Gazette va» 't: arrondissement IJ peren. Geene Troonrede. De klöosiers. Nr 810. 16e Jaar. Zondag 30n September 1877. Politiek. - Stads-, Kunst- en Letternieuws. Verschil!ige Tijdingen, Markten, Bekendmakingen. Politieke berichten. Bareel: Dixinudrfttraat, 39. AANKONDIGINGEN 10 centiemen den regel. RECLAMKN 23 centiemen den regel. Bi'ieven ea pakken moeten vrachtvrij toegezonden worden. S ABONNEMENT: Fr. £-00 's j.tftrs toop «Ie sta<5. Fr. 4-50 vnor geSseci Sïclgie. liuitenlands.che verzendingen, 't port daarboven. 80 centicuicii liet nummer. Men schrijft in op al de posibureelen. IJZEREN-WEG. VERTREKUREN VAN IJPEREN NAAR Poperinghe-IIazebronck. 6-50. - 12-07- - 6-50. Poperinglie. 6-50. - 9-07.- 12-07. «-5-57. - 6-50. - 8-45. - 9-50. Kortrijk. 5-54. - 9-46.- 11-20. - 2-55. - 5-25.- Roeselare. 7-50. - 12-25. - 6-45. Langemark-Ooslende. 7-18. - 12-06. - 6-20. Lunghcmarck, den zaterdag, 5-50. De indruk door het manifest van M. Thiers in geheel Frankrijk voortgebracht, is zeer groot. Het is een goed teeken voor de kiezingen van 14 October en de repu- blikeinsche dagbladen verheugen er zich over, zooals de reaktionnaire dagbladen woedend zijn en zeggen dat hel manifest niet moogl afgekondigd zijn gewórden. Het kieslijdperk sedert zondaginFrank rijk geopend heeft nog niets bijzonders aangeboden. He proklamatiën der kandi daten, de brieven aan de kiezers, zijn reeds in groot getal verschenen. Men kondigde voor Woensdag avond de eerste openbare vereeniging te Parijs aan. Men weet met zekerheid datde geloofs brieven der kandidaten aan een streng toezicht onderworpen en dat alle schrif ten, welke de zege van MacMahons kan didaten als eene bedreiging des land voor stellen, of andere onaangename dingen bevatten, verboden en de schrijvers ver volgd zullen worden. Gelijk toezicht is verordend op de openbare vergaderingen, tot wier ontbinding zal worden overge gaan, zoodra er iels onaangenaams voor de regering wordt gezegd. Op deze wijze hoopt men lol 14 Octo ber de republikeinsehe propaganda tegen te gaan. De. officieuse Soir zegt, dat de maarschalk zal aftreden, indien, bij hel wederbijeenkomen van de kamers, de Senaat zich legen hem mogl verklaren doch de maarschalk gelooft niet dat de senaat daartoe zal overgaan, omdat de konservatieve meerderheid in dit korps versterkt zal worden door de vervanging van de levenslange senatoren die over leden zijn. De hollandsche Kamer der Gedepu teerden heeft dezer week eene belangrijk stemming uitgebracht. Zij heeft eene zin snede van het ontwerp van antwoord op de troonrede aanveerd met 40 stemmen legen 28, die betrekt heeft op de oneenig- heid die beslaat tussehen het gouverne ment cn de parlementaire meerderheid. Eenegroole meerderheid heeft zich dus duidelijk tegen hel ministerie verklaard. Hét ministerie zal dus gedwongen zijn af te treden, daar het niet Ie denken is dat de koging van Holland Mac-Mahon zal willen navolger: en een ministerie van Broglics benoemen. De aanwezigheid van M. Crispi, voor zitter, der italiaansche kamer van Gede puteerden te Berlijn, heeft te Parijs bij de mannen van de moreeleordeopschudding veroorzaakt. Het goed onthaal dat hij daar geniet en de redevoeringen die wor den uitgesproken bewijzen de goede ver standhouding tussehen Duitschland en Italië. De berichten over het gevaarderziekte van den Paus wordt bevestigd. Kardinal Sfurza> aartsbisschop van Napels, heeft de meeste kans den legen- Woordigen Paus op lë volgen. Er broeien gevaarlijke anti-füssische bewegingen onder de prinsen van Midden- Azie,Ten gevolge der overwiningen van Turkije op den algemeenen vijand. Prins von Bismark is dezer week met geheel zijn huisgezin naar zijn landgoed in Lauenberg Vertrokken. Een depecheuit Konslanlinople brengt eene erge tijding aan. Twintig infanterie batailjons, een regiment kavalerie en twee artillerie batterijen, na de russische troepen verslagen en verspreid te hebben, zijn Maandag te Plevna binnen gerukt met levensmiddelen en munitiën, welke Osman-pacha verwachtte. Een andere lijding van belang is dat een detachement Turken over den Don au zou getrokken zijn, rechtover Silestrie en een bruggedhoofd heeft opgeslagen op den rumeenschen oever. Het doel is de spoorweglijn van Galalz en Bucharest te behecrschen. O RLöGS-TI «1 N E N. Erzeroum, 24 September. Het gerucht loopt als zou het russisch garnizoen van Ardahan met acht bataillons versterkt zijn. Volgens de laatste berichten telt het russich centrum 64 bataillons voet volk. Het kanonvuur op 20 September ge wisseld tussehen detachementen van Imaïl Pacha en generaal Tergukassofï, was zonder belang. Een russisch karon werd tot zwijgen ge bracht. Kolonel Melimed werdlichi gewond. De troepen van Tergukassoff zijn het cen trum van groot-hertog Michael gaan ver sterken. Konstantinopel, 23 September. Een telegram van Suleiman pacha, 24 September, meldt dat hetgeweer- en kanon vuur op geheel de linie wordt voortgezet. Graaf Zichy verklaart met den sultan over geene bemiddeling te hebben gesproken. Ziversbey heeft bevel ontvangen, de rus sische monikken van den berg Athos te ver jagen om het klooster aan de grieksche monikken terug te geven. De kamerheer van den sultan is te Plevna aangekomen. Plet engelsch gekurasseerd vaartuig Ra leigh, is naar Solonica vertrokken. Belgrado, 24 September. De toestand is voortdurend kalm. Er is nog geene mobilisatie bevolen. Ten gevolge der opheffing van het moratoriom hebben opnieuw verscheidene handelshuizen hunne betalingen gestaakt; doch het waren allen huizen waarvan 't failliet door het morato riom werd opgeschorst. De turksche regelmatige troepen welke zich te Widdin bevonden, zijn allen naar het oorlogstponeel vertrokken. 'Weenen, 25 September. Men meldt uit Bucharest, 24 September, aan de Politiesche Correspondenzdat eene turksche divisie op rumenisch grond gebied, recht over Silistrië eene positie heeft bezet, welke sterk is door de ligging van den grond en beschermd- door dé kanons van Silistrië. De Turken,waren voornem'ens den' spoor weg van Galatz naar Bucharest te vernie len. Zij hebben ëeiie brug gelegd, welke den turkschen oever van Silistrië verbindt met het eiland Solgan. Van de drie divisien voetvolk der russi sche wacht welke te Biela zijn aangekomen, zijn er twee naar Plevna en eene naar de Jantra gezonden. Bijna geheel dé ruiterij der wacht is naar Tirnowagezonden.'Sedert twee dagen regent het aanhoudend. Bucharest, 25 September. Het weèr is zeer slecht in Bulgarië en na- deelig aan de gezondheid der troepen. Te Fratesti bij voorbeeld, dat in een slijkpoel is veranderd en waar de hospitalen maar 1500 bedden kunnen inhouden, zijn 7000 zie ken en gekwetsten. Konstantinopel, 25 Septèmbe. Eén telegram uit het hoofdkwartier van Mehemet-Ali, meldt dat.de mislukking van den turkschen aanval te Czèrkovna moet toegeschreven worden aan de negen egyp-' tische bataillons welke niet in tijds zijn op gekomen. De Russen hebben niettemin moeite om hunne positiën te behouden. Volgens de Journal de Bruxelles, tolk van het ministerie, zullen dit jaar de Kamers wederom zonder troonrede geopend worden. Dat is eene gewoonte geworden bij hi t klerikaal ministerie. Maar ook wat zouden zij den koning kunnen doen zeggen Alles gaal slecht in liet land, nijverheid en koophandel kwijïien iedereen is ontevreden overliet bestuur: de inkomsten van het land ver minderen en de uilgaven vermeerderen. Er is maar eerie nijverheid die gaal. dal is de kloosternijverheid en die sleept ons land naar zijnen ondergang. Het ministerie zou ook aan den koning moeten doen zeggen, dat hel aan 't be wind gekomen is mei de beloften de belastingen, vooral de krijgslasten te verminderen en dat hel integendeel de zelve veel vermeerderd heeft en in den loop van den zillijd velé miljoenen zal vragen om nieuwe fbrlen te maken. Het zou er ook kunnen bijvoegen dat het, wat de benoemingen betreft, niet anders dan klerikale onbekwame mannen heeft kunnen benoemen omdat de boeren bisschoppen bet hebben bevolen. Dit ware de redevoering die de minis ters den koning zoude' moeien in den mond leggen, als zij hein geene onwaar beden willen doen zeggen; zoo dat men kan begrijpen dal zij van niets zullen ge baren en de Kamers laten openen dooi dedeurwaarders om de Struyen's, de Biebuyek's de Berten's en consor ten binnen te laten, voor den laafsten keer, is te hopen. Men spreekt tegenwoordig veel van militaire maatregelen. Onder ander is er ernstig kwestie eene nationale reserve in te richten. Deze reserve zou genomen worden,, gedeeltelijk in de burgerwacht en gedeeltelijk in de oud ontslagene mili- cicklassen. In dat laalste geval, zou men gebruik kunnen maken van de gepensionneerde officieren, die op die wijze eene verbete ring in bunnen toestand zouden bekomen. Hel schijnt dat men in T ministerie van oorlog bezig is met een wetsontwerp dal men na vacantia bij de Kamer wil indienen. Er is sprake van bel contigent dat onderdcliberale regeering au 10.000 man was en die de klerikalen op 12,000 man brachten, nu op 15,000 soldaten te brengen en om groote sommen te vragen voor de wapening van iiet leger en van de forten. Deze wet kan bet ministerie wel eenige moeilijke oogenblikken bezorgen, doch de meerderheid zal alles aannemen wat bel ministerie jwil. geda-ehliga-ande woor den van d'Anetban dat er na dit minis terie geen ander clericaal ministerie mogelijk is. Datde burgers nu maar roepen Léve! liet klerikaal ministerie! zij zijn er voor beloond geworden. De Journal de Charleroi bevestigd dal de jesuifen voornemens zijn in het arrondissement van Charleroi eene kerk le bouwen en dat zij daarvoor de Bagatel hebben bestemd van... VIJF .MILJOEN. Niet waar lezer, de religie en Vooral de jesuilen worden bier in ons land erg vervolgd en die arme dutsen mogen van tijd tot tijd wel een testamentje knippen, anders zouden ze van honger omkomen. Dat de kloosters, zooals zij sedert eenige eeuwen bestonden, uitstekende diensten hebben bewezen aan weten schappen, aan seboone kunsten en aan landbouw, dal is ontegensprekelijk. Trou wens, de kloosterlingen leefden alsdan in de eenzaamheid, verwijderd van het gewoel der wereld. Vreemd aan heb zucht. bekreunden zij zich noch met rijkdommen noch met bestuurlijke zaken. Hunne studiën en naVorschingen in de stilte der eenzame kluis, hadden hunne geleerdheid zoodanig uitgebreid, dal.men de kloosters mocht aanschouwen als zoo vele fakkels die bet liebl der beschaving over de wereld.zonden. Meermaals gebeurt bet. datde cleiicale gazeljes op die faam van de oude kloos- terlieden steunen, om de liodendaagsche paters te prijzen of te, Verdedigen. W aar om schreeuwt gij tegen de paters? schrijven zij. Is bel aan de paters niet dal gij deze of gene uitvinding ver schuldigd zijl? Hebben zij niet'eene menigte boeken en geschriften bewaard, die anders zouden verloren zijn il 13 i F/.'.' DE TOEKO

De Toekomst (1862-1894) | 1877 | | pagina 1