Gazelle vaa 'I arrondissement IJperen. IV 818. 16e Ji.ar. Politiek. Stads-, Kunst- en Letternieuws. Verschiilige Tijdingen, Markten, Bekendmakingen» Politieke foericliten. AANKONDIGINGEN RECLAMEN ABONNEMENT: Het is nu definitief dat het ministerie de Broglie-Fourtou is afgetreden. De fransche Journal officiel kondigt het ontslag af, dat is aangenomen door den maarschalk. De Kamer der Gedeputeerden heeft hare misnoegdheid getoond over de stem ming van den Senaat. Zij heeft beslist de discussie over de kiezing van M. den baron Reille, onderslaats-sekretaris, uit te stellen, tot na het enkwest, opdat de Kamer zou kunnen weten lot hoeverre de bevelen, door het afgetreden ministerie gegeven, zullen nagekomen worden. De heer Bethmont, verslaggever van het bureel en onder-voorzitter van de Kamer, heeft verklaard dat dit uitstel noodig is geoordeeld uit hoofde van de inbreuk welke men tegen de waardigheid der Kamer beproeft, tegen hare voorrech ten en legen de onschendbaarheid harer beslissingen. Voor de openbare zitting hadden de bureelen der Kamer ,eene ernstige pro- testatie tegen de pretentiën van den Senaat laten hooren. Zij hebben in massa de republiekcinsche leden van de oude bud- jets-commissie benoemd en eenigeleden, die de minderheid in die commissie uit maakte verworpen. In Frankrijk is er nog altijd geen mi nisterie benoemd. De leden van de fransche Kamer heb ben zich in hunne bureelen vereenigd, M. Gambelta is voorzitter van de commis sie van den budjet herkozen, de belang rijkste bediening welke men een lid kan opdragen. De heer Gainbetla zou in de commis sie gezegd hebbenWij zullen ons in de strenge wettelijkheid houden en al onze krachten inspannen om er ook degenen in te houden, die er zich zou- den uit willen verwijderen. In dezelfde zitting hebben eenige le den der rechterzijde aan hunne collegas der linkerzijde gevraagd, wat hunne in zichten waren betrekkelijk de onmidde- lijke stemming der vier belastingen. Er is door MM. Gambelta en Senard geantwoord, dat de commissie van den budjet de kwestie za! bestuderen, eene oplossing aan de Kamer zal vragen en volgens de omstandigheden handelen. M. Senard heeft er bijgevolgd, dat hij de stemming van den budjet niet zal voorstellen, zoolang er geen ministerie bestaat dat de uitdrukking der meerder heid is. La République frangaise zegt dat, tegenover de eischen van den Senaat en der weigering van den voorzitter, om van politiek te veranderen, de plicht dei- Kamer geheel is voorgeschreven Zij moet den budjet weigeren; het behoort aan de Kamer om het land te redden. Geen budjet, zoolang de meerderheid geen ministerie heeft, aan welkezij haar vertrouwen kan verleenen. Op die wijze mag men zich aan eene politiek van conflikten verwachten, maar de Kamer der gedeputeerden mag het zeggen dat de moeilijkheid van haar niet is uitgegaan. De onlslaggevende ministers hebben bij het eindigen hunner loopbaan eene circulaire aan al de ambtenaren en be dienden gezonden, die als een schandelijk testament mag worden gebrandmerkt. Ziehier wat de circulaire bevat. De Kamer der gedeputeerden heeft in hare zitting van 15 november beslist, dat er door eene commissie van 33 leden tot een parlementair enkwest zal worden overge- gaan, waarvan gij het doel kent. Die beslissing, kan ten geene titel noch de agenten der openbare overheid, noch zelfs de eenvoudige burgers verplichten daaraan te gehoorzamen. Het gouverne- ment denkt dus niet er deel te moeten aan nemen. Ik noodig u bijgevolg uit, in geene ge- meenschap te treden met de enkwest com- missie of met degenen hunner leden, die zich in uw departement zullen begeven, en hun noch stukken, noch inlichtingen, wat het ook zij, te geven alsook geen lokaal ter hunner beschikking te stellen om hunne zittingen te houden in een woord, uwe medewerking te verleenen, noch recht- streeks noch onrechtstreeks, voor die werkzaamheden. «(Get.) E. Caillaüx, minister van finantien.» Diecirculaire iszondag verzonden door de aftredende ministers en het was maandag dat in den Senaat de onder vraging plaats had over de maatregelen die het ministerie voornemens was te ne men, met het oog op hel enkwest dooi de Kamer bevolen. Zoodat het ministerie de stemming van den Senaat niet heeft afgewacht om zijne bevelen te geven en op die wijze met Kamer en Senaat den spot drijft. Het gouvernement van Berlin schijnt voornemens toestemming te vragen lot het uitschrijven eener leening van d50 miljoen marks, waarvan 40 miljoen zou den worden aangewend tot betaling dei- vlottende schuld en 5'0 miljoen om het waarschijnlijk verlies te dekken, dal moet voortspruiten uit hel intrekken van zilve ren munt en het slaan van gouden geld. De depechen geven bijzonderheden over de inneming van Kars. De Russen zouden 10.000 krijgsgevangen hebben gemaakt. Nu de Russen op het oorlogstooneel weder succès behalen, voeren zij eene geheel andere taal. Voor den oorlog spraken zij alleen van verbetering van het lot der christenen in Bulgarije: het was volstrekt niette doen om veroveringen, maar alleen om de her vormingen, die in de conferentie te Kon- stanlinopel waren omschreven. Zoo spra ken zij zelfs nog na de mislukte aanvallen op Plevna. Doch nu Osman-pacha is ingesloten, nu zij hopen hem door den hongersnood te kunnen dwingen, nu Moukthar-pacha genoodzaakt is geworden naar Erzeroum terug te trekken en zij ook den val van die plaats te gemoet zien, nu beginnen zij een anderen toon aan te slaan. Alsof er eene achtwoord ware gegeven, wordt nu in de russisehe en russischge- zinde kringenten stelligste verklaard: dat de verbetering van het lot der Bulgaren voor Rusland niet voldoende is en dat men te St-Petersbourg, ter vergoeding der gedane zware opofferingen, waaronder die van 80 millioen roebels, iets meer verlangt. Aanslag op liet leven van Keizer Wilhelm van Duitschland. De Daily News heeft van haren kor- respondent te Berlin, de volgende inlich tingen ontvangen over eenen voorgenomen aanslagophetleven van keizer Wilhelm Sedert zondag heerscht eene diepe ont roering in de stad. Er was van niets anders spraak, dan vaneen schandalig complot, met hel doel den keizer te vermoorden. Volgens sommige opgaven moet een persoon zijn aangehouden in de statie op het oogenblik dal hij zou hebben aange legd op het leven van den souverein, die van de jacht terug keerde. Vandaag echter is het nagenoeg zeker dat in eene andere statie een persoon is aangehouden die verdacht wordt het te hebben aangelegd op het leven van keizer Wilhem. De polieie van Berlijn is verwittigd van die samenzweering door personen vreemd aan het bestuur. Buiten de reeds aange houdene persoon moet de policic op het spoor zijn van verscheidene vermoede lijke handlangers. Het complot gaal dooi' te zijn opge maakt door poolsche ultramonlanen. De aangehoudene behoort in elk geval tol deze nationaliteit. De Kolnische Zeitung bevat langs, zijnen kant het bericht van eenen Pool, die verdacht is deel te maken van de samenzweeringtegen helleven van Keizer Wilhelm. Het dagblad aarzelt noglhans te geloo- ven aan de echtheid van hel bestaan eener samenzwering. OORLOGS-TIJDINGE N. Londen, Maandag, 19 November. Eene depeche van den Daily News uit Verau-Kalé, van 18, bevestigt de inneming van Kars. De bestorming is door drie kolommen ge leverd geworden. Generaal graaf Grabbe is gedood. De cita del en de stad met de bevoorradingen, het geld, alles is in de macht der Russen geval len. Generaal Melikofï is Zondag morgend te Kars aangekomen. Het verlies der Turken beloopt op 5,000 dooden en 10,000 krijgsgevangen. Het verlies der Russen beloopt op onge veer 2,700 mannen. Konstantinopel, Maandag, 19 Nov. De Russsen hebben Chakin pacha te Or- khanie aangevallen. Zij zijn met groote ver liezen afgeslagen. Suleyman pacha is op het punt van den aanval der Lom te hernemen, ten gevolge van de vermindering der russisehe mach ten langs dien kant. St.-Petersburg, 19 November. Volgens eene depeche voor den Golos aan gekomen van Vérau Kalé den 18 November, hebben de russisehe troepen dapper gestre den. De Turken hebben zich hopeloos verde digd. Een deel van het garnizoen heeft getracht in de richting van Olti te ontsnappen maar is door de russisehe ruiterij verhinderd ge worden. 7000 man zijn krijgsgevangen ge nomen waaronder 2 pachas en den overste van den opperstaf. De Russen hebben vaandels, 300 kanons, geweeren en bevoorrading genomen. Hun verlies is nog' onbekend. Wij hebben sedert eenige lijd verschei dene malen de schandalige houding der klerikale bestendige deputatien aange duid, jegens de kies-reklamalien door onze politieke vrienden ingediend. Die houding is zoodanig schreeuwend dal de parlementaire linkerzijde het in zicht te kennen gegeven heeft, van een wetsontwerp neêr te leggen, om aan de bestendige deputatien het nazicht dei- beroepen in zake van kiezing te ontnemen. Het is noodig dat wij do handelwijze onzer tegenstrevers nevens de onpartijdige handelwijze stellen met dewelke de libe rale deputatien hun mandaat welen te volbrengen. Aldus, in Henegouwen, op 1327 re- klamaliën zijn nopens 900 reeds beslis singen genomen, en de deputatie heeft besloten buitengcwonezillingen te houden om haar werk zoo spoedig mogelijk te eindigen. Deze ijver en die spoed, zijn des te opmerkelijker,- daar een enkele afgevaar digde gelast is geworden melhetoverzieht der dossiers en dat diensvolgens geene enkele anderezaak tenachlerisgebleven. Geene nieuwe, wet zou onnoodig zijn, indien men overal aldus handelde, en de berekende Iraagheid der klerikale depu- latiën, die van Antwerpen en Vlaanderen vooral, schijnt nog onwaardiger, als men het loflijk gedrag der liberale bestendige deputatie van Henegouwen daarbij ver gelijkt. Bureel: Uixuiudcstraai. 39. !0 ceutieuicu den regel. 25 centiemen den regel. Brieven en pakken moeten vrachtvrij toegezonden worden. t& -J. )h r® -1 fr. 4-00 's jaars voor de stad. fr. 4-50 voor geheel üïelgsc. Bnitenlandsche verzendingen, 't port daarboven. centiemen het nummer. Men schrijft in op al de poslbureelen. BE TOEKOMST» IJZEREN-WEG. VERTREKUREN VAN IJPEREN NAAR Poperinghe-Hazebrouck. 6-50. - 12-07. - 6-50. Poperinghe. 6-50. - 9-07.- 12-07. - 5-5". - 6-50. - 8-45. - 9-50. Kortrijk. 5-54. - 9-46.- 11-20. - 2-55. - 5-25.- Roeselare. 7-50. - 12-25. - 6-45. Langemark-Oostende. 7-18. - 12-06. - 6-20. Langhemarck, den zaterdag, 5-50.

De Toekomst (1862-1894) | 1877 | | pagina 1