Gazelle van 'I arrondissement IJpéren. De Zoogezegde Katholijke Partij. Nr 822. 16e Jaar. Zondag 23n December 1877. Politiek. Stads-, Kunst- en Letternieuws. Yerschilfige Tijdingen. Markten, Bekendmakingen. BERICHT. Politieke berichten. AANKONDIGINGEN R EC LAM EN ABONNEMENT: De onderwerping van Mae-Mahon heeft niet alleen in Frankrijk, maar in geheel Europa eene verlichting veroor zaakt. De gespannen toestand heeft opge houden en wij hopen dat de maarschalk eens op den goeden weg, nu geene moei lijkheid meer zal maken, om met de meerderheid van hel land mede te gaan. De parijsche drukpers zoowel als die van de departementen, zijn het eens om vast te stellen dal het republiekeinsche ministerie en de boodschap overal met vreugde is onthaald. Het vertrouwen herneemt en weldra zal men eene verbetering in handel en nijverheid opmerken die door de aarze lende houding van Mae-Mahon zoo ver slecht was. Zaterdag is er reeds eene stemming van vertrouwen gegeven aan het minis terie Dufaure. Op verzoek van M. Leo Say, minister van finanliën en op een voordeelig advies van de budjet-commis- sie, heeft de Kamer de twee twaalfden van den budjet en de vier rechtstreeksche belastingen gestemd voor 1878. Deze stemming is mei eenparigheid gedaan. Hel is niet noodig dat wij zeggen dat de klerikalen, bonapartisten en legitimis ten bladen niet te vrede» zijn over de oplossing. De Ordre en Ag Pays werpen met gloeiende kogels op den maarschalk, omdat hij zich onderworpen heeft aan de meerderheid van liet land. Men zegt dat er reeds55 ontslagen van prefekten, onder-prefekten enz. zijn toe gekomen Die willen niet afwachten tot dat men hun congé geeft. Zondag is M. Emiel de Girardin gede puteerden van het9e arrondissement van Parijs, met 11,078 stemmen gekozen in vervanging van M. Gi'évy, die voor Dóle heeft aangenomen. De heer Daguinbonapartist heeft 1614 stemmen bekomen. M. Berlou 502. Er waren 152 witte briefjes. De zaken in Frankrijk nemen eene goede wending; de gemoederen bedaren zich en men twijfelt niet of met de rust en zekerheid, zal hel vertrouwen terug koerenen handelen nijverheid hernemen. De lieer Pouyer-Quertier heeft bij den aanvang der zitting van den Senaat ver slag aangeboden de vier belastingen en de twee twaalfde gedeelten van den bud jet goedkeurende, door de Kamer dei- Gedeputeerden gestemd. Dit verslag con- clueerde tot het aannemen dezer ontwer pen, die met eenparigheid gestemd wer den. De rechterzijde heeft evenwel voor behoudingen gemaakt, zooals die der Kamer heeft gedaan, dat zij daardoor geene stemming van vertrouwen aan het ministerie gaf. De Senaat en de Kamer der Gedepu teerden zijn gisteren uiteen gegaan voor de kerstvakantieu, tot den tweeden dijns- dag van januarie. Daaruit kan men opmaken dat de ge moederen kalm zijn en men in de politieke kringen gerust is over den toestand. De Journal officiel kondigt de benoe mingen af van :V1Albert Gigot tot prefekt, van politie te Parijs in vervanging van M. Voisin. De heer Luisant heeft in de Kamer der gedeputeerden, het voorstel neêrge- legd, den militairen diensttijd van 5 op 5 jaren verminderende, met afschaffing van de vrijwilligers. De heer Dufaure heeft een wetsontwerp aangeboden, de wet op de drukpersover tredingen intrekkende en erne kwijtschel ding verleenende voor de drukpers over tredingen, gepleegd van 16 mei lot 14 October. Heden zal de Journal officiel de prefeklorale veranderingen mededeelen. Indien in Frankrijk alles nu kalm is, baart de ooslersche kwestie nu eenige onrust. De nota door Turkije aan de onzijdige mogendheden gezonden om hunne bemiddeling te bekomen is overal maar slecht onthaald. Het diplomatiek korps heeft koning don Alfonso XII geluk gewenscht over zijn voorgenogen huwelijk met dona Mercedes de Montpensier. Het huwelijk zal voltrokken worden in de hoofdkerk van Atocha te Madrid. Prinses Mercedes en hare bloedverwan ten zullen tot 23 Januari te Aranjuez verblijven en slechts eene uur voor dat de plechtigheden beginnen met de bruid in de hoofdstad aankomen. De Dnivers zegt eene depeche uit Rome te hebben ontvangen meldende dat de gezondheid van den paus beter is. De H. Vader heefteen groot getal kar dinalen ontvangen. Het consistoir is lotden28 verzonden. De depechen uit Rome brengen ons eene belangrijke lijdingaan hel kabinet- Deprelis heeft zijn ontslag gegeven. De koning heeft het ontslag aanvaard, maar Imeft het hoofd van het onlslagge- vend kabinet gelast een nieuw ministerie samen te stellen. Konstantino.pel, 18 December. Het nieuws van de dood van Osman paella wordt ofïicieëllijk gelogenstraft. Rome, 18 December. Officieel. De handels en scheep- vaartverdragen tusschen Italië. Oosten rijk, Engeland, België en Zwilzerland, zijn tot 31 Maart 1878 verlengd. Reeds dikwijls hebben wij getoond.zegt de Stad Gent. Aai de zoogezegde katholijke partij in alle landen aan het hoofd des achteruilgangs geplaatst, overal aan de vrijheid tegenstrijdig is geweest, en op het geluk der natiën den rampzaligsten invloed heeft uitgeoefend. Het voorbeeld van Spanje, van Italië en van Oostenrijk aanhalen, ware voldoende om dit te be wijzen zonder tegenspraak. Dit ook kunnen zij niet loochenen, maar zij antwoorden ons met eene onbeschaamd heid, die aan de huichelaars alleen eigen is: Weet gij niet dal het 't krislendom is, welk de ware vrijheid aan de wereld heeft gegeven, dat de slavernij heeft ver nietigd, dal de vrouw in hare waardigheid heeft hersteld en de veelwijverij heeft uitgedoofd? Ja, dit weten wij zeer goed. wij die als liberalen de toepassing der ware vrijheid met onvermoeide» ij ver najagen, wij we ten dat het aan het kristendom is, dal wij alle ware vrijheid verschuldigd zijn. Wij weten dat het krislendom voorde eerste maal den slaaf met den meester gelijk stelde en alle menschen broeders noemde. Wij weten dat het kristendom het eerste zijne stem verhief voor de ar men en de onderdrukten, en weten dal 't kristendom is, dat voor de eerste maal lol de volkeren zegde: Alle menschen zijn broedersheilige en verhevene woorden, waarin geheel de leerling der verdraag zaamheid begrepen ligt. Ja, dit weten wij, én hel is omdat wij dit weten, dat wij de partij bestrijden, die zich onder den naam van katholijke partij verschuilen durft. Wat is er immers gemeen lusschendie partij en het kristendom, tusschen leer stelsels van volksonderdrukkingeneenen godsdienst van broederliefde? Hel krislendom zegt: Mijnrijkisvan dezewereldniet, en 't zijn de rijkdommen en de macht der wereld, welke de zoo gezegde katholijke partij verlangt en na jaagt. Hel k ristendom zegtAlle menschen zijn broedersen de klerikale partij heeft niets dan woorden van haaien verachting tegen alwic zich niet aan hare macht on derwerpen wil. Het krislendom reikt eene hulpzame hand toe aan den Samaritaan, terwijl de zoogezegde katholieken, de menschen die anders denken, vroeger heeft verbrand en thans nog achtervolgt. Het kristendom preekt niets dan van liefde, vrede en toegevendheid, en de klerikale grondbeginsels zijn haat, twist en onderdrukking. Hel kristendom eindelijk roept tot de m en sche n Doet niet aan een ander wat gij niet zoudt willen dat men u zelve doeen de klerikale partij spreekt niets dan van de menschen die zich niet on derwerpen te benadeeligen in hunnen handel, te treffen in hunne eer en tot den grond te ruïneeren. Aan u staat het dus niet de verdiensten van het kristendom aan te halen, gij die den godsdienst nooit hebt gebruikt dan om juist het tegenovergestelde te doen van hetgeen de godsdienst gebiedt. Tusschen u en 't kristendom is er eenen afgrond, en als gij van de diensten, door het krislendom aan de vrijheid bewezen gewaagd, dan spreekt gij ter zeiver lijd uwe eigene veroordeeling uit. want gij toont, dat in plaats van vrijheidsliefdeen broedermin, heerschzucht en over- heersching uwe eenige drijfveren zijn. van den STRAAL. De gazeljes der priesterpartij beginnen weêr op het grosse-caisse te trommelen. Wat zou dat wel mogen beteekenen? Wel, hel nieuwjaar nadert, en ze moeten weêr eenige miljoenljes voor den paus-koning bijeenverzamelen. Gij moogt ervan denken wat gij wilt, maar ik kan toch maarniet aaneenknoopen dat de stadhouder van Christus hier op aarde, dat Pio nono hier maar recht te houden is melde centen welke men jaar lijks den armen duivel ontfutselt. Indien Pio nono nu waarlijk hier op aarde de vertegenwoordiger van God is, mij dunkt dal God machtig genoeg is om in al de noodwendigheden van zijnen vertegenwoordiger te voorzien, en dat het geenszins noodig is van deur lot deur oordjes te gaan schooien. Onze Heer moet daarover ontevreden zijn als hij zoo die oordjesslikkerij in zijnen naam ziet geschieden. En 'tis ook zonder reden niet. Wal zoudt gij zeggen van eenen han delaar of négociant, die in de eene of an dere stad eeu agent aanstelt om zaken voor zijne rekening te verrichten, en dat anderen eene inschrijvingslijst openen om dien agent te onderhouden? Diekoop- Bureel: liixmuctestraul. 39. 10 c e ii t i e ui n d eu regel. 25 centiemen den regel. Brieven en pakken moeten vrachtvrij toegezonden worde n. l'r. £-00 's jaars v®oe» de slad. S'r. 4-50 v««r geheel Belgie. Buitenlandsche verzendingen, 't port daarboven. 10 eenllemen het nanitiier. Men schrijft in op al de poslbureelen. TOEKOMST, IJZEREN-WEG. VERTREKUREN VAN IJPEREN NAAR Poperinghe-Hazebrouck. 6-50. - 12-07. - 6-30. Poperinghe. 6-50. - 9-07.- 12-07.-5-57. - 6-50. - 8-45. - 9-50. Kortrijk. 5-54. - 9-46.- 11-20. - 2-55. - 5-25.- Roeseiare. 7-50. - 12-25. - 6-50. Langemark-Oostende. 7-00. - 12-06. - 6-07. Langbemarck, den zaterdag, 5-50. lie personen die begeeren een abonnement voor 1878 op de TOEKOMST te nemen,zijn verzoekt liet bedrag ervan in een mandaat op den Post, of in Postzegels ons te laten toekomen.Zij zullen alsdan van lieden af tot 31 December aan staande ons blad gratis» ontvangen. O O R Ij «6S-TIJ1HN.CE W.

De Toekomst (1862-1894) | 1877 | | pagina 1