POPERÏNGHE Stadsnieuws. BERICHT. Verschilligé Tijdingen. alleenlijk uit haat tegen den Godsdienst, dat men ze aanvalt. Ons dunkens. wenden zij zich zeiven genoeg in slechte lakens, en eerbiedigen zij hun eigen weinig genoeg om de schuld op anderen niet te moeten leggen. Zij willen kost wat kost, de gansche wereld overheerschen heer ende mees ter spelen in Staat, provincie en gemeen te ja, de langste bewoner van het ge ringste dorp onder hun juk doen bukken en aan hunne grillen onderwerpen. Om tot dit doel te geraken, doen zij zekere karpelsprongen, die geenszins van aard zijn om den Godsdienst, wier zoogezegde vertegenwoordigers zij zijn, in aanzien te verheffen. In de bossenktochten zien wij die ge zalfden des Heeren bierverkoopers wor den. Wij vragen ons af wat de Gods dienst daarbij te winnen heeft. Zooals te Ninove geven de priesters voordrachten in de herbergen. He wel, als de priester den geur van den wierook verlaat voorden tabakrook, als hij den gewijden kelk verlaat om zich lusschen kannen en glazen te gaan zet ten, wij vragen het u wat er den Gods dienst bij te winnen heeft? En als wij dan in alle landen der wereld, die broerkens, onderpastors, pastors, dekens en kanonikken van alle geur en kleur, vóór de gerechtshoven zien verschijnen en honderden en hon derden veroordeelen ondergaan wier daden die niets gemeens hebben met eenen Godsdienst, die de zedeleer voor grondzuil heeft, zou dat misschien den Godsdienst verheffen Wanneer wij die goede sullen mira kels zien verzinnen, duizende en dui- zende middels zien uitvinden, om de geloovigen hunne duiten af te persen wanneer wij ze flesschen zuiver water zien te koop aanbieden, van dat krachtig water die alle kwalen genezen kan. dit alles overtuigt ons dat de hevigste vijan den van den Godsdienst geene betere middels zouden kunnen in 't werk stellen om dien zelfden Godsdienst om zeepe te doen gaan. In de afwezigheid van M. den baron Du- rutte, die door een onvoorzien geval niet kon tegenwoordig zijn, heeft M. L. Lapiere de oudste der bestuurleden het woord geno men, en een eeredronk voorgesteld aan den Voorzitter; deze aanspraak werd met de warmste toejuchingen begroet. Onze lezers zullen met de aller grootste voldoening verne men dat onze beminde en volksminnende schepene op volle genezing is en welhaast zijne dagelijksche bezigheden zal kunnen aanpakken. Men kan wel denken dat dusdanig feest gepaard is gegaan met grappen en kluchten, liederen en muziek. De eer van den avond is te beurt gevallen aan de heeren gebroeders Gaimant en Valcke voor hunne trio instru mental. Voor wij hier eindigen kunnen wij niet na laten onze complimenten te doen aan de heeren Ed. Froidure, Ant. Swekels en Alph. Santy zoon, die met zooveel takt dit schoon feest hebben ingericht. USa-vbam-fewHt. Zondag, 9 December 1877, ten 111/2 ure, ter gelegen heid van het Sinte-Barbara-feest zal het korps Pompiers onzer stad zich naar Sint- Maartens kerk begeven alwaar het muziek twee schoone stukken zal uitvoeren. Een onzer stadsgenoten M. Désiré Böhm professor bij het Akademie van Schoone Kunsten alhier, komt van wege het bestuurlijk Comité der syndicale kamer der kunst-nijverheid van Gent, een gedenk- pennink te ontvangen, als aandenken voor bewezene diensten tijdens de laatste ten toonstelling van kunst-nijverheid die te Gent heeft plaats gehad. De voorzijde draagt de wapens van Gent met het volgende opschrift Cliambre syndicale provinciale des arts industriels. Gand. De keerzijde draagt eene lauweren- en eikenkroon waarin staatExposition nationale1877. Een niet onderteekende brief is de redactie toegestuurd. De Vriend (zoogezegd) diezich niet durft latenkennen, behoort onze politieke denkwijze niet, alhoewel hij zich voor liberaal uitgeeft. Het is eene harde waarheid toen hij zegt dat het Nieuwsblad met zijne beestigheden veel catholijken tot liberalen maaktmaar hij bedriegt zich toen hij zegt dat onze artikels de liberalen lezers tot catholijken maakt. Dat de geestelijken zich bezig houden met hunne heilige zending en ons meester laten in hetgeen de politiek aangaat, danzou alles beter gaan zie liever in Frankrijk. Doch, toen die heerkens bij ons willen den meester spelen, ons geheele dagen uitschel den en beledigen, waarom zouden wij hun met dezelfde maat niet meten en niet meer onverschillig blijven bij hetgeen zij dage lijks uitmetenalles wat voorvalt is hunne eigene schuld. De liberale kiezers die bericht worden over hunne uitsclirabbing van de kiezerslijsten zijn verzocht, dadelijk deze beteekening toe te stu ren aan den Voorzitter der Liberale VereenigingRecollette-straatal hier. tiet is noodig dat men zonder uit stel de overhandiging doe, omdat er maar acht dagen tijd is om in appel te gaan. Hoogst getal. Leegst getal. BURGERSTAND Huwelijken. Sterfgevallen. Naamlijst der Schilderijen. 1. Poperinghe, geboorte stad gezicht IJperen, den 8" December SchoolpciinSiig.-Vorige lijsten, 1 Anonyine (versement trimestriel), Collecte faite a la Société des Chceurs, au Banquet de Sainte Cécile, Boite au café Ie Petit Ypres, Id. St. Sébastien, Omdat de krommen verteld heeft dat het Theater van Ilijsel brandde, Omdat 't Theater van Rijsel afgebrand is, En dat de kroramen's tonge er in ge brand is, Voor 't geschot van de Dulle Griete, Leentje, wiens oortje is dat 't Joene, Zultje, Wij zijn gezet met de bas-vioole vis a-vis, wij zijn twee blauwe (voor 't zak), Voor de onvergetende bnize van de bas viool in den Hert, Pour que Ton fasse de petites boites am- bulantes pour le Denier des Ecoles, Etudiez un modèle pour la facilité de la poche, Les voyageurs collecteraient beaucotip, Comité conseillez-vous, 1877. 5,S2a-61 5-00 19-81 1-20 1-30 0-50 0-25 0-25 0-25 0-10 0-10 0-10 0-30 0-25 0-20 0-25 0-50 Uitgaven tol beden, 13,555-97 8,754-50 Blijft in kas fr. 4,801-47 Kooi'tnaatsscJiappij. Het Ban ket van Sle-Cecilia bij de koormaatschappij onzer stad is schitterend geweest. Zaterdag laatst ten 7 ure 's avonds namen de talrijke genoodigden, leden en eereleden, plaats aan twee ruime tafels in de groote zaal van den Gouden Arend. V* Burgerwacht. - Maatschappij cijbel- schulters. 7e schieting van 't winter-saizoen, 2 Decembre 1877. Leclercq, Th., 25 20 25 25 25 120 Lebbe, Art., 45 20 15 20 20 90 Vandermarliere, L., 5 1 10 4 5 22 Van den 50 tot den 7 December. 4877. GEBOORTEN Mannelijk geslacht 6) le zamen g. Vrouwelijk id. 0) Wouts, Alphonsus, kleermaker en Vandekerk- hove, Maria, dienstmeid. Moniez, Hippolijtus, 72 jaren, zonderberoep, echtgenoot van Maria Bonte, Meenen straat. Overfeldt, Desiderius, 47 jaren, timmerman, echtgenoot van Maria Morijsse, St-Jacobs nevens Ypre.Hugebaert, Gaspardus, 75 jaren, hove nier, wedu waar van Virginie Degroote, St-Nicolaas nevens Ypre. Kinderen beneden (Mannelijk geslacht 2) f de 7 jaren: (Vrouwelijk id. 2) Hendrik Permeke heelt de eer de liefheb bers te verwittigen dat de Tentoonstelling zijner Schilderijen, ten voordtele van den aimeder stad Poperinghe, open is sedert Zondag 2 Decem ber. van II ure 's morgens tot 4 ure namiddag en volgende dagen lot den 14 inbegrepen, telkens van 10 ure voormiddag tot 4 ure namiddag. De Tenstoonstelling heeft plaats in de oude Zaal van hel Vredegerecht van Poperinghe. genomen aan hi t Geelhuis. 2. Audenaarde, gezicht genomen tijdens de overstrooming in 1877. 3. Antwerpen bij opgaande zon. 4. De Schelde bij hoog water Holland). 5. Een hoekje van den geboorte grond (Wulfhilleslraat). 6. Voor het onweder, Beijersiraat, Evere (Brussel). 7. Stil Leven. 8. Dageraad, (Audenaarde). 9. Strand, (Panne). 10. Strand, (Panne) 11. Melden, bij morgenstond. 12. Burght, (hij Antwerpen). 13. Vaardam aan de Schelde. 14. Beurtman's schipje aan den oever der Schelde. 15. Lmksche Havendam in Kales (Vrank- rij k) - 16. De Visschersloep 604, na het tempeest van den '14 Oclobre 1877 (Kales). 17. Na de Schipbreuk (Kales). 18. Groote Boschstraat Schaarbeek, bij stille zomeravond. 19. De boorden der Schelde, bij morgrnd- slond (Holland). 20. Strand van Oostende, bij regenachtig weder. 21. Bij stille Zomerdag. De briefwisseling van Poperinghe is ons te laat toegezonden en kan maar binnen 8 dagen plaats vinden. Spoorweg Oostende Armentiers. Vrijdag, hebben op de vergadering, te Brussel gehouden, de actionnarissen en obligation bezitters dier maatschappij de voorstellen van het gouverne ment als minimum aangenomen. Zij hebben den bestuurraad gemachtigd om met den Staat de onderhandelingen, op de aangeduide grondsla gen, voort te zetten. De bestuurraad heeft doen kennen, dat op die grondslagen iedere obligatie 145 fr. zou ontvan gen in 4 ten honderd belgische rente aan pari, met genot van intrest, le rekenen van 1 januari aan staande. Men leest in den Koophandel Al langer hoe meer onverdraagzaam en onver- dragelijk, die goede geestelijken Zoo komt ons een huisvader, een eenvoudig burger uit de 5" wijk, klagen dat zijn zoontje, welk dit jaar zijne eerste communie moet doen, doch door onpasselijkheid soms verplicht is uit de kapel afwezig te blijven, dat de geestelijke, met het onderwijs van den catechismus gelast, dit kind heeft weggezonden, zeggende dat bet, zijne eerste communie niet mag doen. De vader ging den geestelijke vinden, die hem ontving gelijk alleen een priester iemand kan ontvangen, dat is met een gezicht lijk een ledigen offerblok en lijk een hond in een kegelspel. Wat de vader ook inbracht, hij kon niets an ders van den goedaardigen geestelijke bekomen dan een hauw en een snauw en ten slotte eene formeele weigering om den knaap zijue communie te laten doen Welnu antwoordde de vader, dan zal mÜn joog1"0 nooit zijne eerste communie doen en mijne vijf andere kinderen ook niet Al gelijk ge wilt, hernam de geestelijke, en trekt er nu maar uit ik heb niets te stellen met dien flauwen praat. Hoe stichtend, niet waar? En hoeveel die heeren godsdienaars toch van de religie houden Zondag laatst, rond 10 1/2 ure 's avonds, werd eene moord gepleegd te Wacken, op den persoon Jan Haerens, woonachtig in deze ge meente. De schuldigen hadden hem zeven wou den op het hoofd toegebracht, bij middel van een stomp werktuig de halsslagader was door gesneden en nog eene wonde aan de linkerhand werd waargenomen. Het slachtoffer werd op de kasseien gevonden in eenen plas bloed, geen teeken van leven meer gevende. Haerens werd in een naburig huis gevoerd, waar hij 's morgens, rond C ure over leed. De ongelukkige laat eene weduwe met vier kleine kinderen achter. De moordenaars zijn door de gendarmerie aangehouden en ter beschikking van den procu reur des konings van Kortrijk gesteld. Ofschoon onze lezers door onze mededee- ling over de telephonie op de hoogte van deze belangrijke uilvinding zijn gebracht, zal de vol gende beschrijving der proefneming, tusschen het departement van financiën en de werkplaats voor den rijkstelegraaf aan't Binnenhof te's Hage hun misschien welkom zijn. Ze is ontleend aan' het Haagsehe Dagblad ii Door den heer F. van Erkel, opzichter B tl bij den rijkstelegraaf, daartoe in staat gesteld hebben wij de werking van dit hoogst eenvou dige werktuigje kunnen waarnemen en ons daar bij overtuigd, dat de geleiding van het stemgeluid daarmede op verrassende wijze plaats hei ft. Het werktuigje gelijkt veel op een hoorn en bevat legen de opening een stukje zacht ijzer Door de slem, welke er tegen aankomt, ontstaat een trilling, welke wordt opgevangen in een klokvormige verbinding van geïsoleerd koper draad, waarin het geluid zich verder langs de koperdraad voortbeweegt, om ten slotte aan het uiteinde op gelijke wijze te worden opgevangen als hel werd uitgesproken. Hoewel wij aanvankelijk nog niet elk woord duidelijk verstonden, ging dat na eenige oogen- blikken reeds beter, terwijl de heer van Erkel ons verzekerde, dat hij hoegenaamd geen mocielijk- heid had in het opvangen van de woorden. Ook zingen was uitstekend goed te verstaan. Eerlang zal de proef met de telephon tusschen Amsterdam en den Haag worden genomen. Officieel. He Paus heeft eindelijk Fran- ciscus van Sales definitief benoemd tot schul- palroon der katholieke journalisten. Proficiat Bij de gemeenteraads-verkiezrngen le Co- blentz hebben de liberalen de overwinning behaald. Hei feit is le merkwaardiger, omdat de ullramontanen meer stemmen hebben uitgebracht dan twee jaren geleden. Te Dortmund hebben de ullramontanen met de socialisten een verbond gesloten, ten gevolge waarvan een socialist op de kandidatenlijst werd gebracht en gekozen is. Een droevig ongeval heeft verleden zondag, ten 7 uren 's morgens, le Wilsele, plaats gehad! De genaamde Antoon Smels keerde huiswaarts van zijn werk. Toen zijne vrouw, Philomene Payeur, hem aan den anderen oever van de Dyle zag, stapte zij in haar bootje om haren echlge- noot over te halen, doch de stroom was zoo geweldig dat het bootje kapsijde beiden vielen in de rivier en werden heengevoerd, zonder dat iemand hen ter hulp kon komen. Het oudste der vier ongelukkige kinderen zag zijne ouders omkomen. Hel lijk der vrouw is eenige kilometers van daar uit het water gehaald, doch tot hiertoe is het lijk van den man nog niet teruggevonden. De belgische bevolking van het arrondisse ment Rijsel schijnt van dag tol dag te vergrootrn. Volgens de laatste officieele optelling, tellen verscheidene plaatsen meer Belgen dan Franschen. Aldus telt. Roubaix 45,248 Belgen en 58,415 Franschen, Croix 5,248 2,493 Waltrelos 40,367 4,958 Te Rijsel zijn er 45,000 Belgen, te Tourcoinp* 15,705, te Wasquehal 1,213. De uitwijking levert het groot getal van dit vreemd element op en laat niet na onze gehuren bezorgd te maken vooral wat de déserteurs betreft. Een Belg, te Roubaix gevestigd heeft eene zon derlinge statistiek gemaakt, waarvan het niet zon der belang is de voornaamste cijfers er aan te ontleenen. Hij verdeelt de belgische bevolking van Roubaix in de volgende kategorien: Belgen, geboren in Relgieen gehuwd teRoubaix zonder gedacht van terugkeer, 5 321, Belgen ongehuwd, geboren in Belgie en wónen! de te Roubaix zonder gedacht van terug keer, 27,255 Belgen deserteurs van het leger en gehuwd wonende te Roubaix, ggg Belgen deserteurs van het leger* en ongehuwd wonende te Roubaix. gyg Kinderen van deserteurs bij hunne ouders te Roubaix waar zij geboren zijn, 247 Kinderen geboren te Roubaix van belgische vaders en er wonende, 7 210 Verschilligen, zonder inlichtingen, 790 Men stelt door deze cijfers hel overgroot getal ongehuwden vast in verhouding van het getal gehuwde personen ditduidlaan datdezwervende bevolking zich daar begeefl waar zij werk vindt. De deserteurs zijn 1, 250 111 getal, dus 1 op ongeveer 52, aanzienlijk getal vooral als men rekening houdt van hel vrouwelijk geslacht. Onder de deserteurs zijn de onder-oflicieren de talrijkste, 't is te zeggen diegenen wier kennissen hen gemakkelijk toelaat werk te vinden. De gemeente Maiiakeike bezit eenen grij saard, genaamd Cornelis Ghysseis, die den ouder dom, van 105 jaren bereikt heeft sedert 42 No vember 1877. Vader van 6 kinderen en overgrootvader, bezit hij al zijne geestvermogens maar ongelukkiglijk is hij sedert 14 jan n blind. Zijn benoemd: Onderpastor de Vlamertinghe, M. Van Meenen, onderpastoor teZillebeke; Onderpastoor te Zillebeke, M. Willaert, o-eest- telijke koster van St-Maarlens te Kortrijk;' Geestelijke koster van St Maartens te Kortrijk, M. De Meyer, priester in hel seminarie; Onderpastor le Lendelede, M. Priem, coadjutor te Vlamertinghe; Onderpastor te Eerneghem, M. Van Wtbfr»he professor in het kollegie te IJperen Onderpastor te Zwevezeele, M. Malfait, coad jutor. Het volgende nieuws zal met belangstelling gelezen worden, door de talrijke belgische bezit.

De Toekomst (1862-1894) | 1877 | | pagina 2