POPERÏNGHE Stadsnieuws. Verschillige Tijdingen. MARKTPRIJZEN. Ingezien het grool gewicht van deze ver handelingen achten wij het noodig de be langhebbenden alle uitleggingen mogelijk te geven,ten einde de misrekening te voor komen welke zeker bericht zou kunnen bijdragen met listiglijk voor de oogen te doen schijnen, een bericht van betaling van coupons, die ongenaamd geen betrek heeft men dezen van bovengemelde obli- gatien, die moeten voorzien zijn van de k laatste vervallen coupons zooals wij reeds gemeld hebben. Gedrukte bordereelcn met de noodige inlichtingen zijn te verkrijgen in de bu- reclen der nationale Dank ter stede. Concorde (Buiten). Programma der stukken welke zullen uitgevoerd wor den door het muziekkorps der Pompiers, onder het bestuur van M. Wittebroodt, den Zondag 27 Mei 1877, ten 6 ure 's avonds Eerste deel. 1. Salut, Marche, Bodich. 2. Pique-Dame, Ouverture, Suppé. 3. Paul et Virginie, Fantaisie, Massé. Tweede deel. 4. Une nuit d'été dans les bois, Valse, G. Moerman. 5. Coppélia, Fantaisie, Deslibes. Catharinette Chanson Savoyarde Villebichot. BURGERSTAND Huwelijken. Sterfgevallen. Eerste bedrijfop de kamer. De zatlap. Ah salut freer 'k ben ge komen om u eenen hoogdag te wenschen en met de zelfde gelegenheid te zien of gij niet wat ooden voor mij hebt, want 't gaat er sacre- menten slechl, jongen. De zatlap. Tuttut, tut, freerkelief zou men niet zeggen dan, ik zou geen borrelken mogen drinken en gij moogt fijne wijnen en champagne in uwen langen rok slagen, wat stelt gij dan op uwen gekruinden kop omdat gij de kans gehad hebt ten onkoste van 't zwart gespuis te studeeren zooals vele van uws gelijken gij zijt toch maar een werkman's jongen zoo als ik en alhoewel gij hier veel van uwe neus maakt en met uwe pin in de lucht gaat om te doen gelooven dat de Koning's kat uwe nicht is, eenieder weet toch wel van wie en waar wij b' ide voorlkomeu. Tweede bedrijf op de straat. IJ peren, 20 Mei 877. Sclioolpciiniug.-Vorige lijsten, fr. 9,561-34 Eene partij Pijkezo!jagen tusschen i'S in den Sultan Uitgaven tot heden, 1-02 9,569-36 6,055-70 Blijft- in kas fr. 3,50^-66 Ecu razende hond heeft Maandag in onze straten rondgeloopen. Na eeltige honden gebeten te hebben, werd hij door de politie ach- ternaar gezel en bij het gehucht de Potijze, builen de Meem npoorl, eindelijk ingehaald en dood geslagen. Wij manen onze medeburgers aan opdat zij bijzonder opmerkzaam zouden zijn op hunne honden, want er hier of daar zouden kunnen zijn die eene bete bekomen hebben zotidee iemands wete. Daarom is hel zeer geraadzaam van bij de eerste leekens en in twijfel zelfs, seffens hunne beest af te maken. I»c 3 Posthoorns. - De Maatschappij die haren zetel heeft in de herberg de drij Posthoornsgeeft Maandag aanslaande hare eerste zomerfeest. Yerscheide schoone prijzen zijn er te verhollen, waaronder een tableau door een van onze best gekende fijnschilders gemaakt dan nog ei n twaalftal andere schoone voorwerpen allen even kostelijk en uitgekozen. Deze prijzen zullen tentoongesteld zijn in het zomeelokaal de drij Posthoornsbuilen de Statiepóort, op den weg naar Vlamertinghe, tot den Zondag avond. Alle jaren trekken deze feesten eene menigte volk naar buiten, omdat zij alle soorten van ver- maak den bezoekers aanbieden zindelijke versie- ring, goed eten en drinken, kanongeschot, muziek en bolling. Maandag, gedurende den dag, zal stads-beiaard het feest aankondigen. van den 18" tot den 25" Mei 1877. GEBOORTEN p Mannelijk geslacht 6) ,fZamenJ0. Vrouwelijk id. 4) Planqueel, Paulus, daglooncr en Vancatten- dyck, Philomena, kantenvverkster. Goethals, Julius, schoenmaker en Schoonheere, Florentia, kantenwerkster. Segers, Ludovicus, hovenier en Leopoldus, Fenie, zonder beroep. Boiidi v, Erancisciis, 69 jaren, zonder beroep, weduwenaar Van Regina Vantorre, Dixmudestraat. Gravel, Virginia, 71 j>ren, zonder beroep, ongehuwd, St. Jacobstraat. Belettre, Octavia, 36 jaren, kantenwerkster, ongehuwd, Bolling- straal. Masschelein, Carolus, 59 jaren, brou wer, echtgenoot van Beatrix Mullie, Recolette- straat. llouwen, Henricus, 38 jaren, bakkers gast, echtgenoot van Clemen tia Soetaert, St. Jacobs nevens IJpre. Ilynderick, Stephania, 70jaren, grondeigenaarster weduwe van Emmanuel Iweins, Lange Thouroutstraat. Kinderen beneden (Mannelijk geslacht 2) g de 7 jaren: (Vrouwelijk id. 3) den 24 Mei 1877. Be ïl. Absolutie e» de Toekomst. Ja, de Toekomst zegt dat de nieuwmoden •Tesuitekerk niet de ware Kerk van Christus is, maar eene lautere politieke zamenzwei ing, die in alle landen den naam van Christus ontheiligt, ten einde overal de roomsche paperij aan l hoofd der wereldlijke macht te brengen cn die, om de volken onder hare onverdraagzame dwinglandij te doen buigen, zich nu t schaamt van geheel het menschdom nogeens tot een hatelijken godsdienst oorlog op te hitsen En wal antwoordden de krabbelaars van Jans vuilblad op de bewijzen welke wij daarvan onop houdelijk geven? Dat de schrijver der Toekomst uit de hel geschopt is! Altijd de zelfde onnoozele kortbroekspraal, waarmede zij de sukkelaars verblinden en tegen hunne medeburgers opjagen, ledermaal m n die schijnheilige kwakzalvers onmaskert, spreken zij van hemel en hel. juist als van ecuen winkel, in welken zij groole en kleine plaatsen verpachten of veikoopen en waar zij z lven hunn n vrijen uit- en ingang hebben, gelijk l ij hunne verdoolde zurkel tril t ren Zoo dat wij uit de hel geschopt zijn Welnu, allerbest en gelooven wij zonder aarzelen den onfaalbaren aposfel, die zulks namens grooten Jan en de Jesui.lekerk op de aarde is komen verkondigen. Maar, zouden wij op onze beurt niet mogen vragen aan dien ge zalfden hellekijker, waaruit de baldadige Paus Alexander Borgia, met zijne twee vermaarde zonen en zijne niet min vermaarde dochter Lucrelia geschopt waren? Hij zou ook nog aan 't publiek kunnen zeggen, van waar de bloed dorstige» Paus Pius V en zijnen boezemvriend, de bulhond van Alva, geschopt geweest zijn? En de kerkelijke wangedrochten mrt naam Mainbode, Spaes, Bogacrls, Duchèsne, Vanliere, Debra, Beaujard en duizend andere van de zelfde soort? Zekerlijk, al die walgelijke papensteunsels zijn uit de hel niet geschopt geweest, want zij bevinden zich veel te wel, 't zij in den jesuitenhemel, alwaar zij na hunne kerkelijke gruweldaden uitgevoerd te hebben, teruggezonden geweest zijn, 'l zij in kloosters en andere kuilen alwaar zij zich geeren blijven ophouden, omdat zij wel weten dat zulke gasten die door alle eerlijke lieden zouden bnilengeschopl worden aldaar integendeel met kronen en lauwertakken, als heiligen en martelaren, gekoesterd en vereerd zijn. Voorwaar, wat ons betreft, in plaats van voor eeuwig met zulkdanig w anschepsels in den jesui- len hemel zoete pap te gaan eten met zilveren lepels, zouden wij duizendmaal liever naar de hel wederom keeren, alwaar wij ten minste 't voor treffelijk gezelschap zullen vinden van Cavour, Pascal, Bismarck, Gladstone, Gnizot, Bossuet, De Facqx Verhaeghe, Vandew'eijer en meer andere ook uil de hel geschopte doch zeer deugdzame en krisiene-jesuilenhaters. Soort bij soort. Daarom voelen wij niet de minste neiging om met onbeschaamde vuilblad— krabbelaars, onverdraagzame kortbroeks, ver- kuipte en verkwezelde dibben slepdragende krolrlers, venijnige pilaarbijters, wraakzuchtige principaaltjes boosaardige teslamentroovers onbeschoefte kschijtrops, krullen cornetsnoerders en ezeldomme papenkiezers voor eeuwig te gaan vuilmuilen, vuilneuzen en vuilbroeken Is nu de jesuitekerk wij spreken niet van de Kerk van Christus eene politieke zamen- zweering 't Is voor iedereen gemakkelijk die vraag op te lossen en daarom mogen wij ons bepalen aan eenige algemeene kenteekens. Alwie 's Zondags namelijk in kies-, paasch- of oorlogstijden de gewone vuilkuipredens onzer Huis-Muizen aanhoortalwie de oproermakende mandementen leest der belgische en fransche groote Jans, of zich Minnes en Godts nieuwenmarkt sermoenen herinnert, kan zich ten vollen overtuigen dat de aaneenschakeling van al die geweldenarijen tegen de bijzondere en openbare vrijheden alsook tegen de grondsteenen van 't maatschappelijk leven een allergevaarlijkst complot uitmaken, waarvan 'l hoofd of de hoofden al hunne eedge- zworene medewerkers, lot de hatelijkste buiten sporigheden kunnen dwingen. Wanneer of op welke parochie van Vlaanderen hoort men nog eenvoudig 't Evangelie aankondi gen, de liefde tol zijnen evrnmensch prediken, den vreden onder alle medeburgers, de goedher- ligheid jegens iedereen, de eenzaamheid in de huisgezinnen aanbevelen, gelijk eertijds Jesns en na hem de eerste kristenen loebehoorende aan menigvuldige kerken het gedaan hebben Is r.iet overal de zachtmoedige leering van Jesus vervangen door papenhaat, kiesmakelarij, vervloeking der vaderlandsminnende burgerij verkoopiog van valsche walermirakels, bewieroo king van verslaafde Initers en stokslagers, vee- schooning van gezalfde velbroeks, handel van beleedigende stinkbladjes, opstand tegen te wetten en loftuiting der wereldlijke Pauzemacht Alswanneer gebruinde abbéljes niets beters meer te doen vinden dan burgerlijke vereeuigin- gen te scheuren, lasterbriefps te knabbelen, stieldoeners te vervolgen en zich door dwaze geldprocessen belachelijk te maken Alswanneer pastoors en kapelaans kiezerslijsten verfoefelen, met hunne kerkdienaren door valsche toeren in 't politiek kiezerskorps inbreken van hunnen driepin een politieken boerenverschrikker en eenen wegwijzer tol bezotdelde slembussen ge maakt hebben: Alswanneer al de dweepzuchtige priesters eener stad te zamen spannen om uit politieken haat tegen eene muziekmaatschappij de gebeden der geloovigen te weigeren op 't graf van eenen braven en eerlijken man, die nochtans als ware en deugdzame kristenmeusch geleefd heeft en overleden isAlswanneer zij het tot zooverre gebracht hebben, dat zij hunnen partij geest boven hunne kristelijke plichten stellen en hunne onverzadelijkheid tot wereldsche over macht, zelfs bij eene doodkist niet meer kunnen beteugelen Alswanneer zij zich niet meer schamen, van aldus de stoffelijke overblijfselen van eenen krisleomensch en daarenboven geheel eene kris telijke familie in hare droevigste, teerdersle en eerbiedweerdigste gevoelens te miskennen en te beleedigrnZeg, gij gekruinde hellekijker van Jans Vuilblad, is dat de handelwijs welke men eertijds vond in de kerk van Christus, of wel de verfoeilijke en goddelooze werking eener poli tieke samenzweering, die stoutmoedig den naam van Jesns lastert, als zij tracht hare politieke schandalen onder dien uaain te beschuiten en die vervolgens niet and' rs meer dan een Pharizeiër- winkel, een papen en jesuilrriDoel kan genoemd worden [Wordt voortgezet). ZatlappeMj in 2 bedrijven, epg-e- tlragen aan tien 1'operingsfliesi cori'cspoaticnt van 't Vuillilail. Een zwart gekruld en gekruind monsler- abbeije, hoogmoedig en trotsch, die vele preien- tien bezit lol hel wel prediken, wel schrijven en wel zingen, zit op zijnen kamer, bij eeuen tafel te krabbelen en men hoort het murmeren Maar waar heb ik dan de gepasseerde week mijnen artikel voor hel Vuilblad geëindigd Ah ik ben er, 'l was met de completlen op de krom men, op Maije en op den Oosterling. 'K heb die liberalen nogeens van de zweep gegeven en heb ze daar op eene zeer verstandige wijze gemengeld met den Hercule,mel Pekooge en Ko Ratte! Is dat niet een fijn gedacht 'K heb nog vergelen Broek Byzer er bij te voegen, maar 'k zal trachten hem in het vervolg te brengen. Laat ons dan voort- schrijven. Hij schrijft. (Men klopt aan de deur). 'T dbstje. Wie is daar Eene stem. 'T is ik. 'T abetje. (Bieek wordende) hoe deze stem De stem. Ja, sakrementcn, 't is ik, zult gij mij nu hier aan de deur laten schilderen, nom de nom 'T abetje geel wordende). Nogeens dat slecht sujekt (hij opent eri een zatlap die niet veel moeite op zijne beenen blijft staan treed binnen). 'T abetje (woedende). Ga van hier, zatlap, schaam gij u niet in zulke gesteltenis voor mij te verschijnen 'T abetje ter zijde). Zou men dat hier weten en ik die Warden zijne kleine afkomst verweten heb (aan den zatlap) schreeuw zoo luid niet en bedaard u wanneer vertrekt gij De zatlap.Zoo haast ik mijn drinkgeld k'iifo 7 'T abetje. Op eene conditie, 't is dal gij seffens de stad zult verlaten en nimmer meer zult komen. De zatlap. Dat belooft ik tl (hij krijgt wat geld en vertrekt).-— 'T abetje (alleen).- Eindelijk ben ik hem kwijt, maar is dat toch niet eene schande zulke kerels in zijne familie te hebben. Maar laat ons mijnen artikel voprtschrijven en trachten Broek Byzer er in te brengen hij schrijft. De zatlap (alleen). 'K heb het nu zitten, waar nu gegaan om eenen goeden koö te pakken, groole maat en weinig gepeperd. Op dit oogenblik ziet men Broek Byzer uit de Hondstraat komen, schreeuwende Byzer en is geen boer. Onze zatlap denktdaar is eenen kerel die mij daarover zal kunnen inlichtingen geven, hij roept op Byzer en vraagt waar men goede schnaps heeft.Hebt gij geld in 't zak komt mi l mij - zegt Broek en zij trekken arm en arm tot de cantien, waar zij Hercule, Ko Ratteen Pek- OOge vonden, aan wie onze zatlap eenen borrel offert. Al genever knabbelende maakt men kennis en Hercule zegt aan onzen zatlap Ah ca vriend, uw gekruinden geldschieter heeft ons deze week in zijn Vuilblad gesteld, zeg gende dat wij ons eens zat gedronken hadden op Menheere's gezondheid, wij zullen nu eens onze keel spoelen op zijne g< Zalfde gezondheid en wij zullen dan morgen bij hem gaan om eene me- dailje van Vincentius te krijgen, want 't zijn tegenwoordig meest al mannen zooals wij die er nu deel van maken. Men dronk en men schonk lot 's avonds laat, tot dal den zatlap zijn geld kwijt was en dan leidde Broek hem tot het droog logiest alwaar, voor eenen dikken, men hem over de koord liet slapen. Daar op, heer abbé, Schrijf nu maar in vrée Uw artikel voort Wees niet meer gesloort. Hoont maar liberaal Spaart geen lastertaal, In den naam van God Welken gij bespot. Doe maar, zwarten boel Ieder kent uw doel En schud af het jok Uws besmeurden rok» Te Luik is de belooging ter eere van den paus-koning een groole fiasko geweest. Het gouvernement van de moreele orde heeft op de grens de duitsche, engelsche en bel gische dagbladen doen aanslaan. Dal begint weèrgoed. Eene brave vrouw, te Gent, die zeer god- vruchlich is, maar de plichten der vrouw boven die van onderdaan van den paus stelt, gaf aan den pastoor harer parochie, die haar kwam plagen om te vieren, het volgende antwoord Mijnheer de pastoor, mijn man wil niet. Hij hêeft mij gezegd dat ik binnen in mijn huis al mijne kamers mag met vlaggen hangen en op mijne schouwen lampkens branden, maar dat de voorgevel van het huis hem aangaat en ik daar niets moogt aan doen. Indien gij wilt M. de pas toor zal ik in mijne keuken vieren, maar voor den voorgevel moet gij u tot mijnen man wenden. De pastoor is vertrokken en is niet meer terug- g' keerd. De Japarische prins Kita Schira Kawa, die de vorige week te Berlijn zijne verloving meteene Pruisische dame heeft bekend gemaakt, is naar Japan vertrokken, om eenige zaken te regelen, waarna hij te Berlijn zal terugkomen om het huwelijk te voltrekken en zich iu Duischland metterwoon te vestigen. Douai, 19 Mei, 4 u. 40's avonds. Aublain als dader van de moord wordt lot de doodstraf veroordeeld. Crochon als medeplichtige met verzachten Ie omstandigheden, tot eeuwigdurenden dwangar beid. De weduwe VanDaele, die mosselverkoopster der Naam Jezusstraat, te Brussel, beticht van moord op den peisoon van haren gemaal, is in vrijheid gesteld geworden op bevel van den onder- zoekrechter. /.ij zal waarschijnlijk enkel vervolgd worden voor nrooid door onvoorzichtigheid. Over eenige dagen is door een winkelier te Harlingen goe Ie boter verkocht geworden aan I fr. 40 c. den kilo; iets dergelijks hei ft ook te Francker plaats gehad. Het huis van bedoelden winkelier Werd als belegerd. De buitenspoerige daling der bolerprijzni, een gevolg van minder consumptie, veroorzaakt door stilstand van arbeid in Engeland en van groote aanvoeren amerikaan- sche boter, heeft groote verslagenheid onder land bouwers en boterhandelaars teweeggebracht. De leerlingen der militaire school te Kon- slantinopel hebben eenige tijd geleden een adres ingediend, waarin zij de terugroeping van den grootvizier Midhal-pacha verzochten, op grond dat het hem geven ontslag opgrondwettig was. Om hen voor deze daad te straffen, werden al de onderteekenaars van het adres op het exercitie plein hijeengeroepen en gelast te zeggen wie de steller van het adres was. De schuldige trad uit eigen Beweging voor. Hij was een flink jongman van 22 jaren. 200 rot tingslagen op de voetzolen, zoo luidde het barbaarsche vonnis, waarmede deze kwajongens streek gestraft moest worden. De ongelukkige stierf na den 103 slag. IJPF.RES, 26 Hei. GRANEN ENZ, verkftclille kwantiteit. middenprijs p. 100 kilo. Erweten Boontjes 8,600 2,700 1,000 0,400 0,900 5,000 34-25 25-37 24-00 25-00 25-12 13-00 300-00 Aardappelen Boter VEURNE, 23 Mei. Tarwe per 145 liters fr. Rogge, id. Sucrioen, id. Haver, id. Boonen, id. Erweten, id. KORTRIJK, 21 Mei. Tarwe, per hectoliter, fr. Rogge, Haver, Aardappelen, per 100 kilos, Eieren, per 23, Boter, per 1/2 kilo, LEUVEN, 18 Mei. Tarwe, per 100 kilo, fr. Rogge, Voederhaver, Aardapp. ii Boter, de kilo Eiers, de 26, ROESELARE, 22 Mei. Tarwe, 150 liters, fr. Id. van Australië, ld. roode, Rogge, Haver, Boekweit, Boonen, Aardappelen, de 100 kilos, Boter, per kilo, Eieren, de 26, OL1EHARRTEN. ROESELARE, 22 Mei. Koolzaadolie, 103 kilos, fr. -f-ijfcolie, LEUVEN, 18 Mei. Koolzaadolie, per i 00 kilo. fr. 92 57 40 28 50 16 18 27 30 30 52 26 75 27 14 50 15 8 9 7 50 9 5 50 4 1 90 1 36 75 26 24 50 9 3 90 2 29 54 50 a 35 27 30 50 23 25 27 24 50 25 25 50 26 5 9 50 2 90 3 30 2 - a 88 - 57 50 Lijnzaadolie 78—

De Toekomst (1862-1894) | 1877 | | pagina 3