Gazelle van 't arrondissement SJperen. Mentebollen. De Toestand. V 783. 16c Jaar. Zondag 25" Maart 1877. Politiek. Stads-, Kunst- en Letternieuws. Yerschillige Tijdingen, Markten, Bekendmakingen. Politieke berichten. AANKONDIGINGEN R EC LAM EN ABONNEMENT: Het zal onze lezers aangenaam zijn te vernemen dat generaal Jgnatieff te Londen bij lord Beaconsfield is geweest eten... Wij dénken dat de feit van groot belang moet zijn om de zaken van het Oosten te doen oplossen Als er soms personen zijn die generaal Ignatieff, die nu geen stap meer kan verzet ten, zonder dat er van gesproken wordt, willen zien of spreken, ehwel hij is gisteren avond naar Parijs vertrokken In de tweede Kamer der Staten-Generaal vanHolland,heeft een gedeputeerde het gou vernement ondervraagd over de afschaffing der consulaten van den paus te Amsterdam en te Rotterdam. De Paus heeft wederom eene kerkverga dering gehouden, om den mond te sluiten en te openen van de nieuwe kardinalen. Hij heeft gezegd dat hij voor geheel de wereld zal protesteeren tegen het geweld waarmede men de vrijheid van zijn woord bedreigt. Dat is nu nog beter De onfeilbare man mag roepen, tieren, schreeuwen, banvloeken uitspreken, zooveel zijn herte lust, en hij beklaagt zich nog dat hij niet vrij is van te spreken, 't Is om er een'boontje van te wor den De Paus, hoe oud hij is of niet, wordt farceur of hij begint te suffen. De correctionneele rechtbank van Wurz- burg heeft den katholieken priester Tloiiche! tót eene maand en 8 dagen gevangenis en M. Rittier, lid van den Rijksdag, tot eene maand derzelfde straf veroordeeld, wegens belee- diging tegen het gouvernement van Beieren. Er wordt verzekerd dat in de eerste ge- woone zitting van de turksche Kamer door afgeveerdigden vanKonstantinopel, Brousse en Jerusalem het voorstel zal gedaan worden om een adres te stemmen in antwoord op de troonrede. In dit adres zou de hertelijkheid van het publiek worden uitgedrukt over het invoe ren van de Grondwet en wenschen worden gedaan voor het behoud van den vrede. Onze lezers herinneren zich dat wij in den loop onzer uitgaaf aan onze tegen streven s, niet liet oogenblik zij een woord spraken over 't een of 'l ander dat zij geern alen, wij seffens gereed waren hun wekelijks een plaatje op te dienen. AIzoo krengen zij in den tijd pannekoeken, oliekoeken, frikadellenIn hun laatste nummer spraken zij zeer lekkermuilend over mentebollen, ehwel, indien zij daaraan geern zuigen, zullen wij hun wekelijks eene partie opdienen aan de welke zij voor zeven dagen zullen kunnen zuigen. De Bachi-Bouzouk, uil den Pis- hoek, heeft een klokje hooren luiden de Bien Public van Gent had gebla- gueerd dat de Flandre liberale ging vervolgd zijn door de verre bloedver wanten van de Pauzen Leo XII en Gregorius XVI. oindal dit blad historische artikels geschreven had die niet al te echt waren Wij hebben ook iets onze lezers mede te deelen Hel Nieuwsblad gaat vervolgd worden voor laster door de familjc Adam, omdat hel gezegd heeft dal Adam, door in den appel te bijten de schuld is dat wij 1111 voor ons brood moeien werken Schrijvende over de infamies, vertoond in de straten van Brussel tijdens halfvasten, tracht het eenen Jan wit te wasschen. die grootmoedig 100,000 fr. van de hand gewezen en niet aanveerd heeft liet is dien Jan die de franks heeft moeten teruggeven aan de familje van Jan Van Ryswyk, na hem onpliehtig te doen veroordeelen hebben en het Nieuwsbiadje verdedigt dien Jan met de 100,000 mentebollen, ten is geen wonder. Over 't slotje en 't sleutertje, moet er ook geantwoord worden de historie is in haar geheele zuivere waarheid en ware het niet dat hij zicli zelve gestraft heeft dan had de justitie dien merkweer- dige rechter voorbeeld igl ijk gestraft en hij had het verdient. Maar voor catholijke bladen, men zou moeten meer achter denken hebben en voor een maai op 100,000 dat zulks bij de liberale partij gebeurt, hadden zij moeten zwijgen uit eerbied voorhun zelve. Want binst zij over de zcifsmoord van eenen rechter pochllen, had men eene zelfsmoord van een'priester aan te stip pen, gebeurd in dezelfde stad en bijna op hetzelfde oogenblik De historie van hel stroo en den balk. De cavalcade te IJperen en was niet wel, zij en beteekende niets.... Zij bis koe ren omdat zij niet mogen, protes teeren en lamenteeren als te Brussel daar de cavalcade aldaar iets beteekende Waar den hond gebonden ligt is dat deze cavalcade geschied is voor den Schoolpenning. Dit heeft aan de fameuze opstellers stof geleverd om eens hertelijk uit te vallen tegen het wereldlijk onder wijs, 't gene zij geuzen onderwijs noe men. Nu noem het maar zoo gij wilt, zwarte pennenlekkers, het wereldlijk onderwijs zal altijd de kroon spannen daar de leermeesters en meesteressen eerlijke en ondervindende menschen zijn die aan hunne leerlingen het ware schoone en goede inprinten, daar gij van uw personeel het zelfde niet zeggen kuntWij zouden u verzenden naai de gerechtshoven alwaar er daar niet weinig op het boekje staanvoor geen geuzen onderwijs. De Magister. De klerikalen zeggen dat ze gerust zijn Dat is verre van de waarheid zegt de zweep. Wilt gij er een bewijs van De Courrier de Bruxelles kondigt een artikel af tegen hel ministerie, drei gende er zich tegen te keeren. Het klerikaal blad drukt de vrees uit dat de liberalen eene kieswet an hun ne tegenstrevers zullen verkrijgen die meer kwaad zal doen aan de katholieke partij, dan al wal de liberalen ooit zei ven zouden durven nilvoeren I11 andere woorden, de kristel ij ke ga zelle zegt dat de liberalen bezig zijn de kastanien uit hel vuur te halen met klerikale kallepooljes Die voorzegging behoort tot de waar- 1 ijiiIijke dingen. De klerikalen willen zoogezegd wettelijk maar met der daad revolulionnairlijk de liberalen mach teloos maken, maar zij rekenen zonder den waard Zij willen de kiezingen op de gemeen ten ook het patentrecht en de person- neele belaslingafschaffen als recht geven de tol het vormen van den kiescijns. In een woord, zijeiseher: dat de grond eigenaars en de preisters alleen keizers voor Kamer en Senaat zijn zouden. Wat zegt ge nu Gij ziet het, eene partij diezoo schaam teloos is, is een gevaar v'Oor hét land. Het is niet zonder reden dat de libera len waken en werken. Weg met de klerikale overheerseliing en léve de kies v rij held Te Antwerpen heerscht nog voortdu rend eene levendige opgewondenheid,die zich lucht geeft in betooging en zelfs in straatgevechten. Daar doen de klerikalen zeiven hunne uiteendelingen en trawanten de ruiten der kloosters en katholieke kringen in slukken smijten Met welk doel O om de liberalen te kunnen beschul digen. Op die voorwaarden kan men zich gemakkelijk als martelaar uitgeven en veel lawijl maken. Maar dat is de rol van brandstichter spelen en wie zijn eigen huis ten prooi der vlammen geeft wordt streng gestraft. Die zou wel het lot der klerikalen kun nen worden, 't Is altijd gevaarlijk met vuur te spelen... De klerikale partij heeft liet reeds ondervonden. Door zijne partijkies wel heeft de heer Malou de geesten van het land doen ont vlammen. derwijze dat de minister zelve reeds ellendig groolendeels zijn wetsont werp heeft moeten intrekken. Moeten de liberalen hem daarvoor dankbaar zijn Geenszins, integendeel zij moeten en zullen alle pogingen aanwenden om dien minister te doen vallen. Dal zal gebeuren en bovendien het gerucht van 't ontslag van den eersten minister heeft reeds geloopen. Hebben de klerikalen in de jongste junikzingen door bedrog en gewetens dwang gezegepraald, nu zullen zij aan het roer niet blijven bij middel van achleriiilwijkingen en slimme streken. Hel Advertentie-blad, van Veurne, eindigt zijn laatste woord over de begraving van den heer Bouten, van Alvcrïnghem, met deze welgepaste be weegredenen Ah lïadde de heer Bouten een klerikale kiesagent geweest, men zou hem met alle mogelijke eer hebben doen begraven... maar neen, Dr Bouten was liberaal, en daar- om moesten de geestelijken, daarom moest de burgemeester Demolder hem schande aandoen. Wij weten het, deze heeren trachten nu zich te versch'oo'tien en brengen veel klaps in omloop. Doch het is te laatde slechte indruk, dien lmn gedrag heeft veroor- zaakt, zal blijven bestaan veel, machtig veel, hebben zij in de algemeene achting verloren,, en de katholieke godsdienst heeft er niets bij gewonnen. Wel integendeel." Hel is altijd hetzelfde met die gebruin de en ongekruinde pootspelers Zij me len altijd flauwe streken uit en wanneer het legen hunnen gevel bolst, dan vrin- gen zij zich als palingen, sperlelen als duivels in een gewijdwalervat en doen alles om zich wit te wasschen en eindi gen mei alles te verdraaien om het schandaal dal zij zelve veroorzaakt heb ben te versmachten. En hel is zulk volk die pretendeert België te bestieren. Het Nieuwsblad, in zijn artikel Ka- valkade begint met te vragen wat het wel daarover zeggen kan. Wat verstan dige kerels dan deze abeetjes Zij bekennen eenvoudiglijk weg dat de liberalen zich onberispelijk gedragen hebben en dat hunne cavalcade niets kwetsend inhield voor niets en voor nie mand. Men ziet dal zij kwaad zijn omdat het anders is dan dat zij het gewild hadden Mrenen zij dan, de wijsgelecrden der redaktie van 't Nieuwsblad en van den Journal d)Ypres, dat zij alléén het monopolium der welvoegelijkheid en der goede opvoeding bezitten. Indien zij deze pretentie hebben, dat zij zich ge troosten. het is juist het tegenovergestel de Onze liberale burgers en werkende klas kunnen zicli amuseeren in fraaiig heid, zooals men zegt, het vermaak dat zij genieten draagt goede vruchten. Men hééft maar de moddërproza van 'l Nieuwsblad Ie lezen, omdat alwie een weinig begrip heeft bekennen moet dat men te doene beeft met een comileit. samengesteld uil zakkedragers die van bacillen de koes steeVt komen. De libe ralen beledigen zonder de minste reden, ziedaar liet dagelijks werk dat de jesuiten aan de abeetjes opleggen, hel is hun eenig toegelaten tijdverdrijf. De goede God, die dagelijks door die schijnheilige jesuiten aanroepen wordt om te bete/ hunne slachtoffers te kunnen pluimen is teenemaal van kante gesteld voor een anderen den Geldgod Zij hebben zulkdanigen dorst naar geld en overheersching dal zij teenemaal uit het oog verloren hebben Dezen die hun eens 'eene strenge rekening zal vra gen over den haat dien zij ontstoken hebben onder de menschen. die gescha pen zijn om wel overeen Ie. komen ril zich onderling te beminnen. Spreekt aan die redakleurs over de ware en verhevene grondbeginsels van Christus leering en zij BureelItixnindcstraal, 39. 1B c e n i e cue21 den regel. •15 centiemen «iera regel. Brieven ca pakken moeten vrachtvrij lóegezonden worden. fr. ï-00 'fi jaars voor de sinrï, fs». 1-50 voor gcBieel Belgae. Buitcnlaiidsche verzendingen, 't port daarboven, tl O rentiemen liet iisitimier. Men schrijft in op al de postbureelen. 4c ii

De Toekomst (1862-1894) | 1877 | | pagina 1