Gazette van 't; arrondissement Lïpereii. Het gemeentefonds. Het heilig Kortrijk. Ouders. J\r 812. 16e Jaar. Zondag 14» October 1877. Politiek. Stads-, Kunst- en Letternieuws. Yerschillige Tijdingen, Markten, Bekendmakingen. Politieke berichten. AANKONDIGINGEN RECLAMEN ABONNEMENT: Dijnsdag, was het kiestijdperk in Frankrijk gesloten. Niemand nu, zal geen kwaad meer mogen zeggen van de politiek der mannen van den Syllabus en van Napoleon IV, zonder zich bloot te stellen aan al de strengheid van een gezag, dat alles in 't werk zal stellen om zijne mannen te doen kiezen. Wij willen gelooven dat de denkwijze in Frankrijk gemaakt is cn dat niemand zich aan den uitslag die te wachteu is zal bedriegen. Geheel Europa heeft de poli tiek van Mac-Mahon en zijn gouverne ment veroordeeld en Zondag zullen de fransche kiezers hetzelfde doen. De heer Gambetta, ondanks de ver volgingen tegen hem inspannen, zet zijne zending tot het einde voort. Sterk door zijn recht van burger, van volksverwoor- diger voor zijne kiezers verzonden, van kandidaat der trouwhartige en grondwet telijke oppositie, volherdt hij in zijn vaderlandslievend werk met kalmte en krachtdadigheid. Dinsdag heeft hij voor eene verga dering van 8000 personen gesproken, die hij in de Arnerikaansche Renbaan te Parijs vereenigd had. De heer Gambetta heeft zijne dagvaar- diging ontvangen om vrijdag laast voor de eorrektionneele rechtbank te verschij nen, alsook den drukker van zijn manifest. De dagvaardiging zegt dat M. Gambetta moet verantwoorden om in zijne cirku- laire die aangeplakt is, te hebben geschre ven Frankrijk zal de diktatoriale politiek veroor,deelen, het zal aan het hoofd der uitvoerende macht, in kandidaal-plebiscist veranderd, geen ander uilwerg laten dan zich te onder- werpen of af te treden. Drij meiers van het departement der Aisne, zijn afgesteld om het manifest van een republiekeinsch komiteit ondertee kend te hebben. De minister de Fourtou, heeft eene nieuwe circulaire uitgegeven, de prefek- ten aanbevelende met veel zorg te waken op alles wat er in de koffiehuizen, res taurants en drinkuizen gezegd wordt. Het zal niet meer toegelaten zijnde repu- bliekeinsche dagbladen luidop te lezen. Nog nooit heeft Frankrijk alzoo een regiem beleefd. Hel gouvernement der moreele order, anders gezegl het pastoors-ministerie gaat goed in Frankrijk. Al de vreemde lingen die in Frankrijk wooneu en zich durven veroorloven hun gevoelen tedoen kennen over het politiek van den 16 Mei en die zienwijze niet voordeelig is voor hel gouvernement van Mac-Mahon, wor den uit Frankrijk gezet. De prefekt van het Noorden heeft aan de onder-prefekten, meiers, bevelhebbers der gendarmerie en commissarissen van politie van het departement, eene circu laire gezonden, waarbij hij die ambtena ren uilnoodigl hem de vreemdelingen aan deduiden, die in de kiesworsteling partij kiezen tegen het gouvernement van den maarschalk, dat hij ze bij den minister van binnenlandsche zaken zal aanklagen, die ze zal uitnoodigen on- middelijk Frankrijk te verlaten en ze n over de grenzen doen leiden. Dal is een matregel die nog nooit in een land genomen is. Het fransch gou vernement is in zijne tegenwoordige han delwijze het meest despotiek bestuur dat sinds eene eeuw bestaan heeft. Het is te hopen dat het Zondag zijne belooning van het kiezerskorps zal ont vangen. Het duitsch gouvernement, in over eenstemming met het ilaliaansch, zou, volgens een duitsch dagblad, niet onver schillig blijven, in geval de kiezingen van zondag slecht moesten uitvallen,'t is te zeggen ten voordeele van het gouver nement vanden maarschalk. Het klerikaal bestuur in Frankrijk zou door de bis schoppenen fanatieke klerikalen mogelijks aangespoord worden iets voor de herstel ling van den paus, op zijnen wereldlijken troon, te doen, en het is tegen die poging dat Duilschland en Italië zich zouden verzetten en alzoo de pausgezinden lot zwijgen te brengen. Overal waar er een klerikaal bestuur aan het hoofd is, heerscht er geen rust en gaan de zaken slecht. Men heeft eindelijk slillige berichten over den uitslag van het laatste, gevecht, dat don 4 dezer tusschen de Turken en de Russen in Azie-Mineure heeft plaats gehad. Al de tijdingen zijn het eens om te zeggen dat hel laatste gevecht een neder laag voor de Russen is geweest. De Times die eerst aangekondigd had dal de Russen gewonnen hadden, heeft nu bekend dat de Russen geheel verslagen zijn en over de grenzen uit Azie zijn verdreven. OÖPiLÖGS-TïJRINGE IV. St.-Petersburg, Maandag, 8 October. Een officieele telegram, gedagteekend uit Karajal, 8 October, meldt: Den 30 Septem ber, nabij Kainet en den 3 October nabij Dschemikent, is eene bende oproerlingen, 4000 man sterk, verslagen. De oproerlingen hebben 550 man verloren en 800 krijsgevangenen. Onze verliezen beloopen tot 2 officieren en 12 soldaten. Een luitenant en 3 soldaten ontbreken. Volgens de laatste berichten beloopen de verliezen van Moukthar gedurende de veld slagen van den 2en3 October op bijna 6,000 mannen. Konstantinopel, Maandag 8 October. Een burgerlijke bediende van Orkhanie telegrafieert dat 24 batailjons die eenen stoet vergezelden welke zich naar Plevna begaf een russisch detachement zou versla gen hebben en te Keresch-Keupru zouden aangekomen zijn; zij moeten 's anderendags hunnen weg voortzetten. Mehemed-Ali is gisteren te Varna aange komen en heeft zijne reis ten gevolge van het tempeest uitgesteld. Het bombardement van Roustchouk wordt voortgezet. Konstantinopel, Maandag 8 October. Volgens eene depeche van Moukthar pacha heden ontvangen, beloopen de russi- sche verliezen op 5000 man en de turksche verliezen op 2500 man, in al de gevechten die dezer dagen geleverd zijn. Telegrammen uit Rasgrad en Chipka mel den slechts schermmutselingen zonder be lang. Konstantinopel, Dijnsdag 9 October. De plechtigheid van Baïram, niettenstaan- de de regen, is met eene buitengewone luis terlij kheid gevierd geworden. 30,000 solda ten deden de parade. De troepen die Chipka bezetten zullen mis schien weldra verplicht zijn van in het plein van het distrikt van Philippapoli te dalen. De regen heeft sedert 48 uren opgehou den. In deze dagen dal de liberale partie zoo uitgemaakt en gelasterd wordtdat men al hare daden wil schandvlekken of verkleinen, doet het ons genoegen aan het hart dat de klerikale gazetten soms genoodzaakt zijn hulde te brengen aan de liberale instellingen. Dit is nu een geval met het gemeente fonds. ingericht ten gevolge der afschaf fing van de stedelijke oktrooien. Men weet het de afschaffing der oktrooien en de inrichting van hetgemeentefonds heeft men te danken aan den heer Frère-Orban, gewezen liberale minister van financien. Eivveldaar de klerikale bladen thans lof zeggen overhel gemeentefonds, geeft dat ons de gelegenheid er ook een woord van te spreken en te bewijzen hoeveel de buitengemeenten aan de liberalen te dan ken hebben. Men moet met den bestuurlijken dienst der gemeenten bekend zijn om de gewich tigheid der instelling van het gemeente fonds te kunnen beseffen. Dit fonds is eene kas waarin het gouvernement deopbrengst verzamelt van verschillige staatsinkomsten, om die, vol gens de bepaling der wet, alle drie maanden uit te deelen aan al de steden en gemeen ten des lands. Daarom wordt hetzelve Gemeente fonds genaamd. In i860, onder het liberaal ministerie- Frère, ingesteld, bracht hel fonds in 1861 zijn eerste volledig jaar, 14 miljoen 872 duizend 952 fr. op. Sedert dien is het gestadig aangegroeid; ja thans is het bedrag van het gemeentefonds bijna verdubbeld. Dat fonds is de groote hulpbron, de geldkas van iedere gemeentebestuur. In 1875 was de opbrengst 26 miljoen 590 duizend 910 fr. Reeds van de eerste jaren hadden vele dorpen hunne gemeen tebelastingen of abonnement afgeschaft en echter zien zij gestadig hunne inkom sten vermeerderen dezelve zijn in 15 jaren bijna verdubbeld, deze der steden niet maer bijzonderlijk die der landelijke gemeenten. Dus het zijn de dorpen die meest voordeel gelrokken hebben uit de afschaffing der stedelijke oktrooien. Wel een bewijs dat de liberalen altijd ijverig gezorgd hebben voor de belangen van den buiten en toch worden zij daar nu uit gemaakt als zwarte beesten. Ei dit is de menschelijke dankbaar heid. Toen de liberalen het pensioen der geestelijkheid van een miljoen per jaar opsloegen, dan werden zij dubbel eu drijdubbel uitgemaakt als religievervol gers en pricsteruilhongeraers. Als de liberalen het gemeentefonds instelden, die toegelaten heeft, de belastingen op den buiten af te schaffen of aanzienlijkheid te verminderen, dan werden zij ook uitge scholden als boerensiroopers. Men zou het wel 't heilig Kortrijk mogen noemen. Die stad, lelt 25,000 zielen en heeft achtien kloosters en men mag er nog \ijf of zes gestiehten bijvoe gen, die half wereldlijk, half geestelijk zijn, zoo dat er ongeveer een klooster is op 1000 inwoners. Neemt nu de paro chiekerken en krochten daarbij en zegt of wij niet mogen zeggen het Heilig Kort rijk. Die zelfde stad lelt TWEE wereldlijke scholen tegen meer dan 20 kloosterscho len Laet ons eens doorgrondig onderzoeken het onderwijzend personeel welke men in de beide eategoriën in de wereldlijke en in de geestelijke scholen aentreft. Wie zijn de professors in de wereld lijke scholen Mannen, die, door langdurige studiën in de normaalscholen en door moeilijke examens, blijken hebben gegeven van wezenlijke bekwaamheid, en die, door aanhoudende pogingen, zich meer en meer trachten te bekwamen en zich als goed leeraar te onderscheiden, omdat zij weten, dat zij hunne bevordering in het onderwijs van den Slaat, niet aan voor spraak. maer aan eigene verdiensten zullen te danken hebben. Wie zijn de professors in de geestelijke scholen Meest altijd jonge priesters, die pas uit het seminarie komen en eenige maan den keuken latijn geleerd hebben die geene bijzondere geschiktheid hebben voor het onderwijs, noch zich nooit op dit vak toegelegd. Bureel: Dixniudestraat, 39. 10 centiemen den regel. '15 ccutieineu den regel. Brieven en pakken moeten vrachtvrij toegezonden worden. fr. 4-00 8 jaars voor de stad, fr. 4-50 voor geheel Eelgie. Builenlandsche verzendingen, 't port daarboven. 99 centiemen het nnniiner. Men schrijft in op al de posthureelen. TOEKOMS IJZEREN-WEG. VERTREKUREN VAN IJPEREN NAAR Poperinghe-IIazebrouck. 6-30. - 12-07. - 6-50. Poperinghe. 6-50. - 9-07. - 12-07. - 3-57. - (i-50. - 8-45. - 9-50. Kortrijk. 5-54. - 9-40.- li-20. - 2-55. - 5-25.- Roeselare. 7-50. - 12-25. - 6-45. Langemark-Oostende. 7-!8. - 12-00. - 0-20. Langhemarck, den zaterdag, 5-50.

De Toekomst (1862-1894) | 1877 | | pagina 1