De Minister van Injustitie. De prijs is 3,500 frs Feesten te Antwerpen. Stadsnieuws. In 1873 vroeg M. Demeur, in voile Kamer, wat voor maatschappij dal was die Sociétê de Construction, en of het gouvernement zich verzekerd had dat zij de noodige waarborgen opleverde. De minister van openbare werken, M. Becrnaert, eindigde hel antwoord dat hij aan iVI. Demeur gaf, door de volgende woorden De Sociétê de Construction biedt al de noodige waarborgen aan, en als het dat is wat M. Demeur ver langt, ik verklaar geerne de verant woordelijkheid op mij te nemen van alles wat gedaan is geworden. Hoeveel menschen hebben zich door deze geruststellende woorden niet laten vangen De Sociétê de Construction begint hare werkingen, en een jaar later, toen de Banque de Belgique bestolen was, wordt men gewaar dat zij eene massa schuld aan deze bank had. Waar waren de 41 miljoenen? M. Demeur vraagt het. Bij het wets ontwerp door het gouvernement aange boden om de gedane werken te betalen zegde het gouvernement dat de maat schappij gevormd geweest was met een kapitaal van 21 miljoen actiën, en dat het beloop dier actiën is gestort geworden. MDemeur twijfelt er aan, en einde lijk komt het spelleken uit. In Juni 1876 is de maatschappij ein delijk verplicht de echte contracten af te kondigen, die den 11 Maart 1874 aan gegaan waren. Een dier contracten was zorgvuldig geheim gehouden, en het is daardoor dat de brave menschen hunne centen naar de maan hebben zien vliegen. Volgens ge meld contract stonden de BassinsHouil- lers en de Banque de Belgique aan de Socièté de Construction het recht af om ijzeren wegen te maken en door het gou vernement betaald te worden, mits dertig miljoen aan gezegde maatschappen te betalen. Dit werd gedaan; men betaalte 23mil joen komptant en ging de verbintenis aan, er nog 7 in den loop van 3 jaren te betalen. Dit is nog niet al, want M. Demeur voegt er nog bijZonder te spreken van de andere aanzienlijke sommen, op den zelfden datum ten laste der Socièté de Construction gelegd. En het arm publiek weet van niets Conventions tenues secrètes, zegt De meur. De slimmerikken werpen hunne actiën in hel publiek, doen schoone be loften, doen ze gedurig opgaan zij hebben zelfs bij de 700 fr. gestaan en als alles daaromtrent weg is, valt de boel ineen. Dearmeburgerzilmetschoonc papierendie geen geld weerd zijn. M. D emeur vervolgt Welnu, Mijneheeren, ik meen den heer minister van openbare werken te moeten vragen of hij dezen staal van n zaken in 1873 niet kende, wanneer hij hier verklaarde dat de Soctété de Con- struction al de verlangde waarborgen aanbood, wanneer hij verklaarde dat hij dc verantwoordelijkheid op zich nam van alles wat gedaan was gewor- den. Het verslag van de middensektie zegt het: In deze ongelukkige voor- waarden begonnen, kon het werk niet goed eindigen. Indien hel zoo was, in- dien men dat heden zeggen mag, moes- ten degenen die den toestand in 1874 en in 1873 kenden, moesten zij, meen ik, hem op dezelfde manier beoordee.- len, en ik zou niet kunnen verstaan dat het gouvernement de Sociétê de Con- struction als plaatsvervanger der Bas- -» sins Ilouillers zou aanvaard hebben, zonder bekend te zijn met de omslan- digheden, waarin deze maatschappij is geschapen geweest. En wal heeft net gouvernement daarop geantwoord Wij hebben de Annates doorloopen en in de redevoering van M. Bernaert hebben wij geen woord gevonden over die zaak of liet gouvernement kennis had of niet van de kwestie der 30 miljoenen, te betalen aan de Bassins Houillers en de Manque de Melgique. In alle gevallen is geheel die affairen eene schandelijke bedreigerijen wij be grijpen niet hoe eene maatschappij con tracten mag aangaan en voor 30 miljoen uilgaven doen, en dit alles gedurende 2 jaar geheim houden mag Eene massa dupen zijn er gemaakt en de woorden van M. de minister hebben en zeer veel toe medegeholpen. Wij twijfelen geen oogenblik aan de volkomenste eerlijkheid van M. Beer- naerlmaar heeft het gouvernement in deze kwestie wel met de noodige voor zichtigheid te werke gegaan? Dat is iets anders, en dit zal voor nie mand die de zaak kent, eenigen twijfel lijden. R. Geheel het land houdt zich bezig met de laatste partijdige benoemingen door M. Delantsheere gedaan in de magistra tuur. Men vraagt zich af waar het gou vernement, dat in het algemeen belang zou moeten besturen en enkel het belang der geestelijkheid behartigt, ons naar toe leidt Een ministerie dat door bedrog en omkooping aan het bewind is gekomen, maakt gebruik van dat toeval, om tegen de groote meerderheid van hel land te regeren en hunne kreaturen te plaatsen, die onder betrek van recht en bekwaam heid er nooit aan zouden hebben durven denken in de magistratuur te treden. Men verzekert dat verscheidene magis traten die zich in hunne loopbaan zagen tegengehouden en hunne rechten mis kend, omdat zij geene ondersteuning bij de bisschoppen vinden, zich lot den koning hebben gewend om recht te vragen legen zijnen minister van injustitie. Indien M. Delantsheere in dien weg voortgaat, dan zal hij hetzelfde lot moe ten ondergaan als Wasseige, Jacobs, Kervyn en consoorlen en zal de Koning hem zijne portefeuiljc moeten afnemen en hem aan de deur zetten. Met mannen die niet beter begrijpen wat de eer en de betamelijkheid aan een minister gebiedt, kan men niet anders te werk gaan. De schoonigheden der klerikale mili- ciewet van 1873 groeien met den dag aan op dc verbazendste wijze. Men weet reeds dat er dit jaar 2466 milicianen zijn die de storting van 200 frs. gedaan heb ben en deze verwachten dat het gouver nement in hunne plaatsvervanging zal voorzien. Nu, den 13 Juni had de minis ter van oorlog nog maar 899 vrijwilligers met premie kunnen aanwerven. De milicianen die tegen den 1 October geen plaatsvervanger van het gouverne ment kunnen bekomen, zullen hunne 200 frs. terugkrijgen vergezeld van eene bemacliging zelve remplacanlen te zoe ken. Ei en een klerikaal blad meldt dat de compagnien in plaatsvervangers geen remplacant aan minder dan 3,300 frs. kunnen leveren. Voegt daarbij dat'tgou- vernement nog 800 frs. vraagt om den loteling vrij te stellen van verantwoor delijkheid. Dat maakt 4,300 frs. zegge vier duizend drij honderd frs. Leg ze me daar. Oge schoone klerikale wet. En zeg gen moeten dat onder het liberaal bestuur den burger zijn zoon kon vrijkoopen ten prijze van 800 frs. Burgers en landbouwers doet uwe oogen open; de ondervinding leert hoe zeer de klerikalen u bedrogen hebben. Wal foppers, goede God. Zondag 3 cn 12 Augusti. Volks voordrachten door de Antwerpsche af- deeling van het Willemsfonds Vrijdag 17 Augusti. Letterkundig Congres. Zaterdag 18 Augusti. Letterkundig Congres. Landbouwtentoonstellingen wedstrijd van voortbrengende dieren. Vlaamsche cantate. Fakkeltocht. Zondag 19 Augusti. Internationale wedstrijd van samenzang. Tentoon stelling van oude schilderijen en kunst voorwerpen. Tentoonstelling van plaatsneden naar Rubens werken, van teekeningen door Hubens en van voor werpen die hem hebben toebehoord. Tentoonstelling van landbouw-gereed- schappen en van landbouw-voortbreng- sels. Museum Planlijn-Morelus. Ten 11 ure opening van hel Museum Planlijn-Morelus, Vrijdagmarkt. Gedu rende de feestdagen zal de inkom koste loos zijn van 12 tot 4 ure. Interna tionale fanfaren en harmonie-festival. Internationaal schermspel. Vlaam sche galavertooning. Maandag 20 Augusti. Inhuldiging van het nieuw borstbeeld van P. P. Rubens, gebeiteld door den heer Jules Pecher. Vlaamsche looneelwedstrijd. Internationale Regatten op de Schelde. Concert in 't Park. Geschiedkun dige Avondoptocht. Algemeene ver lichting. Dijnsdag 21 Augusti. Geschiedenis der Antwerpsche schilderschool. WedstrijdInternationale roei regal ten. Vlaamsche galavertooning. Woensdag 22 Augusti. Inhuldiging van het gedenktecken Jordaens. Luchtsteiging. Zondag 26 Augusti. Stoet der St- Lucasgilde, ten 11 ure jubelfeest der St-Lucasgilde. Internationale zeilre- gaten. Vlaamsche galavertooning. Maandag 27 Augusti. Internatio nale zeilregallen. Vlaamsche cantate. BURGERSTAND Huwelijken. Sterfgevallen. nuwctijKcn. Moerman, Franciscus, daglooner, en Emerentia, kantwerkster. IJperen, 21 Juli 1877. Schoolpenning.-Vorige lijsten, fr. 9,794-28 Eene goochelarijavond bij Devos op dc Kruisstraat, 1-64 Omhaling gedaan in het feest der drij Posthoorns, Eene partij pijkezoljagen in de Concorde builen, Een partij bakspel in den Sultan, 20 minuten om Dte K...., Drijmaandelijksche storting eener onbekende, Aan tafel d'höle, 3-47 1-02 0-15 1-00 5-00 3-00 Uitgaren tot heden, 9,809-56 6,477-95 Blijft in kas fr. 3,338-61 IJperen komt een smartelijk verlies te onder gaan door het afsterven van den heer Désiré Vandermeersch. Zondag namiddag verspreidde zich deze droe vige mare. In den beginne gaf er niemand geloof aan en verhoopte dat het een valsch gerucht mocht wezen, doch eene uur later was het helaas eene droevige wezenlijkheid. Den Vrijdag te voren was hij aangeprezen ge weest door eene koude koorts welke hem niet meer verlaten heeft en door dewelke hij mede is gesleept. De begraving heeft plaats gehad Donderdag laatst in tegenwoordigheid van eeue talrijke me nigte samengesteld uit leden van al de rangen der samenleving. Van den rijkste tot den armste, iedereen wilde eeue laatste hulde brengen aan eenen vriend of weldoener want die heer telde voorzeker geene vijanden,en in deze tijden waarin de uilslekenste talenten, hit dienslveerdigste karakter, de onberekenbare zelfopofferingen ge smoord worden door den politieken haat van hem mag men zeggen dat hij zoowel bij 't eene als bij 't ander kamp evenveel toegenegenheid en eerbied uitgelokt had en alhoewel hij aan de gematigde liberale partij behoorde, droeg hij nog de achting weg zijner politieke vijanden, omdat hij rechtzinnig en overtuigd zijne oprnhertige gezindheid wist te openbaren. M. D. Vandermeersch is 74 jaar en 2 maanden oud. Hij was weduwaar van dame Oiympe Van Daele. Hij had op zich genomen de eervolle en moeilijke taak te bekleed n van ontvanger-secre taris van het armbestuur, taak die hij tot het einde zijns levens met de nauwkeurigste stiptheid volbracht heeft en waarvoor Z. ill. de Koning hem vereerd heeft met het burgerkruis van 1' klas. De armen verliezen in hem eenen vader eenen weldoener Zijne diepgetroffene naastbestaanden betreuren in hem een geliefkoosden vader, broeder en grootvader, de overledene koesterde voor hun de grootste liefde, welke ook met veel wederliefde beloond werd. van den 13" lot den 20" Juli 1877. GEBOORTEN Mannelijk geslacht (i) Vrouweiljk id. 5) Vandermeersch, Désiré, 74 jaren, zonder be roep, weduwaar van Olympia Vandaele, Lange Meersch. Demey, Colleta, 70 jaren, zonder beroep echtgenote van Fredericus Coussaert Meenenslraat. Kinderen beneden Mannelijk geslacht 1) de 7 jaren Vrouwelijk idem 2) J' te zamen 11 Belaen, den 20 Juli 1877. Waai' staat li si n lioofd «Mi hoeveol hoofden hebben wij Jans hellekijker die ongetwijfeld zeer sterk is in de Leffingsche théologie en in zijnen kalhe- chismus heeft zelve verklaard dal Jesus, in het kiezen van hoofden voor zijne ware kerk, niet lager gegaan is dan tol de hoofden der Eerw. heeren Dekens en Pastoois: diensvolgens, dat alle ware kristenen zich gerust mogen stellen op de grove trekken der nieuwmoden kapelhaantjes en abbetjes. Dat zijn geene hoofden, en wij en moe ten ze niet voor hoofden aanzien, 't Is reeds eene groote verlichting, want lot heden toe hadden veel brave lieden geloofd dat in iederen gezalfden korlbroekhoe onbetamelijk hij wezen moge een waar kerkhoofd inzat. Welnu wij zijn van al die valsche hoofden verlost. Indien wij in de zamenslelling der Jesuitekerk nog eenen trap dieper en tot onder de veroor deelde Kschijterops, de opgeraapte abbetjes, de Schitlen nde lampen zinken, tol in 't midden der slippenhangers, die zich ook durven uitge ven als eene soort van medehoofden der ware kerk van Christus, dan mogen wij met volle ze kerheid verklaren dat, in geheel dien afkeerwek- kenden zwerm, niet een kerkhoofd bestaat! Wat voor goed nieuws voor de sukkelaars Inderdaad, alwie in onze dorpen of kleine ste den de galzuchtige kwezels van beide geslachten kenten de afgunstige palernoslerbijters de schijnheilige religiemakers, de lage vuilbroeklek- kers wier gesprekken niets dan laster, belediging en achterklap inhouden; die zich met iedereen bemoeienzich toelaten van namens Jesus zelve hunne medeburgers berispen zich in alle huisgezinnen binnenfoefelen en eerlijke fa- milien tot in hunne eigene woonsten gaan uit- snauwen altijd bij hunnen evenmensch 't eene te lang en 't ander te kort, 't eene te dik en 't an der te dun vindenvoor wie niemand wel kan doen en die men doorgaans ziet uitdroogen van den haal, de afgunst en de bitterheid waarmede hunne zwarte ziel vervuld is: alwie in processien, bedevaarten, openbare kerkvertooningen 't leelijk aangezicht van al die kankerachtige kerkpadden gezien heeft, die in den ondergrond krielen van 't geene wij, met verachting, de nieuwmoden Je suitekerk noemen, begrijpt aanstonds waarom Jans oolijken hellekijker eenen waren dienst be wezen heeft aan de bijgeloovige kiezers, alswan- neer hij klaar en duidelijk heeft laten verstaan dal onder al die vuiligheden niet een hoofd noch medehoofd der ware kerk van Christus te vinden is. Het zal dus met eene voortdurende rechtveer- digheid zijn, dal de Toekomst geheel dien schijnheiligen boel zal blijven schandvlekken die, van 's morgends tot 's avonds, zich aan de slip pen der zwarte oproermakers klevende walge lijke rol spelen van laffe overdragers legen alle onafhankelijke burgers welke zij, met hunne ve nijnige long en op duizend verdokene manieren, in hunne eer en hunne belangen helpen vervol gen die haat en nijd zaaien in alle hoeken en kanten rn niet eens te brd gaan vooraleer zij me nigvuldige paternosters afgeinommeld en menig vuldige lieden gehinderd hebben. De Toekomst zal, met eene geruste consciën tie en zonder daarom in den ban der ware kerk van Christus te vervallen, al die vuilmuilen, vuil neuzen en vuilbroeks eene welverdiende schud ding geven, ten einde een weinig hunne scheeve trekken tegen te kanten en hun venijnig schicht in te trekken. Zij zal aldus een waren christelij- ken plicht volbrengen. Weliswaar, dat er aan die snaakvellen weinig greep is en dal zij omtrent altijd blijven gelijk zij zijn en gelijk zij door de hoofden der Jesuite kerk opgebracht geweest zijn maar 't is ons ge noeg van, door onze hulp, eenige medeburgers tegen de hinderlijke beten van dat ongedierte te kunnen bevrijden. 't Is uit die rede dat wij onder andere de val sche snaktandeu van bij O.-L.-V Kerk zouden aanraden van zich, in hel toekomende, in hun eigen huis te bemoeien, in plaats van bij familie of kennissen rond te loopen om hunne venijnige papengal te gaan uitspuwen. Indien zulks nog gebeurde, zouden wij ons genoodzaakt vinden hunne ongemanierdheid wat nader te bespreken. 't Is daarom ook dat wij alle grauwe,gebuikte, vei kuipte, versnoerde, uilgedorsche, vuilgetong- de en veroordeelde kwezels, venijnzorkers, ome- lettemakers, kroleters, vrijderschers, pilaar- en appelbijters den raad geven van zich wat meer op hunne hoede te houden, indien zij niet wen-

De Toekomst (1862-1894) | 1877 | | pagina 3