Gazelle van 'I arrondissement Mnereii. 1 Dood van M. Thiers. V 807. 16e Jaar. Zondag 9n September 1877. Politiek. Stads-, Kunst- en Letternieuws. Verschilüge Tijdingen, Markten. II e k e ri d ma k i n en Politieke berichten. Bureel: ISixiiiiidesli'aaf, S9. AANKONDIGINGEN 10 ccuUcineii «Seu regel. RECLAMEN '25 centiemen <Sen regel. ABONNEMENT f>. £-00 j:tnr«i voor «le st:»sl. fr. 3-59 voor geheel ilelgic. Bnilenlandsche verzendingen, 't port daarkovri 3ceiitiemeu liet iin entiteit'. Men schrijft in op ai de posllmreelcn. IJZEREN-WEG. VERTREKUREN VAN IJPEREN NAAR Poperinghe-IIazribrouck. 6-50. - 12-07. - 6-50. Poperinghe. 6-50. - 9-07. - 12-07. - 5-57. - 6-50. - 8-45. - 9-50. Kortrijk. 5-54. - 9-46.- 11-20. - 2-55. - 5-25.- Roeselare. 7-50. - 12-25. - 6-45. Langetnark-Oostende7-18. - 12-06. - 6-20. Langhemarck, den zaterdag, 5-50. De heer Thiers, de verdienstelijke staatsman., de beroemde hislorieschrij ver, die zoovele diensten aan Frankrijk heeft bewezen, is maandag avond, te Saint- Germain-en-Laye schielijk overleden. liet is in diloogenblik een groot onge luk voor Frankrijk. M. Thiers was heden de hoop van Frankrijk op hem had men het oog geslagen in geval Mac-Mahon de nederlaag in de kiezing kreeg en zich gedwongen zag zijn ontslag te nemen. Het woord van Gambetla op den maarschalk zich onderwerpen of zijn ontslag qeven, kon men stout vooruit zetten, daar men een man gereed had om in de plaats te stellen, die door geheel Frankrijk geacht en bemind werd. M. Thiers was de gematigde bestuurder, die de jonge republiek heeft gesticht, in leven behouden en bestemd was om ze voor goed te vestigen. Maar wien zal men nu in de plaats stellen Dit is eene erge kwestie, die men nog zoo gemakkelijk niet zal oplos sen. Evenwel mogen wij gerust zijn dat Frankrijk nog verkleefde, bezadigde en bekwame mannen genoeg telt, die er eene eer zullen in stellen de voetstappen van Thiers te volgen en den strijd voort te zetten, dien hij en de republiekeinen tegen de mannen der moreele orde heeft aangevangen en legen de mannen die Frankrijk lot de priesterheerschappij willen brengen. De dood van Thiers is hel gevolg eener geraaktheid. M. Thiers had dezer dagen veel gewerkt maar hij bevond zich lot maandag nog goed. Hij moest des avonds naar Parijs gaan om met eenige voorname republiekeinen te spreken. Mev. Thiers deed zeggen dat hij ongesteld was en niet kon komen. Het was vier ure des namid dags als zijn toesland onrustwekkend werd. De tijding zijner dood heeft eene groote ontroering te weeg gebracht. Men verze kert dat maarschalk Mac-Mahon aan Mev. Thiers een telegram van deelneming heeft gezonden. De Slaat zal de begravingskosten van M. Thiers betalen. De republikeinscbe partij is hel geheel eensom M. Jules Grévy. den gewezen voorzitter der Kamer van Gedeputeerden als het hoofd der republikeinscbe partij te aanveerden en in het voorkomende geval hem lot Voorzitter der Republiek te kiezen. Het is een verstandig en gematigd man, die in Frankrijk zeer gezien is. M. Gambelta is gedagvaard om \oor de 10e Kamer van de korreklionneele rechtbank der Seine le verschijnen op Dinsdag toekomende. Hij heeft kopij van de dagvaardiging moeten ontvangen. De depechen van het oorlogstooneel melden niets belangrijks. Er zijn nog geene bijzonderheden over de herneming van Lovalz door de Rus sen. Eene depeche uit Bucharest van den 4, zegt dat een algemeen gevecht is aan gevangen te Selvi, Lovac en Plevna. De korrespondent van den Tim.es te Rome seint aan zijn blad, dal hij het volgende bericht over den gezondheids toestand van den paus heeft ontvangen De gezondheidstoestand van den paus verkeert in een nieuw stadium. Hij lijdt zeer aan verlies van krachten. Hij valt herhaaldelijk in slaap en heeft nauwelijks kracht genoeg om aan eenige zaak zijn aandacht te schenken. Eene camarille heerscht op 'l Vati- caan en handelt uit naam van den Paus, en die periode van verwarring en kuiperij in aangebroken, die tot een crisis leidt. Sommige kardinaals houden voorloopige bijeenkomsten, om op alle gebeurtenissen voorbereid te zijn. Wat de juiste waarde mag zijn van dit bericht, voegt de korrespondent er bij, kan ik onmogelijk door nadere infor maties te weten komen, zoo geheimzin nig wordt alles wat met 's Pausen ge zondheid in verband staat op 't Vaticaan behandeld. Zijne Heiligheid kan herstellen, zooals hij er reeds dikwijls weer bovenop geko men is, maar een feit is het dal zijne geneesheeren strenge bevelen hebben ontvangen Rome niet te verlaten. De groote uitpultingisongetwijfeld het gevolg van de onvergelijke hitte van de laatste veertien dagen de thermometer varieerde tusschen de 33 en 37 graden Celsius (91.4 en 98.6 Fahrenheit). Ziehier hoe de Republique frangaise, die in den rouw is verschenen, het over lijden van den heer Thiers aankondigd Een groot ongeluk heeft Frankrijk ge troffen. M. Thiers is gisteren avond om 6 1/2 uren te Saint- Germain-en-Laye overleden. Hij is bezweken aan eene schielijke ver koudheid, die niets deed voorzien de krisis die hem weggerukt heeft duurde slechts een half uur. Onze smart is gelijk aan het oneindig ver lies dat het land gedaan heeftde 3e septem ber 1877 zal voor al de Franschen een dag van nationalen rouw zijn. M. Thiers was in de oogen van Europa den uitstekendste vertegenwoordiger van Frankrijk. Zijne langedevensbaan was toegewijd aan de verdediging der gedachten en princiepen onzer groote Revolutie, waarvan hij nooit de zaak verlaten en die in hem eenen zoo getrouwen als beraden dienaar gevonden heeft. Hij heeft altijd voor zijn land het vrije gouvernement der natie door haar zeiven gewild. Hij had gedacht dit gouvernement in de grondwettelijke monarchie te vinden. Toen hij de monarchie onmogelijk dacht, heeft hij zich voor de Republiek vefklaard. Het is de zaak der Republiek die zijn laatste gedacht even als zijne edelste pogingen ge had heeft. Hij heeft medegewerkt om ze in Frankrijk te stichten. Hij is er den eersten magistraat van geweest. Hij heeft ze met voorzigtigheid, met behendigheid, met verkleefdheid be stuurd. IIij heeft den eersten Staats-post, waartoe hém zijné talenten en diensten rie pen, slechts verlaten, om voor de listen, die bedreigden den wil van het land in bedwang te houden, niet te moeten verantwoordelijk zijn. De openbare denkwijze in onze heden- daagsche beproevingen, wendde zich naar hem als naar een ondervindingrijk opper hoofd. Men mag zeggen dat de loopbaan van dien beroemden burger onverwachts onderbro ken is. Frankrijk had hem nog noodig Het het land de bron van een groot en gewettigd vertrouwen, in den uitslag der republie- keinsche zaak, die M. Thiers aangekleefd had. Maar, het is nog geenen tijd om aan M. Thiers de tol der nationale erkentelijkheid te betalen. Alhoewel dit plotseling einde betreurende, moeten wij de lessen en voor beelden van dien grooten Staatsman volgen. M. Thiers had' geoordeeld, met zijne vol maakte ondervinding, dat de Republiek heden het eenigste gouvernement is dat onze demokratie past. Het is aan de Republiek dat wij ons moe ten hechten 't is de Republiek die men moet beschermen tegen die onverbiddelijke tegenstrevers, die in M. Thiers, noch het groot verstand eerbiedigden, noch de drift voor het algemeen welzijn, noch die heuge lijke daden, die Belfort bij Frankrijk behiel den en het grondgebied met eenen spoed, eene behendigheid, die zooveel mirakels waren, vrijgemaakt heeft. Frankrijk zal binnen eenige weken zijne lotsbestemming in handen houden. Het zal het woord, hebben en zijnen wil doen ken nen. Het zal stemmen even alsof M. Thiers er nog altijd was. De geest van een dergelijk man kan met hem niet sterven. Die geest zal dezen bezielen die het werk zullen voort zetten dat hij begonnen heeft. De mannen ontbreken nooit aan eene groote natie, die vrij wil zijn en al de middelen heeft haren wii te doen eerbiedigen. De Figaro geeft eenige bijzonderhe den over de laatste oogenblikken van M. Thiers M. Thiers is maandag te Saint-Germain, om 6 ure en eenige minuten overleden, ten gevolge eener geraaktheid, waarvan de eerste teekens zich reeds in den morgend hadden voorgedaan. Op zijn gewoon uur gewekt, in volle ge zondheid, had hij eene kleine wandeling - gedaan. Naar het hotel le Pavilion Iienri IX terug gekeerd, heeft Ml Thiers met goe den eetlust ontbeten. Gedurende twee derden van het eetmaal, was hij in goeden luim en kon van al de schotels eten die men. opdiende. Het was maar bij het nagerecht, dat de personen die met hem aan tafel waren, eene verandering zagen aan zijne gelaatstrekken, die hen ver ontrustte. Terzelfder tijd zag men dat de kwaal naar de hersenen klom. M. Thiers gevoelde zich meer en meer on gesteld. Men deed terstond den geneesheer Lepiez halen. Deze stelde seffens de ergheid van de ziekte vast en deelde zijne onrust aan de famillie mede. Men telegrafieerde naar Parijs om doktor Barthe te doen roepen. Middelerwijl zette M. Lepiez hem verschei dene bloedzuigers achter de hooren, maar zij konden het toevloeden van het bloed naar de hersenen niet beletten en het kwaad verergerde. M. Thiers was opzijn bed gedragenen was in eene soort van slaperigheid gevallen. Hij wist nog wat er gebeurde, maar dacht niet dat zijn laatste uur naderde. Hij bleef ter neergeslagen, stilzwijgend enzijn getrokken wezen, duidde niet aan dat hij 'pijn leed. Als de geneesheer Barthe toekwam, kende de zieke reeds de personen niet meer die hem omringden. Degeleerdeprofessorkeurde de behandeling van zijnen collega goed en wendde op zijne beurt alle middelen aan om M. Thiers te redden. Maar alles was vruch teloos. Ten zes ure tien minuten stierf M. Thiers zoo rustig als hij luidruchtig geleefd had. Ziellier eenige bijzonderheden uit het leven van den heer Thi»^- De groote fransche staat-en letterkundige Lodewijk Adolf Thiers, wiens overlijden ons zoo onverwacht werd gemeld, werd den 15 April 1797 te Marseille geboren. Hij was de zoon van een havenwerker en werd groot gebracht in de familie zijner moeder, die van oostersche afkomst en tevens bloedver wante was van de twee Chènier's. Zijne niet rijke familie bekwam voor den jongen Thiers eene beurs in het Lyceum van Marseille, waar hij uitmutende studiën deed. Hij was werkzaam en verliet weldra dit onderwijsgesticht om in de Faculteit (Hooge- school) van Aix de leergangen van rechts- geleerheid te gaan volgen; in 1819 werd hij als advokaat aangenomen. In 1821 vertrok hij naar Parijs, waar hij met Mignet op een zolder ging wonen, niet ver van het Palais- Royal. Beide vrienden werden dagbladschrijvers. Thiers was alras opsteller van den Consti- tutionneltoen het belangrijkste blad van Parijs. Zijne artikels verwierven grooten bijvalhij kreeg eene groote jaarwedde en spoedig een aandeel in de winsten van het blad. De fortuin lachte hem tegen; alles lukte hem, wat hij ook ondernampolitiek, letter kunde, diplomatie, geschiedenis, financien, oorlogskundige wetenschap, enz. Nog geene twee jaren verbleef hij te Parijs of reeds stonden al de salons voor hem open, vooral die der oppostie. Het dagbladschrijven was hem niet meer genoeg en hij begon zijne Histoire de la Revolutiondie niet minder dan 10 boek- deelen beslaat. Dit werk verscheen onder de regeering van Karei X, die er niet inge- spaard werd. Den 1 Januari 1830 verscheen het eerste nummer van Le Nationalin welk blad hij aan zijne oppostie vrijen teugel gaf en den val van Karei X hielp bewerken. Hij was het, die gelast werd bij het ontstaan der Revolutie van Juli de protestatie der Jour nalisten op te stellen. Er werd bevel gegeven hem aan te houden, maar hij wist' naar St- Denis te ontvluchten, waar hij tweeFdagen bleef, hij keerde terug in volle revolutie. Hij was het die verklaarde dat men zich niet kon te vreden stellen met eene veran dering van ministerie, maar dat men de dy nastie zelf moest omwerpen. Karei X viel. Thiers schaarde zich langs de zijde van den hertog van Orléans, die later koning van Frankrijk werd onder den naam van Lodewijk-Filips. Thiers werd om zijne diensten beloond met de benoeming van Staatsraad. Hij was Brieven en pakken moeten vrachtvrij toegezonden worden. DE TOEKOMST O Wig 2©k.cr hom to vinden j on hot wao roor

De Toekomst (1862-1894) | 1877 | | pagina 1