Gazelle van 't arrondissement Moeren. iiel l'siisleest Ie IJpereii. Slel is volbracht! Nr 795. 16e Jaar. Zondag 17» Juni 1877. AANKONDIGINGEN R EC LAM EN awaamt ABONNEMENT: Politiek. Stads-, Kunst- en Letternieuws. Verschifligé Tijdingen, Markten. Ilekendmakim>en. Politieke berichten. De liberalen hebben te Rome een schoonen zegepraal behaald. Zondag was e.' algemeene kiezing voor de provinliale en gemeenteraden. De klerikalen. met goedkeuring en onder steuning van den paus, hadden kandida ten gesteld en alles gi-daan wal mogelijk is om hunne mannen te doen zegepralen. De liberale lijst is geheel gekozen met eenige duizende stemmen meerderheid. Eene groote belooging heeft plaats gehad zondag avond te Rome, Ier eere van den zegepraal der liberalen. Men ziel dal de klerikalen in Rome nog veel meer gehaat worden dan elders en nogians is Rome hun Vaderland, (en minste het Rome van den Paus, het Va- tikaan. Men kent die zwarte vogels daar beter dan ergens elders en weten dat het meerendee! geldzuchtige, heerschzuch- tige en schijnheiligen zijn. Bravo voor Rome. De eerste zitting der Kamer van Gede puteerden van Frankrijk, welke heden plaats hadis aan eene ondervraging besleed geworden over de algemeene politiek van het kabinet van 18 met en op de ware redenen des ontslags van het ministerie Simon. Deze zitting is dus zeer belangrijk geweest. In afwachting behelst de Journal officiel op nieuw drij benoemingen van prefekten12 onder-prefi k ten en zes algemeene sekretarissen in vervanging van verscheidene andere ambtenaars in beschikbaarheid van dienst gesteld of die de hun opdragen bediening niet hebben willen aanveerden. De kiezingen voorde gedeeltelijke ver nieuwing der Tweede Kamer van Holland, welke dinsdag hebben plaats gehad, zijn voordeclig voor de liberalen die in 18 kiesdislrikten hunne kandidaten hebben kunnen doen kiezen. De anti-liberale partijen hebben maar 9 hunner kandi daten gekozen. In het engelsche Lagerhuis stelt M. Wilmot voor de wel op de doodstraf te herzien. M. Peasesleltdeafsehafiingvoor derdoodslraf. M. John Bright ondersteunt het gouvernement. Het voorstel van M. Pease wordt ver worpen met 155 stemmen tegen SO en het voorstel Wilmot met 130 stemmen legen 61. De gezant van Turkije te Weenen heeft zijn ontslag gegeven. Dit ontslag is nog niet aanvaard. Er wordt verzekerd dat Ahmed Moukli- tar Pacha zal vervangen worden in hel opperbevel over de troepen in Azie, door Dervisch Pacha. De Russen verlaten de nabijheid van Erzeroum om Kars te belegeren. De Czar beeft zijnen minister van fiiiantien gemachtigd eene leening met het buitenland te sluiten, S p. It. intrest gevende en belooponde Tot 307,500.000 duitsche marks. De titels zullen van 410 marks zijn. Athenen, 13 juni. De wapeningen van Griekenland wor den voortgezet. De ministre van buitenlandsche zaken heeft heden den lurksehen gezant in onze stad aanvaard, die in name van het gou vernement, uitleggingen gevraagd heelt over die vijandige houding. OORLOGS-TIJllINGEN. Azie. De Berlijnsche correspondent van Times meldt van 10 dezer, zonder eenige bron zijner mededeelingen aan te geven, in strijd met vroegere berichten, volgens welke Moukhtar Pacha wel Erzerum verdedigen, maar geen gevecht voor de stad zou aannemen, dat de Turken hunne troepen te Koprikol aan de Araxes, een paar mijlen oostelijk van Hassan Kaleh, een sterkte op eene hoogte welke Erzerum dekt, concen- treeren. Bij Koprikol vereenigen zich, gelijk de weener correspondent van hetzelfde blad reeds uiteenzette, de wegen van Bayazid, Kagisman en Kars naar Erzerumde hoogten tusschenKoprikol en Hassan Kaleh bieden groote voordeelen voor de verdedi ging, maar daar de Russische kolommen van drie zijden op Turksche posities aanruk ken, zullen zij waarschijnlijk door een groote overmacht worden aangevallen. Het moet er met de Turken in Azie al zeer treurig uitzien, indien 't waar is wat een particulier telegram uit Konstantinopel meldt, dat generaal A. Kemball, die zich als Engelsch vertegenwoordiger in het Turksche hoofdkwartier bevindt, aan de ambassade in de Turksche hoofdstad dit wanhopig telegram gezonden zou hebben: Alles verlorende kozakken zwerven reeds tot Baiburt door het land. Er was uit Nicopolis ontdekt dat een re giment russische kozakken oprukte naar Flamanda. Eene turksche afdeeling werd tegen hetzelve afgezonden. Na een kortston dig gevecht vluchtten de Russen. De Tur ken maakten honderd dertien goede peerden buit. Later brachten de Russen eene sterke kolom voetvolk naar Turn Magureila over. 300 Bulgaarsche opruiers hebben gepoogd uit Giurgevo over den Donau te komen, maar zij werden gedwongen terug te kee- ren. Weenen, 12 Juni. Na eenen hardnekkigen strijd die meer dan twee uren geduurd heeft en voor een groot gedeelte met het blanke wapen ge voerd is bij Kristach.zijn de Montenegrijnen naar Baujani getrokken. Het verlies van beide kanten beloopt tot verscheidene duizende mannen. De Turken hebben belangrijke verster kingen ontvangen van Sjeniza-a-Vasseje- vich.De Montenegrijnen hebben zich achter uit getrokken ten gevolge van hun klein getal en sterkte. Het hoofdkwartier van den prins is naar Planitza (bij Nichsich) te Os- broy verplaatst. De Duitsche Zeitung meldt eene depeche uit Belgrade, op dagfeekeniug van heden, zeggende dat prins Milaan gevraagd had of hij door den Czaar kon ontvangen worden, deze laatste zou bevestigend geantwoord hebben. Wij hebben alhier Zondag onze beurt gehad van bet vieren des 50ste verjaardags van Pius IX wijding als Bisschop. Alhier zooals elders waren het p.auzelijke vaandels, nationale drijkleurige vlaggen, klokken geluid en diensten in de kerk, en des avonds verlichting in al de straten onzer stad. Het weder was allerbest geschikt voor zulke eene betooging, maar alles ging even kalm en drooge weg. Dit beviel niet aan de inrichters van het Piusfeest, want na den tiene liepen er eene bende rond stad samengesteld uit congreganisten en leerlingen die uit het bisschoppelijk kollegie geko men waren. Deze bende was verge zeld van geestelij ken, met den driebek in den nek en de mauwen tot aan de ellebogen opgestrooptalsook van een merkbaar getal mannenmet bloezen en stokken, wiens houding dreigend was. Van tijd tot tijd steeg een gehuilsel op waaruit men meende te verstaan Vive Pie IXof zooiets dergelijks. Eenigen uit den stoksla- gersgroep voegden bun getier bij het heksen muziekVief pileuf! werd er uit volle borst geschreeuwd. Maar bet maakte er niet goed voor degenen die zich in tijds uit den weg niet maakten want de ellebogen speelden een doorslaande rol en me nige blauwe plek werd 's anderdaags bestatigd. Deze manier van handelen beviel aan velen niet, toen eindeling het geduld der wandelaars ten einde was, men eenige schuifelingen liet liooren en liet vreugde-gezang des alles omverloopenden groep beant woord werd met het liedVan t ongediert der papen. In de Elver- dinghestraat gingen de puppen aan den dans en ware het van de policie niet geweest, zekerlijk zou daar iets gebeurd zijn. De geforceerde aftocht der uitdagers, naar de Meenenstraat', heeft seffens alles doen eindigen en vóór middernacht waren onze straten hunne gewone rust en uitzicht terug gegeven. Door onoplettendheid hebben in de Rijselstraat, Hondstraat en Hout markt eenige versieringen en vaan dels in brand geschoten doch spoedige blussching hebben verdere onheilen vermeden. Het voorgevallene van Zondag avond geeft wel stof tot nadenken. De ouders die hunne kinderen in een openbaar onderwijsgesticht plaatsen, meenen dat ze daar in goede handen zijn en zijn gerust over het lot hunner lievelingen doch zij bedriegen zich de politiek heeft hunne leermeesters verblind, en onbezonnen, hun den haat tegen de eene helft der belgen ingeprint hebbende doen zij die eenvoudige kinderen, die niet weten wat zij doen, de straten eener stad uitdagend rondloopen, in gevaar van in eene schermutseling een kwalijke slag te bekomen en woordenwisse lingen te moeten hooren die verre zijn der opvoeding welke de al te ver trouwen stellende ouders bij hunne kinders verwachten. Wij zullen hier niets bijvoegen en die verblinde ouders zelve laten oor- deelen in welke handen zij de hoop hunner oude dagen gesteld hebben. Altoos is het zeker dat nooit, in geen ééne betooging gelijk van wel ken aard, men de leerlingen van ons gemeente-kollegie langs de straat gezien heeft geen drogredens noch visciimarkt-praats waren gespaard geweest door de opstellers-professors om ons stads-wereldlijk-onderwijs- gesticht te honen en te belasteren. Het bclgisch Parit ment is onlcerd De schan.digstt: aki, die men sedert 1850, sedert liet bestaan van Belgie in onze Annalen aan te teekenen bad, heeft plaats gehad, is verleden zaterdag in de Kamer volbracht geworden. Aan de klerikalen was hel voorbe stemd dit schandfeit te volvoeren. Hel klerikaal kicswelsonlwerp die schelmerij, zooals het door de openbare meening' benaamd is geworden, werd zaterdag in de Kamer aangenomen met 56 stemmen tegen 46 en 1 onthouding. De geheele linkerzijde, al de liberalen die in de Kamer zetelen, heeft tegen ge stemd, zooals zij in eene vorige zitting aankondigde. Zij heeft de hand niet willen leenen aan deze schelmerij, en thans mag zij roepen Alles is verloren, behalve dc eer. Dekle'rikalen hebben dus onbeschaamd, stoutmoedig hun afschuwelijk werk dur ven doordrijven tot hel eindeniets heeft hun weerhoudenzij hebben willen laten zien dat zij de meerderheid dal zij de macht hebben en kunnen zegepralen als zij willen maar A vaincre sans peril on Iriomplie sans gloire. En zonder eer, zonder roem; heeft zij overwonnen. Bureel: Dixmndetitraat, 39. 10 centiemen deu rejjel 25 centiemen den regel. Blieven en pakken moeten vrachtvrij toegezonden worden. ....ar-tiiiiiift'flflfl U' fr. i-OO 's jttara voor de stad, IV. ^8-50 voor geheel Belgie. Buiteniand.sche verzendingen, 'l port daarboven, tit centiemen liet numencr. Mm schrijft in op al de postbnreelen. DE TOEKOMST O IJZEREN-WEG. VERTREKUREN VAN IJPEREN NAAR Poperinghe-Hazebrouck. 6-50. - 12-07. - 6-bO. Poperinghe. 6-50. - 9-07. - 12-07. - 5-57. - 6-50. - 8-45. - 9-50. Kortrijk. 5-54. - 9-46.- t i-20. - 2-55. - 5-25.- Roeselarc. 7-50. - 12-25. - 6-45. Langemark-Oostende. 7-18. - 12-06. - 6-20. Langhemarck, den zaterdag, 5-50.

De Toekomst (1862-1894) | 1877 | | pagina 1