Gazelle van 'I arrondissement IJperen. Opening der Kamers. Nr 817. 16e Jaar. Zondag 18n November 1877. Politiek. Stads-;, Kunst- en Letternieuws. Yerschillige Tijdingen, Markten, Bekendmakingen Politieke berichten. AANKONDIGINGEN RECLAMEN ABONNEMENT: De toestand van Frankrijk verbetert niet. De minderheid wil voortdurend meester zijn over de meederheid en daarin zit de moeilijkheid. De nota der Agence Havas, waarin gezegd wordt dat Mac-Mahon zijne mi nisters verzocht heeft hunne portefeuille te behouden, is in de gangen der Kamer aangeplakt geworden. Dat mag men eene uitdaging heeten tegen de meerderheid. Evenwel, heeft deze hare kalmte gehouden, daarzij over tuigd is dat het ministerie zijn laatslen doodstrijd ondergaat en weldra van het politiek looneel zal verdwijnen. In de zitting van de kamer van gede puteerden, is de politieke discussie voort gezet geworden en zij belooft belangrijk te zullen zijn. Het is M. de Fourtou, minister van binnenlandsche zaken, die het woord heeft gevoerd. Hij begint met eerst het princiep der ofïicieële kandidatuur te verrechtveerdigen. Zij is in 1848 door M. Ledru-Rollin en onder het kiezerrijk bewerkt geweest. M. de Fourtou beweert dat de grond wet een kontrak is geweest tusschen de conservatieve en de republikeinsche par tijen. De maarschalk is als de bewaker er van aangesteld. De redenaar komt op de maatschappe lijke gevaren en geeft lezing van het fa meus programma van het socialistisch komileit der Seine. M. Gambetta onderbreekt hem om te vragen wat dat gekost heeft aan het ge heime fonds van het ministerie van bin nenlandsche zaken. M. de Fourtou herinnert de veroor deeling van M. Bonnel-Duverdier, ge volgd van zijne kiezing en de vraag tot invrijheidstelling. Hij beweert dat het volk te Monlancon geroepen heeftLeve de Commune M. Chantemille, gedeputeerde van het arrondissement, onderbreekt, om te zeg gen dat het feit valsch is. Het is om die gevaren te keer te gaan, zegt M. de Fourton, dat de maarschalk eenen oproep gedaan heeft tot de man nen die heden op de bank der rechter zijde zetelen en die op het ministerie mogen rekenen, zooals het ministeaie op hen rekent. Hel gouvernement wil het licht, maar voor de oppositie even als voor zich zel ve. Het is niet alleen een enkwest, maar een rechterlijk onderzoek, dat M. Albert Grévry vraagt; nu, dc meerderheid, die een partijdig belang in de zaak heeft, kan daar niet onpartijdig toe overgaan. Een dergelijk enkwest zou de wet en de grondwet schenden. De redenaar eindigt met het enkwest te verslooten en zegt dat met voor de op positie te stemmen', men niet gedacht heeft legen den maarchalk te stemmen. Frankrijk wil een gouvernement van ordre en rust. Geheel het land vraagt aan den maarschalk dat hij op zijnen post zou blijven, zonder uitdaging, zon der ontslag, op den post waar hij is en waar hij zal blijven. De rechterzijde juicht den minister toe. M. Jules Ferry-Aan den heer Fourtou antwoordende bevestigt dat de republie- keinen het recht hadden te gelooven dat de republiek bedreigd was. Met eene klerikale republiek, zouden de vreemde landen denken dat hunne belangen bedreigd zijn. De redenaar haalt de daden van druk king aan van wege het gouvernement. Hij zegt dat de theorie van twee mach ten, die gelijk hebben tegen de derde, onaaneemlijk is. Hij is verontwaardigd een minister, na Frankrijk gedurende vijf maanden onder den voet te hebben gehouden, nu komt zeggen Het is gij, die de verdruk ker zijt. Het ware de republikeinsche partij beleedigen, ze te willen verdedigen tegen den groven aanval van eene drukking op de kiezers te hebben uitgeoefend. Hij eindigt met te verklaren dat Frankrijk geene tweede ontbinding zou gedoogen. De zitting eindigt met een levendig incident ten gevolge eener woordenwis seling tusschen MM. Allain-Targé, Ro bert, Mitchell en Gambetta. De Senaat houdt zich bezig met de wet op den staf te discuteeren. M. de Franclieu, klerikale senateur, is overleden. Op hel Elysée is men nog altijd tot den tegenstand geneigd. De Fourtou, minister, heeft aan de prcfekten bevolen dat zij allen op hun nen post moeten blijven en hunne ver blijfplaats niet mogen verlaten. Een overdekt weder kon doen vreezen dat de regen de plechtigheid ging onder breken. Dikke wolken pakten zich reeds gedurende den morgend opeen, doch wij kwamen er van af met de vrees. 's Middags verdwenen de dreigende wolken om plaats te maken voor eene schoone herfst zon. Van 10 1/2 sloegen de trommels der burgerwacht de oproep in de stralen der hoofdstad en in die der voorgeborchten. Al de legioenen alsmede de bijzondere korpsen vergaderden zich op de plaatsen hunner gewone vereenigingen, om 's mid dags de aangeduide plaatsen Paleisplaats, Koninklijkestraat, Wetstraat, Nalieplaats en de lijn van de Regent- en Waterloo boulevard te bezeilen. Ter zelfder tijd vereenigden zich de troepen van het garnisoen van Brussel insgelijks op de plaatsen die hun aange duid waren. Om 12 1/2 waren al de burgerwachten en de troepen van het garnizoen gerang schikt. Het Park en de omliggende plaatsen waren metduizeude aanschouwers bezet. De hoofdwacht kondigde om 12 5/4 uur het vertrek der koningin aan. Een rijtuig met 6 paarden hespannen opende den koninklijken stoet, alsdan kwamen vier pikeurs te paard, het rij tuig der koningin dat door 6 bruine peer den getrokken werd. H. K. H. de gravin van Vlaanderen vergezelde de koningin. Langs den rechter kant van het rijtuig was de luitenant-generaal Gofïinel, sekre- taris des konings en der koningin, links de luitenant-kolonel Olivier van het gid sen regi men t Vier andere rijtuigen, door 6 paarden getrokken, voerden de eere-damen der koningin en der gravin, alsmede hooge bedienden van het huis van Z. M. en Z. K. H. Om I ure min 3 minuten, kondigde het kanon aan dat de koning zijn paleis had verlaten. Z. M. voorafgegaan van twee ordo- nontie-ofïicieren, de majoor der lanciers, baron d'Anelhan en de majoor van het 1" regiment der gidsen baron de Wyckersloolh, besteeg een schoon grijs peerd. Op het oogenblik dat men op de Paleis plaats kwam, hief het muziek der burger wacht de brabangonne aan met begelei ding van trommels en klaroenen. Oml uur slipt deed Z. M. zijne in trede in het paleis der Natie. De zaal der zittingen is zeer levendig. De voorbehoudene en openbare tribu nen zijn opgepropt. Die welke dedamen alleen bezetten in gewone tijden weer kaatst duizende lichtstralen: 't is de tri buun der wetgeving, der vreemde gezan ten en ministers, in hun plechtgewaad, zij zijn ereengedrongen een weinig van daarziet men Turkije en Engeland nevens Rusland, Oostenrijk en het Hof der Vali- kaans... Gelukkiglijk loopt alles in vrede af... Lager, hebben de darnen de «gangen ingenomen van de Kamer, men heeft zorg gedragen van er de uilwegen van te slui ten opdat het schoone geslacht de ruimte, voorbehouden voor de vertegenwoordi gers der natie, niet innemeofviseversa. Nuttige voorzorg. Op de banken wachten de afgevaardig den en de senateurs, in zwarte kleedy met witten krawaat, de aankomst van HH. MM. De generaal Thiebauld is in groot uni form. M. Van Humbeeck draagt den uniform van kolonel der Burgerwacht. Te midden van het halfrond op de plaats van het bureel van den voorzitter, is de koninklijke troon links tegen de deur die naar den Senaat leidt de tribuun der koningin. Om I uur meldt de opper-deurwaarder: De koningin II. M. verschijnt vergezeld van de gravin van Vlaanderen en hun gevolg van eere-damen en officieren. Iedereen staal recht, juicht toe; ver volgens heersehl er stilzwijgendheid. Eenige oogenhiikken nadien De Koning De Koning is voorafgegaan van de de putatie der leden van de Kamer die hem aan de deur van het Paleis ontvangen heeft, hij wordt gevolgd door verschei dene hooggeplaatste personen van het hof, van de generaals Chazal en Renard, enz. Hij bestijgt den troon, door de warme toejuichingen der vergadering begroet, hij zet zich neder; aan zijne linkerzijde is de graaf van Vlaanderen. De kalmte herstelt zich Zijne Majes teit zonder den hoed op te zetten, tegen hel oud gebruik, neemt het woord en leest zijne redevoering. Heeren Volksvertegenwoordigers, Heeren Senateurs Ik ben gelukkig mij te midden der ver tegenwoordigers des volks te bevinden en hen te kunnen bedanken, in zijnen naam, voor de nuttige werken, gedurende de laatste zittijden uitgevoerd. Belgie, dat getrouw is aanzijne vredelievende rol, blijft voortdurend de meest vriendschappelijke betrekkingen onderhouden met al de mogendheden. De volksoptelling van december 1876 heeft voor de laaste tien jaren eene vermeer dering van bevolking bestadigd van 508,000 zielen. Geen een tijdstip van vroeger heeft zulke aanzienlijke verhooging megebracht. Gelijkvormig de wetten moet het getal leden der Kamers worden verhoogd met vijf senateurs en tien afgevaardigden. v Er bestaat reden om insgelijks de ver tegenwoordigers van provintie en gemeente, in overeenstemming te brengen met de we zenlijke bevolking. Bij den aanvang van den zittijd zullen u voorstellen in dien aard gedaan worden. De wet over het geheim der stemming en over de kiesbedriegerijen, in uwen vori- gen zittijd aangenomen, geeft aan de recht zinnigheidvan ons kiesstelsel nieuwe waar borgen, die, ik twijfel er niet aan, doelmatig zijn zullen gij zult te beraadslagen hebben over wetsontwerpen die haar zullen volledig maken. Met haar in de mate van het moge lijke toe te passen op de provinciale en gemeentekiezingen, blijft nog inderdaad al- emeen te maken de wijze van stemming, ie enkel aangenomen is voorde wetgevende kiezingen, de eenheid der wetgeving te herstellen, door de herziening van het wet boek van 1872. Het openbaar onderwijs van alle graden is in voorspoedigen toestand het gouver nement verwaarloost niets om er eene nieuwe veerkracht aan te geven. De wet Bureel: IMximidestraat, 39. 10 ccnticmeu deu regel. '25 centiemen den regel. Brieven en pakken moeten vrachtvrij toegezonden worden. O*?--- fr. 4-00 jaars voor de stad, i'v. 4-50 voor geheel Belgie. Bnilenlandsche verzendingen, 't port daarboven. Si) centiemen het nntnmei*. 5Irn schrijft in op al de postbureelen. BE TOEKOMST, IJZEREN-WEG. VERTREKUREN VAN IJPEREN NAAR Poperinghe-IIazebrouck. 6-50. - 12-07. - 6-50. Poperinghe. 6-50. - 9-07. - 12-07. - 5-57. - 6-50. - 8-45. - 9-50. Kortrijk. 5-54. - 9-46.- li-20. - 2-55. - 5-25.- Roeselare. 7-50. - 12-25. - 6-45. Langemark-Oostende. 7-18. - 12-06. - 6-20. Langhemarck, den zaterdag, 5-50.

De Toekomst (1862-1894) | 1877 | | pagina 1