Gazelle van 'I arrondissement IJ peren. T is schandelijk Kamer. I\r 790. 16e Jaar. Zondag 13n Mei 1877. Politiek. Stads-, Kunst- en Letternieuws. Verschillige Tijdingen, Markten, Bekendmakingen. Politieke berichten. AANKONDIGINGEN RECLAMEN ABONNEMENT: Het voornaamste dat wij te melden hebben, is betrekkelijk de houding die Engeland schijnt te willen aannemen in de kwestie van den oosterschen oorlog. M. Gladstone heeft de laatste depeche van lord Derby aangevallen, die volgens hem, de ware gevoelens van Engeland niet uitdrukt, als zij aan Rusland verwijt zich de tolk gemaakt te hebben van de inzichten en de gemeenzame beslissingen van Europa. M. Cross, minister van binncnlandsche zaken, heeft in naam van hel gouverne ment, geantwoord en verklaard, dat Engeland den oorlog wilde lokaliseeren en dat er geen konflikl tusschen de engel- scheen de russische belangen zou plaats hebben, zoolang Rusland Konslantinopel zal eerbiedigen. Het vervolg der discussie is tot dijns- dag uitgesteld. Volgens de Correspondance univer- selle zou men in de hooge politieke krin gen eene afbreuk tusschen Engeland en Rusland als nakend aanzien. Men ver wacht binnen de 48 uren eene ontknoo- ping. Van het oorlogslooneel is er niets bij zonders te melden. De Sultan heeft eene volledige kwijtschel ding aan de Bulgaren geschonken. Men verwacht zich aan eene afbreuk tusschen Griekenland en Turkije. De Globe bevat eene depeche uit Pera (Konslantinopel) dagteekening a Mei, volgens welke 30,000 Russen rond Kars zouden liggen. Er wordt gezegd dat 17,000 Turken door de Russen zij gevangen genomen en dat eene sterke afdeeling van den vijand oprukt naar Erzeroum. De Turken hebben de statie van Braïla gebombardeerd. De kanonkogels vielen in de standplaats van den ijzeren weg voor de aankomst van den trein waarop groothertog Nikolaas zal. Negen kogels kwamen neer tijdens de aankomst, en na vertrek van den russischen hoofdgezag hebber. Door 30 Turken zijn twee rumeensche posten afgebrand nabij Calovasch. Te Krajova is de ijzeren weg door een onweer vernield. Alles doet veronderstellen dat Servic eene strenge onzijdigheid zal in' acht nemen. De blokus der russische haven van de Zwarte Zee zal door 20 schepen geschie den. De Russen versterken zich te Reni, waar zij vele troepen bijeen trekken. Eene ofticieële depeche uil Rusland meld dal de eerste loopgracht op 2,000 meiers van Kars den 6 Mei is geopend. Ahyssinie heeft op nieuw den oorlog aan Egypte verklaart. Ziedaar een bondge noot min voor Turkije. Hel duitsch eskader, uit vier gekuras- seerde beslaande, is naar de Middeland- sche zee vertrokken. De klerikale bladen zijn buiten zich zelve van woede over de bekende, door dc fransche Kamer van afgevaardigden aangenomen motie. Dat votum der Ka mer, zegt de Univers, baant den weg lol alle gcweldadigheden. La Dêfense, hel orgaan van bisschop Dupanloup, zegt dat de meerderheid der Kamer den bur geroorlog gedecreteerd heeft, nu zij den Paus heeft beschimpt en met Christus gespot. De Gazette de France is van dezelfde meeningzij verklaart dat de katholieken de vijandelijkheden thans af te wachten hebben. Iets anders blijft hun niet over. Hel hollandsch gouvernement heeft geweigerd voldoening te geven aan de petitie der bisschoppen, die vragen dal het gouvernement zou tusschen komen om de vrijheid en de onafhankelijkheid van den Paus te verzekeren. Het gouvernement aanziet die petitie als geene voldoende redenen bevallende en een immenging in de inwendige zaken van hel koninkrijk Italië medebrengende. De grieksche Kamer is tegen 26 Mei bijeen geroepen, op welk tijdstip 10,000 inan ter reserve onder de wapenen zullen zijn. Op Griekenlands oosterlijkegrenzen worden troepen gekoncenlreerd tegen lurkscherooverhenden. De regering heeft deswege hij nota haar beklag bij de Porte gedaan. Mag men de Times gelooven, dan heeft Isabella, ex-koningin van Spanje, zich lot den Paus gewend, met verzoek dat deze door zijnen invloed haren zoon, don Alfonso, afbrenge van hel voornemen zich met eene nietkatholieke prinses in 't huwelijk te begeven doch naar schijnt, zou Pius IX zich met die zaak niet wil len inlaten. Naar gezegd wordt, zal de Regeering don Carlos doen weten dal zijn verblijf in Frankrijk niet meer geduld kan wor den. De redakteurs van 't Nieuwsblad (met permissie) hebben zich nogeens onderscheiden in een artikel gericht tegen een feest gegeven door den achtbaren M. Jules de Laveleye. Om eene treffelijke maatschappij in den grond te helpen, om eenen heer, die daarvan Eere-Voorzitter is te bespotten en te lasteren, wat heb ben die wijsgeleerde opstellers ge daan Zij hebben niet gevreesd eer lijke en onberispelijke getrouwde huisvrouwen te beleedigen en hunne faam op het spel te zetten zij hebben met verachting gesproken van den moedigen werkman die de uitnoodi- ging aanvaard had van den men- schenvriend, wiens eenig doel strekt om verbroedering onder de menschen te brengen. Eh wel, tegen dit feest en alwie er geweest is de laagste uitvallen durven wagen, de beledi- gendste personaliteiten durven uit- walgen, daar is geheel de kunst van de schrijvers van 't Nieuwsblad Zij achten zich misschien straffe loos tegenover de wet, maar zij zullen niet ongestraft blijven voor de open bare opinie en als zij gelooven niet gekend te zijn van de verontwaardigde echtgenoten wiens vrouwen zij zoo schandelijk onteeren, van den werk man, van wien zij met zooveel ver achting spreken omdat hij noch rijk noch edel is Ehwel, zij bedriegen zich grootelijks Waar willen die laatdunkende schrijvers heen Kan dit artikel voordeel brengen aan het catholijk geloof? Is het geschreven in eenen politieken zin? Geenszins. Dit artikel strekt alléén tot schande van hun die het geschreven hebben, van de partij aan welke die mannen behooren. De schande die zij willen de liberale werkmans en burgerij aandoen zal op hun wederbotsen en de veront waardiging daardoor uitgelokt zou wel, op tijd en stond, schrikkelijke gevolgen kunnen hebben, en aan wie de schuld Hun doel is alle liberale feesten onmogelijk maken, eerlijke vrouwen en dochters schuw te maken van nog entwaar te gaan want de liberale stad IJperen is liberaal door hare liberale maatschappijen, door hare liberale burgerij en werkende klas, door hare liberale jongelingenschaar. Ehwel, dit willen zij doodigen, dit willen zij vernielen, maar daarvoor zijn zij machteloos. Zij vernielen den eerbied dien wij zouden moeten heb ben voor het priesterkleed, gedragen door eenen weerdigen geestelijke zij doodigen de overtuiging en het heil zame betrouwen dat men zou moeten vinden in eenen godsdienst, waar liefde en broederlijkheid de hoofdza ken van zijn zij doodigen zich zelve. Maar wat zij nog doodigen is den koophandel en de nijverheid. Ons stadje is klein, er bestaan geene fabrieken, het kantenwerk is dood, niets kan den stieldoener iets laten winnen dan nu en dan een bui tengewoon feest, waar men voor toilet en andere zaken uitgaven te doen heeft, ehwel, dit weinig te verdienen voordeel wordt door die heerkens nog gedwarsboomt... en inderdaad wat kan het hun schillen dat burger en werkman te kort komt als zij' maar hunne ledige lidmaten vadsig kunnen uitstrekken, hun broodje is gebakken voor hun leven Laat ze maar doen, die fameuze redakteurs,zij en huns gelijken kun nen nog wel eenigen tijd hunne per ten spelen, maar aan alles komt er een einde, en gebruiken zij schandige en eerlooze middels, wij, in wettiglijke verdediging, hebben nog den moed en het bloed onzer voorvaderen der XVI eeuw X. De heer Olin, verlogonwoordiger van het arrondissement Nijve) heeft in de Kamer eene schoonc redevoering uilge sproken en duidelijk aangetoond dal het aan het klerikaal kabinet niet is dal men het wetsontwerp op het kiesbedrog te danken heeft, maar wel aan den Liberalen Bond, waarvan M. Rara voorzitter is. Het is inderdaad M. Bara die in de Kamer de dringende noodzakelijkheid heeft aangetoond dal het ministerie eene kieshervorming moest voorstellen. De heer Olin heeft de alphabetische orde in de kiezing voor geheel het arron dissement gevraagd en het is inderdaad noodzakelijk dat men dit in de wet schrijve, wil men de vrijheid van den kiezer waarborgen. Hij heeft ook hel kosteloos vervoer der kiezers gevraagd, ten einde ze te ontsla gen van die onzedelijke tooneelen dal de kiezers door hunne pastoors en onder pastoors moeten vervoerd, gevoed en gelaafd worden. De redenaar heeft ook aangetoond op wat kolossale wijze de klerikalen de kiezerslijsten vervalschen en heeft M. Jacobs aangewezen als de aanhitser tol dat laagbaar werk. De redenaar is door de linkerzijde luidruchtig toegejuicht. De heer Bockslael heeft vervolgens het woord gevoerd en zich voorstander van de alphabelische orde in de stemming verklaard en heeft op zijne beurt hel mis bruik der geestelijkheid in de kiezing aangetoond. De ontvangsten op den Staatsspoorweg hebben gedurende de maand januari 1877, :{JÏ4,87$» fr. MIN opgebracht dan in januari 1876. Het vaderlijk en bezorgd klerikaal be stuur brengl overal voorspoed. Ons land gaat denzelfden ougelukkigen weg in dien wij in 1846 beleefd hebben, als nijver- Bh reelUixmndestrnat, 39. 10 centiemen den regel. ij centiemen den regel. Brieven en pakken moeten vrachtvrij toegezonden worden. fr. 4-00 jaar» voor de stad, fr. 4-50 voor gelicel Bclgle. Bnitenlandsclie verzendingen,'l port daarboven. 10 centiemen het nummer. Men schrijft in op al de poslbureelen. BE TOEKOMST IJZEKEN-WEG. VERTREKUREN VAN IJPEREN NAAR Poperinghe-IIazebrouck. 6-50. - 12-07. - 6-50. Poperinghe. 6-50. - 9-07. - 12-07. - 3-57. - G-50. - 8-45. - 9-50. Korlrjjk. 5-54. - 9-40.- I i-20. - 2-55. - 5-25.- Roeselare. 7-50. - 12-25. - 0-45. Langemark-Oostende. 7—18. - 42-00. - 0-20. Langhemarck, den zaterdag, 5-50. OORLOGS-TIJDINGEN.

De Toekomst (1862-1894) | 1877 | | pagina 1