Niet gezien in den Spegel, maar gehoord op de Rechtbank. De Spegel! Koninkrijk Belgie. Stadsnieuws. St. Petersburg, Woensdag, 4 Juli. Het turksch nieuws, dat de Turken naar Kars zouden gegaan zijn en de Russen zou den gedwongen hebben de belegering dier plaats te staken, is van allen grond ontbloot. Heden zelf heeft men nog nieuws ontvangen uit het kamp voor Kars. Konstantinopel, 5 Juli. Het vertrek van den minister van oorlog naar het oorlogstooneel is in eenen buiten gewonen raad die gisteren, onder voorzit terschap van den Sultan, plaatshad, gesloten geworden. Rédif-Pacha is in den morgend naar Cha- mula vertrokken vergezeld van den voor zitter van den Senaat. Het gerucht wordt verpreid dat de bele gering van Kars opgeheven is. IJel eigenlijk doel der liberalen is de prieslerparlij legen de werken, die met zooveel geweld hare aanvallen richt dat ons klein landeken dikwijls lot in zijne grondvesten geschokt wordt. Wat beteekent deze buitengewone werking Al wie de huidige strekking der hedendaagsche maatschappij wel na- gaalzou moeten vrij willig de oogen luiken voor de tastbare feiten. Men zegt zeer dikwijls dat de rappe vooruitgang der met den godsdienst strijdige gezindheden de eenigste oorzaak van dezen levendigen tegenstand is, maar indien deze beweeg redens op waarheid gesteund waren men zou den zelfden tegenstand vinden tegen alle bestaande eerediensten. En nochtans 't is maar tegen ééne soort van priesters dat er tegenstand geboden wordt. Wij vinden dus in den vooruitgang van den twijfelleer de uitlegging niet van den doorslaanden haat tegen het clerica- lisme. De ware oorzaak van dezen haat berust in de buitensporige aantijgingen van de hedendaagste ultramonlanen. Deze partij, niet te vrede met den stand door andere eerediensten aangeno men, mikt op den eersten rang in den Staat 5 zij beroemt zich dat zij de macht bezit den geloovigen aan te wijzen welke wetten zij moeten nakomen en aan welke andere zij zich niet moeten onderwerpen. Buiten dat, zij is tegen allen vooruit gang van het hedendaagsche leven. Zij streeft om het onderwijs teenemaal in hare handen te krijgen om hel lot hare plannen voegbaar te maken, zij wil de beredeneeringen afschaffen omdat zij vreest haar geloofsstelsel in duigen te zien vallen, zij werkt om het menschelijk begrip zoodanig te vormen dal het rijp worde tot eene blinde gehoorzaamheid aan hare geestelijke alleengebieders. Om kort te zijn hel doel der ullramontains is, de hedendaagsche samenleving uiteen te schudden, het werk der eeuwen te ver nietigen en de wereld, indien het moge lijk ware, terug te brengen naar die tijden die men de middeleeuw noemt, toen de edelen samen met de geestelijk heid het overige van 't menschdom als lastdieren behandelden De ultramonlanen zijn zoo geweldig dat de geschiedenis ons maar weinige dusdanige voorgaanders oplevert en eeni- ge voorteekens geven ons de verzekering dat zij in staat zouden zijn hun vaderland te verraden om de belangen der geestelijkheidwaarvan zij deel makente bewerken. Is het dan te verwonderen dat zij per sonen, zelfs geheele familjen aanvallen, en door laster en logen hunne vijanden, de liberalen, trachten te benadeeligen, te vernederen, te ruïneeren P Maar zij spelen met vuur Meenen zij dan dal zij altijd ongestraft hunne naamlooze artikelen tegen treffe lijke burgers zullen schrijven Meenen zij dan, dat huichelarij, be drog, onrechlveerdigheid, smeerlapperij, omhuld in hel zwart kleed der schijnhei ligheid zullen zegepralen over treffelijk— beid, ongeschonden gedrag en eerlijke faam Zij bedriegen zich grootelijkseen dag zal komen dat die mannen, die zich nu achter hel gordijn houden, en zich straf feloos wanen omdat zij niets te vreezen hebben van 't gerecht, de verachting van alle eerlijke lieden op zich zullen getrok ken hebben want hunne tergende han delwijs kan geene andere uitkomst baren dan een cataclism waarvan zij de eerste en de gezochte slachtoffers zulleu zijn God beware ons Belgie Een lid van den clericalen kring onzer stad, die dikwijls alle soorten van kwaad tegen de liberalen uitspuivvl, heeft eene zeventigjarige fraaie en ziekelijke moe der. Deze vrouw is verscheide malen al weenen vóór de Rechtbank verschenen om van haren zoon een half frankje daags te kunnen bekomen, noodig voor haar onderhoud. Niettegenstaande de hulp van zijnen vriend en advokaal Louitje, is die zoon veroordeeld geweest, den 29" Juni laatst, het gevraagd half frankje aan zijne zie kelijke moeder te betalen Zulke vonnissen zouden moeten aan eenen staak in het midden der Groote Markt aangeplakt zijn, alsook in 't mid den van Afrika, opdat de wilden zouden kunnen weten dat, in ons Belgie, er nog zoons zijn die moeten door de rechterlijke macht gepraamd worden wat brood te verschaffen aan hunne afgevrochte ou ders Het hof van beroep van Brussel heeft de priester Blaireau, oud 60 jaren, bij verstek (dat is altijd zoo) tot twee maan den gevang en 26 fr. boet veroordeeld vooraanslagen op de eerbaarheid. Het openbaar ministerie had eene ver zwaring van straf geeischt uit hoofde van het voorgaande slecht gedrag van dien priester. De korrektionneele rechtbank van den Havre heeft uitspraak gedaan in zake van den geestelijke Lavaguerie, onderpastoor van Ste-Marie, en mejuffer Leconte. Beide personen stonden te recht onder beschuldiging van aanslag op de zeden, gepleegd in het bosch der Hallieles. Het vonnis luidt, dat het genoegzaam bewezen is, dat op 8 mei 11. de abt met mejuffer Leconte zich in genoemd bosch bevond, alwaar ze de hun ten last gelegde feiten hebben gepleegd, en dit nog wel terwijl de zuster van bovengemelde juf fer, de wacht hield, om het plegen hunner schandelijke daad te vergemak kelijken. De priester deed het onmogelijke om een alibi daar te stellen, doch juist dit wordt voor hem een bewijs van plichtig- heid. De getuigen, die gehoord zijn gewor den, zijn allen treffelijke lieden, en hebben geene redens om de plichligen te bezwaren. De rechtbank heeft dan ook erkend dat de functie door de abt Lavaguerie bekleed, zijne plichtigheid vermeerdert, en rechtdoende verwijst zij gemelden priester, lot 2 jaren gevang en 200 frank boete (maximum der straf) en mejuffer Leconte wordt lot 4 maanden en 200 fr. boete veroordeeld. Men weet dal pastoor Descure, van S^Denijs (bij Kortrijk) voor de rechtbank van Kortrijk was gedaagd om in zijne sermoenen hel vonnis van het assisenhof van West-Vlaanderen in zake der brand stichting van S^Denijs aangevallen te hebben, en verder te verstaan te hebben gegeven dat het de liberalen waren die de brandstichters zijn geweest. De rechtbank heeft dinsdag morgend hare uitspraak gedaan. Wat de feiten betreft van 18 juni en voorgaande, neemt de rechtbank 4 in breuken aan op artikel 268 van het Strafwetboek, en spreekt het 4 veroor deelingen uit van 100 fr. ieder, of 4 malen eene maand gevang. De lijfsdwang is bepaald op 4 maanden. Voor de latere feiten wordt de belichte vrijgesproken. De vraag der burgerlijke partij is niet aanvaard geworden, zij gaat in beroep legen die uitspraak. Dat is nogmaals een pastoor veroor deeld. De rechtbanken hebben tegenwoor dig meer werk met de broederkens en pastoors dan met al andere misdadigers te zamen. En ze noemen zich zeiven heilige mannen. DORYPHORADECEMLINEATA, De Doryphora decemlineata. Dit kerfdier is in Amerika nog bekend onder den naam van Aardappelkever of Kever van Colorado. Sedert eenige jaren heeft het zich in een groot deel van de Veree- nigde Stalen met eene ongelooflijke snel heid verspreid, en richt er onberekenbare schade aan in de aardappelvelden. Vol gens de jongste berichten heeft het weder nieuwe districten overvallen. Het is nog niet gebleken dal de Dory phora in Europa zal kunnen leven en zich voortzetten maar het tegenoverge stelde is ook niet bewezen. Daarom hebben al de Staatsbesturen maatregelen genomen om het inbrengen van dit schadelijk kerfdier tegen te gaan, dat de velden zou verderven van dit kostbaar knolgewas, terecht het hoofdbestanddeel van het voedsel des volks genoemd. Krachtens de wel van 20 februari 187o, in werking gehouden door de wet van 26 maart 1877, zijn de in en door voer der aardappelen uit Canada en de Vereenigde Staten verboden. Maar het kerfdier bevindt zich in groote menigte in de omstreken der Ame- rikaansche havensvanwaar talrijke schepen naar Europa uitloopen het kan door deze schepen binnengebracht worden met de koopwaren, die zij gela den hebben. Daarom gelooft men aan de kapiteins, de bemanning en zelfs de reizigers, op schepen varende tusschen Amerika en Belgie, te moeten sterk aanbevelen, dc besprokene kerfdieren te verdelgen, als zij er aan boord zouden vinden. De HH. Consuls van België in de Ver eenigde Staten zijn verzocht een afdruk sel van de huidige beschrijving aan boord van die schepen te bestellen, ten einde het nazoeken te vergemakkelijken, en ook de kapiteins dier schepen de verdel ging van het kerfdier ten ernstigste aan te bevelen. De overheden der Belgische havens zijn eveneens aanzocht eene strenge bewaking uit te oefenen op de uit Ame rika aankomende schepen. Ingeval dat, ondanks al deze voorzor gen, de Doryphora in Belgie moest ko men en er zich voortzetten, zal het streng noodzakelijk zijn, dat het Hoogere bestuur er van verwittigd worde, opdat het maatregelen kunne beramen, die in dergelijke omstandigheid noodig zijn. De landbouwers, die zouden gelooven in hunne velden eieren, de rups of kerf dierder Doryphora gevonden te hebben, worden dringend aanzocht, vooraleer zij ze vernielen, er eenige in een doosje te sluiten en dit aan den burgemeester der gemeente te behandigen. Deze zal het zonder verwijl naar den minister der binnenlandsche zaken sturen. Ten einde het nazoeken te vergemak kelijken, geeft men hieronder de be schrijving van de Doryphora decem lineata. De Kever van Colorado is ongeveer l i a 12 milimeters lang; langwerpig rond van vorm en boogrond van rug zijn lichaam is geelbruin en blinkt een wei nig. De einden der voelhoornen zijn zwart, dc oogen, de hartvormige plek op den kop, de elf stippen aan den hals, waarvan de middenste grooter is en op eene V trekt, zijn insgelijks zwart; de schildvleugels zijn bleekgeel en hebben elf langsloopende zwarte streepjes de middelstreep wijst de vleugelscheiding aan de derde en vierde van weerskanten komen van onder bijeen de buitenste zijn de smalste. De viesvleugels, die onder de schild- vleugels samengeplooid liggen als het kerfdier niet vliegt, zijn helder roos kleurig. De eitjes zijn roodgeel, en zijn bij tien of twaalflallen onder aan het aardappel- blad vastgeplakt. Als de rupsjes uit de schelp komen, zijn zij eerst donker bloedrood naarmate zij groeien, verbleeken zij en worden roodgeel. Wanneer de rups hare •- olie ontwikkeling bereikt heeft, d. i. gemid deld 12 milimeters. heeft zij, van boven gezien, nagenoeg de vorm eener peer haar vel is week zij is over hel alge meen oranje-geel hel hoofd, het achter- boordsel, het einde van den eersten ring des lijfs, de poolen en twee in de lengte loopende lijnen in poreivormig afgeronde kronkelingen, die zich uitstrekken van weerszijden van het dikke achterlijf, zijn alleen zwart. Men schrijft uit Brussel, 2 juli, aan de Nieuwe Rotterdamsche Courant Men verzekert dat generaal Thiebauld, minister van oorlog, weldra vervangen zal worden, wegens de houding door hem onlangs in de Kamer aangenomen, toen hij bij een diskussie betoogde dat aan de militaire organisatie vestingen en leger niets ontbrak. Deze verklaring, eene vernieuwing van het befaamde van maarschalk Le- het uitbreken van den fransch-duitschen oorlog, was in strijd met de bekende toespraak van den Koning te Luik. De opvolger van Thiebauld zal alzoo in een buitengewone zitting der Kamer (1 aug.), de kredieten aanvragen welke de Koning heeft aangekondigd. wij zijn gereed boeuf daags voor Concorde (Buiten). Programma der stukken welke zullen uitgevoerd wor den door het muziek van het 1" linie reg', onder het bestuur van M. Ch. Simar, den Zondag 8 Juli 1877, ten 6 ure 's avonds MINISTERIE VAN BINNENLANDSCUE ZAKEN. BRLitl'GHIJK HRKH-IIT. vernielend ongedierte der aardappels in Amerika. IJperen, 7 Jtdi 1877. Schoolpenning.-Vorige lijsten, fr. 9,696-89 Mesure, 2-43 Salon d'Apollon, 2-30 Bronzen Hoofd, 2-67 Armes de France, 1-24 Boerenkol, 0-83 Zalm, 20-13 Zilveren Hoofd, 2-85 Spoore, 1-40 Sultan, 12-30 Schaapstal, 14-00 Gouden Arend, 6-84 Ciladelle, 7-40 Witte Klakken, 5-00 Vrange, 8-59 Een ezel, ter Panne, 1-00 Een schamoteer-avond in d'estaminet le Progrès, door M. Davin, 5-17 Een catholijke, die verontwaardigd is over de personaliteiten waarmede de Plaatselijke Kronijk van het laatste nr van 't Nieuwsblad opgevuld was, le storting, 5-00 Gevonden, 0-02 Uitgaven lot heden, 9,794-28 6,372-95 Blijft in kas fr. 3,421-33 1. Cendnllon, marche, arr. Ed. Simar. 2. Le poëte et le paysan, ouverture, Suppé. 3. Marche lurque, Mozart. 4. Transcription de I'op. Philemon el Baucis (de Gounod), Ed. Simar. 5. Entr'acte et chceur de I'op. Lo hengrin, Wagner. C. Gavotte de Louis XIII. 7. Le soir, valse, Métra. P* Vcrbroedcringfccst. - Heden, Zon dag, komen in onze slad, per trein van 2 l/2ure, de afgevaardigden der volgende Maatschap pijen van Ouderlingen Bijstand aan Brugge (De, Meester-Schoenmakers). Kortrijk (De Broederlijke Liefdadigheid). Iseghem (De Broederliefde). Roeselare (De Leopoldisten). Thielt (De Liefdadige Werklieden), Thouroul (Hulp in Nood). Die Maatschappijen komen door hare tegen woordigheid de officieële inhuldiging opluisteren van hare jongere zuster De Maatschappij van Onderliitgrn Bijstand »,in onze stad, in Novem ber laatst geboren, en wettelijk erkend door Koninklijk Besluit van 29 Mei laatstleden. De bestelling door de Stedelijke Overheid, van de statuten van de Maatschappij van Onderiingen

De Toekomst (1862-1894) | 1877 | | pagina 2