WAAIGRAS. MUSIKALE EN MILITAIRE FEEST BEKENDMAKING. GRASGEWASSEN STAD ME ESSEN. INTERNATIONALE Verschillige Tijdingen. MARKTPRIJZEN. YERKOOPING Zondao 24 Juni 1877. GEDENKBOEK VAN DEN OORLOG Bij bevelschrift van den heer Rech ter kommissaris C.-L. Leplae, van 11" dezer, zijn de schuldeischers der faling van Francis Cardinael, winke lier te Leysele, bijeengeroepen, ter gehoorzale der Rechtbank vanVeur- ne, op Vrijdag 22 dezer, om 3 ure na middag ten einde op de toevallige voorstellen van konkordaat te bera men, krachtens art. 509 enz. der wet van 18 April 1851. Daniël De Haene, av'. Veurne, 11 Juni 1877. zal er door de tusschenkomst van den Notaris TITECA, te IJpre, om 6 ure des avonds, overgegaan worden tot de openbare verkoopmg van in het lusthof en aanpalende eigen dommen van M. Carton te Sint Jacobs-nevens-IJpre i> Paus van Romen slaat, de Jesuitekerk is, waar en welkdanig, is dan die ware kerk van Chris- )i tus wie is er hier op de aarde het algemeen ii hoofd dier ware kerk van Christus wie is er haar hoofd in de Provintie? wie is er haar ii hoofd te Poperinghe Daarop zouden wij ii van den oolijkaard eene klare en duidelijke ii antwoord willen (sic). Eene klaar en duidelijk antwoord eisschen op zulk eene vernestelde vraag 'T is wal veel, oolijke kerkleeraar en wij zouden wel gerechtigd zijn om u eerst en vooral zelve te verzoeken van op dal gewichtigd stuk, klaar en duidelijk de ware Leffingsche oude en nieuwe leering te doen kennen en tevens de onwederleggelijke beweegre dens op Ie halen, op welke die oude en nieuwe leering gesteund is. Maar, gij zoudt noch die uitleggingen noch die goede reden kunnen geven. Gij hebt bekend dat uw antwoord onmogelijk is. Daarom, zullen wij de vraag bespreken, zooals gij de zelfde voor gesteld hebt. [Wordt voortgezet). Poperinghe, den 15 Juni 1877. Op de vraag gedaan door het Vuilblad, hebben wij u aireede in ons nummer van 5 dezer maand den gekruinderi Poperingschen gebullen geld duivel laten kennen, wiens zak nooit vol is, en Jans Vuilbladkrabbelaars zijn noch niet voldaan, zij wenschen nogeens te weten of dien duivel het serpent is, en zij voegen er bij, 'l ware den eersten keer niet dat de duivel hem onder de gedaante van een serpent verduikt, men zou zeggen dat zij spreken bij ondervinding, ja zeker, onze lezers zijn In t maar te wel indachtig dat er een ras van zwarte gekrulde of gekruinde serpenten bestaat, zeer menigvuldig, dat hem volgeern wentelt in de stukken van vijf franks, dagelijks afgeprommeld van de sukkelaars met of zonder testamenten, met of zonder valsche onder- handsche akten. 'T was in 't jaar 1842 dat er alhier, op Onze Vrouwe-parochie, een geldduivel onder de gedaante van een dik gekruind zwart serpent 200,000 franks opstraalde met een klein testamentje mijstiek van eene vrouwe van 79 jaren oud vraagt het maar aan den grooten kerkmeester van St-Jans, hij zal aan Jans Vuil bladkrabbelaars de noodige inlichtingen geven, 't is misschien in hoop zijn aandeel eens wederom te krijgen dat hij hem bij dezen vuilen boel heeft gesmeten, maar 't is vruchteloos, zulke gelddui vels pakken dagelijks maar geven niet wederom tenzij door de tusschenkomst der justitie, gelijk in de zaak der serpenten De Buck, de Jesuilm van Meerle, Monseur, Deneeff, en duizende en duizende andere, veel te lang alhier te melden, er bestaan zeker geene familien 't zij groot of klein, of zij hebben, meer of min, op deze wijze door de zwarte gekruinde duivels gestraald ge weest. Wij zijn nieuwsgierig te weten of de kar dinaal Antonelli ook een geldduivel was, ondir de gedaante van een serpent om 80,000,000 franks in zijn bezit gehad te hebben of was dit klein fortuintje uitsluitelijk gekomen uil de 10 der ontvangsten voor Sl-Pieters penning, zonder gebruik gemaakt te hebben van testamenten of valsche onderhandsche akten 't Vuilblad zal ons waarschijnelijk den uitleg kunnen geven. Donderdag namiddag, om 5 uien, kwam den kerk-bewaarder Schaballie, uit de kerk met eene grooten zak geld onder welken hij bijna bezweken heeft, voorlskomende waarschijnelijk van Sl- Pieters penning, der weldoenders der schaal, den vasten blok, enz., enz. Wij zijn nieuwsgierig te vernemen welk gekruind serpent der kerkhoof- den, het zijde Muis of Bulthoofden, zich in dezen zak zal gewenteld hebben ■k Mogen wij hopen dat de vuil-goot, op de Kleine Markt, recht over ons bisschoppelijk kollrgie, omtrent 50 meters lang en twee meiers breed sedert langen lijd vol met zwarte stinkende waas, voor onze'jaarlijksche kermis zal gekuischt worden Wij gelooveu nochtans dat ons Pape- ilinkje en zijne mede gekruinden, macht genoeg hebben om dit werk door onze raadsheeren te doen uitvoeren en alzoo onze stad te bevrijden van ziekten Eenieder is van gevoelen dat dit werk wekelijks zoude moeten gedaan zijn, maar aan onze ge kruinde opperhoofden ontbreekt den tijd om hun met zulks bezig te houden zij hebben te veel in het Vuilblad te schrijven. Hier is een staal van 't gene het Ypersch Vuil blad aan zijne lezers mededeeld in eene samen spraak waarin zeker verwaand monster-abrtje, met de medewerking van Figaro de eier-klutser, zijne met Rhetorika bloemen versierde proza, stort. Deze langgerokte schrijvelaar zou veel beter in zijne correspondentien handelen over het schan dalig gedrag van een lid zijner naaste familie, welken hier den lapnaam van Sebaslopol II heeft gekregen. Men wist alreeds door dezen gezalfden en ge- loofwaardigen correspondent dal het mannetje waarop hij in zijne samenspraak zinspeelt, uit de hel was geschopt, maar't gene men algemeenlijk nog niet kende, 't is dat hel zelfde mannetje uil zijn huis geschopt was geweest O waardige opvolger van uwen patroon Basile wiens kenspreuk waslastert, lastert maar voorter zal altijd iets van overblijven, spouw maar voort uwe gal uit, want deze die de eer hebben door kanalien zooals gij gelasterd te worden, mogen het hoofd recht dragen en de achting waarmede zij vereerd zijn bij hunne medeburgers, vergoed hun genoegzaam over aan vallen die hun niet kunnen raken en welke zekere naamlooze gekruinde lafaards, zich onder hunnen langen rok beschermende uitbraken. Leest en oordeelt 'T Serpent. Maer zeg eens, vriend, wie is dat manrietje met zyn bokkebaerdje dat by u woont Duverger. Ah vriend lief, dal is een manni Ije die, van zynen vader weggejaagd zyn- de, niet wist waer binnen gaen. Ik hebbe hein uit compassie binnen g. nomen. Maer 't is een stoute liberael die ons van grooten dienst zal wezen hy zal het al aenranden, priesters religie en al wat er is (sic), enz. Bizelje met zijn flulje, de zwart gebaarden schoolmeester en Magister hebben moeten be kennen dat de feest, welke zij over den muur hebben bijgewoond allerschoonst is geweest, maar volgens Krooteter was het al rieftje-raflje dal daar was. 'T is waar dat men wierook heeft moeten branden om den stank te doen verdwijnen waar Krooteter stond dit is nochtans niet te verwon deren, 't midden des winters verspreid hij rond hem een geur van heiligheid, wat moet het zijn bij 55 graden warmte Bij gebrek aan plaats, een artikel over de Samenspraak, op wandeling, tusschen l' Jeppen en Gusje, kan maar bij acht dagen overgenomen worden. Men schrijft uit Dixmude, 10 juni Eene schrikkelijke brand hei ft woensdag middag laatst de hofstede van den landbouwer Delye, te S(- Jacobscappelle, ten gronde toe verwoest hel vernielend element heeft in eene uur tijds de prachtige hoeve doen verdwijnen, slechts eenige naakte muren nalatende. De vlammen sloegen hemelhoog en werden uren ver in den omtrek gezien. Men kent de oorzaak der ramp niet, maar het vuur is begonnen in den stal van den stier, toen al de bewoners der hoeve middagrust namen en diep in slaap gedompeld waren. De brand zette zich zoo spoedig voort dat er bijna niets van meubelen, kleederen, graan en geld is kunnen gered worden. De landbouwer was op reis binst de ramp en had den sleutel van de kamer mede, waar het geld en de waarden geborgen waren. Men dacht eerst dat de brand zich zou bepalen bij het verwoesten van schuur en stallingen, maar jammerlijk de wind draaide plotseling, en de vlam sloeg op het strooien dak der hoeve, die in weinige oogenblikken een vuurgloed werd. De zolder viel in, waarop 5,000 kilos graan lagen, die neèrstorten op de kamer waar het geld en de waarden in eene kas lagen. Van dan aan was er weinig of geen hulp meer te brengen, de rook en de hitte waren zoo hevig dat men niet meer nade ren kon om te blusschen. Gedurende een paar uren zette de brand zich voort. Dan begon den gloeienden oven te vermin deren bij gebrek aan voedsel. Er werd veel water op de puinhoopen gegoten en eindelijk kon men dezelve betreden. Tusschen het gerooste graan vond men een aantal goudstukken nog geheel, maar het meerendeel was gesmolten. De boerin zegde dat er veel gelden waarden in huis waren, maar wist niet juist op te geven. Men zocht veel in de puinhoopen om sporen van het geld te vin den er lagen hier en daar stukken van belgische obligatien waarop geen achtgeslagen werd, maar op de bemerking van M. Alf. Bever, van Dixmu de, werden die stukken met zorg opgeraapt misschien zullen zij dienen om nog eenige dui zende franks te doen vergoeden aan den diepbe- proefden landbouwer. De schade door den brand veroorzaakt is ont zaggelijk grooten wordt op 50,000 fr. geschat. Men verzekert dat niets tegen brandgevaar verze kerd is enkel de beestialen waren verzekerd voor 9,000 fr. en slechts een slier is omgekomen. Naar het schijnt zijn er drij duizend fr. in het vuur omgekomen, behoorende het Armbestuur van St-Jacobscapelle, van welk gesticht Delye ontvanger was. De verbrande hofstede behoort aan de familie Delye. Een rechterlijk onderzoek is over deze ramp ingericht, rakende welk er veel ge proken wordt bij het publiek. Het is den 25 dezer dal eene compagnie pontonniers der genie zich naar Middelkerke bij Oostende begeeft, om het schip te doen springen, die aldaar in 1792 gezonken is. Volgens de Journal de Liége moet er kwestie zijn de Kamer in buitengewone zittijd saam te roepen ten einde te beraadslagen over de militaire wetsontwerpen. Het gouvernement denkt de uitgaven te gemort te komen bij middel van hulpmiddelen die zullen gevonden worden in de Staatsdomeinen het niet gebruikte deel der opbrengst van de militaire gronden te Charleroi, komt voor verscheidene millioenen voor in het cijfer dezer hulpmiddelen. Hel was 7" Juni laatst de 57" verjaring der geboorte van de zuster des konings, prinses Charlotte, weduwe van den aartshertog Maximi- liaan, keizer van Mexico. De ongelukkige prinses is te Laeken, den 7 Juni 1840 geboren. Het gerucht loopt te Brussel, volgens welk M. Thiebauld het inzicht zou hebben van zijn ontslag van minister van oorlog te geven. Generaal Brialmont zou als zijnen waarschijn- lijken opvolger aangeduid zijn. De generaal Chazal is op hooger bevel uit Frankrijk terrugeroepen en is dinsdag te Brussel aangekomen met den trein van Parijs. Te Courcelles, gemeente van 8,000 zielen, had de pastoor zijne parochianen verwittigd, dat degenen die geene pauselijke vlaggen bezaten er zich kosteloos in de pastor-ij konden aanschaffen. Wil men weten hoeveel huizen er gevlaagd hebben te Courcelles Eén enkel De boeren z-grien Dal ze met hunne vlag gen naar den duivel ioopeu MER (i F-LIJSti EN Een man stond 's morgens vroeg op eene leêre en was bezig 'nen gevel van ern huis in olieverwe te schilderen. Hij hoorde in de verte een gebommel. liet was eenrn wagen die aangereden kwam om dm bauwt te komen ruimen. Onze schilder zag rr twee mannen nevens gaan waarvan hij een meerde te herkennen. Hij spoedde zich naar beneden en was juist aan den voet zijner leêre toen den wagen met de mannen daar ook waren. Het was inderdaad hij. -~;Nem mille nondedjoene 'l is Pieren 'T is wel honderd jaar da 'k u niet gezien heb, bij wie schildert gij nu -Ik schilder niet meer, 'k werke bij de boeren en ik kom altijd mede om te helpen ruimen. Bon ca En hoe duivel zijt gij alzoo van stiel veranderd 'K en kon tegen den reuk der verwe niet Eene drukfout. De ergste drukfout die men kan doen is torn men de hand van de nichte wil drukken, men die der tante grijpt Voor de Rechtbank. Een man wordt voor de rechtbank gebracht omdat hij alle nachten zijne vrouw slaat. De Voorzitter. Frans Kuipers gij zijl be schuldigd alle nacht* n uwe vrouw te slagen, tot zoo verre dal de eigenaar uw heeft doen verhuizen om de nachtrust te hebben gesloorl. Frans Kuipers. - Maar Mijnheer de voor zitter, wat wilt gij dat ik doe, 'k en ben nooit binst den dag niet te huis, bijgevolg.... Was dat zingen. Een klein meisje gaat met moeder naar eene gezongen mis, bij het uil- komen zegt de moeder - Ehwcl Berthartje hebben ze schoon ge zongen. 1 Gezongen, moeder, wel ik heb niets anders grhoöfd dan roepen en schreeuwen!-... Een eocaam. Onlangs bij het exaam van een kandidaat-geneesheer, werd aan een student gevraagd, die zijne eerste studiën in het college van Sl-Barbara gedaan had. (i Wal zoudt gij geven, vroeg de voorzitter, aan een persoon die eene groole dosis arsenik heeft ingenomon. Wd het H. Olijsel Men verzocht aan den student zijne studie in het seminarie te gaan voort zetten. De Schoonmoeder. En uwe schoon moeder? Ze is dood, al eene week of drie. Arme vrouw!... 't werd tijd dat er een eind aan kwam! Leed zij zoo erg Dat was niet maar de ziekte kostte mij zoo veel geld. IJPEREN, 1 6 Juni. GHANEN ENZ. verkoel) lie k wan li lel 1. midcknpnjs p. 100 kilo. Tarwe 29,500 50-75 Kogge 5,100 24-62 Haver 000 00-00 Boontjes Aardappelen 700 500 7,000 25-00 25-75 ■15-75 500-00 De bestuurder der faling, VAN OP DINSDAG tl» .11X1 1877, Van 10 ure 's morgens tot 's middags offi- cieële ontvangst der Muziekmaatschappijen en Pompiers-korpsen die aan het feest zullen deel nemen. Ten 2 1/2 ure juist des namiddags, verga dering op de Groote Markt, revue door de Gemeente-Overheid en den Jury gelast met het onderscheiden der prijzen van schoonste kleedij, daarna défilé door de voornaamste straten der stad. Onmiddellijk na den défilé, uitvoering der muziekstukken en Chineesche Cijbelschie- tijig door de Sapeurs-Pompiers. Progrêïmiiïa Van den stoet 1Detachement Pompiers van Meessen, den stoet openende. 2. Een kindergroep, de medaljen en prij zen dragende. 3. Meessen, fanfaren. 4. Wijtschaete, fanfaren. 5. Voormezeele, fanfaren. 6. Langhemarck, fanfaren. 7. Deulemont, detachement Pompiers. 8. Premesque, detachement Pompiers. 9. Reninghe, fanfaren. 10. Nieuxvkerke, fanfaren. 11. Passchendaele (Vlijt voor Kunst). 12. Comen (België), detachement Pompiers. 13. Frelinghien, harmonie. 14. Frelinghien, detachement Pompiers. 15. Becelaere, harmonie. 16. Erquinghem-Lys, harmonie. 17. Erquinghem-Lys, detachem' Pompiers. 18. Houplines, harmonie. 19. Houplines, detachement Pompiers. 20. Oostvleteren, harmonie, (Sinte Cecile). 21. Nieppe, harmonie. 22. Comen (Frankrijk), detach. Pompiers. 23. Armentiers, fanfare der oude militairen. 24. Zonnebeke, harmonie. 25. Belle, harmonie. 26. Belle, detachement Pompiers. 27. Wervick (België), De Vereenigde Vrien den, fanfaren. 28. Wervick (Frankrijk), detach. Pompiers. 29. Poperinghe, Philharmonie, oud muziek der Pompiers. 30. IJperen, de Vrije Liefhebbers, gezegd Witte Klakken fanfaren, 31. Waasten, harmonie. 32. Armentiers, municipale fanfare. 33. Armentiers, detachement Pompiers. 34. Quesnoys-sur-Deule, harmonie. 35. Quesnoys-sur-Deule, detach. Pompiers. 36. IJperen, harmoni% muziek der Pompiers. 37. IJperen, detachement Pompiers. 38. Meessen, detachement Pompiers. Na de uitvoering der muziekstukken, uit reiking der prijzen van het schieten en be- handiging der medaljen. Tot sluiting van het Feest .- algcineeiic verlichting volks-bal in den voorbehouden omtrek. ra 1877. Geïllustreerde geschiedenis van den Russisch- Turkschen veldtocht met portretten, oorlogslafe- reelen te land en te water, plannen en kaarten, naar teekeningen van een aantal beroemde kun stenaren. Dit gedenkboek zal uitgegeven worden als een prachtwerk, in tien afleveringen. Ieder 14 dagen verschijnt een aflevering van 5 bladen of 24 paginas, waarvan 12 met tekst, met geilluslreerd omslag, legen betaling van I frank. Men verbindt zich voor het geheele werk, op 10 afleveringen geschat. Verzending met den post 50 centiemen opslag dus fr. 1 0-5Ö voor 'l geheele werk. Men schrijft in bij Engel Van Eeckhout, Dix- mudestraal, 59, IJperen.

De Toekomst (1862-1894) | 1877 | | pagina 3