Gazette van 'I arrondissement IJpercn. De geestelijken in de kiezingen. In den Gemeenleraad van Brugge. De mixte peerden. Wcervoorzegging van Malliieu der Drome. ]\r 780. 16e Jaar. Zondag 4n Maart 1877. Politiek. Stads-, Kunst- en Letternieuws. Verschillige Tijdingen, Markten, Bekendmakingen. Politieke berichten. AANKONDIGINGEN R FX LA MEN ABONNEMENT: De fransche Senaat heeft zich verec- nigd. Hij heeft de discussie over de werkreehtersraden liernomen. Hel nieuw opstel van artikel 1, door de commissie voorgesteld, is verworpen met 145 stem men legen 152. De discussie is lot donderdag uitge steld. De vereeniging der linkerzijde en van de republiekeinsche Unie, hebben zich voor de toelating tot vervolging tegen M. de Cassaignac verklaard. Hel is waar schijnlijk dat de commissie, die moet gekozen worden, zal voorstellen dc ge vraagde toelating te vergunnen. In de Lordskamer heeft lord Derby de beweegredens van lord Slralheden en Gray weerlegt en het gedrag van het gouvernement verdedigd. Hij houdt slaande dat hel verdrag van 1856, nog altijd verplichtend is en voegt daarbij dat het voorstel van eene eigen wetgeving voor de oproerige provinciën, slechts eenige plaatselijke maatregels zou beoogen. Het voorstel Stratheden wordt na die opmerkingen verworpen. De duitsche Rijksdag heeft met 249 van de 296 uitgebrachte stemmen den heer van Forckenbeck (nalionaal-libe- raal) tol voorzitter gekozen 43 brieftjes waren in blanko. Tot eersten ondervoor zitter koos de Rijksdag baron von Stauf- fenberg(zuid-duilsche nationaal-liberaal), met 210 tegen 84 stemmen, welke-een lid van hel centrum op zich vereenigde, en tot tweeden ondervoorzitter, met 178 stemmen, prins IIohenlohe-Longenhurg (vnij-konservalief)31 stemmen waren op dr. Hanel (Fortschritlsparlij) uitge bracht, 66 briefjes in blanko. Eene depeche uit Conslanlinopel ver zekert dat de vrede lusschen Turkije en Servie als definitief gesloten mag worden aanzien. De wapenstilstand lusschen Turkije cn Montenegro is met 20 dagen verlengd. De montcnegrijnsche afgevaardigden zul len vrijdag te Conslanlinopel aankomen. Het Congres van Washington heeft een wetsontwerp aangenomen waardoor bepaald is, dal indien dc kiezing voor eenen president niet geproklameerd is vóór 4 maart, het presidentschap dan voorloopig zal worden toevertrouwd aan den voorzitter van den Senaat. In geval de Grondwet zich verzet om dezen persoon dit ambt to laten beklee- den, zal dit voorloopig worden opgedra gen aan den voorzitter van het Congres en wanneer ook dat niet is toegestaan door de Grondwet, aan den Slaals-sekre- taris of minister van binnenlandsc'.ie zaken. Uit Mcxiko meldt men dat Diaz voor zitter der republiek is gekozen. Een aanslag, op hel leven van den aartsbisschop van Mexiko gepleegd, is mislukt. De schuldige is aangehouden. Ziehier nog eenige bijzonderheden welke wij in het Statistiek Jaarboek vanBelgieover 1876 vinden, betreffende de algemeene kiezers Ziehier deze inlichtingen Dc ambtenaars en bedienden van den Staat zijn talrijker dan de priesters, en (och zijn er van de eersten maar 2,243 kiezers en van de tweede 2,908. Nog talrijker zijn de gemeenlebedien- den, wat niet belet dat er maar 2,450 zijn die stemrecht hebben. Van ongeveer 6,000 onderwijzers en professors maken er slechts 1,202 deel van het kiezerscorps. Hoeveel officiers van liet leger? 780. Hoeveel advokalencnavoués? 1087. Hoeveel letterkundigen, dagbladschrij vers, enz. 106. De 2908 priesters-kiezers zijn als volgt verdeeld In hel arrondissement Antwerpen zijn 60 gemeenten, cn 147 geestelijken dieop de kiezerslijsten slaan. Het arrondissement Brussel heeft 123 gemeenten meer dan eens zooveel als in Antwerpen, men zou er dus 350 gees telijken kiezers moeten aantreffen daar zijn er noglans maar 210, dus maar 44 meer dan in't arrondissement Antwerpen. Men ziet dat de geestelijken, in de plaatsen waar er kans is de clericalen te doen zegepralen, er meer haast bij zetten om op de kieslijsten te slaan. Zoo zijn er in 't arrondissemenlsNijvel, waar de kansen gelijk staan, in 107 ge meenten 131 kiezers geleverd door de kerk. Maar in 't arrondissement Luik waar voor de clericalen geene hoop op overwinnen is, vindt men maar 92 pries ters op de kiezerslijsten staan voor 111 gemeenten. In provincie Antwerpen zijn 151 genieenten en 373 priesters kiezers, dus 21/2 per gemeente. Maar Henegouwen heeft op 435 gemeenten maar 351 gees telijke kiezers, dus minder dan 1 per gemeente. In Vlaanderen telt men 2 priesters per gemeente op de kiezerslijsten in de pro vincie Luik 1 priester voor 2 gemeenten, dus vier maal minder dan in Vlaanderen en vijf maal minder dan in Antwerpen. Dat vinden wij in liet statistiek boek van het Ministerie van Binnenlandsche Zaken en de cijfers zijn dns offieeel. Het wereldlijk onderwijs moet om zeep Brugge moet niet meer bezitten dan leerlingen-tjeefkens Reeds hebben onze bisschoppelijke stadhuisbollen de schooi der juffers afge schaft zij willen nu hun vernielings werk voltrekken met ons Atheneum en onze Middelbare School onder het. juk der geestelijkheid te werpen. Volgens het gestemd reglement, zullen de papen de overhand hebben in die gestichten. Weel-ge tot wat zij hunne invloed zullen gebruiken Om de leer lingen uit het Atheneum te trekken zoo als zij gedaan hebben in de kostelooze meisjes scholen. Daar is nu de jesuilieke middel wel ken onze stadhuislichten gebruiken om hel onderwijs ten onder te brengen Het onrecht is zoo schreeuwende dat twee klerikale leden van den raad, de heeren Declercq en Hereboudt. legen dit ongrondwettelijk reglement geprotesteerd hebben Waar gaan wij naartoe? Men leest in den Précurseur Sprekende over de ongeregelde toene mingder verklaringen van mixte-peerden, in hel arrondissement Antwerpen, zeg den wij, dal hel huidig getal dier verkla ringen boven dc 800 moesten geschal worden. Onze waardering was zeer aanzienlijk onder de echtheid en liet is niet zonder afkeer dat wij hel heden vaststellen. Ziehier dc officieële cijfers der verkla ringen van mixte-peerden, gedaan gedu rende de vijf laatste jaren in de gemeen ten van het arrondissement Antwerpen. In 1872 758 verklaringen, waarvan 203 voor de stad Antwerpen, blijft voor de landelijke gemeenten 555 verklaringen. In 1875 153 id. 1874 188 id. 1875 947 id. 1876 1217 id. waarvan 242 voor de stad Antwerpen blijft nog voor de landelijke gemeenten 975 verklaringen. Aldus terwijl in vijfjaren de toene ming der verklaringen van mixte-peerden maar van 59 was voor de stad Antwer pen is zij vermeerderd op hetzelfde tijd stip tot het overdreven cn anormal cijfer van 420 voor Onze landelijke gemeenten. En 'tis tegenover een zoo verpletterend feit dat de kIcrikalen in hunne manifes ten durven beweeren dat zij zich niet bezig gehouden hebben met het getal kiezers, aan de geestIijkheid verslaafd, te vermeerderen Wij stellen in de landelijke gemeenten vast 355 mixte-peerden in 1872 975 .>1876 't Is eene vermeerdering van 76 per honderd En het is nog niet al hij die mixle- pêërden moet men nog de huurpeerden aan fr. 12-19 voegen en waarhij onver mijdelijk eene patent als rijtuigverhuur der, die tot fr. 19-59. Dusdanig is het kiesbedrog dat de klerikalen heimelijk gedurende verschei dene jaren uitgevoerd hebben en wier ontdekking in het kiezerskorps van den huilen eene vermeerdering veroorzaakt heeft die te recht verraste. Dit bedrog ontmaskerd zijnde, hebben de klerikalen gedeeltelijk van de mixte- peerden afgezien en zich op de vermeer- ring der grondslagen van de pcrsonneele belasting toegelegd, door de zorgen der pastoors en onderpastoors bewerkstelligd. De moeilikheid om die schandalige misbruiken Ie bestrijden wettigt dc ver bittering der openbare meening. die noch de dupe, noch het slachtoffer wil zijn. MAART. Van den I lot den 6 slecht weder. Stormwind op den Oceaan en de Middellandsche zee, langs de kusten. Regen en wind in geheel Frankcrijk, ter uitzondering eener korte zeestille tijdens deze periode, alsook in heel Europa. Bijzonderlijk windig weder in de oeverstreken van den middel- landschen bassin of dal. Sneeuw in het noord-oosten van Frank rijk, in Belgie, rn Holland, in Zwitser land, in den T ij rooialsook in de Scandi navische provinciën en in degenen van hel noorden van Rusland. Insgelijks sneeuw in Schotland en in Ierland. Orkanen in de berglanden, namelijk in Savooie, op den berg Ventoux, in de Covenues en in de Pyreneen. De kusten van Finislcra en van den Morbihan weinig loegankelik. Draaikolken door de monding der Loire Schipbreuken te duchten op geheel de uitgestrektheid der golf van Gasconje of van Biscave. De kaap van Ortegal te vermijden. Gedwongen oponthoud te Lissabon, te Cadix cn te Gibraltar. De golf van Lyou omtrent den 3 be roerd. De Delta der Rhone gevaarlijk. De vijvers van Province en van Langue- doe zeer beroerd, namelijk degenen van Than en van Valcares. Oponthoud in de haven van Bone, Cette, Agde. De kaap van Creux te vermijden. Ingslijks oponthoud te Rosas of Roses (Spaje) en in de Balearische eilanden. Bureel: Diximidestraat, 39. 10 cciiticnivn den regel. •>5 ceiitienacn den regel. Brieven en pakken moeten vrachtvrij toegezonden worden. ««san AM t\ fr. 4-00 's jaar» vooï' de «tlad, Ir. 4-50 voor gelieel Belglc. Btiilenlandsche verzendingen, 'I port daarboven. 10 ecsitienien helt mamsiscr. Men schrijft in op al de postbureelen. TOEKOMST, IJZER EN-WEG. VERTREKUREN VAN IJPEREN NAAR Poperinghe-Hazehrouck. 6-50. - 12-07. - 6-30. Poperinghe. 6-50. - 9-07. - 12-07. -5-57. - 6-50. - 8-45. - 9-50. Kortrijk. 5-54. - 8-46.- 11-20. - 2-53. - 5-23.- Roeselare. 7-30. - 12-23. - 6-45. Langemark-Oostende. 7-18. - 12-06. - 0-20. Linghrmarck, den zaterdag, 3-50.

De Toekomst (1862-1894) | 1877 | | pagina 1