Gazelle van 't arrondissëmëiit ÏJperen. Menlebollen. Een slimme pastoor. Kiezing le Antwerpen. De Paus is niet vrij lioe vlaamscligezind. De maand mei 1877. Nr 784. 16e Jaar. Zondag: ln April 1877. Politiek. Stads-, Kunst- en Letternieuws. Verschillige Tijdingen, Markten, Bekendmakingen Politieke berichten. AANKONDIGINGEN RECLAMEN ABONNEMENT: De depechen spreken zeer wijdloopig over nieuwe pioticolen die Rusland zou voorstellen, liet engelsch kabinet heeft er zich gisteren mede bezig gehouden. De Morning-Post hoopt dat de uitslag voordeelig zal zijn, daar Rusland geneigd is toegevingen te doen. Het zal onze lezers niet onverschillig zijn te weten, dal generaal ïgnatieff een gesprek heeft gehad met den opsteller van de Presse van Weenen en deze ver telt in zijn blad dat de generaal hem ver klaard heeft dat hij gelast is aan de kabinetten de kwestie te onderwerpen om te weten of de krisis in den Oosten eene europesche of een ui tsl ui tel ij ke russische kwestie moet zijn. De generaal zegt dat hij te Londen geene ondersteuning gevonden heeft om wczenllijk den vrede te bevoordeeligen. Rusland wil geene veroverings politiek volgen, maar moet aandringen om de noodige waarborgen te bekomen. Wat het bondgenootschap der drij keizers betreft, zegt generaal Ignalieff, tot hiertoe heeft dat bondgenootschap maar een onbepaalden vorm gehad, maar het heeft toch eenige diensten bewezen, namelijk van belet te hebben dat een oorlog in Europa uitborst. Rusland kan niet langer den last van de mobilisatie dragen ook noodzaken de laatste gebeurtenissen in Turkije dat er eene beslissing genomen worde. Vervolgens drukt de generaal zich in zeer slrenge bewoording uit jegens En geland. In dal land kent men niet vol doende de weerde en de macht eener groole gedachte. Men houdt er zich enkel met stoffelijke belangen bezig. De politiek te Londen hangt af van de parlementaire debatten en van eene twijfelachtige meerderheid, enkel eenige stemmen tellende. Als de oorlog uitbreekt, zal Enge land het grootste deel der verantwoorde lijk er van moeten dragen. Uit Rome meldt men dat M. Deprelis, minister van finantien van Italië, giste,- ren den finantieelen toestand heeft uit gelegd. De budjel van 1877 biedt een overschot van 12 miljoen aan en doelde verbetering uitschijnen welke de finan tieelen toestand van hel koninkrijk heeft ondergaan. Een ontwerp is aangeboden om hel papierengeld te beperken en trapsgewijze te doen verdwijnen. 1° Religie afbrekersHet lodderlijk jSieuwsbladje helpt ook medepiepen over het zoogezegd schandaal van half vasten! Omdat te Brussel en te Antwer pen eenige kringen eene liefdadigheids cavalcade ingericht hebben waarin zij den draak gesleken hebben melde nieuw- mode karole-mirakels van Salelte en Lourdes enz, en waardoor er een onge looflijke som werd rondgehaald, zet men geheel Belgie overhoop en schreewl hel dat men de religie vervolgt Als men lacht mol uwe geldkloppe- rijen en met alles wat gij dagelijks uit vindt om hel geld uit de menschep, hunne zakken tevisschen noemt gij dit de religie afbreken. Met ronkende artikels steekt gij O.-L. Vrouw en O.-L. Heere overal onder. Wij liberalen,wij eerbiedigen ons oud geloof dat wij van onze ouders ontvangen hebben en bewaren dit maar al uwe onfaalbaarheid, uwe karole-mirakels en de slechte priesters, daartegen komen wij op, omdat geheel dien boel zou eindigen met ons geloof ten onderen te brengen. 2° Omzendbrief. Om meer koleur te geven aan hunne Jeremiasklaehlen, schrijft men algemeene gebeden voor tot boete van hetgeen zij heiligschendende straattooneelerj noemen En gij waart kwaad omdat gij dei- cavalcade van Yperen hetzelfde niet kon- det zeggen knoopt dat aaneen 5° Maspingen. Lourdes en Saletten slaan om overtroffen te worden. Het Nieuwsbladje geeft een artikel over Maspingen, in Pruisen, alwaar er al wederom eene verschijning van O.-L.-V. plaats heeft Na eene heele kolom arme praats van zoogezegde mirakels, springt den aap uil de mauw Bismarck en de gendarmen die aldaar hunne plicht volbrengen krij gen eene sneuve. 4° De GeuzenpenningHet ISieuivs- bladje zou geern het goed gebruik der gelden door den Schoolpenning ingeza meld, in twijfel doen trekken, maar het is mis. De Toekomst is dom en onbe schoft omdat zij gezegd heeft dat hel geld dal door de papen wordt ingezameld altijd valt gelijk in eene mande zonder gal en men nergens ziel waar liet naartoe gaat... Is het misschien geen waar? Ha! gij zijl mannen van consciëntie omdat gij catholiek zijl! En Langrand, de lieve zoon van den Paus, was ook catholiek Ta, la, ta, de Toekomst houdt staan wat ze zegt. De rekening van den School penning kan iedereen op alle ure van de dag zien met de bewijsstukken er hij. Toont de uwe of zwijgt. De Magister. Wij zullen eerlang een kurieus pro ces te Namen zien pleiten, dal eens le meer le oogen zal openen aan de per sonen, die in alles zich op hunnen her der betrouwen. Een geestelijke, uit eene gemeente van hel arrondissement Namen, heeft aan eene oude ongeleerde vrouw, aan den prijs van uitgaaf voor eene som van o,S00 fr. aktien verkocht van de Maatschappij Langrand, die heden geen centiem waard zijn. De vrouw, geld noodig hebbende, begaf zich bij eenen wisselaar om die waarden le verkoopen en vernam daar tol hare groote teleurstelling dal die pa pieren maar goed waren om voor boter papieren le gebruiken. De vrouw heeft den pastoor voor het gerecht gedagvaard en eischl haar geld terug. De afgevaardigden der drij liberalen kringen hebben zich zaterdag avond ver een igd. Met algemeene stemmen hebben zij besloten dat het noodig was den strijd aan te gaan in de kiezing van den 10 april en zij hebben den hr. Ch. Bos- schaert als kandidaat uilgeroepen. Er valt niet aan le twijfelen dat deze kandidatuur heden in de algemeene ver gadering zal bekrachtig worden. De Klerikale Meeting van Antwerpen heeft zondag de heer Baron Eduard Osy, tot kandidaat uitgeroepen voor de kei- zing van eenen senateur in vervanging van M. Van Delft, overleden. De strijd zal zeer hevig zijn te Ant werpen. Gij, die u door zwarte huichelaars laat vijs maken dal de Paus gevangen zit en dal hem alle verkeer met de zielenwereld verboden wordt leest en oordeelt Zoo als wij hel, eenige weken geleden, zegden, heeft het Parlement van Italië eene wet gestemd tégen de misbruiken der geestelijkheid die wel is, in handen van het Italiaansch gouvernement, een wapen tegen de mannen, die, onder den dekmantel der godsdienst legen huil land opstaan, en door de revolutie het gevallen wereldlijk gezag der Pauzen weder zou den willen lot stand brengen. Die wet, die al de droomen der jesui- len, der eeuwige vijanden van 's volks welvaart, schijnt in duigen le slaan, heeft de gal van den Grijsaard uit 'l Va- tikaan, of liever van hen onder wier klauwen hij ligt, onsloken cn, in eene taal waarvan slechts revolutionnairs kunnen gebruik maken, hebben de jesuilen, bij monde van Pio Nono, niet alleen die wet aangerand, maar ook het Ilaliaansche koningdom op de schande lijkste wijze beleedigd en gelasterd. Geen gouvernement in de wereld zou zulk eene taal, als degene welke het Pausdom tegen het gouvernement van Italië komt te voeren, dulden. Nauwelijks twee jaren geleden, zond Duilschland notas aan het gouvernement van België, niet omdat onze Koning of zijne minis ters de politiek van den Duilschen kan selier hadden aangerand, maar omdat Belgische Bisschoppen tegen Duilschland waren uitgevallen. En wat doel Italië, dal men be schuldigt het Pausdom en de godsdienst le bevechten in tegenwoordigheid der beledigende taal van den zoo gezegden gevangene uit 'l Vatikaan Italië haalt de schouders op Italië Iaat Pio Nono ongestoord voortpraten. Meer nog de ullramontaansche bla den van Italië nemen de redevoering van den Paus op. de geestelijken lezen dezel ve op den preekstoel afen de wel kan dit beletten hel gerecht kan dit straffen. En wat doet het gouvernement van Yiclor-Emmanuei De minister van juslicie zendt aan al de Prokureurs het bevel, van geene ver volgingen intespannen legen degenen die zich zouden bepalen met eenvoudig de aanspraak van den Paus in hunne bladen aflekondigen of op den preekstoel afle- lezen. Dat een blad, of een priester van Bel gië of van een ander land zich veröor- loove 's lands wellen openlijk aanteran- den, onmiddelijk zullen zij vervolgd worden. Italië, hel liberale Italië, laat zich straffeloos door zijne vijanden belee- digen. Wie zal er dan nog durven heweeren dut Italië den Paus en de godsdienst vervolgt Men kan maar niet geloven hoe vlaamschgezind de klerrkaien zijn. Wij vinden er een nieuw bewijs van in de Journal de Bruxelles. De heer senator Van öckerhout heeft een verslag van ten hoogsten 40 regels gemaakt over het budget van binnen- landsche zaken. Van die 40 zijn er 20 waarin de hulp som voor den vlaamsehen schouwburg van Brussel tegengewerkt en bestreden wordt. Och hoe vlaamschgezind zijn de kle- rikalen toch Maar inden Senaat heeft den vlaamschen schouwburg verdedigers gevonden in de waalsche senators en dank aan hunne hulp is de subsidie behouden, inweêrwil M. Casier, van Gent, die dezelve ook heftig bestreden heeft. Schande over de Vlamingen die alzoo hunne heiligste be langen onder de voelen treden. De maand mei zal dit jaar de maand van Marie niet heeten, het zal de maand van den Paus zijn. Die maand is vol met verjaringen betrekkelijk den Paus. Den 5 mei, patroondag van PiusIX. Den 13 mei, 86c geboorledag van den paus Pius IX. Den 21 mei, vijftigste verjaardag zij ner benoeming als bisschop. Als men er nu juni bij neemt Den 5 juni is hel de 50e verjaardag zijner wijding als bisschop. Den 10 juni, 50e verjaardag van zijne kiezing lol paus. Den 21 juni, 50e verjaardag zijner krooning. Men zou alzoo nog vele andere ver jaardagen kunnen vieren hij voorbeeld als de paus zijnen eersten tand gekregen heeft ais hij de eerste maal in de broek zat; als hij zijne eerste communie ge daan heeft cn voornamelijk de verjaardag BureelIHxniiulcslraat, 39. 10 centiem c» den regel. 25 centiemen den regel. Brieven en pakken moeten vrachtvrij toegezonden worden. a ihm nnnn jnxu •t tl r fr. 4-00 's Jaar* voor de stad, fr. 4-50 voor geheel Sielgie. Bnitenlandsche verzendingen, 't port daarboven. 10 centiemen het nummer. Men schrijft in op al de postbureelen. DE TOEKOM3

De Toekomst (1862-1894) | 1877 | | pagina 1