De prijsdeeling in de burgerlijke Meisjesschool. Ouders. De afschaffing van het wereldlijk collegie van Melen. Stadsnieuws. men het doen signifieeren, in een wette- 1 ij ken vorm. door renen hnssier, en niet doen te huis bestellen per rjeslolen brief, s avonds ten 9 ure En gij durft spre ken van wet en recht, als gij uwen brief drager in strafbare overtreding stelt met de wet op den Post Ehwel, Boutje, moeten het al zulke modellen zijn in den hemel, als gij en dien anderen, t gaat er lief uitzien, en, dal t niet en ware van den pap met zilve ren lepels, waarlijk ten zou er niet zeer geestig zijn. Nu het numtner 3 der collectie Ik laat het publiek er over oordeelen. Iets nogtans wal diep moet treffen, 'l is dal men het bij de kalholijke partij wel verre moet gebracht hebben om al- zoo de menschen te kunnen pramen de onnoozele speelballen te willen zijn van dusdanige domme kerels als de schrijvers van zulke brieven. O. Tjo. 1 Hoe dikwijls zegden wij bij ons zelve, toen wij die ontelbare menigte vergaard zagen in de overgroote Hallezaal, waar gewoonlijk de prijsuitreikingen plaats hebben, hoe dikwijls zegden wij wal vooruitgang! wat eerbied bij de werkende klas voor onze stads overheden, en dat in zulken korten tijd Het is pas vijf jaren, die zelfde wer kende klas opgeruid door clerikale opsto- kers, huilde en schreeuwde tegen de uitvoerders der wet. Thans is zij erken telijk voor de bezorgdheid der overheid tot het welzijn harer kinderen, zij is heel gelukkig hare weldoeners te mogen toe juichen. De ouders hebben met eigen oogen kunnen zien hoe bezorgd men voor hunne kinders is, wat schoone geleerd heid zij in die school ontvangen en met wat zelfopoffering de meesteressen zich toeleggen tot het geluk hunner kinderen, daardoor zijn zij nu overtuigd dat alles wat kwaadtrouwige dibben gezegd en de slechte gazetten tegen deze school ge schreven hebben, niet anders was dan logen en laster. Hoe fier waren die ouders niet. toen zij hunne kinders daar op hel Theater zagen, omringd der burgerlijke en mili taire Overheden der stad en door hunne vrienden de heeren van den Wereldlijken Schoolpenning, zij hebben daar kunnen bestatigen hoezeer hel welzijn der wer kende klas aan het hart ligt van allen waren liberaal. De liberale partij is de onderstand der kinders van den werkman, zij wil van hem vrije en onafhankelijke burgers vormen, doordrongen van den geest van rechtschapenheid en eerlijkheid. Wat verschil toch met de catholijke partij die integendeel maar werkt dan om den geest te verstompen, van de kinders onder hare zorg zij verkwezelt ze om er later slaven van te maken en ze zoo veel te beter onder haren ijzeren klauw te kunnen houden. Het is een wezenlijk geluk voor de liberale gezindheid zich hier in stad zoowel begrepen te zien. Vier honderd kleine meisjes, allen netjes aangekleed, zag men van 'l stadhuis naar hare school terugkecren dragende op hunne kleine armtjes de welverdiende belooningen over een goed overgebracht jaar. Nog over eenige jaren gingen die zelfde kin deren gebukt onder hel cleri kaal juk, en zij zijn nu teruggegeven aan hun begrip, uitgebreid door eet? zedelijke en vader landsminnende onderwijs, opgevoed in de liefde tot onzen evcnmensch en tot hel dierbare vaderland. Dank, duizendmaal dank, zij onzen waardigen Burgeniecslt r, die in alle gelegenheid vastheid van karakter heeft weten aan den dag te leggen om alle hinderpalen te overwinnen, ten einde de kinderen aan de dwingelandij der cleri- kalen te ontrukken. Hier de plechtigheid der prijsdeeling te beschrijven en de (luizende bijzonder heden aanhalen ware eene onmogelijke zaak. Alles heeft op de volmaakste wijze afgeloopen. De ouders zagen met ge noegen en aandoening, hoe hartelijk men hunne meisjes toejuichdein het uitvoeren der kinderspelen, menige moeder heeft tranen van vreugde gestort. De koorzangen, onder de kundige bestiering van den heer Balmaekers, zijn gezongen geweest met eene juistheid en een samenhang die van iedereen werd opgemerktzij hebben de talrijke aan hoorders als medegesleept en de donde rende bravos, bewezen wel hoe men over de uitvoering te vrede was. Hel breiwerk en den molen hebben iedereen in bewondering gebracht, van alle kanten hoorde men niet anders dan is 't mogelijk Ja, 't is mogelijk, wanneer men wel van nabij beziet hoe deze school bestierd wordt, daarom kunnen wij niet nalaten den groolsten lof toe te zwaaien aan de dame Beslierster en al hare leermeeste ressen. De heer Burgemeester, de tolk van al de inwoners van IJpercn heeft haar allen eene verdiende lofrede gedaan. Wij zouden nog meer moeten uitbrei den over verschillige bijzonderheden, maar tijd en plaats ontbreken ons doch hel zij ons vergund eene hulde te bren gen aan de hartelijke medewerking van den heer Alfred Valcke, die met zooveel kunde als bescheidenheid zijn waar talent tot het feest ten dienste gesteld heeft. Eene bijzondere melding over de te genwoordigheid der heeren Alph. Van- denpeereboom, staats-minister en baron Mazeman, senateur, die deze plechtigheid vereerden zij zijn de echte vrienden van den werkman, en niettegenstaande al de aanvallen tegen hun door de slechte catholijke drukpers gedaan, zij zullen altijd den eerbied en de liefde van den werkman wegdragen. Tot slot en in name van al de ouders, sturen wij hier onzen innigen dank aan de goede burgerklas van IJpercn, die zooveel medehelpt aan den bloei van den Wereldlijken Schoolpenning van IJpe- ren, die door zijne lusschenkomst in deze plechtigheid, den oorlog helpt voeren tegen het ullramontanisme, welke laatste den dood gezworen heeft onzer wereld lijke onderwijsgestichten. Deze burger klas geeft moed aan de leden van den Schoolpenning, die altijd gelukkig zijn wanneer zij nuttig kunnen wezen voor het geluk en de ontslaving van de kinde ren der werkende klas. Nogeens, dank X. T is het tijdstip dat gij er aan denkt, eene school voor uwe kinderen te kiezen. Die keus is, voorwaar, een der ge wichtigste die gij te doen hebt omdat het de belangen geldt der genen die u dierbaarst op aarde zijn, omdat in de school het hart en de geest van het kind gevormd worden. Naar welke scholen zult gij uwe kin deren zenden Wilt gij dat uwe dochters tot verstan dige huisvrouwen, lot oprechte christene moeders opgekweekt worden wilt gij ze behoeden tegen de bijgeloovigheid en de onverdraagzaamheid die zoovele vrouwen haren plicht doen vergeten en hel huise lijk geluk van zoovelen vergiftigen zendt ze dan naar scholen die door we reldlijke onderwijzeressen bestuurd wor den. Wereldlijke onderwijzeressen alleen kunnen hel hart en den geest der vrouw vormen, omdat zij in de wereld verkoeren, omdat zij ondervinding hebben, omdat zij weten welke de plichten der vrouw en welke de noodwendigheden der za- mcnleving zijn. Wal kent de non van het leven Van hare tcoderste jeugd heeft zij den huise- Iij ken kring verlaten om zich in een klooster, eerst als leerlinge, later als kloosterlinge, oplesluiten daar heeft zij haar leven doorgebracht tnsschen beuze lingen en kwezelarij. En 't is aan haar dat gij de opvoeding uwer dochleren zoudt willen toevertrouwen 'l is haar, die nooit hel zoet genot, nooit de wissel valligheden van het familliele.ven gekend heeft. dat gij zoudt willen gelasten, uwe dochters tot vrouwen die in de wereld zullen moeten verkeeren, tot echtgenoten tot moeders, optekweeken Wilt gij, ouders, van uwe zonen vrije, edelmoedige mannen, vaderlanders ma ken, zendt ze dan naar de wereldlijke scholen. Daar alleen kunnen zij hel ware besef krijgen van 's mensehen waardig heid daar alleen kan de geest van het kind ten volle ontwikkeld, zijn hart tot de edelmoedigheid en tot de vaderlands liefde geopend worden. omdat er het onderwijs op de rede gesteund is en er geene bijgeloovigheid den geest van 't kind zal verwarren omdat er de grond zuil der opvoeding is de liefde voor den evenmensch en het vaderland. In de kloosterscholen wordt de geest door de kwezelarij en valsche begrippen verstompt; in kloosterscholen ademt bet kind eene lucht van onverdraagzaamheid in, boezemt men hetzelve haat in voor hen die zich aan de dwingelandij der priesters niet willen onderwerpen in de kloosterscholen worden de grondwette lijke vrijheden die eiken vaderlander zoo duurbaar zijn, gedurig aangerand en als dwalingen, als ketterijen afgeschilderd in de kloosterscholen worden de kinderen tol geene vaderlanders opgekweekt een vaderland kennen de ultramontanen, en dit vaderland is 't Belgische vaderland niet, maar het dweepende, het lijran- nieke, het bloeddorstige Rome. Wilt gij dat uwe zonen in eer en deugd opgekweekt worden, zendt ze dan naar wereldlijke scholen. Wij hoeven u niet te zeggen door welke zedeloosheden vele broerkensscho- len eene droeve beroemdheid verworven hebben de rechterlijke kronijk is opge vuld met veroordeelingen van Ianggerokte onderwijzers die hunne leerlingen naar ziel en lichaam bedierven alle weken staan nieuwe Stevens, Duchènes, Fier- Ifyen's te rechte en nog komt het duizendste deel der klerikale zedelooshe den aan het daglicht niet. Wij zullen niet zeggen dat de zeden der leerlingen, in al de kloosterscholen, aan gevaar zijn blootgesteld. Maar, in tegenwoordigheid der immer aangroeien de klerikale zedeloosheid, vinden wij dat het de plicht is van de ouders die zich om hel geluk, om de eer hunner zonen bekommeren, hen aan anderen dan aan kloosterlingen toelever trouwen. Ouders, overweegt de raadgevingen die wij u geven het geldt de heiligste be langen der kinderen van uw bloed De dagbladen bespreken die schande lijke daad bij middel van verraad, door een der leden van den gemeenteraad gepleegd, verkregen. De looneelen die tijdens de zitting hebben plaats gehad, waarin de afschaf fing gestemd is, looncn aan wal slechte daad dc klerikalen gedaan en hoe weinig weerdig zij zich getoond hebben. Herhaalde malen heeft het publiek de protestiën der liberale gemeenteraadsle den toegejuicht en hunne verontwaardi ging getoond tegen het gedrag van M. Van Hoorebeke, die door hen beschul digd wbrdt van zijne stem verkocht te hebben in verwisseling eener plaats aan zijnen zoon toegekend. Ziehier wat er op het einde der zitting voorviel De meerderheid had besloten er mede gedaan Ie maken zij discuteert niet meer men stemt voor het vcrdeelen der kwestie met den zelfden uilslag als, in de laatste stemming M. Van Hoorebeke neen uitsprak, brak er een waar tempeest los, hel publiek schreeuwt, schuifelt jouwt, en de burgemeester doet de zaal ontruimen alvorens dè zitting te sluiten. liet volk vereenigtzich in de estibuul. en als de burgemeester verschijnt, wordt hij door geestdriftige toejuichingen ont vangen. Eensklaps komt een jongeling te voorschijn en draait zijnen hoed onder den neus van den burgemeester en be- leedigt hem de achtbare magistraat neemt den onbeschofterik bij de kraag en levert hem naar de politie het was de zoon van M. Ryekmans klerikaal gemeenteraadslid Op het oogenblik dal dit looneel voorviel, verschijnt de overloopcr; de eene helft van hel volk, die dc burge meester toejuicht, maakt er geene aan dacht op. Maar een ander gedeelte heeft hem gezien en eene woedende volksme nigte loopt naar hem toe M. Bergmann houdt de aanval legen en verzoekt de kalmte de ongelukkige Van Hoorebeke, meer dood dan levend, wordt door eenige vrienden langs eene geheime deur uitge laten. Buiten, wachtten meer dan 4000 per sonen sedert eene uur den uitslag der stemming af. Eensklaps, hoort men een groot ge druis. M. Van Hoorebeke was erkend geworden. Eene bende stokslagers be schermden hem en trokken hem mede. De policie heeft dapper haren plicht gekweten. Aan den katholijken kring gekomen werd de overloopcr met vreugde ontvangen. De bevolking was zeer opge wonden en men vreesde voor wanorders. Wij vernemen dal de liberale Asso ciatie reeds bijeen is geweest om maat regelen 1(1 nemen ten einde het gemeen- tecollegie door een bijzonder collegia te vervangen. Deze lijsten zullen alsdan voorgoed gesloten worden den 3 September door het. gezegd kollegie, en alwie onwettelijk ingeschreven, vergeten of uitgeschrapt zou zijn of anderzinls. mag tot en met 23 September bij de Permanente Depu tatie reclameeren. Zoo ook kan eidereen, die zijne poli tieke en burgerrechten geniet, voor wat aangaat de arrondissementskantons of gemeentelijsten, op dezelfde wijze re- clameeren en binnen hel zelfde tijdver loop, tegen de onbehoorlijke inschrijvin gen. uitschrabbingen of nalatingen. De personen die meenen uit hoofde der hierboven aangehaalde schikkingen, reelama tien te doen te hebben, kunnen, voor meer gemak, mondelinge of bij geschrifte zich adresseeren aan den heer Voorzilterder Vereeniginghunne mede- deelingen zullen als vertrouwelijk aan zien worden en aan alle gegronde reclamation zal er gevolg gegeven worden, zonder eenigen onkost of eenig achterge loop voor de reklameerders. IJ peren, 16 Augusti 1877. De personen die zouden bericht ont vangen hunner uitschrabbingen van de kiezerslijsten zijn ook verzocht, ten gauwsten mogelijk, al do papieren in te zenden naar hel bureel der liberale ver eeniging. Heer Opsteller der Toekomst, Gij hebt mijn laatst brieflje niet gedrukt en gij zijt van zinne het niet te drukken. Ik kom bij de zen u gerust stellen en u zeggen dat ik voor dit maal mijn recht laat varen:Gij zijl dus vrij hel te drukken of nietde reden waarom ik ditmaal aan mij recht niet houd is dat gij mij de gelegenheid verschaft u opnieuw te antwoorden, 'l geen ik doen zal zoohaast uw larileernartikel zal uit zijn. CH. Morlier-Basyn. Dit laatste briefje is met den post ge zonden, zoeder datum of iets! -=»~sa)3<ss~«i= IJpereo, I September 1877. LIBERALE YEREENIGING VAN HET ARRONDISSEMENT IJPEREN. De kiezerslijsten moeten geafficheerd blijven in al de gemeenten van 13 tot 30 Augusti, en zij moeten de uitnoodigiug behelzen aan de burgers die zouden meenen opmerkingen te moeten maken, zich ten dien einde, te vervoegen bij het schepen kollegie voor den .30 Augusti. k Oppei'vogelw. Onze hanboogschutlers hebben zich Zondag laatst waarlijk onderschei den Binst dat er een ij pei ling- te Wervick den op- pervogel afschoot was er een anderen inwoner onzer stad die hetzelfde deed te Zillebeke, in eene schieling gegeven door M. den Ridder Guslaafde Stuurs, en tot vollooing vari het werk, want alle goede zaken beslaan uit drij, werd den oppervo- gel afgeschoten te Hazcbrouck, door M. Paul De- deyster, brouwer alhier, die met zes zijner mak kers, leden van St. Sebastiaan, aldaar waren gaan deel nemen aan de schieting. Aanhouding. - Vrijdag heeft onze policie den dief aangehouden, waarvan men in

De Toekomst (1862-1894) | 1877 | | pagina 2