Gazelle van 'I arrondissement IJ peren. Meessen. IV 797. 1 Oe Jaar. Zondag In Juli 1877. Politiek. Stads-,.Kunst- en Letternieuws. Verschil!ige Tijdingen, Markten, Bekendmakingen, Pol iti eke berichten. Bureel: Diximiiicstraat, 39. AANKONDIGINGEN 10 centiemen ileii regel. R EC LA MEN 25 centiemen tien regel. Brieven en pakken moeien vrachtvrij toegezonden worden. arasvAttiasfc ABONNEMENT: fr. 1-09 's |aars voor de stad, fr. 4-50 voor geheel Belgle. Buitenlandsche verzendingen, 't port daarboven. 10 centiciiieii liet mimnier. Men schrijft in op al de postbnreelen. IJZEREN-WEG. VERTREKUREN VAN IJ PEREN NAAR Poperinghe-Hazebrouck. 6-50. - 12-07. - 6-öG. Poperinghe. 6-50. - 9-07. - 12-07. - 5-57. - 6-50. - 8-45. - 9-50. Korlrijk. 5-54. - 9-46.- li-20. - 2-55. - 5-25.- Roesclare. 7-50. - 12-25. - 6-45. Langémark-Oostende. 7-18. - 12-06. - 6-20. Langhrntarck, den zaterdag, 5-50. De ontbinding der francdie Kamer van gedeputeerden is maandag uitgesproken. De voorzitter der kamer. M. Grévy. heeft lezing van hel dekreet gegeven. Hij heeft de Kamer bedankt voor de welwil lendheid die zij hem altijd getoond heeft en eindigde zijne korte aanspraak mei de volgende woorden Het land gaat geroepen worden om de Kamer te heoordeelen hel zal weten te herkennen dal zij in hare al te korte loopbaan geen enkel oogenblik opgehou den zich heeft weerdig van Frankrijk en van de republiek te loonen. Het dekreet behelst dal de kiezers binst de drij maanden zullen bijeen geroe pen worden. De zitting wordt geheven onder hel geroep van Leve en Republiek leve de vrede De rechterzijde riep Leve Frankrijk De heer de Broglie heeft in den Senaat het dekreet van ontbinding gelezen. De Senaat zal zich vergaderen den eersten dag dat de Kamer bijeenkomt. Aan de stemming in den Senaat over het voorstel tot ontbinding der Kamer van afgevaardigden hebben 279 senato ren deelgenomen. De volstrekte meer derheid was dus 140. Vóór verklaarden zich 149, en tegen 150. Alzoo is hel voorstel aangenomen met slechts 9 slem- men boven de volstrekte meerderheid, en daaronder nog de stemmen der Minis ters, die lid zijn van den Senaat. Twaalf senatoren hebben aan de stem ming geen deel genomen sommige wegens gedwongen afwezigheid (zooals generaal Chanzy en admiraal Jaurès wegens hun ambt, Gouin, Lanfrey en Lillré wegens ziekte), andere omdat zij geen partij wilden kiezen en zich dus onthielden. Tot deze laalslen behoorde de voorzitter d'Audifïret Pasquier en vader der constitutie, Wallon. Het meerendec! der senatoren, die lot de zoogenaamde constitulionneele groep behooren, heeft voor de ontbinding ge stemd ook de legitimisten zonder eenige uitzondering. Eén enkel lid der rechter zijde, de heer Hervé de Saisy, stemde met de verschillende groepen der linker zijde en enkele conslilutionneelcn tegen de ontbinding. OORLOGS-TIJDINGE IW. Europa. Het groot nieuws van den dag, is dat het eerste Russische korps, 5000 man sterk de Donau overgetrokken is. De overtocht had plaats bij Galatz, het punt waar de Donau, na van Czernavoda van zuid naar noord gestroomd te hebben, haar vroegeren oostelijken loop tot in de Zwarte Zee herneemt. De eerste verstrekte plaats, waarop de Russen van uit dit punt in zuide lijke richting marebeerende moeten stdot.en, in de zeer gebrekkige en slecht onderhouden Turksche vesting Matchin, welke in zuid oostelijke richting tegenover Braila aan den rechter Donau-oever is gelegen. Het Turkschegarnisoen dezer vesting heeft geen tegenstand beproefd en reeds op 't ge zicht der Russen afgetrokken. Een eerste en onvermijdelijk gevolghiervan is dat debrug, door de Russen bij Braila over de Donau geslagen, gereed is. Tengevolge van de ontruiming van Matchin konden de Russen ongestoord op het geschikt ste punt tusschen Galatz en Braila een pon tonbrug slaan, waarover waarschijnlijk reeds heden een talrijke troepenmacht zich bij de eerste voegde. Braila, zaterdag 23 juni. De Russen zijn heden te Matchin binnen gerukt dat de Turken moeten verlaten heb ben. De Russen trekken over den Donau op een brug en met hunne stoombootën. Eene groote geestdrift heerscht in het leger. Konstantinopel, 23 juni. Een officieele bulletin bevestigd dat de Russen voortgaan met den Donau over te trekken tusschen Matchin en Isatcha. Een groote veldslag is nakend. Gettinje, zaterdag, 23 juni. Na de gestadige gevechten die zes dagen geduurd hebben, is Souleyman-Pacha heden den linkeroever der Zita overgetrokken ten einde zijne verbinding met Ali-Saïb nabij Spuz te bewerkstelligen. Het verlies beloopt op 7000 mannen en vele wapens. Projesti, zondag 24 juni. De turksche positie van Boudjak is den 22/6 juni genomen door eenige compagnies der regimenten van Riaisk en van Pirau. De kommandant generaal Zoukow is te Galatz,deDonau,zonder geschut noch ruiterij overtrokken. Na een hardnekkig gevecht dat geduurd heeft van 3 uren 's morgends tot 's middags tegen 3 tot 4000 Turken, hebben de Russen met de boïonnet de eene positie na de andere ingenomen. De Turken zijn achteruit getrokken. De Russen hebben de hoogten bezet. Drie officiers en 41 turksche soldaten zijn gedood, twee officiers en 92 soldaten ge kwetst. De keizer is ze in het hospitaal van Galatz gaan bezoeken en heeft generaal Zoukow en twee officieren.die de eersten op den vijand lijken oever ontscheepten, met het kruis van St-Jooris gedekoreerd. Het Festival van Zondag laatst was voor de kleine stad Meessen, niet alleen lijk een dag van vreugde cn voordeel voor de neringdoeners, maar ook een dag van erkentenis van wege al de liberalen van ons arrondissement voor die brave en verknochte bevolking aan de liberale zaak. De omstandige beschrijving van dien schillerenden dag maken zou ons onmo gelijk zijn, dien heeft te wel vervold geweest om daarvan de onderneming te wagen om in geene onvrijwillige nala- tingen Ie vallen zullen wij in algemeene uitdrukkingen spreken en zeggen dat Meessen fier mag zijn van Zondag laatst bet bezoek ontvangen te hebben der bloem van de bevolking van 'l arrondis sement lip eren en der naburige steden en gemeenten van Frankrijk. De ontvangst der verschillige Maat schappijen die aan het feest deel namen was zeer wél, iedereen was verrukt over de handelwijze der heeren Commissaris sen die zich gestadig en met veel kiesheid op de boogie gehouden hebben van de hun opgelegde taak. zij hebben niets ge spaard om zich nuttig te maken cn waren overal te vinden waar ergens hunnen dienst kon noodig zijn, hunne zelfopoffe ring kan niet genoeg geprezen worden, en hun hier publieke bedankingen toe sturende zijn wij zeker de oprechte tolk en van hunne dienslveerdigheid genoten hebben. De aangekondigde stoet was om 3 ure gevormd. Het zicht ervan was huiten- gewoon indrukwekkend, ook het kon niet anders de versehillige belgisehe en fransche korpsen pompiers, de lwee-en- twintig muziekmaatschappijen, 1,500 man uitmakende, allen in feestgewaad, wedijverden door hunne schitterende burger en militaire kleeding, en alvvie de défilé op de sehoone en groote Markt van Meessen heeft bijgewoond moet bekennen dal zij zelden iets meer belooverend hebben gezien, en de Goede God, die de liberalen lief heeft, deed zichtbaar meê, want de zon Jachtte hel feest glanzend tegen. De liberalen waren opgetogen en de elericalen, die 's morgens nog open bare gebeden om regen en slecht weder bij al hunne schepselen bevolen hadden, lachtlen groene. Het muziekkorps van Meessen had voor dit feest zich uil ge docht in een schitterend nieuw kostuum. Hel festival was alleraantrekkelijkst en de vooruitgang die men hij de muzieken der gemeenten van het arrondissement LJperen heeft kunnen hestatigen, over treft aller verwachting, zooverre dal toen nien eenige derzelve hoorde spelen men waarlijk zou geloofd hebben tegenwoor dig te zijn hij de uitvoering der eene of andere slads-muziek. Eere dan voor die brave buitenlieden die, niettegenstaande hunner dikwijls lastige bezigheden, niet vergelen hebben dat de muziekkunst ten allen tijde een groote hefboom voor de beschaving geweest is, een zoel tijdver drijf en eene goede gelegenheid om dik wijls met hunne kunstgenoten der sleden te verbroederen. De muzieken van Wervik, Waasten, IJperen, Poperinghe, Zonnebeke, Pas- sciiendaele, enz., enz., enz., voor Belgie, waren allen vol vuur, samenhang en juistheid, en om niet onrechlveerdig te zijn jegens geen eene der andere maat schappijen, zullen wij zeggen dat allen, in de maal van hunne vermogen en lofweerdigen ijver veel bijgebracht heb ben om het fepst alleraangenaamst te maken. Ten anderen, die ontelbare toe juichingen hebben hun genoeg bewezen hoe te vrede hel publiek was en hoe verrukt over het aanhooren van deze sehoone lot het herlsprekende muziek stukken. De fransche muzieken hebben zeer veel plezier gedaan, doordien zij allen stukken gekozen hadden alwaar de zang partij hoven heerscht, hetgeen altoos aangenaam is. Het ander gedeelte van het feest heeft insgelijks op de beste voorwaarden afge- loopen. Wij willen spreken van de chi- neesche cijbelsohieting onder de versehil lige pompiers-korpsen. De prijzen werden met veel behendigheid bestreden en veel goede schutters hebben wij aldaar aan getroffen. Hel festival heeft lot 121/2 ure geduurd, waarna de uitreiking der medailjen plaats had, onder de toejuichingen van al de afgevaardigden der maatschappijen, een bewijs dal alles toegekend is geweest met onpartijdigheid en buiten alle eriliek. Hel spijt ons niet in het bezit te zijn van den uitslag der beslissingen van den jurij, wij hadden het hier volgaarn neer geschreven. Dit sehoone feest werd vereerd met de tegenwoordigheid van versehillige heeren onzes arrondissements MM. Alphonse Vandenpeereboom, minister van Staat, Henri Carton, oud arrondissement com missaris, Jules de Laveleye, eere-voor- ziller der Wille Klakken, Dr Comyn, van Passehendaele, Bayart, van Bece- laere, Vanmerris en d'Hondt, voorzitter en ondervoorzitter der Philharmonie van Poperinghe, enz., enz. Toen men M. Vandenpeereboom op de sehoone markt van Meessen zag wandelen, kon men op zijn helder en open gelaal de vreugde en de voldoening zien schitte ren, welke hij gevoelde in 't midden zijner vrienden, die hem allen evenzeer genegen zijn van die vrienden niet die de weldaden met ondankbaarheid beloond hebben ja snoode ondankbaarheid voor al hel goed door hem aan hel arrondisse ment van IJperen gedaan! Maar dc liberalen zullen hunne, weder vraag nemen, en de overwinning zal zooveel te schitterender zijn daar zij altijd de zuivere uitdrukking was van den wille des volks en dal deze door de calholijke behaald altijd het gevolg is der bedorvenheid en kuiperijen. De calholijken zijn aan '1 gezag geko men door bedrog, door afpersingen, door politieke zedeloosheid, daar de liberale partij zal terug aan t staatsroer komen door rechtzinnigheid in de stemming. De feesten van Meessen, hebben eens te meer bewezen dal de vereeniging der liberalen van de stad en 't arrondisse ment van IJperen zeer in den zin valt van 'l liheralismus in algemeen en het ware Ie wensehen dal men telken jare, nu in d'eene kanton-hoofdplaats, dan in dandere van :t arrondissement zulke bijéénkomsten bewerkte; Vereeniging maakt macht en hel is onder die leuze dal hel liberalism moet zegepralen. IK ft SUWlfS yt?y. ■ui t\" ïfMUlS TOEKOMST to zijn van allen die tlUII vatl nabij gCZleil

De Toekomst (1862-1894) | 1877 | | pagina 1