Gazelle van 'l arrondissement IJ peren. Politieke geestelijken. Onzijdigheid. ]\r 791. 16e Jaar. Zondag 2011 Mei 1877. Politiek. Stads-, Kunst- en Letternieuws. Verschillige Tijdingen, Markten, Bekendmakingen. Politieke berichten. AANKONDIGINGEN R EC LAM EN ABONNEMENT: Heden moeten wij onze politieke be richten beginnen, niet met het oorlogs nieuws, maar met eene zeer gewichtige tijding, die erge gevolgen kan hebben voor Frankrijk. De heer Jules Simon, voorzitter van den ministerraad heeft zijn ontslag gege ven, ten gevolge van een brief hem door M. Mac-Mahon, voorzitter der fransche republiek geschreven. In dien brief zegt M. Mac-Mahon dat M. Jules Simon, noch de minister van justitie voldoende de redenen hebben doen gelden tegen de afschaffing der wet op de drukpers en de municipale wet. Daar die wet,welke eene reaklionnaire wet was, gestemd is ondanks de tegen kanting van het ministerie en dat er ook schikkingen in de nieuwe municipale wet zijn gebracht, die het ministerie erkend had gevaarlijk te zijn, vraagt de voorzitter der republiek zich af, of M. Jules Simon, hoofd van het kabinet, nog den noodigen invloed bezit op de Kamer om zijne zienswijze te doen doorgaan. Eene uitlegging, zoo eindigt den brief van Mac-Mahon, is hieromtrent noodig, want als ik niet verantwoordelijk ben jegens het Parlement, ben ik het jegens Frankrijk, waarmede ik mij heden meer dan ooit, moet bezig houden. Zooals men kan denken kon M. Jules Simon niet anders doen dan zijn ontslag aanbieden, dat is aangenomen. Hij heeft zijn ontslag doen vergezeld gaan van eenen brief, aan den voorzitter Mac- Mahon, waarin hij hem uitleggingen geeft over zijne handelwijze en den wensch uitdrukkende dat de voorzitter der republiek, in belang van het vader land, mannen zou nemen om hel minis terie samen te stellen, die lot de republie- keinsche partij behooren. Maarschalk Mac-Mahon heeft aan M. Dufgure geschreven, maar deze heeft geantwoord dat hij voor gezondheidsre denen geene portefeuille kan aannemen. M. d'Audiffret-Pasquier,voorzitter van den Senaat is bij maarschalk Mac- Mahon ontboden. Eene ministerieele krisis in Frankrijk op dit oogenblik is zeer te betreuren, nu de klerikalen zoo het hoofd omhoog ste ken dit zou voor dal land de ergste gevolgen kunnen hebben. Het schijnt dat M. Jules Simon van den bisschop van Nevers een nog onbe- tamelijkeren brief heeft ontvangen dan den eerste. Hij heeft hem aan den Staats raad gezonden. Indien Mac-Mahon de klerikalen in hunne pogingen wil ondersteunen, dan zal Frankrijk er stellig de gebroken pot ten van betalen. Daar eenige dagbladen, ten gevolge der stemming van den italiaanschen Senaat over het ontwerp op de misbrui ken der geestelijkheid, heftige aanvallen tegen dat korps hebben gericht, zoo heeft de minister van justitie aan den voorzit ter van den Senaat een brief geschreven, waarin vergunning gevraagd wordt om bedoelde bladen gerechtelijk te vervolgen. (Zonder vergunning kan de vervolging niet plaats hebben). De minister betuigde hij die gelegen heid zijn diepen eerbied voor den Senaat. Deze brief heeft een goeden indruk op de senatoren gemaakt. De republikeinen te Rome hebben een volksvergadering willen houden,om tegen de ste'mming van den Senaat te proles- leeren. Doch de Regeering heeft die bij eenkomst verboden. De Paus heeft gisteren de nederland- sche bedevaartgangers ontvangen. In antwoord op hun adres heeft hij de ge schiedenis der Nederlanden in herinne ring geroepen. Hij was verheugd dat de verschtikkelijke vervolging der Geuzen legen de Kerk heeft opgehouden. Daarna heeft hij de verblindheid der jansenisten betreurd en de bedevaarders uitgenoodigd te bidden voor hen en voor de protestan ten. Uit Stockholm wordt onder dagleeke- ning van I dezer, aan de Kölnische Zeitung gemeld, dat de zweedsche regee ring bij den rijksdag een krediet van 2 millioen kronen heeft aangevraagd, ten einde, zoo noodig, de onzijdigheid des lands te kunnen handhaven. De onzij digheidsverklaring van Zweden en Noor wegen zou binnen eenige dagen worden uitgevaardigd. Tusschen het kabinet van Stockholm en de tweede kamer van den rijksdag is een nieuw konflikt ontslaan de kamer weigert als staatsuitgaven aan te merken de kosten van begravenis van koningin Jozefine, weduwe van koning Oscar I, overleden den 7 juni 1876. De bijzondere tijding die wij heden ontvangen, is eene depeche uit Konstan- tinopel, meldende dat een russisch korps bestaande uit infanterie, ruiterij en artil lerie, over den Donau is gekomen nabij Polbach en in de vallei van Dobrulscha drong. Op de kaart vinden wij die plaats niet en de telegraph van Bucharest zegt er niets van. Wij moeten de bevestiging van die tijding afwachten. Uil St-Petersburg meldt men dal graaf Schouwaloff met vredesvoorstellen uit Londen zou afgekomen zijn. Niels be vestigt die tijding. Het turksch eskader heeft de versterkte russische haven Soudjouk Kale in den Caucasus gebombardeerd. De Turken zijn geland en hebben de Russen verslagen. De turksche troepen bleven meesier van de plaats. De bevol king der omstreek heeft zich bij de Tur ken aangesloten. De Russen trekken in groote massas hunne troepen samen in de omstreken van Kars. Overeenigen lijd werd door M. Victor Jacobs gezegd, dat de lusschenkomsl der geestelijken in de kiezingen bijna nul was. Wat er door dit woordje bijna eigeut- lijk moet verstaan worden, doet de An- nuaire statistique van ons land door cijfers kennen. Wij laten hier de rollen van inkwisiteur, gendarm of veedrijver welke de geestelijken met de kiezing spelen, ter zijde 'l is alleen hunne getalsterkte welke wij aan het slaties- tiek jaarboek ontleenen. Ons klein landeke beeft hel geluk zoo omtrent 3000 (drij duizend) priesters- kiezers te tellen. Deze zijn als volgt verdeeld Provincie Antwerpen. Antwerpen, 174; Mechelen, 131 Turnhout, 73 totaal 378. Brabant. Brussel, 218 Leuven, 181 Nijvel 131 totaal 530. West- Vlaanderen. Brugge, 129; Kortrijk, 97; Dixmude, 36 Veurne," 50 Oostende. 84 Rous- selaere, 42 Thielt, 34 IJpcren, 99 totaal 502. Oost- Vlaanderen. Aalst, 105; Audenaarde. 82; Eecloo, 31; Gent, 217; Sinl-Nikolaas, 62; Dendermonde, 42 totaal 559. Henegouwen. Ath, 41 Charleroi, 59 Mons, 61 Soignies. 51 Thuin, 40; Doornik, 79; totaal 331. Luik. Huy, 39 Luik, 92 Verviers, 43; Waremme, 50; totaal 225. Limburg. Hasselt, 72; Masseyck, 25 Tongeren, 87 totaal 184. Luxemburg Arlon, 2 Bastogne, 6 Marche, 23 Neufchateau, 6 Virion, 8 totaal 45. Namen. Dinant, 58 Namen, 108 Philippc- vilïe, 28totaal 174, Zooals men ziet is het bijzonder in die arrondissementen, waar de strijd het hevigste is, dat ook de meeste priesters- kiezers ingeschreven zijn. Te Yperen, Brugge, Leuven, Gent, Namen, Antwerpen, enz., waar de zege praal gewoonlijk langs de beide kanten slechts door weinige stemmen meerder heid beslist wordt, vindt men beurtelings 99, 129, 181, 217, 174 kiezers onder de geestelijken. Hoe die gewijde kiezer gefabrikeerd worden hebben w ij onze lezers al meer dan eens doen kennen sommige onder pastoors en pastoors hebben zich zelfs niet geschaamd hunne eigene moeder als meid te doen opschrijven En dan durven de clericalen gedurig schreeuwen tegen de officieren van het leger. Nochtans bedraagt het getal dezer laatsten slechts hel vierde gedeelte van dat der priesters-kiezers. Gelukkig België dat zoo wel door de prieslercaste geregeerd wordt Uwe geschiedenis zal met ter lijd het verleden van Spanje en Italië verre over treffen De Moniteur Beige heeft over eenige dagenaan 'l hoofd van zijn officiëelgedeelle de volgende waarschuwing gesteld Daar tusschen Rusland en Turkije oor log bestaat, meent het gouvernement den onderdanen van het rijk te moeten herinne ren, dat België eenen bestendig onzijdigen staat is en dat iedere handeling, strijdig met de plichten der onzijdigheid, bijgevolg zorg vuldig moet vermeden worden. Het nieuw strafwetboek, art 123 houdt de volgende schikking, welke dient in de openbare aandacht geroepen te worden Wie ook, met vijandelijke daden, welke nietdoor het staatsbestuur zijn goedgekeurd, den staat zal blootgesteld hebben aan vijan delijkheden van wege eene vreemde mogend heid, zal gestraft worden met opsluting van vijf tot tien jaar, en indien er vijandelijkhe- denop gevolgd zijn, wordt de opsluiting, van tien tot vijftien jaar. t Is toch al aardig roept de Chroni- que en wij met haar. Toen de Belgen, in Mexico, voor'nen vreemden prins de Mexicaansche natie zijn gaan bevechten, heeft dan de Moni teur boven aan zijn officiëel gedeelte ook zoo 'n waarschuwingsken geplaatst? Toen Pius IX in oorlog geraakte met de Italjaansche natie, zijn er een groot aantal oorlogzuchtige klerikalen gaan dienst nemen in 't pauselijk leger. Heeft de Moniteur van dien lijd hen ook onze bestendige onzijdigheid onder't oog gebracht en hen bedreigd met opsluiting? En eindelijk, wanneer de pauselijke zouaven in België zijn teruggekomen, noggeklecd in hunnen fanlazie-uniform. heeft hel gouvernement toen de wet in hare verdiende gestrengheid op die anli- vanderlansche heeren toegepast? Eene kleine nota, in antwoord op deze onbescheiden vragen, zou geen kwaad doen in den Moniteur. Wij moeten er bijvoegen, dat de bel— gische expeditie naar Mexico en ook die naar I taal je hebben plaats gehad onder een ander ministerie Bui»cel: Dixiiiadestraat, 39. 10 cenUemuu den regel. '25 centiemen den pegel. Brieven e« pakken moeten vrachtvrij toegezonden worden. fr. 4-00 jaars voor de stad, l'r. 4-50 vöor geheel ttelgie. litiilenlandsche verzendingen, 't port daarboven. 10 centiemen het nummer. ï|en schrijft in op al de postbureelen. HE TOEKOMST, IJZEREN-WEG. VERTREKUREN VAN IJPEREN NAAR Poperinghe-IIazebrouck. 6-30. - 12-07. - 6-50. Poperinghe. 6-50. - 9-07. - 12-07. - 3-57. - G-50. - 8-45. - 9-50. Kortrijk. 5-54. - 9-46.- 1 1-20. - 2-55. - 5-25.- Roeselare. 7-50. - 12-23. - 6-45. Langemark-Ooslende. 7-18. - 12-06. - 6-20. Langheraarck, den zaterdag, 5-50. OORLOOS-TIJDINGEN. ,i

De Toekomst (1862-1894) | 1877 | | pagina 1