rm Gazette van 'I arrondissement 1.1 peren. Ui! Brugge. De drukpersvrijheid. Nr 811. 16e Jaar. Zondag: 7n October 1877. Politiek. 8tads-, Kunst- en Letternieuws. Yerschillige Tijdingen, Markten, Bekendmakingen. Politieke berichten. AANKONDIGINGEN RECLAMEN ABONNEMENT: Wal le voorzien was heeft heden plaals. Geheel de klerikale winkel werpt zich in Frankrijkin den kiesstrijd. Aldebisschop- pen kondigen mandementen af, openbare gebeden bevelende voor de overwinning der samenspanning van de drij monar chale partijen. De Paus heeft gesproken en de bisschoppen gehoorzamen. De hertog Decazes minister van buiten- landsche zaken, heeft ookzijnen kiesom- zendbrief uitgeveerdigd, die nog al doen lachen heeft. Het is te vreezen dat die minister, welke men met alle sausen ge reed maakt, een groote buizezal krijgen. Men spreekt van de aftrediging van den heer de Broglie en Berthaut als mi nisters. Het zou M. de Fourtou zijn die voorzitter van den raad zou worden. Een der kiesvergaderingen te Parijs is reeds ontbonden. Nadat namelijk de aan wezigen zich voor de herkiezing van de 563 verklaard hadden, stelde iemand voor de candidaten te vragen, of, naar hunne meening, de ministers ver genoeg waren gegaan, om hen in staat van be schuldiging te stellen. De commissaris van politie gaf hierop te kennen, dat dit eene beleediging van de regeering was en ontbond hierop de vergadering. De aanwezigen gehoorzaam den dadelijk aan het bevel en gingen uit een onder het roepen Leve de Republiek De inschrijving welke te Sl-Petersburg geopend is in de fransche kolonie tot op richting van een gedenkteeken voor M. Thiers, vind veel bijval, niet alleen onder de fransche inwoners, maar bij de tal rijke bewonderaars van den grooten franschen Staatsman. De Russen hebben besloten hunne krijsgverrichting voor Plevna niet te zullen slaken, zooals men gezegd had. Te Bucharest bestaat er eene zekere ontevredenheid, dat gemakkelijk te be grijpen is, door het overgroot verlies welke rumenische troepen voor Plevna geleden hebben. Men vraagt dat het leger zou terug geroepen worden en men spreekt van eene ministerieële krisis. De Rumenen hebben zich aan een zoo langdurigen oorlog niet verwacht: het spijt hun nu er deel aengenomen le heb ben, maar het is te laat. Generaal Mehemed Ali is afgesteld en door Suleyman in het opperbevelhebber- schap van het turksch leger vervangen. De opening der zitting van het olloma- nische parlement is voorloopig bepaald op 15 November. Met de voorbereidende maatregelen voor de verkiezingen, met de afbakening der kiesdistrikten, is men bezig. Van goederhand verneemt de le Konstantinople gevestigde korrespondent der K'öln. Zeit. dat dezen keer de voor zitter niet door den sultan zal worden be noemd maar de kamer eene lijst van kandidaten zal opmaken, waaruildegroot- vizier eene keus zal doen. De regering van Zwilzerland heeft haar tarief van in- en uitgaande rechten in be schermenden zin hierzien, ten gevolge waarvan voornamelijk de engelsche ma- nufakturen van de zwitsersche markt zullen zijn uitgesloten. De rechten op geweven goederen moeten tot meer dan het dubbel opgehoogd zijn. OORLOGSTIJDINGEN. Kustendje, 30sept. 's avonds 6,000 man ruiterij en infanterie van de Russen der bezettingsafdeeling hebben den 27 Kusttendje verlaten onder het bevel van generaal Manzin, en hebben eene verken ning, tot aan Bazardjik gedaan, die zij bezet vonden door 6,000 Turken met geschut, onder bevel van Riza pacha. Daar de Russen geen bevel hadden om aan te vallen, hebben zij zich na eene kleine schermetseling, waarin zij 9 dooden en 7 ge- kwetsen hadden, achteruitgetrokken. De Turken hebben een honderdtal mannen buiten gevecht gehad zoo wel dooden als ge kwetsten. De Russen hebben 4 krijksgevangenen genomen alsmede veel vee en zijn den 29 september te Kustendjé teruggekeerd. In den dag van den 29 september hebben twee turksche gekwirasseerden schepen vruchteloos getracht de balksluis van Toul- teha waar er schepen met steenen geladen gezonken zijn, te doorsteken. Konstantinopel, 3 oct. Suleyman pacha vervangt Mehemed als serdar-ekrem. Konstantinopel. Men verwacht zich aan eene herneming van aanval van wege de Russen op de Lom. De turksche stellingen zijn nog meer ver sterkt geworden dan zij het waren. Konstantinopel, woensdag, 3 oct. Gisteren heeft Moekhtar pacha eenen grooten slag nabij Alexandropol geleverd. De strijd was hardnekkig en is nog niet ge ëindigd op het oogenblik van het vertrek der depeche scheen de overwinning langs der kant der ottemanen. Ibrahim pacha telegrafieert uit Philippo- lis, 2 october, dat zijne afdeeling de muzel- mans uit de door der Bulgaren belegerde dorpen verlost en ze naar Philipopoli over gebracht heeft. Vervolgens is de afdeeling naar Karlova getrokken. Na de muzelmans en de Israë lieten te hebben doen vertrekken heeft zij het bombardement aangevangen. De Bulgaren hebben eenen notabele ge zonden om hunne onderwerping, die aan- veerd is aan te bieden. Fazli pacha die te Soukoum bevool, is vertrokken om het bevel der afdeeling van den Donau te nemen. De nieuwe gouverneur van West- Vlaanderen ridder Ruzetle of DE Ruzelte, volgens Piero Neut -- heeft maandag, in zijne hoedanigheid van gou verneur van West-Vlaanderen, te Brugge zijne intrede gedaan. De klerikale schoenpoetsers zullen waarschijnlijk veel beslag maken over die plechtigheid maar elk rechtzinnig man zal bekennen dat er nooit koeler en meer bedroefd onthaal is gedaan geweest. Op het kleinste dorp, wordt den bur gemeester meer eer aangedaan, dan er maandag aan ridder Ruzelte is le beurt gevallen. Zonder de verplichtende medehulp van de troepen van ons garnizoen en van de burgerwacht, had die plechtige intrede zeer wei het uitzicht gehad van eenen uitvaart van de leegste klas of, nog beter, van de vlucht van Egypten. Tien gendarms vooren, tien gendarms achter en zoo liep Ruzette op de vlucht, van aan de Statie tot in het Gouverne- ments-holel. En niet een bravogeroep niet een handeklap Hoe populair zijn toch de klerikalen Doch nogthans Aan de groote con gregatie der Kongarde waren er eenige snolbaarden en klokluiders die op het sein van schepen Ronse, die bij den Gouverneur zal een weinig getierd hebben. Op de groote Markt, zoo wel als aan de Statie heerschle er eene doodsche stilte... Ook de nieuwe Gouverneur, in plaats dat hij, op den balcon, de Burger wacht, de troepen en menigte zou komen groeten, heeft zich vergenoegd bij Baas Jan Faicl te blijven tateren. Later, toen al de overheden, de gewa pende macht, enz., van de Groote Markt vertrokken waren, heeft Buzetle zich eens aan den balkon komen loonen. Dan was de menigte reeds verdwenen, buiten nochtans de weezen uit de Bogaarde- school, die bevel hadden le tieren. Wat men meest binnen en buiten het gouvernement's-hötel zag, waren zwarte drijkstekkers van alle slach men kon daar aan zeer wel zien dal den gouver neur der Papen zijne inlrèede gedaan had. 'S avonds, geleek onze stad aan een groot begijnhof... Hoe populair zijn toch de klerikalen De ware Vlamingen zijn bijzonderlijk te vreden over de benoeming van Ruzette als gouverneur van West-Vlaanderen. Ziet hier in welke bewoordingen zij de aankomst van dit instrument der jesuiten onthaald hebben Voor Burgemeester Een vervreem de Vlaming die geen woord vlaamsch spreekt Voor Gouverneur Een overgewaai de brusselsche edelman die onze taal niet kan gebruiken De Ministers aanzien ons als sukke laars Geen Staatsbestuur zou alzoo durven handelen tenzij met Bruggelingen Verfransching en verpaapsching zijn de twee geeseis van Vlaanderen, zei Gouverneur Vrambout Verfransching en verpaapsching gaan goed Piero Neut en zijnen confrater Asinus zijn woedend over den inhoud van dit plakkaart Zoo veel te beter 'T is een nieuw bewijs dal de waarheid kwetst. P. S. T zijn de jesuiten die maandag morgend eerst hun vaandel doen wappe ren hebben... natuurlijk Behalve op de Groote Markt en de Steenstraat, waren er geen vaandels te zien zelfs niet bij den hoofdman van het II. Bloed, Ockernoot De jesuiten zijn niet te vreden omdat de Internationale vereeniging, gesticht door den koning der Belgen, de jesuiten niet wil nemen om de negers van Afrika te beschaven. De Patrie zegt datde jesuiten op hun ne kosten een belgische expeditie gaan inrichten om dc zwarten op hunne wijze te beschaven. Soort zoekt soort en het is zeer wel mogelijk dat de zwarte mannen van ons land hel met de mannen van Afrika eens zullen worden, de eerste om de lieden te fanaliseren en de tweede om ze te bra den. In een brief uit Ottigniesaan den Echo du Parlement wordt geklaagd, dat de predikstoel aldaar sinds eenige maanden letterlijk eene politieke tribune is gewor den. De pastoor en de vicaris wedijveren in schimp en hoon tegen leden der pro vinciale Staten en van het Gemeentebe stuur. Zondag 25 Septembre heeft de onderpastoor in eene toespraak, in den vorm eencr predicatie, een uiterst hefli- gen toon aanslagen, de liberalen voorge steld als wilden, barbaren, moordenaars, en een kruistocht tegen hen gepredikt. Jagersriep hij uit, het harige en gevederde wild is dit jaar schaars maar het liberale wild. het geuzen-wild, is overvloedig. Jaagt er op, schiet het neder, verdelgt het! Wat verstaat de klerikale partij door de vrijheid van drukpers? Het recht aan haar alleen toegekend van alles te schrijven wat zij wil Bureel: Kixiiindestraat, S9. 10 een tie mi en den regel. 25 centiemen den regel. Brieven en pakken moeten vrachtvrij toegezonden worden. f* T i fr. 4-00 's jaisrs voor de stad. fr. 4-50 tooi* geheel Belgie. linitenlandsche verzendingen, 't port daarboven. 10 centiemen het nummer. Men schrijft in op ai de poslbureelen. TOEKÜMS IJZEREN-WEG. VERTREKUREN VAN IJPEREN NAAR Poperinghe-Hazebronck. 6-50. - 12-07. - 6-bO. Poperinghe. 6-50. - 9-07. - 12-07. - 5-57. - 6-50. - 8-45. - 9-50. Kortrijk. 5-54. - 9-46.- li-20. - 2-55. - 5-25.- Roeselare. 7-50. - 12-25. - 6-45. Langemark-Oostende. 7-18. - 12-06. - 6-20. Langhemarck, den zaterdag, 5-50. BRUGGELINGEN OVERAL PAPEN EN FRANSKILJONS.

De Toekomst (1862-1894) | 1877 | | pagina 1