LEOPOLD VEEHULST, ~~PÊRU GUANO. MEUBELEN D'ARBRES, VILLE D'YPRES. Rechterlijke kronijk. Verschillige Tijdingen. Sterfgeval. MAR&TPKIJZEN. BOEKBINDER, Belangrijk Bericht. OPENBARE VERK.00PING MENAGIEGERIEF ENZ, A KEMMEL, MENGELINGEN heeft de eer het pubiiek bekend te maken dat hij, met het begin van het jaar 1878, de WERKWINKELS zijner meesteres, wijlen de weduwe Jacobus Vandermeersch, in cRMeenen- STRAAT, 11° 11alhier,OVERNEEMT Dit huis, alwaar hij, als voorname werkman, zijne bezigheid had, is genoeg en voordeeliglijk gekend, en hij verhoopt het op den zelfden voet te blijven besturen en het vertrouwen te behouden waarmede het publiek het tot heden vereerd heeft. Het huis H1'6 Temperville en Cie van Rijssel heeft de eer het publiek te verwittigen dat hij verkoopt en het recht heeft te verkoopen den echten Guano van het Peruviaansch Gou vernement, in Belgie zoo wel als in al andere landstreken. Hij heeft door de Rechtbank de handelwijze doenoordeelen vaneenen Arglistigen Concurrent die haar na deel heeft willen oorzaken door eene aankondiging in de Vlaamsche dag bladen. Het is valsch dat die aankon diging voortkomt van de Agenten van het Peruviaansch Gouvernement in Duinkerke, zoo als de schrijver van het bericht het heeft willen doen gelooven aan het publiek. Dit bericht komt van eenen Belgischen Koopman concurrent van het huis Hpé Temper ville en Cie en die zoo als deze Guano van Peru verkoopt. Men zegge het voort. H. Temperville Cie DOOM STERFGEVAL. RYCKOLETTESTRAAT 39 TE YPRE, Op MAANDAG 17» DECEMBER 1877, ten 10 ure voormiddag, door het ambt van Ludovicus-Franciscus VERH A EGH deurwaarder te IJper. Met den gereeden gelde verhoogd van 10 o/o voor onkosten. Une place d'AGENT DE POLICE est vacante. Traitement 1000 francs outre l'é- quipement. Adresser les demandes a l'Admi- nistration Communale d'Ypres. VEIN TE CONSIDERABLE Prés la Place de Wytschaete. La reunion a 11 heures précises d la ferme du dit Goudezeune FLECHTIGE OCTAAF ter iiiieiclite tier Philharmonie. Met hel grootste genoegen beslatigen wij dat men onze schoone en bloeiende maatschappij niet vergeet, want wij hebben wederom het geluk, zooals de voorledene jaren, begunstigd te zijn met eene plechtige octaaf, ter onzer intentie ge vierd. 2 eerweerdige paters, met de beste gevoelens bezield, zijn aangekomen om onze gewone poot spelers te versterken en de kracht en de macht hunner gezalfde welsprekendheid ten dienste der Philharmonie te stellen. "Wij bidden hun ootmoediglijk de uitdrukking onzer dankbaarheid te willen aannemen voor de pogingen welke zij doen om onze sociëteit te be- voordeeligen, want wij hebben bij ondervinding kunnen vaststellen dat elke octaaf ons nieuwe leden heeft doen winnen. Wij verhopen dit jaar van dezelfde gunst te ge nieten; wij bezitten nog maar onder werkende en eereleden 876 medegenoten en wij wenschen tot de duizend te geraken. Schept dan moed eerweerdige patersgij werkt voor geene ondankbaren, wanneer dit ge tal zal bereikt zijn, zullen wij u door de Philhar monie openbare bedankingen doen stemmen en u bidden eene plechtige mis van dankzeggingen te willen lezen of zingen, volgens uw goeddun ken. Wij zouden nog begeeren, lieve Paters, dat gij voor uw slol-sermoen zoudet kunnen aan uwe beminde toehoorders kennis geven van het goed uitwerksel uwer jaarlijksche pogingen; ten dien einde hebben wij de gunst u eene tabel voor oo- gen te stellen, aanwijzende den gedurenden aan groei der leden sedert dat gij ons met uwe ser moenen vereert en bevoordeeligd hebt. Paterkens zoet, leest en oordeelt Den 1" November 1875, de Philharmonie lelde 219 eere-leden. 1874, 309 id. I» 1875, 500 id. 1876, 590 id. 1877, 745 id. Seder t den 1 November laatst, er ziju nog nieuwe leden aanveerd, waarvan 2/3 inwoners der stad zijn. Daarbij het muziek telt als werkende leden 93 muziekanten en 15 leerlingen. 7.oo paterkens, schept moed Geeft nog menig sermoen, Gij doet ons zoo veel goed Wilt ons nog wat voldoen. Poperinghe, 7 December 1877. De Tentoonstelling der schilderijen van onzen stadsgenoot, M. H. Permeke, welke plaats heeft op eene der zalen van het stadhuis, is door veel bezoekers begunstigd. Onze kunstschilder heeft het gelukkig gedacht gehad zijne werken aan zijne medeburgers te doen zien en ten zeiver tijd een goed werk te verrichten, want deze Tentoon stelling geschied ten voordeele van den arme; zelfs schenkt hij een tafereel waarvan de verkoop prijs aan de behoefligen is bestemd. Wij moeten d'heer Permeke onze vurigste ge- lukwenschingeu toesturen over den merkweerdi- gen vooruitgang dien hij in zulke korte jaren heeft gedaan. Nauwelijks is het vier jaren gele den dal hij in zijne geboortestad het ambacht van zinkwerker uitoefende, en,door kracht en moed, door werk en ernstige studiën heeft hij een groo- ten weg afgelegd op de baan der kunsten en heeft reeds eene schoone plaats ingenomen onder de bekende kunstschilders van ons land. Zijne tafereelen zijn breed geschilderd en goed geborsteld, men ziet dat er geene wankeling in zijn gewrocht bestaat. Zijne schilderij, Antwerpen bij opgaande zon is allerbest en merkwaardig goed verlicht Audenaerde tijdens de overstrooming van 1877, en het gezicht der stad Pope- ringhe, zijn met veel waarheid en goed kleur verbeeld'; de twee tafereelkensStrand der Panne verbeeldende, zijn zoet van toon en na tuurlijkheid de landschappen Burgt en Vaar- dam aan de Schelde, zijn warm en breed ge borsteld vóór hel onweder, verbeeld ons wel de oprechte duistere tint die men vóór het onwe der zietde Schelde bij hoog water is eene allerschoonste schilderij. (In het nummer van he den, geeft de Illustration Européenne er de gravuur van, hetgeen eene groote beteekenis heeft). De plaats ontbreekt ons om breedvoeriger over al de schilderijen te schrijven welke men in deze Tentoonstelling kan bezichtigen, dat het ons genoege te verklaren dat zij allen de aan- dacht der bezoekers waardig zijn. Wij hebben met voldoening vernomen dat reeds verschillige dezer tafereelen aan stadsge noten verkocht zijn en dat M. Permeke in onder handeling is om eenige andere, waaronder het gezicht der stad Poperinghe, te verknopen. "Het ware te wenschen dat deze in onze stad zou de blijven. Wij eindigen met nogeens onzen kunstschil der M. Permeke, de oprechtse gelukwenschingen toe'te sturen, hij heeft willen bewijzen en is er ten vollen in gelukt, zoowel aan het staesbesluur als aan al zijne medeburgers,dat hij een goed ge bruik maakt der subsidie van 200 franken welke hij van de stad ontvangt en die, volgens ons, on toereikend is. Men verzekert ons dat de Provintie zou oOÜ fr. toegestemd hebben indien de geboortestad van d'heer Permeke de zelfde som had willen geven, indien zulks de waarheid is wij betreuren de kleingeestige spaarzaamheid onzer stadhuisbazen, bovenal wanneer wij de groote onkosten zien welke zij gedaan hebben om een groot deel der inslrumentdragers te kleeden die geene note muziek kennen al ware zij zoo groot als St. Ber- tinus-kerk, en dit onder voorwendsel de kunst Ie bevoordeeligen I Moord. Men schrijft uit Staden, dat Zondag laatst, des morgens om 6 ure, eene wreede moord die g mecnle in verslagenheid heeft gebracht. De vrouw van Jan Scharlaken, zich naar de eerste misbegevende, is door een ge weerschot dwars door het hoofd gedood, in de nabijheid der plaats, langs de kalsijde van Rous- selare naar Dixinude. De dader dier laffe moord is onbekend. Ziehic" verdere omstandigheden over de moord te Staden Verleden zondag, rond 6 ure en half s' morgens, was de vrouw van den land bouwer Sharlaeken, op weg naar de zeven uur mis, te Staden, toen daaromtrent aan de herberg het Lindeken, gekomen, staande langs de kal sijde tusschen het gehucht de Geite en de dorp plaats, zij plotseling werd aangerand, verscheide malen moord riep, waarna onmiddelijk een schot afging dat haar in het hoofd trof en zij ter plaats dood viel. Daar er nog al wat volk op de beenen was, en hel gebeurde zeer nabij verscheidene huizen plaats greep, waren er op het geroep der vrouw en het daarna onmiddelijk afgaande schot, vele personen toegesneld. Men vond vrouw Scharlaeken dood liggen op den grond en badende in haar bloed. Zij was omtrent de 45 jaren oud. Men bracht haar onmiddelijk in een nabijgelegen huizeken, alwaar het parket van IJper, dat aldaar zondag ten 1 1/2 ure aankwam, overging tot de lijkschouwing en onderzoeking, en twee personen deed aanhouden die naar IJper zijn overgevoerd geworden. Het schijnt dat de vrouw nog verscheidene messteken in het liehaam had. Allerlei gissingen over de oorzaak dezer moord zijn in omloop, onder andere dal men er op uit was om haar goudwerk en haar geld te ontnemen maar men verzekert dat zij geen goudwerk aan had en weinig of geen geld in het zak, en dat hare kleeding niets ontschiktdus dat de moord eene andere oorzaak moet hebben doch daar de justice de zaak in handen heeft, zal het ware licht daarover weldra aan den dag gebracht worden. Bij koninklijk besluit van 28 November is het tooneelspel in één bedrijf Julius Cesar, door Em. Van Goethem, voor de sl'aatspremien goedgekeurd. Zaterdag avond is er in de Drie Koningen straat te St.-Nicolaas een erg ongeluk voorgeval len Bij het omstorten eener petroollamp, heeft de genaamde weduwe Losa zulke hevige brandwon den bekomen, dat zij schier afzichtelijk geworden is. De hulp harer buren heeft oogenblikkelijk haar het leven behouden, want zij was letterlijk door de vlammen omringd, die hare kleederen hadden aangevat. Twee moedige personen brachten haar naar buiten, ontdeden haar van hare kleeren, en stel den alles in het werk om haar aan eene gewisse dood te onttrekken. Hare armen en handen zijn zoo deerlijk verbrand, dat de huid op vele plaat sen van het vleesch afhing. Onnoodig te zeggen, dat de vrnuw zware pijnen heeft uit te staan. Van den huisraad, is het voorhangsel van haar bed door het vuur verleerd. Een voorbeeld te meer, om iedereen te raden niet te lichtzinnig met dit gevaar om te gaan. Het gouvernement heeft het Engelsch semi narie in de St-Jorisslraat, te Brugge, gekocht voor 300,000 fr. Dit gebouw gaat dienen voor normale school. De nog te doene werken, volgens het plan van Lacencerie, zijn begroot op 570,000 fr. Een smartelijk ongeluk heeft dinsdag nacht plaats gehad, terwijl de visschersloep Albert n° 146, van de haven van Oostende, en toebehoo- rende aan den heer Frutsaert, zich in volle zee bevond. De matrozen zagen een vat op het water drijven. Drie der manschappen sprongen in de kleine boot en roeiden in de richting van hel drijvende vat. Toen zij eenige meiers verwijderd waren, werd het bootje door twee sterke baren verrast en kapsijsde. Een hunner kon zwemmende de sloep bereiken, doch zijne twee gezellen von den de dood in de golven. Een ongeloofelijk wreed feit is te Antwerpen gepleegd. Een ontaarde vader, de genaamde M.. wonende in de Ridderstraat, heeft zijn kindje nauwelijks 20 maanden oud, met de bloote billen op hel deksel der brandende stoof gezet. Het arme kind heeft erge brandwonden bekomen. De dader- van dit monsterlijk feit is een dronkaard. De policie heeft hem aangehouden en proces-verbaal ten zijnen laste opgesteld. De Courrier des Theatres meldt, dat Ade- lina Patti, na haar buitengewoon succes bij haar eerste optreden in la Scala te Milaan, zich ver bonden heeft in Maart aldaar terug te komen en 10 voorstellingen van Verdis A'ida te geven. Zij zal daarvoor 100,000 francs ontvangen. Verdi zal het orkest bij die opvoeringen komen diri- geeren. Een Franschman heeft een patent genomen voor eene uitvinding, die, indien zij aan de ver wachting beantwoordt, eene geheele revolutie in de lettel-zetterijen zal teweeg brengen. Het geldt hier om de looden letter te vervangen door hard- glas. De proeven moeten zeer goed hebben vol daan. Volgens de verzekering van den fabrikant zijn de glazen letters even scherp als de looden en kunnen in dezelfde matrijzen gegoten worden. Zij hebben het voordeel, dat zij door de cilijn- ders der pers niet plat worden en dat zij, bij veel grooter duurzaamheid, minder in prijs zijn bovendien hebben zij niet te lijden van de groote hitte waaraan de letters bij stereotijpie blootstaan, en voor den zetter zijn zij schadeloos in de behandeling. Onlangs bemerkten twee passagiersin den spoortrein tusschen Elberfeld en Schwelm dat hunne plaatskaar tjes, ofschoon berde voor de zelfde overtocht, hetzelfde nummer hadden. Dit heeft aanleiding gegeven lot de ontdekking van een bedrog. De kaartjes waren Ic Elberfeld ge drukt. Du hoofdbeambte voor het personenvervoer aldaar was met het toezicht daarop belast en maakte hiervan misbruik, door- van tijd tot tijd een aantal kaartjes boven hel benoodrgd aantal te doen drukken. Deze liet hij aan passagiers afgeven door een bureellist, die het met hem en een confrater op de andere statie eens svas, om hem die kaartjes na gebruik weder in handen te doen komen, waarna de opbrengst er van in stilte werd ge deeld. In den laatsten tijd was dit bedrog op zulk eene ruime schaal voortgezet, dat de opbrengst van het personenvervoer op eene in 't oog loo- pende wijze begon te vei minderen. Bij de boven genoemde ontdekking is de hoofdbeambte met een zijner medeplichtigen onmiddelijk in hechte nis genomen, terwijl men nog meer arreslatiën te gemoet ziet. De raadkamer van den rechtbank van eersten aanleg te Brugge, komt voor de korrektionneele rechtbank tezenden, de genaamde Hector Gilliodts, katholieke provinciale raadsheer, onder-voorzitter der Sociëteit la Concorde onder-voorzitter der- katholieke kiesassociatie, aangeklaag van sim pele bankroet, van bedrieglijke bankbreuk, van misbruik van vertrouwen en van aflr-oggeling Mijnheer Piercot, burgemeester van Luik is zondag laatst, om 8 ure, na eene korte onge steldheid overleden. Zijn lijk is te zien gelegd op het stadhuis en de kosten der begraving zijn door de stad gedekt geworden. Eene dame die onverwachts haar man op een gemaskerd bal ontmoette, zeide tot hem Wel wat doet gij hier, ik had u gezegd van te huis op de kinderen te passen, en nu vind ik u hier. Dezelfde man zegde tegen zijne vrouw die tot tegen den middag in haar bed bleef liggen In plaats van u met het huishouden en de kinderen bezig te houden, ligt gij lot 's middags met uwen hond in 't bed te spelen, hebt gij dan geene liefde voor uwe kinderen n Dat is nog beter, antwoordde de vrouw, waarom hebben wij eene kindermeid Een onderpastoor' vroeg aan een klein meisje in de calechismusles a Waarom zijn Adam en Eva uit het paradijs verjaagd ii Omdat zij hun huishuur niet betaalde, zegde liet meisje, wij zijn daarom ook moeten verhuizen. Tijdens het badjaargetijde te Oostende, was er een vreemdeling die aan een ezeldrijver vroeg: li Hoeveel ezels heeft men hier wei ii Dal hangt van het getal badgasten afhoe meei- badgasten, hoe meer ezels. Eene boerenmeid wilde graag trouwen. Zij vroeg naar den prijs. Twee francs, luidde hel ant woord. Den volgenden dag kwam zij in bruidsge waad bij den burgerlijken ambtenaar, die de plechtigheid zou vollr.kken en betaalde twee francs. De ambtenaar wachtte geduldig op den bruidegom. ii Moede van wachten, vroeg hij op hetlaast, waar is uw liefste li Mijn liefste, zei de meid, ik dacht dat ik alles voor mijn twee francs kon krijgen. IJPEREN, 15 Dec. GRANEN ENZ. verkocht te kwantiteit. middenprijs p. 100 kilo. 17,500 34-50 4,000 22-25 2,400 21-50 1,200 24-50 4.700 24-25 Aardappelen 7,000 9-50 300-00 VEURNE, 12 Dec. Nieuwe tarwe per 145 liters, fr. 50 59 5C Oude tarwe, Rogge, id. 25 27 Sucrioen, id. 18 21 Haver, id. 14 16 Boonen, id. 25 28 Erweten, id 28 - 30 VAN ENf EFFECTEN Le Notair-e CHRISTSAEIV, résidant a Passchendaele, fer-a procéder a la vente publique, par le ministère de sou confrère M0JBIJTA.'YE, Notaire de residence a Messines, le Fundi, 17 Dóeembre 1877, a II heures préci- sesdu matin, sur les lerres de la ferme occupée par Ange Goudezeune, fermier a Kemmel, un peu au nord du pavé vers Wytschaete et a proxi- mité de la place de celte dernière commune, a la vente publique de 143 marches de gros Onnes, Bois-Blancs, Canadas et Chènes, (plusieurs Chènes ont 3 metres de circonférence). Ces arbresconviennenl a tous ouvrages, et leur proximité des routes pavées d'Ypres a Kemmel de Kemmel a Wytschaete et du gravier de cette commune au hameau dit u de Vierstraete en rendent le transport facile. Crtle vente aura lieu sous conditions ordinai- res et avec crédit, inoyennant caution. Les snsdits Nolaires en feront la recette.

De Toekomst (1862-1894) | 1877 | | pagina 3