Gazelle van 't arrondissement IJneren. 9 wÊmBm Kiesbedrog op groote schaal. Nog Een! ]\r 815. 16e Jaar. Zondag 4» November 18/7. Politiek. Stads-, Kunst- en Letternieuws. Yerschillige Tijdingen, Markten, Bekendmakingen. Politieke berichten. AANKONDIGINGEN RECLAMEN HSIMI ABONNEMENT: De uitslag der ballolering in Frank rijk volledigi de zegepraal der republik- einsche partij. Zooals de stemmen ver deeld waren bij de eerste stemming hadden de twee kandidaten der monar chale partijen bijna overal meer stemmen bekomen dan den republiekeinschen kan didaat. Ehwel, ondanks de monarchale partijen zich ineen gesmolten hebben, ondanks de bestuurlijke drukking, de bedreiging met een Staatsaanslag en de uitdrukking van het inzicht van wege het ministerie aan het bewind te blijven, hebben de republiekeinen vier zetels ge wonnen op de 12 balloteringen, waaraan zij zich hadden te onderwerpen. Als men nu de drijzetels erbij rekent, die zij bij de eerste stemming hebben verkregen, ofschoon het gouvernement hen dit op onwettige wijze betwistdan mag men zeggen dat de republiekeinen zeven en de officieele kandidaten acht stemmen hebben bekomen. Wat nog zijne beteekenis heeft dat de republiekeinsche kandidaten overal dui zend tot twee duizend stemmen meer hebben bekomen dan bij de eerste stem ming, terwijl de officieele kandidaten er zoo veel hebben verloren. De 16 Mei is dus door het algemeen stemrecht definitief veroordeeld. Het is een arrest in cassatie tegen welk er geen beroep is. Wij weten niet wat indruk den uit slag der balloteering op den maarschalk en het ministerie gemaakt heeft, waar men op eene overwinning in al de kies omschrijvingen rekende. De ontmoedi ging schijnt zich van die mannen mees ter te hebben gemaakt, als zij zien dat al hun werk, al hunne moeite en pogingen tot niets strekken. Ziet hier de juiste verdeeling der ge kozenenvan 14 en 28 October volgens partijen Er zijn 526 kiezingen gekend, op 553 omschrijvingen. Wij houden geene reke ning van de uitslagen der vier koloniën die nog niet gekend zijn en die der om schrijvingen van St-Maio, Lechoure en Mouriac waarover de Kamer uitspraak zal doen. De 526 gekozenen worden verdeeld als vogt 518 Republiekeinen. 112 Bonapartisten. 96 Monarchisten. Indien men bij de republiekeinen de drij betwiste zetels, die hun wettig toe komen en de zetels der koloniën voegt, waarvan zij ook zeker zijn, dan ziet men dat de republiekeinsche partij in de nieuwe Kamer over 525 stemmen zal beschikken, dus 117 stemmen volstrekte meerderheid. Het laatst nummer van le Soir, tolk van den voorzitter, deelt een artikel mede, getiteld: eene laatste pogingwaaruit men kan opmaken dat men in hetElysée niet weet wat doen en men geheel plat geslagen is. De parijsche drukpers, zoowel de mi- nisterieele als republiekeinsche, die be twisten enkel nog een punt: dat van te weten hoe men het betamelijkste, onder een dagorde van den Senaat, het kabinet Broglie-Fourtou zal begraven. De Soleil, het blad der orleanisten, zegt dat de maarschalk maar eene partij te kiezen heeft, dat is een ministerie der linkerzijde te vormen die de kamer der gedeputeerden voldoet, en alsdan kan hij voorzitter der Republiek blijven: of wel het tegenwoordig kabinet tot bij de opening der kamers behouden of een mi nisterie der rechterzijde nemen, maar dal is eene ongunstige stemming van den senaat le gemoel gaan, 't is te zeggen het noodig ontslag van den maarschalk met het vooruitzicht M. Grévy als voorzitter le zien optreden. De Soleil denkt dat de eerste oplossing de beste is. Al die combinatiën zeggen vele perso nen zijn niet mogelijk. Het is ongelukkig te laat voor den voorzitter zich te onder werpen het is tijd nog om heen te gaan. De tweede keus door M. Gambetta den 3 October te Rijsel vooruit gesteld kan zich alleen nog verwezenllijken. De Soleil verklaarl daarbij nog dat de hertog van Aumale hoegenaamd de opvol ging van M. Mac-Mahon niet wenscht en ze zelf niet zou aanveerden indien men hem die aanbood. M. d'Amale maakt voorbehoudingen. Het is voorzichtig en behending, maar het is ook eene waarborg tegen een staats aanslag. Maarschalk Espartero, schrijft men uit Madrid is zeer erg ziek. De tijdingen uit den Oosten leveren niets bijzonders op. Hel is niet geloofllijk hoe de klerika- len gestadig bezig zijn met middelen uit te zoeken om valsche kiezers op den bui ten te maken, ten einde de kiezers der groote steden te verpletleren. En om dit te doen, hebben de kleri- kalen het zeer gemakkelijk. Vooreerst hebben zij een geheel leger met geeste lijken, die van geheeledagen niets ledoen hebben. Na hunne misgelezen te hebben, houden zij zich met de politiek bezig en worden zij wat men kiesmakelaars noemt. Zij worden jn dat werk bijgestaan door de burgemeesters hunner gemeente die, als het klerikalen zijn, de onderdanige dienaars van de pastoors zijn en op die wijze alle inlichtingen geven die zij be- geeren.In de Vlaanderen en in de pro vincie Antwerpen hebben zij eene besten dige deputatie, ware zij insgelijks uit geestelijken samengesteld, niet beter zou kunnen werken dan zij tegenwoordig doen, ten voordeele der klerikale partij. Wil men een voorbeeld hebben hoe die eerlijke klerikalen le werk gaan om kiezers le maken; ziehier wat wij uitliet arrondissement Antwerpen vernemen en men moet er niet aan twijfelen of het zelfde wordt in West-Vlaanderen en in de overige provintiën gedaan, waar de klerikalen meesier zijn. De vermeerdering der algemeene kie zers voor de stad Antwerpen, door de kiezerslijsten vastgesteld, die tegenwoor dig aan de bestendige deputatie onder worpen zijn, is van 10 p. h. Op diezelfde lijst is de vermeerdering der algemeene kiezers voorde buitenge meenten van het arrondissement van 25 p. h. En zij zal van 50 p. h. zijn op de kiezerslijsten van 1880, cijfer dat men van nu af kent, omdat de eerste betaling, welke de cijns uitmaakt, in 1877 gedaan is. Die onnatuurlijke vermeerdering, zegt de Précurseurals men rekening houdt van het bijna stilstaande cijfer der bevol king op den buiten en van hunnen wei nigen voorspoedigen slaat, verraadt een uitgebreid stelsel van bedrog dal in de dorpen is ingevoerd, bij middel van ver klaringen van mixle-peerden, vermeer dering van vuurhaarden,vensters,dienst meiden, verhooging van huurwaarde, enz. Op de slem van de geestelijkheid en van de klerikale eigenaars, is om zoo te zeggen een kiesleger uit den grond verre zen om de liberalen der steden te verplet leren. Indien zulke parlijaanslagen kunnen gelukken, dan is de rechtzinnigheid van het kiesstelsel en van de nationale ver tegenwoordiging verloren. De klerikalen betrouwen zich op de bestendige deputa- tien, diezij weten hunne politieke meening te deelen, en op die wijze rekenen zij er op, bij middel van bedrog, op groote schaal gepleegd, meester van het land te blijven. Het is noodig dat er daarin voorzien worde, het is onmogelijk dat de liberale steden zich alzoo den grond van onder de voeten laten uitholen, zonder luidop te reklameren. Pastor Van den Boogaerde is voor de justitie niet verschenen. Om aan de pre ventieve gevangenis te ontsnappen, had hij eene som van 4000 franks als borg tocht gestort en bij eede gezworen voor de rechtbank persoonlijk te verschijnen op het eerste bevel. Maar ja, de vogel was gaan vliegen als de justicie hem noodig had Aldus heeft de rechtbank van Veurne, in hare zitting van Vrijdag 26 October, de voortvluchtige pastor van Rousbrugge veroordeeld tol vier jaren gevang en de bijhoorige straffen. Dat zal wederom een martelaar zijn Veroordeeling van den pastor van Rousbrugge. Vrijdag 26 oct. heeft voor de korrek- lioneele rechtbank der stad Veurne, de zaak opgeroepen geweest ten laste van sieur Pieter Vanden Boogaerde, pastorie Rousbrugge, verdacht van aanslagen te gen de eerbaarheid en van openbaren smaad legen de zeden De heilige martelaar van 56 jaar is niet opgekomen, waarschijnelijk omdat zijne zaak te vuil was. De zaak had plaats met gesloten deuren. Na talrijke getuigen gehoord le hebben, heeft de rechtbank, op de conclusien van 't openbaar ministerie, sieur Pieter Van den Boogaerde veroordeeld lol twee jaar gevang, voor openbaren smaad tegen de zeden, gepleegd in de sakristij en in de school van meisjes le Rousbrugge, en tot twee jaren ge\ang voor aanslagen tegen de eerbaarheid, gepleegd op meisjes van min dan elf jaren. TotaalVIER JAREN GEVANG. Daarenboven werd het ontzeg zijner burgerlijke rechten, gedurende 5 jaren, tegen hem uitgesproken en zijne onmid- delijke aanhouding bevolen. Zie daar nogmaals een dier geestelijke zede- en kinderbedervers die de reeds ontelbare lijst komt vermeerderen. Waarschijnelijk zal het een martelaar van het geloof zijn cn zal hij blijven, ge lijk men hel helaas zoo dikwijls ziet, de achting zijns gelijkens behouden en misschien, op een ander, onbekommerd zijne vrome daden kunnen voortzetten, tot groote eer en glorie der religie en van hare treffelijke dienaars. Welaan dan, heilig Leugenaartje., gij die alles wat treffelijk en heerlijk is gestadig aanrandtgij die gedurig schrijft dat de liberale gazetten werken om den eerbied van het volk le verminderen en weg te nemen jegens de priesters en gees telijken van alle slaeh», heb dan den moed, uit eerbied voor uwe meesters en uwe vrienden, de verdediging van dit geestelijk wangedrocht aan te nemen. Komaan, tracht hem te verschoonen, leg zijne ontuchtigehandelingopden rug der liberalen verklaar hem heilig, ge zijl er waarlijk toe bekwaam O ja, doe dilalles, maar zeg ons dan ook eens wie en wat den eerbied voor de geestelijken doet ver flauwen. Bureel: Dixmndestraat, 39. 10 ceutfeuieii den rcgcl. '25 centiemen den regel. Brieven en pakken moeten vrachtvrij toegezonden worden. m i fr. 4-00 's .5aars voor de stad, fr. 4-50 voor geheet Beigie. Buileniandsche verzendingen,'t port daarboven. SO centiemen het nummer. Men schrijft mi op al de postbureelen. DE TOEKOMST IJZEREN-WEG. VERTREKUREN VAN IJPEREN NAAR Poperinghe-Hazebrouck. 6-30. - 12-07. - 6-50. Poperinghe. 6-30. - 9-07. - 12-07. - 3-57. - 6-50. - 8-45. - 9-50. Kortrijk. 5-34. - 9-46.- 11-20. - 2-35. - 5-25.- Roeselare. 7-50. - 12-25. - 6-45. Langemark-Oostende. 7-18. - 12-06. - 6-20. Langhemarck, den zaterdag, 5-50.

De Toekomst (1862-1894) | 1877 | | pagina 1