Gazelle van 'I arrondissement IJperen. ISet groot verstand van 't Coilegie uit de Meenenslraat. Herziening der Kiezerslijsten. Nr 801. 16° Jaar. Zondag 20" Juli 1877. Politiek. Stads-, Kunst- en Letternieuws. Verschillige Tijdingen, Markten, Bekendmakingen. Politieke berichten. Bureel: Oixiutidestraal, 29. AANKONDIGINGEN 10 centiemen «I c n regel. RECLAMEN '25 ceuticiiieu den regel. Brieven en pakken moeten vrachtvrij toegezonden worden. lOtCJ'®1' -9^rmwm ABONNEMENT: fr. 4-00 's jaars voor de stad, SV. 4-50 voor geheel BSelgie. Ruilrnlandsche verzendingen, 't port daarboven. 10 eenticineu laet iiiininicr. Men schrijft in op ai de posthureelen. IJZEREN-WEG. VERTREKUREN VAN IJPEREN NAAR Poperinghe-IIazebrouck. 6-30. - 12-07. - 6-50. Poperinghe. 6-30. - 9-07.- 12-07.- 3-57.- 6-50. - 8-45. - 9-50. Koi'lrijk. 5-34. - 3-46.- 1 i-20. - 2-33. - 5-25.- Roeselare. 7-50. - 12-25. - 6-45. Langemark-Oostende. 7-18. - 12-06. - 6-20. Langhemarck, den zaterdag, 5-50. De tijdingen uil Frankrijk zijn zeer schaarsch. De datum der kiezingen is nog altijd niet vastgesteld. Intusschentijd groeit de tweedracht aan in de rangen der samenspannende partijen. Maarschalk deMac-Mahon heeft Zater dag Bourges bezocht, daar deautoriteiten ontvangen, de openbare instellingen be zichtigd en aan een olïiciël diner bij den prefekt deel genomen. De toespraak door den president der republiek bij die gelegenheid gehouden, moet volgens den Moniteur niet als programma aangemerkt worden. Het eigenlijke manifest zal eerste bij de aankondiging van den dag der verkie zing verschijnen. Zondag 129 dezer zal hij, na de mis te hebben bijgewoond, naar Parijs lerugkeeren. Hij doet het uitstapje in gezelschap van twee ministers, die van binnenlandsche zaken en van oorlog. Eerstgenoemde, de Fourtou, heeft naar men verneemt welen door te drijven het besluit, dat de verkiezingen voor de nieuwe Kamer van afgeveerdigdenzullen gescheiden den 14 October. De Mnnicipalenraad van Bourges heeft geweigerd fondsen te stemmen voor de ontvangst van maarschalk Mac-Mahon. Dat is eene moedige daad van wege dien Raad, want het is de maarschalk zijne schuld dat Frankrijk eene zoo erge krisis doorworstelt. De Turken hebben stellig eene over winning behaald te Pleyna. Een officieel telegram van het russisch kwartier-gene raal hekent dal de russische rechter vleu gel naar Biela is moeten aftrekken, na gevoelige verliezen te hebben geleden. Men verwacht zich langs den overkant der Balkans aan eenen geregelder! veld slag. tusschen Eski-Saghra en Yeni- Saghra, in de vallei van Toundja. Souleyman-pacha is met 20,000 man te Karabounan ten noord-westen van Andrinopel, aangekomen, half weg op de baan dier stad naar Eski-Saghra. Hij bevindt zich dns op weinigen afstand van generaal Gourko. Erge feilen zijn in de Vereenigde Sta ten voorgevallen. Eene werkstaking is uitgeborsten onder bedienden en werk lieden van den spoorweg Ohio-Baltimo re en zij neemt eene onrustbarende verhouding. De nacht van 21 is verschrikkelijk ge weest. De opstandelingen hebben zich meester gemaakt van geweeren en ka nonnen. Na 123 machienen en wagons te hebben vernietigd en schade te heb ben veroorzaakt die tot 2 miljoen dollars beloopt hebben zij het artillerie vuur op den hangar der machienen gericht, waar de militie zich in bevond. De sheriff van Pittsburg is gedood en generaal Peanon is gekwetst. Pittsburg is in volle regeringsloosheid. De werkstaking breidt zich uit lot aan de spoorweglijnen van Pensylvanie lol New- York en in het Westen. Te Pittsburg is de schade door de op roerlingen veroorzaakt van 3 lot 4 mil joen dollars; 123 stoomtuigen en 2000 geladen wagens die geplunderd en ver brand zijn, inbegrepen. De werkstakers van Philadelphia be letten het rijden van de treins. Eene depeche uit New-York van 23 Juli, meldt dat de werkstakers gematigd geworden zijn in hunne eischen. Zij gaan voort met de koopwarenlrei- nen stil te houden. De militie van New-York, Brooklyn en Jersey-City, is dag en nacht onder de wapens. N De volksmenigte heeft in verscheidene steden van het westen, de kooplieden en nijveraars gedwongen hunne werkhuizen en mazijnen te sluiten. Bondslroepen zijn te Pillsberg aange komen. De ruslis hersteld. Een veiligheidsraad is teSan-Francisco samengesteld. Het gouvernement heeft zeer sterke afdeelingen naar St-Louis en Chicago, waar het volk dreigend is, gezonden. Uit Pittsburg meldt men dat er 30 lei ders zonder tegenstand zijn aangehouden. Eene proklamatie van den gouverneur van Pensylvanie raadt de burgers aan zich te wapenen en te vereenigen om den eigendom te beschermen. Het werk in de mijnen is opgeschorst ten gevolge de treinen met kolen geladen niet meer kunnen vertrekken. Markies Orovio, Spanjes nieuwe mi nister van financiën, slaat bekend als een volbloed reaktionnair. Hij is de voor naamste bewerker geweest van deafschaf- fing van het burgerlijk huwelijk, van de beperking der vrijheid van onderwijs en van de onvoorwaardelijke onderwerping der hoogleeraren aan den Syllabus. Wat hij als beheerder van 's lands geldmidde len voor zijn land zal zijn, kan men nog niet zeggen, daar men hem op dit gebied nog niet werkzaam heeft gezien. OORLOGS-TIJDINGE N. Konstantinopel, 23 Juli. Abdul-Kérim pacha en Redif pacha zijn gisteren aangekomen. Eene oflicieele notificatie verbiedt de be kendmaking van het oorlogsnieuws, goed of slecht. Eene depeche van het kwartier-generaal bij Akpounar (Azia) van 19 dezer, meldt dat den 18 's morgends de Russen gekampeerd te Berghet, hunne ruiterij doen vooruit gaan en de rechter zijde der Turken aange vallen hebben. Een hardnekkig gevecht die 3 uren duur de werd aangegaan. De Russen trokken achteruit toen zij eene versterking van 6000 kozakken ontvingen. De slag werd alsdan aangevangen. De Turken zijn in goede orde achteruitgewe ken. De slag eindigde om 1 uur 's morgends. De verliezen dèr Turken beloopen tot 35 dooden en 58 gekwetsten. Een cirkassiersch bevelhebber is gedood. Het verlies der Russen wordt op 250 man nen geschat. Mouktar pacha was te paard aan het hoofd zijner troepen gedurende 14 uren. Erzeroum, 23 Juli. De Russen zijn uit Kurukdara naar Par get geweken ten einde hunne vereeniging met Zaïm te doen. Mouktar Pacha is met 40 bataillons te Soubastanhij heeft het intzicht van den linker Russischen vleugel aan te vallen. Weenen, 23 Juli. Een zeer erg nieuws wordt in onze best in gerichte kringen verspreid. Engeland in overeenstemming met Turkije, zou besloten hebben Konstantinopel te bezetten, zelfs dan als de tusschenkomst zou aanzien wor den als een geval van oorlog. Dat nieuws komt overeen met de toebe- reidsels die sedert eenige dagen, op bevel van het admiraliteit gedaan worden voor de inscheping der troepen. De schrikkelijke schrijver van 't Nieuwsblad, heeft in het nr van Zon dag laatst, 21 dezer, eene triestige personaadje van den catholijken kring trachten wit te wasschen. Maar willen en kunnen is twee, en die groote kop heeft zulks nooit ge kend, hij zal zulks nooit hegrijpen, en hij heeft nooit iets geleerd dan hoogmoedig zijn en opgeblazen, twee uitstekende hoedanigheden, maar die niet toereikend zijn om bij de men- schen met verstand te doen gelooven dat degene die zich door de recht bank laat veroordeelen tot de beta ling van 50 centimen daags voor onderhoud zijner oude en gebrekkige moeder een man moet zijn met ver hevene gevoelens. Zou die groote woordenkrabbelaar die het zich aantrekt voor zulke per sonaadje, misschien de geboden Gods vergeten hebben Of meent hij misschien dat opge blazenheid en hoogmoed genoeg zijn om den ijperlingen lessen van welle vendheid te geven De taak op zich nemen, eenen man te verdedigen als den vertegenwoor diger van 't huis Howen en Cie, is niet zeer christelijk. Men is mensch, en deze die het vierde gebod vergeet is geen mensch meer en gelijkt nog zelfs niet aan de laagste dieren der schepping. Deze die zulke mannen verdedigt moet van het zelfde kaliher zijn en is zonder twijfel in 't zelfde geval "Wil men de achting zijner mede burgers genieten, dat met beginne met deze te eeren aan wien met het daglicht verschuldigd is maar neen, volgens het Nieuwsblad is het eene eere veroordeeld te zijn aan 50 cent. daags te betalen tot onderhoud zijner moeder Schoone zedeleer voor man nen die zich aan het hoofd stellen een er politieke partij. Men moet wel laag gezonken zijn De eerlijke mannen steen.cn wer pen, den goede huisvader belasteren, het onberisptbaar gedrag van vrou wen en dochters, door verachtelijke zinspelingen, doen in twijfel trekken, ziet daar de gewoonlijke rol van die groote mannen, van die mannen die nu het op zich genomen hebben de zaak der 50 cent. daags en middeler wijl de advokaat die voor zulke zaak leitte witte wasschen, want volgens et Nieuwsblads laatste artikels, zou de advokaat die eene zaak verdedigt zelfs erin begrepen zijn De uitvluchtsel van den wijsgeleer- den opsteller zijn zoo armzalig dat iedereen er mede gelachen heeft, want een vergelijkingspunt stellen tusschen zijnen beschermeling en een wegstellend kind die zijne ouders in een gesticht plaatst, hun alle noo- digheden verschaft en zooveel moge lijk hunne laatste levensdagen troost verschaffenis geen antwoordweerdig. Ijperlingen, nu ziet gij met wat voor nen kop gij te doen hebt, hoe men, met laap1 te dalen zeker is van in 't Nieuwsblad een verdediger te vinden Ziet Dobbelaere en zoo menige andere Nonkels, die met het oogen- blikzij voor eten Paus licht ontsteken in den rechten arm liggen van al die groote verstanden. Maar ook zij bezitten een buiten gemeen talent om een eerlijk man klein te maken en een nietweerd op te hemelen. Men moet een groote dosis godsgeleerdheid en kennis in de Rechten bezitten om zulke mira kels te doen, ook iedereen is gesticht door zijne zuivere en uitgelezene proza daarom gelooft hij zich een groot man een onfaalbaar ver stand... (Com. U. Niké). Wij zijn aan hel tijdstip gekomen door de wet bepaald om de kiezerslijsten te herzien. Dit is een zeer belangrijk punt voor de liberalen, die niets mogen ver onachtzamen om met zorg die lijsten na te zien, waarop de klcrikalen zoo vele per sonen doen brengen, met kunstmatige middelen, welke geen recht hebben er op te staan. Van den 1 lol den 14 oogst zal bet aerslc werk plaats hebben, namenllijk Ml r de

De Toekomst (1862-1894) | 1877 | | pagina 1