POPERINGHE Kiczingen in Holland. Stadsnieuws. Wel bekome hel hun, maarwij vreezen. De verplellering der cene partij door de andere, die van hare gcstalslerkte misbruik heeft gemaakt zonder te willen luisteren naar de gezonde reden en het goed recht, is ecne afgedane zaak. 1 hans, indien alles zijnen gewonen loop heeft, zal de wel voor den Senaat moeten komen, en het lijdt geen twijfel, dat ze ook daar door partij tegen partij aangenomen zal worden. Maar de Koning Dat is de vraag Zal de Kouing ooit onder zulke schan dalige wet zijn handteeken willen zetten? Zal Hij, die gezworen heeft de Grond wet trouw uit te voeren, medeplichtig willen worden aan die eerste maar brutale schending dier Grondwet Hij die, toen hij den troon beklom, in zijne aanstellingsrcdevoering zegde: dat hij al de Belgen even lief had, welke ook de denkwijze was tol dewelke zij behoor den, zal hij bekrachtigen dal de eene denkwijze de andere totaal vcrplelterc? Zal hij op deze wijze zijne woorden verloochenen, zijn belofte verbreken meineedig worden Nooit! nooitdrijmaal nooit! dat kan, dat zal hij niet Dat de klerikalen, om de priesterheer schappij voor eeuwig de overhand tc geven, niets ontzien, voor niets, hoe af schuwelijk en eerloos 't ook zij, achteruit deinzen, zelfs niet voor de onbeschoflste zedelijke moord onzerGi'ondwcl, voor de vernietigingonzer instellingen, daar twij felen wijgeen oogenblik aan. Integendeel, reeds lang weten wij dat dit hun eenig doel is, dal zij geen anderinzichl hebben. Maar dat zij den Koning, die eerlijk man, deftig vorst is, zullen medeslepen tot die misdaad, mogen of kunnen zij niet verhopen. Dat is ook de denkwijze der Etoile Beige, die doorgaat als staande met de omgeving des Konings, in betrek king wanneer zij zegt Neen het is niet mogelijk dat zulke wel uitgevaardigd worde Het koninklijk handteeken onder deze wet zou de schending, de verkrachting onzer schoone Constitutie zijn, die in haar art. 6 verklaart dat al de Belgen gelijk zijn voor de wel. En zoo ooit, dan mag nu gezegd wor den dat dit artikel is doorgehaald gewor den, met aan den priester eene machten eene straffeloosheid te verleenei:. die aan alle andere burgers ontzegd worden. En niet alleen art. 6 is vernietigd, ook art. 2d is geschonden, waarin gezegd wordt dal alle macht van het volk uit gaat. Voorlaan zal alle macht dus uitgaan van de geestelijkheid. Maar neen, dat zal niet, dal mag niet De wet is gestemd door de Kamer, ze zal hel worden door den Senaat. Doch verder mag ze niet gaan. Den koning moeten wij inlichten over de vrees en dc wenschen des volks: hij moet welen dat het belgisch volk nog niet rijp is of nooit worden wil om aan de handen en voeten geboeid aan Rome's macht ten prooi geworpen te worden. En daarom herhalen wij, dat wij reeds hebben voorgesteld een algemeen peti tionnement aan Z. M.is hcteenigmiddel dat ons nog redden kan, dat ons redden zal. De deloyale, oneerlijke, schandalige partijwei ntag niet in het Staatsblad ver schijnen. Het ware de doodsakte van Belgie! (Koophandel), In Holland heeft er den 13 juni eene kiezing plaats gehad voor de vernieu wing der leden van de 2eKarner: als bewijs dat bij onze Nederlandsche broeders de kiespolerniek bijna op hetzelfde terrein staat als bij ons, en hoe dc klerikalen daar ook aan't werk waren, nemen wij het volgende over uit de Nieuwe Roller- damsche Courant Tegen de liberale partij, luidt hel wachtwoord uit het ultramontaansche hoofdkwartier, en tot in de uiterste hoe ken van het land weerklinkt de strijd kreet: de liberalen eronder! Inde «goede districten is hel bevel stemt ge den goeden candidaat, (katholiek voor en boven alles), en de andere eiken candi daat, die kans heeft den liberaal te slaan. Hij mag gelooven wat hij wil. of niets gelooven, dat zij rondhoofd of vrijmetse laar, stemt voor hem. Als de liberaal maar valt. De liberale partij te verzwak ken, is de eerste plicht van den katho lieken kiezer. En waarom Voor de eenvoedige lieden moet het heetcn. dal de liberalen hel voorzien heb ben op hun godsdienst, de priesters wil len kerkeren of verbannen, op de kerk schatten azen en welke verschrikkelijke dingen al niet meer in het schild voeren alles zeer geschikt om de goede zielen te doen sidderen voor dal godvergeten rot. Maar in waarheid is het omdat deliberate partij de geestelijkheid in zijn jagen naar wereldsche macht in den weg staal, om- dal het liberalisme hel machtige bolwerk is van de zelfstandige staatsmacht, van het aan de geestelijke voogddij ontwassen, zelfstandig staatsleven. Maar de conservatieven dan, belij den zij niet hetzelfde beginsel Eu is de anli-revolutionaires partij niet. doorgeloof en neiging, anli-roomsch in merg en bloed? Zij mogen belijden wat zij willen, hen vreest Rome niet. Wat zijt gij, denkt men, zonder ons? Een woord, en uw geheele partij ligt neder. Men heeft het kunnen zien. wat onder een conservatief ministerie weerstand tegen de ultramontaansche partij betee- kent. Uitmuntende beginselen, dappere woorden, maar ach, de daad 'l Is waar, de partijs telt zich aan, als ware zij bitter verongelijkt. Honderd redenen van beklag. Daar hebt ge de spoliatie der limburgsche kerken daar hebt ge de wet op het hooger onder wijs, waarbij de katholieke belangen ge heel zijn miskendcenschoolwelontwerp, waarbij niet eens de openbare kassen ter beschikking van hel bijzonder onder wijs gesteld worden. En heeft deze zelfde Regeering niet al de kalholijken van Nederland een kaakslag gegeven met het opheffen van het consulaat van den kerke- 1 ij ken Staal. Ja, tot zulk een hoogte klimmen de grieven, dat al een en andermaal met hel verbreken der vriendschapsbanden is bedreigd. Maar... men kent dat lied. De Kerk moet koningin zijn, of zij voelt zich sla vin. Als de tolk van de waarheid en hel recht wil zij de hoogste wet ook voor den Slaat zijn, of zij wordt vervolgd. Zoolijdt zij zelfs in Belgie, onder een ultramon taansche bewind, verdruking. Zoolang niet de dwaling, dal is elke door den Paus gevloekte leer, strafbaar is. Zoolang niet de grondgedachte der revolutie degelijkeid van alle gelooven voor den Staat is verloochend en afge zworen, zoolang niet de Staat de sterke arm is voor zijn gebiedster, de Kerk zoolang is een woord, niet, als in Ecuador onder den zaligen Garcia Moreno, de Syllabus Grondwet en dc paus de opper heer van het land is. zoolang zal de ul tramontaansche partij over verdrukking klagen. Want de klerikale partij gevaarlijk is, gevaarlijk voor de vrijheid, den vrede en de welvaart der volken, voor geen ernstig man een vraag meer is nog eens op nieuw gebleken in Frankrijk, waar te midden van vrede, rust en voor spoed, de gezegende vruchten van een vrijzinnig bestuur, het roekeloos stuk wordt gewaagd om de natie een anderen weg te dwingen dan zij zich zelve had gekozen, zoogenaamd om de moreeleorde te redden, die niemand bedreigd dan zich zelve, de partij van Rome, maar inder daad om door geweld een heerschappij te heroveren, die onder ten vrijzinnige ont wikkeling voor haar dreigde verloren te gaan. De partij is sluw en vermetel en steunt op den machtigen hartstocht eener met meesterlijk beleid dom gehouden, en voortdurende tol godsdiensthaat geprik kelde menigte. Dat is een schoone schets van onze klerikale bewegingen IJperen, 10 Juni 1877. r.iu-illoii. - Woensdag laatst heeft men begonnen met het plaatsen der stellin gen noodig tot de herstellingswerken te verrichten aan het klokkenhuis van ons Belfort. Dit werk zal eenige maanden du ren en ons dus voor zoo langen tijd een ge dwongen Witten-Donderdag doen onder staan toen de uren en half uren als uit den Hemel op uwen neus vallen zonder eenige waarschouwing. Voor degenen die geerne de ijperscqe kloketten hooren spelen zal het eene lange ontbeering zijn, zonder onzen aanstaanden Thuindag te rekenen, alwan- neer onze beiaard tien dagen lang speelt Ons Stadsbestuur heeft een groot werk geëindigd. De verschillige verspreide stads-reglementen bijeen gebracht in eenen bundel, welke voor titel draagtWetboek der Stedelijke Policie van IJperen. In zitting van 2 Juni laatst heeft het alle andere reglementen nietig verklaard, buiten deze bevat in het bovengemelde wetboek. De Moniicur van Woensdag, 6" dezer maand, kondigt het Koninklijk Besluit af, bij welk de Statuten der Maatschappij van Ouderlingen Bijstandgesticht onder de leden van' het Algemeen Genootschap der Oudleerlingen onzer Stadsschool, wette lijk goedgekeurd worden. BravoStichters van zoo eene nuttige instellingU al onze gelukwenschen en hartelijke dankbetuiging voor hetgeen gij doet tot verheffing van den werkmansstand Wij voorzeggen aan uwe edelmoedige onderneming den gunstigsten bijval in onze stad; de welstellende burgerij en de begoede klas zal uwe menschlievendè pogingen on dersteunen, immers wie toch ziet en helpt niet geerne eerlijke werklieden, die bezield met den geest van vooruitzicht elkander het Godswoord Weest broeders en het spreekwoord Helpt u zeiven, zoo helpt u God met der daad toepassen. Rekent maar op menigvuldige milde her ten die uwe instelling zullen aanmoedigen met zich als Beschermledenmits eene jaarlijksche storting, te laten inschrijven. 3 I'ostliooi'UM. - Eene nieuwe feest is op handenMaandag aanstaande, 18 de zer, zal er wederom roering zijn in de drij Posthoorns, buiten de Statie-pöort. Schoone prijzen, gegeven door den heer Auguste Vanaerde, zijn te verhollen. Ten dien einde heeft liet Comité uitnoodi- gingen gezonden aan de verschillige geken de liefhebbers van bollen. Wij vernemen dat deze Maatschappij van het Stadsbestuur eene hulpsom bekomen heeft. De Commissie, zoo het schijnt, zou reeds maatregels nemen om op den Maan dag na Kleinen Thuindag of eene week later in haar zomerlokaal (de Posthoorns) eene puike feest te geven. Concorde (Buiten). Programma der stukken welke zullen uitgevoerd wor den door het muziek van het 1" linie reg', onder het bestuur van M. Ch. Slmar, den Zondag 17 Juni 1877, ten 6 ure 's avonds 1Les amazones, marche, 2. Zampu, ouverture, Hérold. 3. Transcription de l'op. Aïda, Julien Simar. 4. La Malle des Indes, galop, Van Perck. 2" Parlie. 5. Les Eburons, grande marche de concert, Julien Simar. 6. Le beau Danube bleu, valse, (ai r. Ed Simar), Strauss. NB. En cas de matnais temps ce programme servira pour le concert snivanl. Biirgci'wactit. - Maatschappij cijbel- schulters. 3" schieting van 'i zomersaizorn. 11 Juni 1877. Hoogst gelul. Schoonste wit. I. Ligy, A., 2- Vanheule, L,, 3. Iweins, A., BURGERSTAND van den 8" tot den 45" Juni 1877. GEBOORTEN Mannelijk geslacht 4) Vrouweiljk id. 5) zamen 7. Huwelijken. DupreZjTheodorns, werkman en Ceriez, Maria, dienstmeid.— Vansevenant, Desiderius, werkman en Iloste, Octavia, naaister. Sterfgevallen. DeclercqMaria, 28 jaren, herbergierster echtgenoot van Josephus Timmerman, Boterstraat! Vandamme, Petrus, 87 jaren, zonder beroep, onhehuwd, St. Pielers nevens IJpre. Seys, Franciscus, 71 jaren, zonder beroep, echtgenoot van Bosalia Angilles, St. Pieters plaats. Kinderen beneden (Mannelijk geslacht 0) de 7 jaren: (Vrouwelijk id. 5) BEBICIÏT mm de Eigenaars en Aa.nneemes Eenige depot van verbeterde ineen- sluitende rabatpannen der Mecanieke Pannebakkery van Leforestin de magazijnen der LJpersche IIandels- vereeniging, gelegen bij de statie, te IJperen. Bij middel eener bijzonder fabrica tie deze pannen maken uitmuntende waterdichte daken. Zij worden geleed zonder mortel en sluiten dichte in elkander zonder de minsteopening te laten. ft-ijs ft'. lOO-OO pet' ÏOOO. In dezelfde magazijnen Depot van Fransche pannen (18 per vierkante meter) aan fr. 65-00 het 1000. Alle slach van Brabandsgoed. Doorniks en Ecaussines arduin Vloertegels, Kalk aan 95 centiemen de maat. Grove kolen aan fr. 2-50 het 100 kilos. den 14 Juni 1877. Waar staat hun hoofd en hoeveel hoofden hehhen zij Herinneren wij nogeens de bekentenis van Jans vuilbladkrabbrlaars, da! zij op de vragen der Toekomst niet kunnen antwoorden. 'T is juist om de zelfde rede dat Papeklinkje voortdurend stom blijft. Nochtans, op 12 Mei, zou men gezegd hebben dat zij eindelijk al hun verstand bijeen leggende, met iets merkweerdigs voor den dag zouden gekomen zijn. Heden, zegden zij, zullen wij een woordeken daarover spreken Bravo dachten wij, laat eens hooren wat is dat woordeken Is het eene uitlegging of eene antwoord op 't een of 't ander vraagpunt Geensints 'T is als naar Gewoonte. Hun woor deken is niet een antwoord, maar eene lautere belcediging. De Toekomst, zeggen zij, schrijft goddeloos heden en zedeloosheden. En 'l is daarmèe al Was het wei de moeite weerd van evenals ker- misreuzen, hunne hemdmouwen op te rollen en met zooveel beslag een verpletterend antwoord aan le kondigen, als zij inderdaad niet een enkel woord op niet een enkel vraagstuk weten te ant woorden Wij verhoopten van déze maal eene grondige les der Leffingsche théologie te hooren uiteen doen en ziet Wij treffen nogmaals niet eene gezonde rede aan. Jans Hellekijker moet toch stout zijn om, op zulk eene gekkige wijze, met zijne dwaze lezers te durven spotten! 'T is nochtans zijn gewoonlijke papentoer et hij blijft zijne rol voortspelen. Nooit antwoorden en altijd schelden en liegen 't is kei kelijk concert, maar daarom niettemin wal gelijk. Vruchteloos zullen wij de gezalfde leugenaars uitdagen van klaar en duidelijk te zeggen waar en wanneer de Toekomst goddeloosheden ge- schreven heeft Zij zullen niet antwoorden, want nooit heeft men in ons bladje een goddeloos stelsel kunnen aantreffen Nooit En zij durven ons daarenboven verwijlen van zedeloosheid, omdat wij wekelijks verplicht zijn de zedeloosheden hunner confraters, de veroor deelde kerkvogels en kerknils, kenbaar te maken ten einde ten langen laatslen de oogen der sukke laars te openen die zich, zelfs in de politieke en vaderlandsche zaken, door de schijnheiligheid dei- gezalfde kwakzalvers laten verblinden en mis leiden Welnu, in plaats van te antwoorden, stellen zij ons eene zeer koddige vraag voor, op welke wij met veel plaizier zullen antwoorden. De vraag is wat lang en zeer verward, maar zij is des le vermakelijker. Leest liever. Zoo die kerk, zegt hij, aan wier hoofd de Deken en Bisschop, en •k 1. Dumon, A., 4 6 0 5 4 3 24 2. Vandermarlière, L., 2 3 6 3 3 4 21 3. Pool, H., 0 0 0 7 3 4 20 4. Swrkels, L., 1 5 3 5 5 1 20 5. Wenes, L., 0 5 4 6 4 0 19 6. Candaele, J., 3 5 0 0 5 0 15 7. Ligy, F., 3 4 0 0 S 0 12 8. Lesaffrc, A., 0 0 2 G 0 0 8

De Toekomst (1862-1894) | 1877 | | pagina 2