioen kronen voor uitbrei ding der vloot, een van 740,000 kronen voor een universiteitsgebouw te Upsala en een van 6 millioen voor uitbreiding der noordelijke spoorwegen. M. de advokaat Bossaert heeft den volgenden brief aan den uitgever van het Nieuwsblad gezonden Mijnheer de uitgever van het Nieuws blad, In uw nummer van 20n Januari 11. waarin gij uwe lezers de veroordeeling der Toekomst aankondigt, voegt gij het vol gende er bij De heer advoliaet Bossaert, Schepen der stad, was de advokaet der Toe- komst. Van mijn recht gebruik makende, bid ik u, Mijnheer, van wel te willen uwe inlich tingen volledigen, met er nog bij te voegen 1° Dat Meester Bossaert zijn pleiten be paald heeft met te beweren dat er voor alle schadeloosstelling maar de kosten toe te passen waren, in plaats van tweemaal fr. 2400, zoo als er door de eischers gevraagd was 2° Dat het openhaar Ministerie, verbeeld door den achtbaren heer Berghman, de zaak in den zelfden zin besloten heeft 3" En eindeling, dat de Rechtbank gelijk vormig er over geoordeeld heeft Op uwe goede trouw rekenende, bid ik u, Mijnheer de Uitgever, mijne groetenissen te aanveerden. H. Bossaert, adv. Het Nieuwsblad, dien brief druk kende, doet hem volgen van wat onnoozele praats, zooals het er kan uiteen doen. M. Bossaert heeft gelij kzegt het daar onder,van op onze goede trouw te rekenen. Maar de gaai verward tusschen de goede trouw van den heer Uitgever, aan wie den brief is gestuurd, en de trouwloosheid der schrijvelaars die de redactie uitmaken Op de oprech- tigheid van die mannen heeft zeker M. de advokaat nooit gerekend. Maar wat kunnen de sufferijen van zulke kerels hem schillen Nu wij zullen dit daar laten om, van onze kant, ook iets te voegen hij den brief van den heer akvokaat. Dewijl onze processen hangende waren voor de Rechtbank, was er daar ook eene andere zaak ingericht. 'T was een vervolg in suspensie tegen zekeren ambtenaar, groot ver achter van het 9ste gebod Gods, reeds door de korrectionneele Rechtbank en het Hof van Gent veroordeeld tot eene maand gevang voor schandelij ke misbedrijven op den man van de vrouw. Eh wel de advokaat van dien nieuwsblad schen martelaar, sedert dien afgezet van zijne fonctie, was Mijnheer Louitje Biebuyck, de katho- lijke provinciale raadsheer, het suk kelachtig loopertje en het hakkelend kakkernestje van de partij der kaloten Kot, boete, suspensie en destitutie, dit heeft hij al geheel alléén beko men voor zij nen deftigen kalant. Voor onze zaken, had men hem eene hulp gegeven. Er waren twee Claais om de 4800 fr. franks te bekomen Zooals wij hel verleden zaterdag reeds voorzegden is de vergadering der libera len van Gent, die van Antwerpen waar dig gebleven. In de stad van Artevelde ook, is de kreet van verontwaardiging opgegaan tegen hel wetsontwerp Malou en dal de Gentenaars het desnoods niet bij woorden zullen laten, blijkt genoeg uil de krachtige redevoeringen, die er op dc zitting der liberale Associatie uit gesproken zijn. Even als le Antwerpen, is er besloten een adres te zenden naar de leden der linkerzijde en de Liberale Federatie. Daarbij beeft een der sprekers nog het gedacht vooruilgezel dat de liberalen der verschillende steden, voorafgegaan door hunne gemeenteraden, zich in massa naar Brussel zouden hegeven en den Koning insgelijks een adres te overhan digen. Dit voorstel werd door donderende toejuichingen begroet en aangenomen, terwijl de kreten Naar Brussel Leve de Koning van alle zijden losbarstten. Dal het voorstel der Gentenaars door gansch hel land geestdriftig zal onthaald worden lijdt geen den minsten twijfel. Over 300 jaren, in 1368, werd hel Eedverbond tusschen de Edelen geslo ten. en allen begaven zich ook naar Brussel, om aan de landvoogdes Marga- retha een adres te overhandigen, waarin de vrijheid van godsdienst en geweten gevraagd werd. 'T was alsdan dal een der ministers, Berlaymont genaamd, aan Margarelha stil zegde Wees niet bevreesd, Me vrouw, hel is slechts een troep Geuzen (dat is gemeen volk). Onze voorvaders zijn fier op dit smaadwoord gebleven, en hel woord Geus heeft drie eeuwen voortgeleefd, om heden nog tot eere-naam te dienen aan allen, wien de verlichting, de onlslaving en den vooruitgang der massa nauw aan 'l harte ligt, en ten strijde trekken tegen de ongehoorde aanmatigingen der room- schc partij. Ja, in 1877 zullen li et nog geuzen zijn. welke zich met het woord, en des noods met de daad, zullen verzeilen tegen dejesuitieke plannen van M. Malou. De Koning trouw zijnde tot den bedelzak, zullen zij niet dulden, dat Leopold II door zijne ministers bedrogen wordt over den toestand van het land en het Naar Brussel! onzer gentsche broeders zal spoedig eene wezen I lijk beid zijn. Wij Zidlen werken zooveel het in onze macht is, doch gij moet zweren ons te volgen Zoo sprak onze Nanl Vander Taelen op de zitting van verleden donderdag, en van alle zijden klonk het hem legen Tot der Dood Dat bewijst dat het volk vastberaden is het uiterste le wagen om recht te ver krijgen en wij geven aan onze liberale federatie in overweging, zoo spoedig mogelijk te Antwerpen eenegroote mee ting te beleggen, waarop de afgevaar digden der verschillende liberale steden zouden uitgenoodigd worden. Teekenden de edelen in 4568 het Eedverbond, dan zal hel in 1877 het volk der liberale sleden van Belgie zijn, dal zich hij eed zal verhinden en plech tig zweeren, over M. Malou en de zwarte partij le zegepralen. Eens dat verhond lol stand gebracht, dal Naar Brussel Naar den Koning die, dank aan ons. nooit het slachtoffer der ultramontanen zal worden. Antwerpen en Gent staan thans fier en moedig naast elkander. In dit oogenhlik dal M. Malou in beide sleden de slem van 5500 burgers wil versmachten, slaan de Sinjoors en de Gentenaars strijdvaardig, om den minister dien poli tie k e n moord le beletten. Ha, M. Malou, als wij binnen eenige dagen te Brussel zijn, zult ge, even als Berlaymont in 1568, den Koning in het oor kunnen fezelen Hel zijn maar Geuzen, Sire Ja, maar die Geuzen van 1877 zijn leeuwen welke wars zijn van alle Boomsche dwinglandij, en brieschend zijn recht gesprongen, om thans voor ALTIJD de slavenketen te verbrijzelen, waarin gij liet belgisch volk hebt willen klinken. In 1847, in 1857. in 1871 en einde lijk in 1877 hebt gij, heeren clericalen, door uwen handlanger M. Malou, het land in opschudding gebracht. Wij vragen thans rust voor Belgie, en die rust zullen wij in massa u te Brussel komen afeischen. Koophandel, Naar alles wat wij vernemen, zegt de Stad Gent, is de loesland in al de groote sleden van het land zeer gespannen en wacht men met zekere ongeduld hel ein de der diseussiën van hel wetsontwerp Malou in de sectien af, om te weten of de klerikale meerderheid liet ongehoord par tijdig wetsontwerp van M. Malou zal durven goedkeuren, zooals hel is voor gedragen. Sommige dagbladen zeggen wel dal M. Malou geneigd is toegevingen le doen, maar wij zeggen hel rechtuit sinds M. Malou ons gezegd heeft dat hij een wets ontwerp wilde aanbieden dat de recht zinnigheid in de kiezingen en de vrij heid van den kiezer waarborgtsinds wij gezien hebben hoe hij op de trouwe looste wijze aan zijn gegeven woord is te kort gebleven hebben wij geen het minste vertrouwen meer in de woorden van minister Malou. Hij heeft ons al (e duidelijk aange toond dat hij door hel maken eener wet op dekieshervorming. enkel de katholijke partij heeft willen bevoordeeligen om de liberalen le beletten die overal grond winnen, nog aan hel bewind le komen. De loesland is erg. Het is niet alleen onder politiek opzicht dat het klerikaal ministerie Belgie wil achteruit doen gaan, ónder stoffelijk be lang ondergaal ons land eene groote kri- sis. Handel en nijverheid staan stil, overal klaagt men, duizenden werklieden zijn zonder arbeid, en wal doel hel ministerie en de klerikale partij die de meerder heid in de Kamer heeft, daar voor? Niels Wij willen niet zeggen dal de krisis welke wij doorslaan geheel cn al de schuld is van hel ministerie neen maar het is toch zeker dat hel niets ge daan heeft of doet om dezelve le bestrij den of te verzachten. Het zwart ministerie heeft zooveel werk om zich bezig le houden met alles wat den klerikale winkel betreft,dat hetgeen Itiii'cc]Uixmudcstraat, 39. 19 ceuticnie» den regel. 25 centiemen den regel. Brieven en pakken moeten vrachtvrij toegezonden worden. fr. -1-00 's jaars voor de stad, fr. 4-50 voor geheel SSelgJe. Buitenlandsehe verzendingen, 't port daarboven. 19 ccittiemcn het nummer. Men schrijft in op al de poslbureelen. .-j.

De Toekomst (1862-1894) | 1877 | | pagina 1