PDPERINGHE De kloosterplaag. Een kurieuze statistiek. Stadsnieuws. vooral in het departement van financien dat hij uitblonk. Tot afgevaardigde van Aix benoemd, on dersteunde hij den 13 Maart 1831 het kabi net Casimir Perier hij verklaard zich vredesgezind en verzette zich tegen de aan hechting van Belgie bij Frankrijk, uit vrees voor eenen algemeenen oorlog. In 1832, na de dood van Casimir Perier, raadde hij aan Parijs in staat van beleg te verklaren en werd minister van binnenland- schezaken.Beurtelings heeft bij de verschil- lige ministerieele departementen bestuurd. Hij werd vriend met M. Guizot, doch deze vriendschap duurde niet lang. Beiden wer den het hoofd eener verschillige partij en bestreden malkaar hardnekkig. Door zijn toedoen ontwaakte in Frankrijk de aanbidding voor Napoleon I, want hij deed een miljoen franks stemmen omdeascn van den keizer terug van St-Helena naar Frakrijk te brengen. Zijné oppositie tegen Guizot werd al langer hoe hardnekkiger en hij begon zijn groot werk Histoire de Consulat et de l'Empire uitte geven. Toen hij werd teruggeroepen om een nieuw ministerie te vormen, was het te laat. Zonder het misschien te willen had hij medegewerkt aan den val van Lodewijk- Filips. De Republiek van 1848 ontstond Thiers stemde voor het voorzitterschap. Den 2 December, bij den staatsaanslag, werd hij aangehouden, te Mazas opgesloten en vervolgens gebannen. In 1863 en 1869 werd hij te Parijs tot representant gekozen en besrteed krachtda dig het keizerrijk. Ook heeft hij altijd den oorlog tegen Pruissen afgeraden, maar werd niet aanhoord. Ieder weet welke de gevol gen van dien oorlog voor Frankrijk geweest zijn. Aan hem is het bijzonderlijk te danken, dat de Duitsche legers Frankrijk verlieten, de Commune onderdrukt werd en de oorlogs belasting van 5 miliard, door Duitschland geëischt, zoo gemakkelijk werd afbetaald. Men weet hoe de clericalen, door listen, lagen en kuiperijen zijnen val als President der Republiek bewerkten en de oorzaak waren aat maarschalk de Mac-Mahon aan het bewind kwam. Sedert dien heeft hij zich in de Kamer diet meer laten hooren. Desniettegenstaande bleef hij aan het hoofd der Republiekeinsche partij die hij met weergaloos verstand bestuurde. Met recht mag men zeggen, dat Frankrijk zijn grootsten burger verloren heeft. M. Thiers laat eene Histoiredes Médécis onafgewerkt, waaraan mj sinds jaren werkte. M. Meissonnier heeft het portret van den overledene geschilderd. M. Nadar heeft zijne photographie getrok ken. De beroemde overledene lag op zijn klein veldbed, met een roode chal gedekt en een wit hemd aan. De begraving van M. Thiers heeft Zater- dagin de Invalieden plaatsgehad, krachtens een dekreet in den Journal officiel afgekon digd. De maarschalk heeft beslist tot na die vaderlandsche plechtigheid zijne reis naar de zuidwester departementen uit te stellen. Een zilveren plaat is op het deksel der doodkist van M. Thiers gehecht, waarop zijnen naam, de dagteekeningen zijner ge boorte en overlijden zijn gegraveerd, alsook zijnen titel van gewezen voorzitter der fran- sche republiek 1871-1873. Een voorstel zal in den municipalen raad van Parijs gedaan worden om de place St- Georges, de place Thiers te heeten. Uit St-Germain meldt men dat het lijk van den heer Thiers in de kist is gelegd, in tegenwoordigheid van Mev. Thiers en Mej Dosne, zuster van deze laatste, van generaal Charlemagnevan MM. Calmon, Mignet, Barthelemy-St-Hilaire de oude vrienden van den overledene, MM. Ditte en Aude, zijne gewezen sekretarissen, en de pastoor van St-Germain. In de lijkstoet naar Parijs hebben MM. Barthelmey-St-Hilaire en generaal Charle magne plaats genomen in het rijtuig der doodkist. Mev. Thiers en M. Mignet zaten in het eerste rijtuig, Mej. Dosne en M. Granger la Marinière in de tweede. Het lijk van M. Thiers, is om zes ure te Parijs aangekomen. Eene overgroote volksmenigte vervulde de place St-Georges en geheel den aanpalen- den wijk. De senateurs der linkerzijde en de gewe zen gedeputeerden der meerderheid, wacht ten aan dengrooten trap het lijk af. De stilte heerschte overal. M. Thiers heeft twee testamenten achter gelaten het eene betrekkelijk zijne fortuin, waarvan Mev. Thiers en Mej. Dosne, het grootste gedeelte moeten erven bijzondere giften zijn aan neven en verscheidene zijner vrienden geschonken. Het tweede testament is geheel politiek, aan de zorgen van M. Barthelemy-Saint- Hilaire, toevertrouwd. De eerste depeche van rouwbeklag aan Mev. Thiers gezonden was die van den Koning der Belgen. Vervolgens die van maar schalk Mac-Mahon. Om 5 ure kwam de depeche van den keizer van Rusland toe. Wij hebben destijds gesproken van het groot getal kloosters, ongeveer 2,000 die er in ons land bestaan en van de SO,000 hectaren grond die zij bezitten. De klerikale gazelten trachten het cijfer als overdreven te doen doorgaan, maar wachten zich wel door bewijzen de juistheid hunner beweering te staven. Hel blad la Vérité van Doornijk zegt, als men het getal kloosters op 2000 en het getal hectaren grond die zij bezitten, op S0,000 schat, men stellig nog bene den de wezentlijkheid is. Men zal nooit te weten komen door het huidig klerikaal bestuur, hoe groot de fortuin, de bevolking en het getal der kloosters is, welke wij het geluk hebben te bezitten. Er zou een alarmkreet opgaan in het land indien men de kloosterplaag, zooals zij wezenlijk beslaat, kende, want geen enkel land in de wereld zou zoo iels kunnen of willen gedoogen. Het is waar dat de vrijheid van veree- niging door onze Grondwet gewaarborgd is, maar als men nagaat wat misbruik er van gemaakt wordt, hoe men met dui zenden onvruchtbare gestichten in ons land opricht, door meer dan 30,000 nietsvoortbrengende personen bewoont en die alles doen wat mogelijk is om den vooruitgang te belemmeren en het fana- tism te verspreiden als men de menig vuldige mirakelfabrieken ziet, welke men ujjiiciit, zou men mjna verschrikken over de gevolgen die de onbeperkte vrij heid van vereeniging heeft voortgebracht, niet tot het welzijn van de wereld en het volk, maar lot hun nadeel. Het is te hopen dat de geestelijke kop stukken in hun eigen belang zullen inzien, dat het misbruik welke zij van de vrijheid van vereeniging maken voor hen de ergste gevolgen kan hebben en het door dat middel niet is dat men den vooruitgang der natie en het welzijn der burgers bevordert, iels dat de vrijheid, door de grondwet gewaarborgd, alleen tot doel heeft. Dat de zwartjes dat eens ernstig over wegen en paal en perk stellen aan die vermenigvuldiging van kloosters, die de schuld is van de armoede en den onder gang van een volk. Men heeft gezegd dat de bisschoppen en al de geestelijken het gerecht eerbie digen, om het even wien het bereikt. Wij zullen hier eens klaar bewijzen dat dit eene leugen is en de klerikalen in het algemeen hunne hertlappen altijd ver- schoonen en trachten wit te wasschen. Ziehier eenige voorbeelden De onderpastoor Van Thilo, veroor deeld te Brussel, voor overspel tot 2 jaren gevang, werd bij het verlaten van het gevang als bestuurder van een vrouwen klooster aangesteld. Een onderpastoor van Paturages, ver oordeeld te Bergen, voor aanslagen in de kerk zelve gepleegd, op meisjes die hij den catechismus onderwees, werd, na dat hij vijf jaren buitenlands verbleven had en er prescriptie voor zijne straf was, tot pastoor te Montreul-au-Bois, rond f863, benoemd. De pastoor van Coolkerke, Van Liere geheeten, werd drij jaren geleden, in eersten aanleg en in beroep te Gent, veroordeeld, voor aanslag tegen de goede zeden. Hij is onmiddelijk, na zijne straf te hebben uitgedaan, tol pastoor van eene goede paroehe te Sl-Omer benoemd. M. de Bra, pastoor te Ayes, te Marche en te Luik veroordeeld, voor dertig aan slagen op de eerbaarheid, werd eenigen tijd nadieu lol pastoor te Flamierge benoemd. Een pastoor, gebuur van dien weei- digen herder, veroordeeld voor verval- sehing lol zes maanden gevang, werd in zijne bediening behouden. De gewezen pastoor der gemeente Bra, M. Maichair, veroordeeld voor aanslagen op de eerbaai heid, werd na hel eindigen zijner straf tot pastoor te Elsautc be noemd. De onderpastoor Van Eecke, te St- Denijs, veroordeeld lol twee jaren ge vang, kreeg de schoonste pasloorij van geheel Vlaanderen na zijne straf. Het spreekt van zelfs dal de onderpas toor Duchesne, bij het verlaten van het gevang, pastoor of bestuurder van een vrouwenklooster zal benoemd worden. Die gekruinde mannen, die na hunne straf onder de waakzaamheid der politie moesten geplaatst worden, zijn integen deel gelast met, ingevolge de wel van f842, te waken op onze eerbare en tref felijke onderwijzers en de kinderen moeten hun daarenboven nog toever trouwd worden. Het is stichtend, zoo eene statistiek Blijft ill kas fr. 2,:sor.-7;i BURGERSTAND Sterfgevallen. Dc kiezerslijsten moeten geafficheerd blijven in al de gemeenten van 15 tot 30 Augusti, en zij moeten de uilnoodiging behelzen aan de burgers dié zouden meenen opmerkingen te moeten maken, zich ten dien einde, te vervoegen bij hel schepen kollegie voor den 30 Augusti. Deze lijsten zullen alsdan voorgoed gesloten worden den 3 September door het gezegd kollegie, en olwie onwettelijk ingeschreven, vergeten of uitgeschrapt zou zijn of anderzints. mag tol en mei 25 September bij de Permanente Depu tatie reclameeren. Zoo ook kan iedereen, die zijne poli tieke en burgerrechten geniet, voor wat aangaatdc arrondissementskantons- of gemeentelijsten, op dezelfde wijze re clameeren en binnen hel zelfde tijdver loop, tegen de onbehoorlijke inschrijvin gen, uitschrabbingen of nalatingen. De personen die meenen uit hoofde der hierboven aangehaalde schikkingen, reclamalien te doen le hebben, kunnen, voor meer gemak, mondelinge of bij geschrifte zich adresseeren aan den heer Voorzitterder Vereeniginghunne mede- deelingen zullen als vertrouwelijk aan zien worden en aan alle gegronde reclamalien zal er gevolg gegeven worden, zonder eenigen onkosl of eenig achterge loop voor de reklameerders. IJperen, 16 Augusti 1877. De kiezers waarvan men de uilschrab- bing zou vereischen voor de Permanente Deputatie, zijn verzocht hunnen verwit- tigingsbrief, binnen de 48 uren, aan den voorzitter, den ondervoorzitter of den sekretaris der Liberale associatie te laten geworden. Hunne rechten zullen gratis verdedigd worden zoowel voor het Collogie als voor het hof van Beroep van Gent. en hoeveel hoofden hebben v.ij IJperen, 8 September 1877. Schoolpenning.-Vorige lijsten, 10,082-02 Zalm, 63-58 St-Sebastiaan 36-00 Sultan, 35-00 Vrange, 11-54 Citadelle, 4-15 Gouden Spoore, 9-15 Gouden Arend, 2-75 Salon d'Apollon, 3-50 Bronzen Hoofd, 11-00 Zilveren Hoofd, 4-85 Boerenhol, 6-70 Klein IJperen, 8-00 Witte Klakken, 6-00 Schaapstal, 8-45 Taverne Anglaise, 1-76 Den Curassier, 1-41 Café de Courtrai, 1-87 La LyreOuvrière, 5-17 Voor 't lieflijk mondje van Don Qui- chotte, 0-10 Voor den broere van Pailjas, 0-10 Voor de catechismus lessen gegeven door Basviole, 0-10 Voor 'nen nieuwen Balkon, 0-10 Voor de bedevaart van den Lanteern, 0-10 Voor karei de Lanteerneman, 0-10 Voor den Blekken Diogeen, 0-10 Voor een Boutje keerse om in den Lanteern, 0-10 Karei, komt, Karei komt, 0-20 Karei de Lanteernman, 0-20 Vroeg en laat, op de straat, 0-20 Om te zeggen wat er ommegaat, 0-28 Partie piket, partie pandour en on kosten van den aanleekenaar, 0-62 Ja-en-neen, in de Getemde Leeuwen, 1-00 Onbekende (ömaandelijksche storting), 5-00 In het Verbroederingsfeest tusschen de Maatschappijen Guillaume-Tell en de Vrije Stalenboogschutters, 1-55 Beropene partij kruisjassen (de beroe pers naar Poperinghe), 0-20 10,318-68 8,012-95 Uitgaven lol heden, Belfort. Men is volop bezig aan het herstel van hel klokkenhuis onzes beiforts. Vrij dag namiddag ten 2 ure heeft men overgegaan lot het afdoen en nederlaten der drake, welke, als weêrwijzer, zich daarboven bevond. Wij zul len ons trachten het historiek van dit stuk te be zorgen om later aan onze lezers mede te deelen. Veel nieuwsgierigen gaan de afgedane draak bezichtigen die zich bevind in de werkhuizen dei- stad. vandenö\"Augusti tot den 7" September 1877 GEBOORTEN Mannelijk geslacht Vrouweiljk id. Mieroo, Engel, 74 jaren, zonder beroep, wedu- waar van Thersia Lapierre Rijsselstraat, Plancke, Biliana, 78 jaren, zonder beroep, on?e, huwd,Sint-Pieters Plaats. Carpenlicr, Henric^ 59 jaren, zonderberoep, ongehuwd,Meenenstraat' Roelens, Eudoxia, 15 jaren, Lange Thourout'. straat. Kinderen beneden Mannelijk geslacht 0) de 7 jaren Vrouwelijk idem 5) L I ES E Ï4 A E. 85 Y E 14 E E N 1 G 1N (j VAN HET ARRONDISSEMENT IJPEREN. 6 September 1877. Waar staat htin EsoofVS Tweede punt. Kan iemand die openbaarlijk met de trompetzonde besmet is, nochtans in St- Jans of St-Bertinus kerk zijnen paaschen houden T is onbetwistbaar dat al die opstaanders tegen God en hunne kerkhoofden uit de hel geschopt zijn. Jans Hellekijker weet dat zeer wel, en hij weet ook dat die gasten noch katholiek noch kristen meer zijn. Zij zijn dan ten minste hate lijk als Joden, Muzelmans of Boudhisten. Welnu, zou een welbekenden Jood, Muzelman of Boud- hist tot de II. Communie, lol de Tafel des Heeren kunnen toegelaten worden en aldaar't vleesch en bloed van den gekruisten Zaligmaker mogen nutten Zekerlijk neen En nochtans, wij hebben verscheidene Trom- petketters, ja, verscheide hoofden van 't kelters- muziek, die openbaarlijk de leering van St-Jans en Sl-Bertinus hoofden miskennen, op deze beide parochiën tot de H. Tafel zien naderen. Hoe komt het dal de eerw. heeren Deken of Pastoor, die zeer wel die afgevallen katholieken kennen, hun nochtans de H. Communie niet geweigerd heb ben? Zij hebben alzoo die schobiakken wetens en willens geholpen om eene afgrijselijke sacrilegie i te begaan, die niet minder is alsof een Jood zelve li t vleesch en bloed van Christus kwame nutten Is dat niet om door de aarde te zinken van schrik 41 -j te zamen I I Hoe meer wij dal overleggen, hoe min wij de handelwijs onzer hoofden begrijpen Ziet welk eenen eerbied M. Desmet, pastoor te IJper, getoont heeft voor de II. Communie, als- wanneer hij M. den Prokureur des Konings ver wittigd heeft, dat hij zich tot de Heilige Tafel niet moest naderen. Indien M. de Prokureur zich, in dien staat, lot het H. Sacrament begeven had, dan zou M. de Pastoor hem schandelijk den rug gekeerd hebben. Nochtans, de zonde van M. Iweins bestond alleenlijk in zijn advies gegeven te hebben voor de rechtbank, tegen de nonnetjes der Lamotteschool. En wie zou kunnen twijfelen dat eene advieszonde zoo afgrijselijk en zoo doo- delijk niet kan zijn dan eene Trompetzonde Daar is geen vergelijken is bij

De Toekomst (1862-1894) | 1877 | | pagina 2