Gazelle van 't arrondissement IJperen. De Lanteern. IV 800. 16e Jaar. Zondag 22." Juli 1877. Politiek. Stads-, Kunst- en Letternieuws. Verschiüige Tijdingen, Markten, Bekendmakingen. Politieke berichten. AANKONDIGINGEN RECLAMEN ABONNEMENT: Het is nu twee maanden dal in Frank rijk de parlementaire aanslag heeft plaats gehad en het klerikaal ministerie dat daaruit is voortgesproten, is nog geen stap gevorderd. Het stelt wel veel beamb ten af en noemt er welke hel denkt zijne politiek genegen te zijn, vervolgt dagbla den en burgers, maar de bevolking toont niets dan afkeer voor die handelwijze. Het durft de kiezingen die moeten plaats hebben niet vaststellen, omdat bet voorop weet dat die dagtcekening ook de dagleekening zal zijn dat men een einde aan het bestaan zal stellen van een be stuur dat voor Frankrijk onmogelijk is. Wat nog dient aangemerkt te worden, dat de drij samenspannende politieke groepen, die bet ministerie ondersteunen, zoo slecht overeen komen dal in geval de kiezingen nog lang uitblijven, men weldra die drij monarchieke groepen in vollen oorlog zal zien. Een gewezen gedeputeerde van den groep des Oproeps tot het Volk, een dolle bonaparlist, heeft eene circulaire uilge- geven, waarin hij beweert dat zijne kan didatuur door Mac-Mahon is beschermd en eindigt als volgt zijnen brief tot de kiezers De volmachten van den maarschalk in 1880 eindigende, zullen al mijne pogingen strekken om bet keizerrijk te herstellen, het keizerrijk van 18o2 en den troon aan den erfprins der Napo- leotis te herstellen. Deze eerste kandidaat is M. Tristan Lambert. Die brief beeft bij de konings- geziuden veel opschudding teweeg ge bracht en M. Fourtou is verplicht geweest aan de prefeklen le laten weten, dal er geen ofïïcieële kandidaturen zullen aan genomen worden ten zij degenen die het programma van het gouvernement aan- veerden. De heer de Laveley, een man van gezag op het gebied der staathuishoud kunde, laat zich over de inlijving van de Zuid-Afrikaanscherepubliek bij Engeland uit als volgt De inlijving van de Transvaal heeft bij al de Nederlanders een diep leedgevoel verwekt, dat ik le beter betreffen kan, daar ik, Vlaming, tot het ras der Boeren behoor. Maar indien de Transvaal op zich zelve ware gebleven, zou hare toekomst zeer beperkt zijn geweest. Maken de Boeren deel van de Brit- sche Konfederatie, dan zullen zij even vrij zijn, maar heler beschermd legen de Kaffers, en beter in staal opgenomen tc worden in de algemeene vooruitgangs- beweging van Zuid-Afrika. De Fran- schen van Kanada. en die van Neufchalel en Waadtiand, zijn gelukkiger dan de Franschen welke in Frankrijk wonen, de Italianen van Tessino zijn gelukkiger dan die in het koningrijk Italië, de Duit- schers van Zurich en Bern genieten meer vrijheid dan de Duitschers in het Rijk. Even zoo zal het gaan met de Boeren zij zullen onder Engelands prolekloraat uit de hulpbronnen des lands meer voor deel kunnen trekken dan wanneer zij, opzich zeiven staande, zich le verdedigen hadden legen de Kaffers en legen den naijver van Natal. Te Berlijn meent men te weten, zoo wordt van daar aan de Köln. Zeit. ge schreven, dat de fransche regering, met betrekking tot de verkiezing van den paus, besluiten heeft genomen in den geest der jesuïten, en dat de belgische geestelijkheid evenzeer er op uit is de wereld legen Europa op le hitsen, ten einde zij zoo doende invloed krijge op het konklave. Wat hiervan zij, zoo veel is zeker dat de prins-kanselier op alles voorbereid is. Gladstone, de e\-premier van konin gin Victoria, heeft laatstleden vrijdag te Exester eene rede uilgesproken,waarin hij onder ander de uitbreiding van het algemeen stemrecht, zooals het thans in de steden wordt uitgeoefend, op het platteland als volstrekt noodzakelijk be schouwde en de liberalen aanspoorde eenstemmig daartoe mede te werken. Er zijn vele tegenstrijdige tijdingen over het oorlogstooneel. Evenwel is 't stellig dat eenige russische bataljons over de Balkans zijn getrokken. De Russen hebben Nikopolis wezent- lijk ingenomen en bezet. De Turken hebben die stad weinig verdedigd, die zeer slecht versterkt was. Er zijn nieuwe lurksche troepen naar Bulgarië gezonden. De Turken en Russen verwijten elk ander gestadig de ergste gruwelen die gepleegd worden. Wij denken dal zij zich beiden aan die misdaden schuldig inaken. Vrienden, hebt gij het Nieuwsblad gelezen, van Zaterdag laatst Indien gij het niet gelezen hebt, moet gij het lezen, er is waarlijk stof in om te lachen. Leest het artikel Bedevaart en gij zult er in het breede en in het lange vinden wat armzalige rol de roote koppen der catholieke partij oen spelen door de Blauwe Koussen Les vrais Amis Maar, laat ons beginnen met het begin, en vragen wij aan het Nieuws blad de beteekenis van den titel de Ware Vrienden gegeven aan de Blau we Koussen. Noemt men die alzoo omdat zij, iedermaal zij een uitstapje doen zij kwalijk overeenkomen Met wie houdt' men hier de hale En wij zouden ook geern weten van den pennelekker des Nieuwsblads wat voor verdiensten deze jonge bede- vaart-gangers kunnen doenmet Ear rijtuig zich naar de grotte van ourdes te doen voeren, als deze maar twee-drie uren verre gelegen is. Ons dunken hadden zij dien weg, barrevopts, met paternoster en keers in de hand, moeten afleggen maar in voituur gaan, iedereen kan alzoo verdiensten doen Bij de aankomst der bedevaarders was er veel volk, en het is zeer wel te begrijpen. Op den buiten hebben de ijpersche jongelingen den naam van geestige snaken, en de buiten bewoners waren nieuwsgierig hun te gaan bezichti gen, omdat het nu juist het tegen overgestelde was. De geestelijkheid, altijd gereed om de kal verkade aantrekkelijker te maken, toen de exploitatie der men- schelijke domheid haar maar centen kan opbrengen, was in volle gewaad tegengegaan om de ijperlingen in te halen. Toen onze blauwen nu uit hunne rijtuigen gestapt waren stelden zij zich in rang, en op het signaal een- twee-drie gegeven door de bas-viole Mortier vielen zij allen op de kniën en ontvingen de heilige benediktie. Hunne houding was zoo heusch, dat volgens het Nieuwsbladal de omstaanders in tranen smolten van den viezen-president contre-basse (want de president, was volgens ge woonte afwezig) tot den grosse-caisse drager, iedereen was getroffen over het mirakelhet smelten van eene zoo groote menigte Doch, niet tegenstaande alles, be vonden er zich in den hoop die beschaamd waren over de rol welke zij speelden en zij dooken zich onder hunne vooie, zij dosten niet meer opzien, en het is deze houding die het Nieuwsblad voor godsvrucht uit geeft Aan de grotte gekomen, sprong de vieze-president vooren, (hij sparkte van properteit, hij had zijn staien- enne aan, witte gilet en geglaceerde oterhandschoên), en, zich tot het plaasterbeeld wendende, sprak hij ae volgende hertroerende woorden uit Zeer beminde Maagd, mocht gij, door den Lanteern, dien ik in de hand houde en dien ik u opdrage in naam van al de Ware Vrienden hier tegenwoordig in nog lange hunner herinneren, "hun het hoofd verlichten en hun het verstand terug geven, aan al de jongelingen, hij tijds, eene snelle en rijke vrouwe bezorgen aan al de getrouwde mans, lieve kindèr- kens en huizen met balkons aan de weduwenaars, zoete vertroostingen. Al de bedevaarders snikten van aandoening over de schoone woorden van Bas-Viole, zegt het Nieuwsblad maar wij weten voor echte waarheid dat de helft der jongelingen opzwol len van kolerie over de domme rol welke zij daar speelden, met te moe ten deel maken der zoogezegde Ware Vrienden Lasteerne-religie zie daar tot waar de religie van Christus gebracht is. Een lanteern offeren aan een plaastèrbeeld, dit is terugkeeren naai de afgoderij, naar de domheid en het is toen nog ijperlingen die men voor de akteurs dezer komedie genomen heeft.... 'T is triestigtriestig!.... Verlaten wij voor eenige oogenblikken het politiek terrein en werpen wij eenen oogslag op de schandelijke ondernemin gen, die sinds eenige jaren zoovele slacht offers in onze land gemaakt hebben. Van Langrand zullen wij niet meer spreken; de zaak komt eindelijk voor het gerecht van 't Kint ook niethij en zijne medeplichtigen zullen ook weldra voor moeder Justitia verschijnen. Maar een woordje willen wij zeggen over de groote bedriegerij, waarvoor naar het schijnt niemand zal vervolgd wor den. Wij willen spreken over de tripotages van de Société de Construction, die in geheel België zoo schrikkelijk veel slacht offers gemaakt heeft. Vóór de Kamers zijn vele stichtende dingen aan den dag gekomen. M. Demeur de liberale heer Demeur van Brussel -heeft den sluier opge licht over eene massa omstandigheden, die voorzichtig aan liet publiek zijn ver borgen gehouden, publiek dat zich voorzeker niet zoude hebben laten van gen, hadde het van alles onder richt ge weest. M. Demeur overigens, is in geheel deze zaak een echte profeet geweest. Hoe- velen hebben wij er gehoord die uitriepen; Hadden wij naar M. Demeur geluisterd' M. Demeur dan heeft hel deksel opge heven, en degenen onzer lezers die ge knipt geweest zijn, raden wij ten sterkste de redevoering van dezen volksvertegen woordiger in de Annates Parlemantai- res le lezen. Zooals men weet werd de Société de Construction in 1874 geslicht, om de ijzeren wegen te leggen die voor deSociété des Bassins Houillers moesten gemaakt worden. De Société de Construction had een kapitaal van 41 miljoen21 miljoen actiën en 20 miljoen obligation. Een schoon somineke, waarmede een orden telijk mensch nog al iets verrichten kan. BureelDixmiidcstraat, 39. 10 centiemeu den regel. 25 centiemen den regel. Brieven en pakken moeten vrachtvrij toegezonden worden. fr. 4-00 's jaars voor de stad, fr. 4-50 voor gclieel Belgle. Buitenlandsche verzendingen,'t port daarboven. 10 centiemen het nummer. Men schrijft in op al de poslbureelen. DE TOEKOMST, IJZEREN-WEG. VERTREKUREN VAN IJPEREN NAAR Poprringhe-IIazebrouck. 6-30. - 12-07. - 6-50. Poperinghe. 6-30. - 9-07.- 12-07.- 3-57.- 6-50. - 8-45. - 9-50. Kortrijk. 5-34. - 3-46.- 11-20. - 2-35. - 5-25.- Roeselare. 7-50. - 12-25. - 6-45, Langemark-Oostende. 7-18. - 12-06. - 6-20. Langhemarck, den zaterdag, 5-50. g» •«■g-ni

De Toekomst (1862-1894) | 1877 | | pagina 2