M Gazelle van 'I arrondissement IJperen Menlebollen. Kiezing le Antwerpen. Niet geslapen Nr 786. 16e Jaar. Zondag 15» April 1877. Politiek. Stads-, Kunst- en Letternieuws. Verschil!ige Tijdingen, Markten, Bekendmakingen, Politieke berichten. AANKONDIGINGEN RECLAMEN ABONNEMENT: IIet schijnt nn stellig dat de protocol, die zooveel werk en zooveel inspanning gekost heeft aan de mogendheden, opge vouwen is. Turkije wik er niet van hooren. Men haalt reeds bewegingen van rus- sische troepen aan. Ten gevolge der beslissing van Tur kije, zegt de Journal de St-Pétersbourg is eene nieuwe beraadslaging der mo gendheden noodzakelijk. De toestand is erg. maar toch niet hopeloos. Wat zullen de mogendheden nu doen? Worden zij nu nog niet gewaar dat de Turken met al hunne beslissingen en protocolen den spot drijven Men beweert dal hel eenigsle middel om den vrede te behouden zou zijn, dat Turkije een bijzonder afgeveerdigde naar St-Petersburg zon zenden. Turkije wei gert dit niet, maar hel wil dat Rusland wèderkeerig een afgeveerdigde naar Con- stanlinopei zende. Wachten wij nu af wal zal volgen. De turksche Kamer heeft donderdag definitief eiken afstand van grond aan Montenegro geweigerd. In de zitting van het duksch Parle ment is er donderdag lezing gegeven van eenen brief van den rijkskanselier prins von Bismarck, meldende dat zijne ge zondheidstoestand hem niet toelaat deel te nemen aan de aanstaande discussie van het Parlement. De kanselier voegt er bij, dat de Keizer, om zijne gezond heid te herstellen, hem een verlof heeft toegestaan, gedurende welk hij zal ver vangen worden, voor de inwendige zaken van het keizerrijk, door M. de Bulow. M. Haenel vraagt dat de brief zou gedrukt en aan dc leden uitgedeeld wor den en hij aan eene discussie zou worden onderworpen. Dit voorstel wordt aanveerd. Paschen. Dit is een zeemzoete artikel waarin de schrijver behendiglijk koomt op de vervolgingen tegen de kerk. Wij willen in geen historische aanhalingen treden, alleenlijk het huidige willen wij onder hel oog brengen on aanloonen wal valsclic uitlegging men wil geven aan de zoogezegde vervolging der zoogezegde H. Kerk. Wij vinden ook dat dc Paaschdag eene verhevene herinnering geeft, wij gevoelen in ons binnenste hoe edel, hoe heilig, hoe poëtisch de vervoering is waarin men gebracht wordt bij het aan denken der verrijzenis van den groolen hervormer die voor ons gestorven is, die zich geslachtofferd heeft ter zaligheid van het menschdom Zijne kerk door Hem gesticht, met al het heilige, al het verhevene dal hij er als grondslag aan gegeven heeft, zal eeuwig bestaan, en al de machten dei- helle zullen er niets tegen vermogen. Maar, de kerk. zooals zij tegenwoordig door de exploileurs gemaakt is, is de zelfde kerk niet meer door Krislus ge slicht, het is de kerk der godsbedriegers, der pootspelers, der overheerschers, dei- geldduivels en al deze machten der helle, ware het mogelijk geweest, zouden al lang het waar Kristen geloof in den grond gesnakt hebben, ware hel niet dat de liberalen daar zijn om het echte geloof in stand te houden, want bij hun alleen vindt men nog rechtzinnigheid, menschlievendbeid en vertrouwen. Wanneer de liberalen zich verzetten tegen de. inmenging van den priester in onze politieke handelingen, ah de hei lige kerk wordt vervolgd Verzetten wij ons tegen liet schandig afpersen van testamenten op den zwak ken geest eens stervende, ten nadeele dei- natuurlijke erfgenamen, ah de H. Kerk wordt vervolgd Wijzen wij met vingers op de hedendaagsche mirakels, waarvan men de huichelarij kan tasten, ah, dc H. Kerk wordt vervolgd. En ais wij aan de ouders toonen hoe gevaarlijk hel is de opvoeding en hel onderwijs hunner jonge kinden n aan de zorgen van ullramonlanen toe te ver trouwen dan schreeuwt men dat de H. Kerk vervolgd wordt, en alzoo komen zij voor den dag met schijnheilige arti kels, waarin zij een hoop leugens weten uil te vinden en ons, liberalen, zouden durven uitschelden voor kerkvervolgers en Godslasteraars Wij en zijIn liet kind ligt de hoop, de toekomst. Gelijk liet kind opgroeit en opgevoed wordt, zoo zal hel, zijn leven lang, blijven hetgeen het was in zijne jeugd en jongelingsjaren. Dit schrijft het Nieuwsblad, en liet is daarom dat zijn volkje tracht zich on zer kinderen meester te maken om er Romeinen, maar geene Belgen, van te maken, om er instrumenten van te ma ken om later al onze vrije instellingen uit den weg te ruimen. Ja wij, Geuzen, zooals zij ons noemen, wij zijn daar om hun dit te beletten; wij zullen hun tegenwerken niet alle middels en onzen schoolpenning, de opoffering van de Iwee derden der Belgen is daar om ons en onze pogingen te ondersteu nen; ten anderen, het wereldlijk wette lijk onderwijs is niet zedeloos, de tribu nalen en de rasphuizen zijn er nooit in aanraking mede gekomen. Op en onder, is eene blague van hel anlwerpsch Handelsblad om de boeren naar zijnen kant te halen. Een boer of een steeman, die zich door leugen en be drog laat verleiden en legen de goè reden stemt en is niet slim, en ongelukkiglijk zijn er alzoo veel nog die geen karakter genoeg bezitten om den Pastor, die hem melde hel bedreigt, toen hij naar zijnen zin niet stemt, naar de maan te zenden. Het vertellingsken van den wereldlij ken bestuurder eerier weezenschool te Zofïingue. komt ons verdacht voor, doch wij willen er niet veel op zeggen daar wij het nergens elders aantroffen dan in liet Nieuwsblad,je van IJperen. In alle geval, indien de gezegde be stuurder zich schuldig gemaakt heeft aan zulke onmensclielijke daden tegen over eene arme wees, wij zijn de eerste om al hel schandelijke zijner handelwijs te laken en al de strengheid der wellen legen hem in te roepen. Dat zulks moest gebeuren met een der hunnen zij zouden hem uit hunne rangen werpen hel ware geen catlioliek. maar het ware een liberaal! 'l Is zeer gemak kelijk. Al hunne veroordeelde vuilpollen zijn zeker ook al liberalen De Magister. Ziehier den uitslag der kiezing van Antwerpen Getal stemmers 9,477 Witte briefjes85 Geldige stemmen 9.592 Volstrekte meerderheid 4,697 M. de baron Osy bekwam 4,926 slem- men. M. K. de Bosschaerl 4,466 stemmen. De klerikale kandidaat Osy is sena- teur uitgeroepen. In de stad hebben zich 570 kiezers meer dan in Juni 1876 onthouden en van den huilen waren er insgelijks 76 onthoudingen meer. Het zijn die onthoudingen die de kle- rikolen de 450 stemmen meerderheid hebben gegeven. De burgerwacht was hijeen geroepen, om in geval van wanorde gereed le zijn. De klerikale kringen slaken hunne vaandels uit en doorliepen de stad al zingende. De liberalen, hel voorbeeld van kalmte willende geven, hadden besloten zjcli des avonds niet le vereenigen. Ten 9 ure's avonds waren de boule vards met volk opgepropt. De bijzondere korpsen der burgerwacht, met kolonel David aan hel hoofd, werden op hunnen doortocht toegejuicht. Om 10 ure was alles rustig. Er hebben wel bieren daareenige schermutselingen plaats gehad tusschen liberalen en tjecf- kens, maar zonder erge gevolgen. Per telegraaf). Te Antwerpen, ten 8 ure 's avonds, was de beweging zeer groot. Eene harre war, aan welke den volksvertegenwoor diger Delael deel nam, heeft voor den katholieken kring plaatsgehad. De kleri- kalen hebben de jagers verkenners der burgerwacht, bijeengeroepen om de open bare orde le handhaven, beleedigd. De liberalen verbitterd hebben partij voor de burgerwacht genomen. Daaruit volgde een gevecht waarin dc heer Delaël zijn wandelstok uit heide handen getrokken werd. Ten 9 ure 25 m. was de stad wèer kalm. Al de maatregelen worden genomen om nieuwe wanorders te vermijden. De burgerwacht, onder hevel van kolonel David, omringde hel jesuitencolJege. Wij zeggen met een blad van Brussel lot de liberalen slaapt niet, want uwe vijanden waken en zijn gestadig aan het werk. Nog veertien maanden scheiden ons- van de wetgevende kiezingen van 1878. Veertien maanden dal schijnt een ver verwijderd tijdsiip voor iemand die niets te doen heeft, maar voor degenen die zich ernstig met de politiek en de kiesza- ken bezig houden, is dal tijdstip maar kort. Men weet dal wij hier te Gent in 1878 kiezing hebben voor de Kamer en wij denken dal liet niet ongepast is van nu af de aandacht te roepen van de liberalen op dat gewichtig punt. De klerikalen hebben dit voordeel op ons dat zij niet moeten verwittigd worden, want zij zijn gestadig aan hel werk. Wij liberalen, hebben noglans wat meer werk te doen dan de klerikalen. Deze laafstcn hebben zich nooit bezig te houden met hel opzoeken af aanduiden der kandidaten, die worden door den bisschop of door cenige kopstukken der partij geheel gereed aan de kalholijke kiezers opgediend en niemand heeft daar iets tegen in le brengen. De liberalen moeten integendeel reke ning houden tegenover de openbare denk wijze, van den keus die zij doen zij moeten zien dal zij mannen van talent nemen en die de genegendheid van het kiezerskorps bezitten. Dal zij geen hemel, hel en vagevuur ter hunner beschikking hebben, noch pastoors, noch onderpastoors, noch pa ters, noch nonuekens, om als kiesmake laars te dienen, moeten zij met ernstige argumenten, duidelijke princiepen voor den dag komen, willen zij den strijd met eenige kans kunnen aangaan. Daarom is hel noodig dal de liberalen zich vroegen ernstigaan het werk stellen. Er zijn honderden kleine schikkingen te nemen, mededeelingen aan elkander te doen, die nuttig kunnen zijn en waarme de men op liet laatste oogenblik meest altijd afkomt als het soms te Iaat is. Wij roepen hierop de aandacht van het komiteit der Liberale Asso ciatie onzer stad, dal hel in overweging neme of het niet gepast zou zijn, van heden af, op eenige vastgestelde dagen in de maand, de associatie bijeen te roepen met het oog op de kiezingen van 1878. opdat wij door onderlinge gedachtevmvisseling ons lol die kiezing zouden kunnen voorbereiden. BureelUixinudestraat, 39. 10 centiemen den regei. *25 centiemen den regel. Brieven en pakken moeten vrachtvrij toegezonden worden. fr. 4-00 's laars voor de stad, 5>. 4-50 voor geheel ïtelgie. Bnilenlandsche verzendingen, 't poi-t daarboven. 10 centiemen het nummer. Men schrijft in op al de postbnreeien. TQ'Ell IJZEREN-WEG. VERTREKUREN VAN IJPEREN NAAR Poperinghe-Hazehrouck. 6-50. - 12-07. - 6-50. Poperinghe. 6-50. - 9-07. - 12-07. -5-57. - 6-50. - 8-45. - 9-50. Korlrijk. 5-54. - 9-40.- I i-20. - 2-55. - 5-25.- Roeselare. 7-50. - 12-25. - 0-45. Langemark-Oostende. 7-18. - 12-00. - 0-20. Langhrmarck, den zaterdag, 5-30.

De Toekomst (1862-1894) | 1877 | | pagina 1