Gazelle van 'S arrondissement Mperen. Éwar».: Hoe men op den buiten kiezer wordt. De Bloedwel Het is om er nieê te lachen. lBe Jaar. Zondag ön December 1S77. Politiek. Stads-, Kunst- en Letternieuws. Verschilfige Tijdingen, Markten, Bekendmakingen, BERICHT. Politieke berichten. AANKONDIGINGEN RECLAMEN Égf ajfh ABONNEMENT: Wat er in Frankrijk zal gebeuren, is voor het oogenblik moeilijk te voorzien. Dc maarschalk, die een grondwettelijk voorzitter is en bijgevolg zich zou moeten gedragen naar den wil der meerderheid van het land, wordt meer en meer een alleenlieerseber en wil ondanks de rekla- matiën van geheel het land, met de min derheid blijven regeeren. Er wordt gemeld dat eene nota in de Agentie Iiavas geplaatst en die men als officieel aanzag, beweerde dat de meer derheid aan Mac-Mahon onaanneemlijke voorwaarden had gesteld en de voorzitter der Republiek bijgevolg voornemens was geene onderhandeling met haar aan te knoopen en eene tweede ontbinding te vragen. De linkerzijde van de Kamer en van den Senaat hebben legen den inhoud van die nota geprotesteerd. Ziehier die proteslatie Verklaring van de linkerzijden van den Senaat. Gezien de nota van de Agence Havas., dinsdag' morgend in de gangen der Kamer aangeplakt, verklaren de bureelen der linkerzijden van den Senaat, dat geen enkel lid der linkerzij de de zending heeft ontvangen of door den voorzitter der Republiek niet ge dwongen is geworden in naam der lin kerzijden de voorwaarden te doen kennen tot het samenstellen van een parlementair kabinet. De linkerzijden van de Kamer hebben juist dezelfde verklaring afgelegd. Die, om zoo te zeggen officieele leugen van de Agence Havas, heeft een pijnlij ken indruk te Parijs en in de departe menten gemaaktmen ziet dat Mac- Mahon niet dan van personen is omringd, die hem willen misleiden. Het is ongelooflijk wat slechten indruk de weigering, van de achtbare vertegen woordigers der nijverheid, in hel Elysée (e ontvangen, te Parijs gemaakt heeft. VI de geestelijken en de edellieden heb ben vrijen toegang bij den maarschalk en de vertegenwoordigers der burgerij, die den handel en de nijverheid uilmaken, werden om zoo te zeggen aan de deur gezet. Hel petitionnement om den maarschalk te verzoeken tot de wettelijkheid terug te koeren, neemt in geheel Frankrijk eene groote uitgebreidheid Te Amiens, te Rijsel, te Valenciennes, te Lyon. te Marseille, in de departementen der C5tes-du-Nord, de Bouches-du-Rhóne, de Jura, de Aube, enz., worden de peti tiën met duizenden Jiandteekens bekleed. Volgens don Frangais hebben alle ministers de ambtenaren aangeschreven, aan de parlementaire kommissie van en kwest naar de handelingen der Regeering bij de verkiezingen, geen inlichtingen hoegenaamd te verschaffen, en op geen vraag te antwoorden, tenzij ze in enkele bijzondere gevallen daartoe gemachtigd worden door de boven hen geplaatste ambtenaren. De Journal des Débats meldt daar entegen, dat de minister van financiën aan de ambtenaren eene circulaire heeft gezonden, waarbij de instructien van zijn voorganger Caillaux, om alle inlich tingen aan de kommissie te weigeren, worden ingetrokken. Dat is dus eene eerste voldoening aan de Kamer, laat de Débats er op volgen. De Senaat van Italië heeft hel wets ontwerp den lijfsdwang afschaffende aanvaard. De Kamer van Italië heeft de dood straf afgeschaft. Dit ontwerp moet nog door den Senaat worden aanvaard. Volgens hel Vaderland is bij de tweede Hollandsche Kamer ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de wet op de coöperatie. Het turksche Parlement is tegen 13 december saamgeroepen in het paleis van den Sultan. Gij zult misschien denken, lezer, dat men op den buiten altoos paarden aan geeft om kiezer te zijn, al waren het dan ook maar paarden met drij pooten. Ook dat gebeurt meermaals; doch als men hoegenaamd geen paard bezit, kan men er toch geen aangeven. Wat doet men dan Och, de klerikalen zitten met niets in nesten: zij hebben honderd middeltjes bij de hand om Peer of Pauw kiezer te maken en aldus den zegepraal der goede zaak te doen mislukken. Ik veronderstel dat Petrus E..., na bij het Hallebast te X..., iets of wat minder dan den vereischten kiescijns be taalt: maar men weet dat Petrus E... voor de representanten van Brecht stemt, of gedwongen te stemmen zal zijn, en men zal don onnoozelen man een mus- schennest doen verklaren. Een musschennest? zult gij, lezer, wellicht verwonderd uitroepen. Ja, Ja, een musschennest; maar hij zal hel een schouw noemen. Ziehier hoe het gebeurt. Petrus E... zal hier of elders eeu eind buis van vier meiers koopen of ca deau krijgen, die hij tegen eenen muur van zijn huis zal plakken bij middel van eenige ouden speldenagels en verroesten ijzerdraad; en Petrus E... die tevo ren den vereischten kiescijns niet betaal de, gaat naar den ontvanger der belas tingen verklaart eene schouw meer, en... Petrus E... nabij het Hallebast, te X..., zal kiezer zijn. Zoo is de zaak klaar. Men wandele nu een vollen zomer, of liever een heelen winter rondom dc wo ning van Petrus E..., en nooit of nim mer zal er een wolkje rook uit de huis stijgen. Maar als de schoone dagen weêrko- men en de bloemen op het groenend veld opnieuw ontluiken, en ga dan eens naar de buis van Petrus E... kijken. Gij zult met genoegen de musschen op den boord hooren tjilpen en ze met een pluim- ken of een hooipijl naar de buis zien vliegen. En terwijl gij dit tafereel der natuur met verrukking aanstaart, zal wellicht de eene of andere vertegenwoordiger in de Kamer beweeren, dal de liberalen valsche kiezers maken. En overal gaal hel al niet beter dan te X... Daar hoeft men niet een musschennest in blinde schouw te veranderen, daar veranderd men kort en goed een os in een paard- Het was nog niet genoeg dat men er al de krengen, knollen, schragen en andere ex-paarden, die nog niet goed zijn voor den vilder of prosser, verheven heeft lot rang van gemengd paard, dat is half werk-en rijpaard; men geeft, zooals te St. Z..., het geval is geweest, een os aan als gemengd paard. Buffou moest het weten, maar... rien n'est sacrê voor de cleriealen. Wat kan het hun schelen, dat men van den kameraad van den Evangelist Lucas een paard maakt? Als er maar een kiezer meer is voor de goede zaak. Eerlijk moet hel niet zijn daarvoor zullen zij zorgen Maar de valsche kiezer, die men op de lijst heeft gebracht, zal rijden met of zon der os. Zooals dit te Brussel en te Luik sinds eenige jaren bestaat en veel goed sticht, gaal men te Gent eene vereeniging op richten van oud-sludenlen der Hooge- school. Een komileit richt zich in om eenen oproep te doen aan al de oud studenten dezer Hoogeschool. Dit is een goed gedacht het is aange naam de gezellen zijner jeugd van tijd tot lijd eens te ontmoeten en, zooals men te Brussel en te Luik doel, door het stichten van eenige, beurzen, onvermo gende leerlingen aan te moedigen. Onder de verkeerde instellingen die ons maatschappelijk leven bevlekken en eene plaag zijn voor den gemeenen man, slaat vooraan de Militaire conscriptie, dat geschenk van Napoleon den Groote, en die men in plat vlaamsch de Rloed- schalling noemt. Geene schatting krenkt zoo zeer als deze, de wet der gelijkheid. Terwijl zij de bekwaamste leden der werkende klasse aan de militaire slavernij overlevert, terwijl zij aan den geringen man den dienst zijner kloekste kinderen ontneemt, wordt de bloedschatting nau welijks gevoeld door de rijken, die er zich van vrijkoopen. Immers, wat is, bij voorbeeld, 2 a 3000 fr. voor eene famillie, die 20 a 30,00 francs inkomen heeft, vergeleken bij de karwei, die aan den jongen uit het volk opgelegd wordt, gedurende de jaren, in welke hij zijne ouders het meest zou kunnen dienstbewijzen, en tevens zijne bekwaamheden zoukunnenonlwikkelen, en zijne nijvere kennissen volmaken, zoo wel voor zijn eigen zeiven, als in het voordeel der nationale nijverheid. Het stelsel der Conscriptie is niet alleen ongelijk en daardoor onrechtveerdig, het is niet alleen drukkend voor den geringen burger, maar hel is strijdig met de ware belangen der nationale verdediging. Aengezien de macht van ons leger niet in het groot getal bestaan kan, zouden wij hetzelve des te meer macht moeten bijzetten door de hoedanigheid, door de deugd van onze krijgslieden. Maar wat gebeurt er? De c< Conscriptie» neemt elk menschen- gesticht een zeker getal mans in den blin de, in hetwild, als in eene loterij, alleen lijk de misvormden en de kranken ver werpende en, zonder te onderzoeken of zij lot den krijgsdienst bekwaam en gene gen zijn, maakt zij er soldaten van, aan wie zij de verdediging van het vaderland toevertrouwd. Jongelingen van 1838, houdt u vaar dig: van I tot 31 December ligt- ten sladhuize neder, de inschrijvingsregister voorde aanstaande loting Nog eenige weken en het tijdstip breekt aan dat hel lot over uwe toekomst zal beslissen Onze politieke priesters beklagen zich bitterlijk over de aanrandingen wa'araan zij voortdurend blootgesteld zijn. Moest men aan hunne jerimiasklachten geloof hechten, het zou met opgezetten zin zijn, BarcïlSlUmiidi-stiviat. 39. 1 10 e e i! t i c in ii «Seu regel. '15 centiemen den regel. Brieven en pakken moeten vrachtvrij toegezonden worden. f't>. -4-00 voor dc stad. fr. -f-50 voor geheel Kelgie. Buitenlandsche verzendingen, 't port daarboven. 10 rentlemen het nvisiiuner. Men schrijft in op al de postbureelen. DE TOEKOMST, IJZEREN-WEG. VERTREKUREN VAN IJPEREN NAAR Poperinghe-Hazebrouck. 6-50. - 12-07. - 6-bO. Poperinghe. 6-30. - 9-07. - 12-07. - 3-57. - C-50. - 8-43. - 9-50. Kortrijk. 5-54. - 9-46.- i-20. - 2-33. - 5-25. Roeselare. 7-50. - 12-25. - 6-50. Langemark-Oostende. 7-00. - 12-06. - 6-07. Langhemarck, den zaterdag, 5-50. ïïie personen die Ssegeereai een aboiiiiement voor 1878 op de TOEKOMST te nemen, zijn verzocht het bedrag ervan in een mandaat op den Post, of in Postzegels ons te laten toekomen.Zij zuilen alsdan van heden af tot SI Qeceniber aan staande ons blad gt'atis ontvangen.

De Toekomst (1862-1894) | 1877 | | pagina 1