POPERINGHE HANDELSVEREENIGING De Breidel-Beweging. De duiven scliieling. Hoe Schrikkelijk! Stadsnieuws. KOOPT IJ WE KOLEN (gelegen hij de statie), De openbare aandacht wordt einde lijk van alle kanten naar die ongelukkig getroffen en lang stil gebleven beweging weer aangetrokken. Na de financiële ramp. die een zoo aanzienlijk deel der opgezamelde gelden verzwolg, was liet goed de zaak te laten rusten en in die rust nieuwe krachten lot voortleven te laten pullen. Zulks was ook hel doel der Breidel- Commissie, toen zij hare werkzaamheden voor een tijdlang schorste. Zij meende ook dat het beter zou zijn den volksgeest- drift voor de verheerlijking onzer helden zelf te laten wakker worden, dan hem, door oproepen, die misschien geen zoo gunstig onthaal zouden gevonden hebben, uit den slaap4e schudden. Thans, zegde Halletoren, is de natuur lijke ontwaking van zelf gekomen, en hel oogenblik om Ie handelen en spoedig degeledene verliezen te herstellen, schijnt ook aangebroken te zijn. Van alle kanten biedt de onvoorwaar- delijkste goede wil de hand ter hulp, en daar de Commissie op dergelijke bondge nootschappen kan rekenen, zal ze wel weten te bewijzen, dat het haar aan geen initiatif of werkdadigheid zal ontbreken, om het leger te leiden, vermits er nu een leger is. Dadelijk heeft de Commissie zich aan hel werk gesteld, en haar eerste denkbeeld is geweest dat de heropgenomen propa ganda met iels treffends moet ingesteld worden, om de aandacht te wekken na langen slaap. Daartoe scheen het invallen van den 575" verjaardag des Sporeuslags. op 4 4 Juli aanstaande, opperbest geschikt te zijn. Een half gedacht van plan tot vie ring van dat verjaringsfeest is reeds ont worpen. Men zou, b. v., op den Zondag 45' Juli een optocht van al de Brugsche Maatschappijen inrichten, met vaandels en blazoenen of andere kenteekens, welke optocht zou eindigen met een groot gele genheids-concert in de stedelijke Halle. Des avonds zou, door al de beschikbare bestanddeelen der stad, en met de hulp van vreemden, in Stadsschouwburg, eene luisterlijkc verlooning gegeven wor den van Philippines. van Vlaanderen. Deze betooging zou tot aanvang dienen aan de slichting van eenen Breidel-Pen ning. die jaarlijks ofin eens zou afgehaald worden bij de onderteekenaars telkens op 14 juli en bij gelegenheid van een nieuw herinneringsfeest, waarop verslag van den toestand zou gegeven worden. Een rustpunt dus lot verdere inspanning en spoedige bereiking van het doel. Ziedaar wat de Commissie betreft. Buiten haren schoot is men ook volop aan het werk. Groote plakbrieven kondigen het be staan aan van een jongen kring de Herboorte, die onlangs de aanstelling van zijnen voorzitter Graaf Lebailly de Serret vieide, met eene concert-voor dracht en een optocht. Ook de Vlaamsche Broederbond heeft hel zijne tot opwakkering bijgebracht. Artikels in 't Burgerwelzijnontwerpen van loterijen, eene openbare inschrijving in voornoemd blad, een oproep tot de Breidel-Commissie zelven, hebben daar hunner: oorspong gevonden en getuigen dal ook daar jeugdige krachten aanwezig zijn, die ten strijd mogen opgeroepen worden. Een andere kring heeft van zich, als Breidel-propagandist, nog niet doen spreken, maar in stilte maakt hij zich bereid, en zijn optreden zal misschien wel niet de minst praktische vooruitzich ten doen ontslaan. Wij bedoelen le Cercle des Voyageurs, die zich voor de omstandigheid wel in Reizigerskring zal herdoopen. Ziedaar de apostels gansch gevonden, om hel heilig vuur en... talrijke lombolalolen in de gansche pro vincie te gaan voortzetten en plaatsen. Met zulke vooruitzichten en feiten mag men zeggen dat de zaak van het gedenkleeken aan onze Brugsche helden weêr vlot is. Men weel dat er in de nabijheid van Brussel, te Uccle, een duiven-schieting is ingericht en dat er daar tegen talrijke reklamaliën zijn gedaan. Dinsdag is er daarover in den Gemeenteraad van Brus sel eene ondervraging gedaan en de heer burgemeester heeft geantwoord, dal de schieting op het grondgebied van Uccle ingericht zijnde, hij dit niet kan beletten; maar dat hij ofiicieux alles zal aanwenden om de misbruiken te beletten die zijn aangehaald. Wat de volledige afschaffing van die schieting betreft, dat is onmogelijk, want daarvoor zou er eene wet moeten ge stemd worden en hel is niet zeker dat men die zou kunnen bekomen. De heer burgemeester zegt dat de duiven-schieting aan het volk toelaat goedkoop duiven te eten, wat anders het geval niet zou zijn. Overigens, voegt hij er bij, als men wil beletten naar de duiven te schieten, zou men ook het vissollen met de hen- gelroe moeten verbieden men doet de visschen die men met een haak vangt wreed lijden. De Raad heeft met die vergelijking eens gelachen en daarmede zal men mo gen voortgaan de duiven te schieten zooals vroeger. Het schijnt dat men die nuttige dieren soms. wreed pijnigt in die schieling en dat er daarover ernstige reklamatien ont staan zijn. Hel zal nu te zien zijn of de reklamatien die gedaan zijn daar een einde zullen aan stellen. Het fanatiek blad la Croioc, heef den keizer van Brazilië een godsmoordenaar genoemd. En wilt gij weten waarom don Pedro zoo uitgemaakt wordt Wij zijn zeker dat het niemand zou kunnen raden. Omdat hij aan M. Renan. den schrijver van het Leven van Jesus, de HAND GEDRUKT heeft M. Renan is, even als de keizer van Brazilië, lid der Akademie van Parijs en zij hebben daar elkander ontmoet en de hand gedrukt. Watongehoordschelmstuk, niet waar, lezers Ongeluk. - Dinsdag in den namiddag is er alhier een zeer beweenlijk ongeluk gebeurd. Sieur Désiré- Delbaere, meester glaswerker, beeft eenen val gedaan van de hoogte der tweede stagie van het huis van jufvrouw Beaucourt, Statie-straat. Dit on geval schijnt voor oorzaak te hebben den slechten staat van de leêre waarop de onge lukkige bijna het toppunt bereikt had. Delbaere is op de kassei-steenen gebotst het hoofd vóóren en men is verwonderd dat hij op den slag niet dood was, doch alhoewel zijnen staat zeer bedenkelijk is, voedt men de hoop hem te zullen redden. Wij wenschen het, want die man is van iedereen geacht om zijne rechtschapenheid. ScEioone kunsten. - In de laatste prijsuitreiking in het Akademie van Schoone- Kunsten van Antwerpen, verschillige leer lingen behoörende aan de provincie West-" Vlaanderen hebben zich op eene schitterende wijs doen onderscheiden. M. Coelenbier, van Brugge, heeft vier prijzen behaald in het beeldhouwen; M. Flamand, van IJperen, negen prijzen in 't zelfde vak M. Borfy, van IJperen, drij prijzen in 't schilderen (landschappen en beesten) M. Wardenier, van Sint-Andries, de prijs in de bouwkunde M. Gellynck, van Rouselare, zeven prijzen in 't schilderen en 't teekenen M. Van Welden, van Rouselare, eerste prijs in 't perspectief en de linéaire teekening. Eere aan al die jonge kunstenaars A Maatschappij Burgerwachten van IJperen. - Zondag, 13 Mei, heeft er een prijskamp plaats gehad van carabine Flobert, tusschen eenige liefhebbers van Poperinghe, leden der maatschappij De Vrijschutters en een gelijk getal leden der maatschappij Burgerwachten van IJpe ren. De eerste par 1 ij4 tegen 4,. werd schitte rend gewonnen door de heeren liefhebbers van Poperinghe, met SCO punten tegen 770, dus een verschil van 90 punten! met elk 10 kogels. De tweede partij, insgelijks 4 tegen 4, werd door de schutters van IJperen gewon nen, met 271 punten tegen 255, met elk 5 kogels. De maatschappij van IJperen hoopt nog maals deze verbroedering te mogen vernieu wen en blijft dankbaar over het bezoek der poperingsche liefhebbers. Concorde (Buiten). Programma der stukken welke zullen uitgevoerd wor den door het muziek van het le linie, reg', onder het bestuur van M. Ch. Simar, den Zondag 20 Mei 1877, ten 6 ure 's avonds 1. Marche-défilé sur l'op. le Capitaine Henriot (Gevaert). 2. Le Caïd. ouverture, arr. (Thomas). 3. Marche égyptienne (Strauss). 4. Transcription de Fop Aïda (Jn Simar). 5. Les Dragons de Villars, fantaisie, arr. (Merckn). 6. Le Soir, valse (Métra), N. B. In geval van slecht weder dit pro gramma zal voor het volgend concert die nen. BURGERSTAND Huwelijken. Sterfgevallen. AAN DE IJPERSCHE gij zijt zeker van wel en goedkoop gediend te zijn. Schoone Monsche kolen Tout ve- nant weinig fijn aan fr. 2-50 de 100 kilos te huis besteld. Kalk aan 0-95 centiemen de maat. Pannen, Tegels, Briketten, Pave- menten in ciment, enz., aan buiten- gewoone goedkoop prijzen. De bestellingen zijn ontvangen in het kantoor Sterrestraat, N° 4, te IJperen. IJperen, 19 Mei 1877. o. van clen 11" tot den 18" Mei 1877. GEBOORTEN Mannelijk geslacht 4) J-,.i j te zamen 7. Vrouwelijk id. 3) Jacquet, Philippus, onder Lieutenant bij het 2e Reg' gidsen en Gesquière, Evelina, zonder beroep. Dejaegher, flonoratus, metzer en Lamoot, Florentia, karitenwtyksler. Iyn, Pelagia, 72 jaren, zonder beroep, onge huwd, Korte Meersch. Terrier, Virginia, 74 jaren, zonder beroep, weduwe van Barlholomeus Verslyp, St. Jacobstraat. Schoonheere, Fran- ciscus, 76 jaren, zonder beroep, echtgenoot van Barbara Volcke, Bakkerstraat. Delobelle, Adelia, 52 jaren, naaister, weduwe van Petrus DeCadt, Meenenstraat. Celaeter, Henricus, 7C jaren, ongehuwd, LangeThouroutstraat. Kinderen beneden (Mannelijk geslacht 3) de 7 jaren: (Vrouwelijk id. 0) den 18 Mei 1877. Nog ons excusiën aan 't Maskertje en aan 't vermomd Principaaltje. Indien drie of vier artikels nog onvoldoende gebleven zijn om al de schoonheden van den vermaarden brief te beantwoorden, bidden wij Juiltje nogmaals onze excusiën te aanveerden. 'T is waarachtig onze schuld niet en wij zullen trachten hem, in dit artikeltje, geheel te voldoen. C Y a j (Ifl .j'tll ii De Toekomstzegt hij, ligt met de schande eenrr veroordeeling /op 't hert.... Wij zijn een armzalige schrijvelaar die wil kwaad doen en niet kanWij moeten niet verwonderd zijn, indien de verstandige en eerlijke lieden ons verwaarloozen en verachten Lezers ziet gij de Toekomst en haar schrijver daar nu liggen veroordeeld, machteloos en veracht Machte loos om kwaad te doen wat een verschil met ons vermaard Papeklinkje? Men spreke van dien kerel dat is een held die zich mag beroemen van al 't kwaad te kunnen doen dal hij wil Ah, indien hij maar wildemet zijne verplette rende pen, zijne welsprekende tong en zijn on- wederleggelijk boekje, ten oorlog optrekken legen de ongodsdienstige secte van 't Iiberalismus en eenige van zijne donderrrrende brieftjes wilde afschieten, men zou binnen de 24 uren 't muziek in flenters gescheurd zien, de danspartijen uiteen gedreven,burgers en stieldoeners van hunne nfe- ring beroofd en menigvuldige geuzen met geheel hun huisgezin ten gronde gebracht Dat is een Hercule met hair op zijne tanden en aan wie Sissen Clabau zelve geenen lap zou kunnen leggen. Gelukkiglijk, dat die reusachtige dooddoener nooit aan niemand kwaad heeft willen doen want indien hij eenmaal loilde, dan zou hij ongetwijfeld schrikkelijk veel kwaad kunnen doen Er is niemand in geheel Dezullers bisdom die daar nog aan twijfelt. 'T schijnt ook dat de Toekomst en hare schrijvers verwaarloosd en veracht zijn van Me verstandige en eerlijke lieden En wie is het die ons dat verwijl? Het alom vermaard Dezul tersman netje, die zich zelven uitgeeft als de verstandige J» Cnapelynck, principaal van 't kollegie I... Indien klakke Decorte niet jaloersch is, dan moet hij herlclijk gelachen hebben. Wij bekennen dat het lot der Toekomst zeer ongelukkig zou zijn, indien zij, om zich over die verwaarloosheid te troosten,niet mocht peizen dat er inderdaad zeer weinig prijs te hechten is aan de achting van die en al zulke verstandige en eerlijke kerklieden, waarvan Jui'tje hier waar- schi] nel ijk spreken wil, en die al hunne achling en at hunnen eerbied schijnen Ie bewaren voor zekere soort van kerksloefs, met naam Debra, Bogaerls, Beaujard, Duchesne en andere. Ja. wij welen dat er eene soort van verstandige en eerlijke lieden is, die t gezelschap van zulke vuilaards z er hoogachten, die zich bij geval aan hunne tafel gaan zetten en die om hunne vuil— pollevijen le helpen uilwasscheo de rechtbanken zelve beleedigen. Natuurlijk dal zij hel gezelschap van liberale schrijvers verwaarloozen. Zij hebben daarom menigvuldige redens, en i is onze schuld niet indien zij zelve in de misachling vallen van die andere soort van lieden, die nog de eerlijk heid op de oude manier verstaan. ie Zou't verstandig principaaltje, die zoo wel 't fransch in 't vlaamsrh kan vertalen, de vonnissen niet willen overzetten welke Debra, Duchesne, Beaujard en andere niet min eerlijke kerklie den voor eeuwig geschandvlekt en als kinder bedervers gebrandmerkt hebben? T mannetje zou dan zich zelven kunnen overtuigen dat die gasten 'l kwaad hebben kunnen doen welk zij gewild hebben en dal zij diensvolgens bij ver schil met de Toekomst en hare machtelooze schrijvers van al zijne kostbare achling weer- dig gebleven zijn. 4 Er bestaan nog veel andere veroordeelden welke door zekere soort van verstandige en eerlijke lieden geensints verwaarloosd noch misacht zijn. Een enkel voorbeeld, nopens 't welk wij Juiltjes meening zullen afwachten. Wij bz. n in een welgekend vonnis van 't Hof van cassatie Ie Brussel aangezien hel bewezen is dat eene som van honderd duizend fran- ken toegeschreven is geweest aan Jan Delaat, a om hem te beloonen over zijne diensten en zijne ii intluentie (hetgene, volgens M. den advo- kaat-generaal M'rdach de ter Kiele aanzien is geweest als eene schandelijke daad, tegenstrij dig aan de openbare zedelijkheid. a Aangezien Jan Delaet voor de rechtbank eene oneerlijke daad begaan heeft, om aan de rechters ii eenen valstrik gelegd te hebben, ten einde zich met eens anders geld te verrijken. Zeg Juiltje, hebben misschien de rechtbank van Antwerpen, 't Hof van beroep te Brussel, 't Hof van cassatie en M. den procureur-generaal, met aldus hunne denkwijze uit te drukken, wil len bewijzen dat zij aan die soort van ver standige en eerlijke lieden niet toebehooren, die al hunne achling voor Delaet behoudende, hem namens de H. Jesuitekerk als volksvertegen woordiger doen kiezen Dat is wel mogelijk en men kan daaruit ook wel verstaan waarom de Toekomst zich gemakkelijk vertroost, van door a die verstandige en eerlijke lieden op den zelven voel van eerbied en achting niet gesteld te worden met den kerkrepresenlant M. Delaet. De verledene week eenieder was verwonderd onze gekruinde kortbroeks in alle katholieke en verscheide liberale huizen te zien binnen loopen, men meende dat het was om paaschbriefljes af te halen, maar geensints, 't was om geld af te persen bestemd tot eene brooddeeling maandag aanslaande in al de kerken, ter eere der plechtige 50 verjaardag van Pius IX zouden zij, in deze tijdsomstandigheden niet beter gedaan hebben het geld te gebruiken der weldoeners der schaal, dat zij dagelijks zoo schandelijk afperssen om hunne eigen zakken te vullen, en alzoo de burgers voor eenen tijd te laten rusten van geven voor Paus en Kerken Maar neen, onze kortbroeks kunnen door hun eigen niets geven, zij hebben te veel noodig om Ie smullen op de gezondheid der onnoozele gevers, en dan durven zij nog, in hun vuilblad, den naam geven van geldstekkers aan andere die werken en slaven om den kost te winnen, voor hun en hunne huisgezinnen, en daarenboven nog om de Staatslasten, waarmede gedeeltelijk onze kortbroeks lekker en leeg, gekweekt en gevet worden, te betalen. Ja zeggen wij nogeens zij durven spreken van geldstekkers en aanschouwt hun gekleedsel, hunne voeten, hunne handen met vingers krom gelijk pek-haeken, en hunnen mond, of alles niet gedraaid is naar t geld, geene de minste beweging van hun lichaam geschied of 't is om geld af te perssen, 't is '1 geval hun deze woorden toe te passen. <i De duivels zak is nooit vol. PRI.5LS V VN DEN DAG

De Toekomst (1862-1894) | 1877 | | pagina 2