J Hoe zij in de waarheid zijn. Stadsnieuws. Vei'schillige Tijdingen. man zou zulks ongetwijfeld zeer kwalijk nernen. En hoe anders ook Die inschrijving zou voorzeker het krediet van den handelaar benadeeligen want dit zou klaar bewijzen dat zulk huis niet bekwaam is in de onkosten van zijnen eigenen vertegenwoordiger te voorzien. Welnu, spijkers rondhalen voor den vertegenwoordiger van Christus op aarde, wil dat zooveel niet zeggen alsHeere, gij hebt de middels niet om uwen zaak gelastigde te onderhouden wij zullen de noodige schijven schooien om in zijne noodwendigheden te voorzien. Schoon komplimentje, voorwaar! En ware de almachtige Heer van hierboven niet beter als brood, zou hij zoo zijn krediet laten hinderen P Sint-Pieterspenning en 't nieuwjaar van den paus brengen de prieslerpartij in het nauw. Ofwel de paus is hier op aarde de stadhouder van Christus, en dan is het niet noodig den armen sukkelaar tol zijn laatste oordjen af te persen, want God kan zijnen vertegenwoordiger de noodige middels van beslaan verschaffen ofwel de paus is slechts een politiek werktuig, en dan ontfutselt inenonder een valsch voorwendsel den armen duivel zijne zuurgewonnen penningen. Wij laten u den keus, zwarte exploi- teurs. Neemt de beste der twee veron derstellingen. Men moet immers het poer niet uitge vonden hebben om zonneklaar te zien dat geheel dit comediespel niets anders is dan eene politieke speculatie. En inderdaad, op zekeren dag zag men het Roomsehe volk den heiligen vader van zijnen troon donderen. Onze Lieve Heer liet zulks gewilüggeschieden. en Pio nono liep met duizend haasten te Gaëla eene schuilplaats zoeken. Eenigen tijd nadien richtten de Fran- sche bajonnellen hein weer op, tot dat, eenige jaren later, de Italianen hem weêr van zijnen wereldlijken troon deden tui melen. 't Was 't oogenblik van daar een mooi mirakelken te verrichtenmaar niet te doen. De goede God liet de goddeloozen maar geworden. Bekennen wij ronduit dat dit op eene aardige manier zijnen stadhouder ter hulpe komen is. Veronderstel nu dat een winkelier iemand in zijn marktkraam aanstelt, om er voor hem zijne waren te verkoopen. Meent gij dat dit winkelierke, hoe klein het ook zij. zijnen man tweemaal in den grond zal laten slaan Hij zou niet geern! 't En zou geen tweeden keer mogen gebeuren, 'l zou er Welnu, hetgeen het Opperwezen, in zijne goddelijke wijsheid, tweemaal heeft laten gebeuren, zouden dejezuïlen willen veranderen. Zij willen, kost wat kost, Pio nono weêr op den troon. Hij moet willen of niet paus en koning zijn. Komen zij er niet door 't geweld, zij willen en door allerhande kromme sprongen komen. Het spreekwoord zegtMet cjeldkoopt mende boterdit kennen de jezuïeten geheel goed daarom ook is het dat zij er zooveel mogelijk binnenpalmen enerzoo weinig mogelijk geven; zij vinden het uiterst gemakkelijk, de gebroken potten door eenen hoop sukkelaars te doen be talen dompelaars die meenen dat zij. met hunne centen aan de priesterpartij te geven, een plaatsken in den hemel koopen. Zij zullen er wel meê zijn Welke schoone bladzijde voor de ge schiedschrijver, wanneer zij later op die politieke intrigue zullen wijzen, die jaren en jaren gansch Europa als op een vulkaan hield. Klaar en duidelijk is het, dat Pio nono van zijn wereldlijk gezag zal ontbloot blijven, spijts Sint-Pieterspenning en en andere geldafpersing. De wet Gods is immers eene strekking naar vrijheid, en de paus -koning is de ergste der dwinge landen. De geschiedenis zal aanleeren wie de bedriegers en wie de bedrogenen waren, en in twee woorden zal zij kunnen ant woorden Jezuïeten en onnoozelaars Wanneer men aandachtig de natuur des christenen godsdienst onderzoekt, het gedrag van Christus overlegt en de Kerkvaders raadpleegt, is men verwondert zoo gemak kelijk te begrijpen, dat de macht van de Kerk uitsluitelijk geestelijk zijnde, zij hoe genaamd niets te zien heeft op het wereld lijk gebied. Niets doet de zwakheid van";het mensche- lijk verstand meer uitschijnen dan het ver- dedige van meeningen die op hoegenaamd niets gesteund zijn, ja zelfs den schijn niet hebben van mogelijk te zijn. Zoo is het gele gen met degenen dit beweren dat de paus een wereldlijk gezag bezit, want de bewer king is op een enkel bewijs, op hoegenaamd geene gegronde rede gevestigd. Inderdaad, nergens inhetH. Schrift vindt men dat er kwestie zij van het tijdelijk gezag der Kerk. Christus zelf heeft van dergelijke macht geen gebruik willen maken, want hij zeiMijn rijk is van deze wereld niet (H. Joannes, 18,36); en verder.- Menschen, waarom wendt gij u tot mij Ik heb immers van niemand de macht ontvangen om over uwe geschillen te beslissen (H. Luc, 12, 4). De twee eerste verzen van kap. XIII van den epistel aan de Romeinein, bewijzen dat elke mensch, wie hij ook zij (paus, bis schop, priester of wereldlijke), zijnen prins of vorst moet erkennen, tegen den welken hij nooit moet opstaan. Wel is waar leert Christus ons dat alle macht hem gegeven is geweest, maar daar door verstaathij slechtde geestelijke macht, Dit blijkt nogmaals uit zijne eigene woor den Gaat dan, zoo spreekt hij tot zijne apostelen. en onderwijst de volkeren, ze doopende in den naam des Vaders, des Zoons en des H. Geest, en hun leerende naleven al wat ik u geleerd heb. En ik zal met u zijn tot het einde der wereld. En wat had hun Christus geleerd Had hij hun gezegd dat zij moesten de wereld over- heerscben, in weelde, pracht en rijkdom leven? Had hij hun geleerd dat de paus koning moet zijn Neen en deze die het tegenovergestelde beweren, zijn geene ware apostelen Christi. Die waarheid is door Bellarmin, zelf niet betwist (ziet bl. 88). Jesus heeft nooit ge sproken dan van zijne geestelijke macht, en deze geestelijke macht alleen heeft hij aan zijne apostelen gegeven. Eert God en den koningzegt Theophile (b). 77, 1° boek van het werk: De vijanden van de christene Kerk), en wees hun nooit ongehoorzaam. Athenagore (bl. 17), in zijn werk Lof rede aan de keizers drukt zich aldus uit Uw qouvernement geeft een voorgevoel van het rijk des hemelswant, even als daar alles onder de goddelijke macht is, is hier u alles onderdanig De kerkvaders, ver van aan den paus het recht toe te kennen de vorsten af te zetten, uiten het gevoelen dat die vorsten door God alleen moeten geoordeeld worden indien zij van hunne macht slecht gebruik maken. (Lactance, bl. 534.) Houd u met geene geestelijke zaken be zig, zegde Osius aan keizer Constance. God heeft u de zorg van het keizerrijk teuver- trouwd, gelijk hij aan ons die zijner Kerk heeft gegeven-, en gelijk het zijnen wil tegenspreken ware iets te ondernemen tegen uwe macht, zoo zoudt gij ook plich- tig zijn, indien gij u met de geestelijke zaken bemoeidet. (H. Athanasius, bl. 371). De H. Ambrosius geloofd insgelijks dat de koningen slechts van God alleen kunnen gestraft ivorden (1° deel, bl. 6921. Volgens hem, bestaan de schatten der H. Kerk in het geloof 2® deel, bl. 837). Dit is ver van eenen scepter, van paleizen, van aardsche goederen, van wereldsche pracht Eenieder moet onderdanig zijn aan de overheden (H. Chrysostomus, bl. 316). Alhoewel de lofrede van Symmaque aan keizer Anastasius in zeer spijtige en zure uitdrukkingen zij, de paus bekent nochtans dat de keizer hier geene hoegenaamde reke ning te geven heeft over zijne werken en daden, aan een menschelijk wezen. Agapet, diaken van Constantinopelen, sprekende van keizer Justinianus, zegt, dat hij aan God gelijkt, aangezien er op aarde niemand hooger geplaast is dan hij. Pelagius 1 erkent dat het gebod, dat men aan den prins moet onderdanig zijn, zoowel de pausen als de andere onderdanen betreft. De H. Gregorius de Groote bekent, dat hij onder het gezag was van den keizer, die geen overste had anders dan God (Boekdeel 2, bl. 675). Ziet hier overigens eene bijzonderheid die ook niet onbeduidend is Volgens den ouden gothieschen missel deed men in de proefatie van de mis, op den feesdag van Sint-Pieter, eene opsomming van de voorrechten aan dezen heiligen toe gekend. Daar leest men, dat Sint-Pieter de sleutels van het hemelsch rijk heeft ontvan gen .- Huic claves ccelistis imperii tradi- disti; maar van het tijdelijk gezag, van een rijk op aarde is er geene kwestie. Hierbij moeten wij ons bepalen voor van daag,beminde lezers. In een sermoon zullen wij over deze zaak verder spreken.Misschien ook zullen wij de gelegenheid hebben u be kend te maken met den strijd welken de ware discipelen van Christus hebben moeten aan vangen, sedert eenige eeuwen, tegen de voorstaanders der onfaalbaarheid van den paus. Daaruit zullen wij leeren hoe onze geestelijkheid de schoone religie van Chris- vervalscht heeft, om ze tot hare zucht naar wereldbeheersching te doen dienen. In afwachting wenschen wij dat de vrede met u blijve. KoormaatschappijWoens dag avond hebben wij in de concert-zaal van den Gouden Arend een welvervulden avond doorgebracht. De opening der feest werd gedaan door de koorzangers met den TannhauserDe afdeeling symphonie heeft met eene merk- weerdige juistheid de ouverture van de Si rene uitgevoerd. M. Wenes zong met veel gemak en aangename stem eene Mélodie van David. De bravos hebben hem niet ontbro ken alsook voor M. Coffyn die gewoon is zijn talent naar waarde geschat te zien en er de verdiende belooning van te genieten. Wat M. Maillard betreft, dezen heeft ons nogeens hertelijk doen lachen, bijzonderlijk met zijne fransche complimenten en si j'é- tais fleur Het is voor de eerste maal dat wij het ge luk hebben M. Waeyenberg te hooren, die laureaat is van het Koninklijk Conservatoir van Gent. Wat schoone, doordringende en welluidende stem Zijne gepaste gebaren en zijne reine uitspraak volledigen in hem den zanger van 1" rang. Het herhaaldelijk terugroepen en de warme bejegeningen van de aanwezigen zullen hem genoeg bewezen hebben dat zijn talent naar waarde is ge schat geworden. Maar hetgeen alle ooren open en alle aan dacht gevestigd hielden waren Je twee qua- tuors en de quintette uitgevoerd door de heeren Beyer, Petit, de gebroeders Gaimant en Froidure. Deze drie stukken hielden de aanhoorders zoodanig geboeid Jat men gee ne ademhaling hoorde. M. Beyer en de vier andere artiesten hebben ons 'in verrukking gebracht door hun zuiver en nooit volprezen spel. Onze hartelijke gelukwenschingen aan de heeren inrichters van zulke schoone con certs en het welgelukken tot heden hunner concerts zal hun nieuwen moed ingeven om zich ten .halven weg niet stil te houden. Sieur Jean Scharlaeken, beticht in de moord van Staden, is op vrije voeten ge steld, zonder borgtocht. Scharlaeken, zooals men weet, is de echt genoot van wijlen Marie-Therese Willaert, zoo wreed vermoord den 9 dezer maand. Brand. Vrijdag, ten 3 ure des morgens, as er brand ontstaan in de herberg het Exercitie-Plein, buiten de Siatie-poort langs den steenweg naar Dickebusch. De schuur en stallingen zijn de prooi der vlammen geworden. Het beestiaal is kunnen gered worden, doch zwaar gewond. Onze Pompiers zijn er naartoe hulp gaan bieden. De schade beloopt op ongeveer 2000 fr., alles was verzekerd. Schieting met het geweer Comblain. BURGERSTAND Sterfgevallen. opzijn Pi ETER. i IJperen,den 22" December 1877. Schoolpeuuing.-Vorige lijsten, 13,565-71 Les amis réunis auPetit Ypres, 1,56 Uitgaven tot heden, lïlïjft in kas ii% 13,567-37 8,912-55 Zaak tier moord van Staden Burgerwacht. - Maatschappij cijbel- schutters. 9° schieting van 't winter-saizoen, 16 Decembre 1877. 1. lweins, Aif. 75. 2. Maillaert, G. 70. 5. Poot, H. 60. 4. Criem, D. 55. 5. Dumon, A. 55. 6. Lebbe, A. 55. 7. Ligy, F. 50. 8. Vanheule, L. 45. 9. Devarver, A. 45. 10. Leclercq, T. 40. 11. Swekels, L. 40. \an den 14 tot den 21 December 1877. GEBOORTEN Mannelijk geslacht 8) Vrouwelijk id. 3) (ezamenH- Dewachter, Desiderius, 75 jaren, zonder be roep, weduwaar van Marie Ghyselen, Dixmude straat. Boudiy, Maria, 62 jaren, naaister, echtgenote van Guslavus Sanly, Meenen straat. Nevejan, Amelia, 87 jaren, zonderberoep, weduwe van Jacobus Durnez, Sl-Jans Hospitaal straat. Markey, Frangois, 44 jaren, slachter, weduwaar van Sophia Markey, Boter straat. Festinel, Joannes, 85 jaren, zonder beroep, weduwaar van Joanna Duflou, Dixmude straal. Vanacker, Maria, 77 jaren, kantweikster, echtgenote van Ludovicus Duprez, Meenen straat. Delbecque, Edouardes, Gojaren, kleermaker, echtgenoot van Virginia Declerq, Meenen straat. Gerste, Fre- derieus, 69 jaren, zonder beroep, weduwaar van Francisca Castryck, St-Maartens nieuw weg. Born, Willem, 25 jaren, soldaat bij het 2e Regl. gidsen, Vleeschhouwer straat. Wackenir, Maria, 75 jaren, zonder beroep, weduwe van Josephus Jolyt, Meenen straat. Clauvv, David, 24 jaren, zonder beroep, Lange Thourout straat. Lambin, Amelia, 77 jaren, zonder beroep, weduwe van Ludovicus Soenen, Lange Meerch. Kinderen beneden (Mannelijk geslacht 1) de 7 jaren: (Vrouwelijk id. 5) Wij vinden in een blad van Brugge, dat de gouverneur van W'est-Vlaanderen, M. Ruzette, de burgmeester Visart, schepenen en leden van den gemeenteraad, Zondag avond naar den fran- schen schouwburg zijn geweest omles Dominos Iioses te zien. Wij welen niet of zij permissie zullen gehad hebben van den bisschop, maar wij zijn zeker dat zij er niet goed zullen afkomen bij hunnen biechtvader. Hel schijnt dat ze zich nogtans zeer goed vermaakt en beloofd hebben terug te zullen keeren ais zij zulke goede vertooningen geven. Het was Maandag 12 jaar dat de koning Leopold II op den troon sireg, (17 December 1865). De priester Frangois in beroep gegaan zijnde tegen het vonnis van de korrektionneele rechtbank van Brussel, dat hem veroordeeld had voor open bare aanslagen op de zeden in het Park, is uitge- noodigd geworden om den 27 dezer voor het Hof te verschijnen. Posten. Te rekenen van 15 Januari aanstaande, zal het bestuur der posten de iukas- seering doen van de handelseffecten met of zonder protest, in alle de gemeenten van hel land, uitge zonderd in diegenen waar eene afdeeling der Nationale Bank bestaat. Gedurende de maand November zijn er 7,678 brieven door de gebrekkige adressen niet kunnen verzonden worden. Van dit getal zijn er 5,007 naar den schrijver teruggestuurd, 2,671 zijn in handen van het bestuur gebleven. Do Moniteur meldt de volgende open slaande plaatsen voor onderwijzers en onderwij zeressen. Iseghem. Hoofdonderwijzer,jaarwedde 3,500 franks, daarbij woning, enz. St-Amandsberg. Hulponderwijzer, jaar wedde 1,200 fr. J J Molenbeek - Wersbeek. Hulponderwijzer, jaarwedde 1,228 fr. La LouvièreHulponderwijzer, jaarwedde 1,550 fr. Rummen. Hoofdonderwijzer,jaarwedde 1 650 fr., de woning en hof niet inbegrepen. Bergen. Verscheidene hulponderwijzers wor den gevraagd. Haine-St-Paul. Hulponderwijzeres, jaar wedde 1,400 fr. J J

De Toekomst (1862-1894) | 1877 | | pagina 2