Gazelle van 'I arrondissement ÏJperen. 25« Jaar. Zondag 10» Januari 1881). Politiek. 8lads-, liunst- en Letternieuws. Yerschiliige lijdingen. Markten, Bekendma Politieke berichten.*5 'N ieuwj aa r wen seh TAALWETTEN. BnreclDiiimniiestpaat. IS. AANKONDIGINGEN 10 centiemen den regel. RECLA5ÏSÏS Ï5 ceiiiieisieu den regel. Brieven en pakken moeten vrachtvrij toegezonden worden. ABONNEMENT f«*. £-00 'h ijrtjsrs v«»r de stad fr. 4-50 Yöor gclieeï Uelgte. Buitenlandsche verzendingen, 't port daarboven. 10 ceiBtSeisiein bet unmincr. Men schrijft in op al de postbureelen. .filmen. IJZEKEïï-WEG.1 Januari 1886. Vertrekuren van IJperen naar Poperinghe, 6-50 9-09 10-00 12-07 3-00 4-00 6-25 9-0o 9-58. Poperinghe-Hazebrouck, 6-5,0'12-07 6-25. Houthem, 5-30 8-20 11-16. 5-20. Comen, 5-30 8-05 8-20 9-58 10-10 11-16 2-41 2-53 5-20 8-58. Comen-Armentiers, 5-30 8-05 11-16 2-53 8-58. Roeselare, 7-4510-45—12-20 4-106-30. Langemarck-Oostende, 7-23 12-22 3-58 6-22. Kortrijk, 5-30 8-20 9-58 11-16 2-41 5-20. Kortrijk-Brussel, 5-30 9-58 11-16 2-41 5-20. Kortrijk-Gent, 5-30 - 8-20 5-20. 11-16 2-41 De Journal officieel van Frankrijk zal heden de volgende lijst aankondi gen van het nieuw ministerie MM. de Freycinet, voorzitterschap en buitenlandsche zaken Sarrien,buitenlandsche zaken; Caroot, financiën Goblet, openbaar onderwijs Boulanger, oorlog Aube, zeewezen Demóle, justitie Baïnaut, openbare werken Develle, landbouw Lockroy, koophandel Granet, posten Het zal nu te zien zijn als dit nieuw ministerie zich voor de Kamer aanbiedt of het 't vertrouwen der meerderheid zal hebben. Het wetsvoorstel, onlangs in de Fransche Kamer ingediend, om de Paasch- en Pinkster-Maandag tot wettelijken feestdag te bevorderen, is aangenomen, zoodat in de toe komst de Beurs van Parijs op die dagen zal gesloten blijven. De werklieden van de zeescheeps- werven der Tyne, hebben ten getalle -van 5 tot 6000 den arbeid gestaakt, omdat de patroons eene verminde ring van dagloon hebben opgelegd. Men vreest 'dat die werkstaking eene groote verhouding zal aannemen. Men beweert dat de gezondheid van Keizer Wilhelm veel te wen- schen laat en Z. M. alle dage flau wer wordt en slecht slaapt. De nieuwjaarwenschen zijn gevallen gelijk hagelsteenen. Men hoorde niets anders wenschen als Ik wenscb u een beter jaar dan het afgeloopen jaar. Ik wensch u meer nering en meer werk dan in 1885. En onder hel volk was hel algemeen den wensch om toch zoo spoedig mogelijk van het pastoors-gouvernement ontslagen te zijn, welk grootendeels do schuld is dat alles zoo slecht gaat, daar niemand vertrouwen in het bestuur heeft. Wij willen ook onze wenschen uitdruk ken en hopen dat zij zich zullen verwe zenlijken Vooreerst wenschen wij, en hebbende vaste hoop, dal de klerikalen in Juni eene klopping krijgen nog grooter dan die in 1878 is geweest; Ten tweede, wenschen wij dat de kle rikalen eindelijk hunne beloften zouden houden, vóór de kiezing van 1884 ge daan, van de belastingen te verminderen Ten derde, dut het ministerie, wat min aan kerken en pastoors zou geven, ten einde de nuttige en ijverige bedienden den beloofden en verdienden opslag te geven; Ten vierde, wenschen wij, dat het kle rikaal bestuur wat min klerikale benoe mingen zou doen en aan de rechthebben den recht laten wedervaren, ten einde het bestuur met geene onbekwame krealuren op te vullen Ten vijfde, wenschen wij, dat M. Tho- nissen wat min tranen zou storten, maar zich wat rechtvaardiger zou loonen voor de brave en aan hunnen eed getrouwe on derwijzers en onderwijzeressen, door ze in hunne plaatsen te herstellen, die zij zoo onrechtvaardig hebben moeten verlaten; Ten zesde, wenschen wij, dal onze be kwame en welsprekende kamerleden, wat meer de belangen onzer stad in de Kamers verdedigen, waar zij door hunne onbedui dendheid geteld zijn als zeros. Ten zevende, wenschen wij, dat de geestelijken in het algemeen wat trin voor hunnen zak en wat meer voor de belangen der religie, waarvoor zij betaald worden, zorgen; als zij niet willen dat geheel hun spel om zeepe gaat. Eindelijk, wenschen wij Ie zien, dat de klerikalen wat min miljoenen naar Rome zouden zenden en wat meer voor de on- gelukkigen onzer gemeenten zouden doen, zonder daarom van die menschen hunne slaven te maken. Als al die wenschen kunnen vervuld worden, dan mogen wij ons aan betere lijden verwachten. Er wordt hedendaags veel gesproken over taalrechten, over het gebruik en voorkeur der vlaamsche of fransche laai in zake van onderwijs, strafzaken en be stuurlijke zaken. Meestal gebeuren die woordenwisselingen uit gebrek of gemis aan zaken-kennis. Daarom deelen wij he- cen aan onze lezers eenige uittreksels me de der 3 wellen, welke het gebruik der Nederlundsche taal in vlaamsch-België re gelen. Die uit'reksels zijn verzameld ge worden en bij middel van plakbrieven door het Willems-Fonds aan de vlaamsche bevolking kenbaar gemaakt. SE DRIE GEBRUIK DER NEDERLANDSCHE TAAL A) In Strafzaken Wet van 17 Aug. 1873) Te rekenen van de eerste verschijning van den verdachte voor den rechter, moe ten rechtspleging en rechtspraak in het. Nederlandsch geschieden (ten ware de verdachte hel gebruik der Fransche taal vf'oëgj; Voor de onderzoeksrechters, politie- en boetstraffelijke (correctioneele) rechtban ken der provinciën Antwerpen, Limburg, Oost- en West-Vlaandéren en van het ar rondissement Leuven; Voor de hoven van assisen der vier bovengemelde provinciën; Voor het hof van beroep van Gent. Dezelfde regel geldt voor de politie- en boetstraffelijke rechtbanken van het ar rondissement Brussel, wanneer de ver dachte maar enkel de Nederlandsche taal kent. Wanneer de rechtspleging in het Neder landsch geschiedt, moet het Openbaar Ministerie zich in zijne vorderingen van die taal bedienen, ten ware de advocaat van den verdachte,met dezes toestemming, de Fransche taal gebruikte. Dus mag,, in onze Vlaamsche gewesten, in den regel niemand, tegen zijnen wil, in het Fransch vervolgd, beschuldigd of gevonnisd worden. o - B) In Bestuurzaken (Wet van 22 Mei 1878). In de provinciën Antwerpen, Limburg, Oost- en Wesl-Vlaanderen en in het ar rondissement Leuven moeten alle berich ten en mededeelingen, door Staatsambte naren tot het publiek gericht, in hel Ne derlandsch opgesteld zijn, met of zonder Fransche vertaling, en moeten die ambte naars met gemeenten of bijzondere perso nen in het Nederlandsch briefwisselen, ten ware de belanghebbende, uitdrukkelijk of door eigen gebruik der Fransche taal, het anders verklaarde te verlangen. Dezelfde regels gelden voor het arron dissement Brussel, uitgenomen dat hier de briefwisseling slechts op aanvraag der belanghebbenden of in antwoord op Vlaamsche stukken in hel Nederlandsch moet geschieden. In alle Vlaamsche gewesten moeten dus alle opschriften, plakkaten en aankondi gingen van het Staatsbestuur in hel Ne derlandsch of in beide talen zijn, en hangt het van de Vlamingen af, geene Fransche brieven van Staatsambtenaars te ontvangen o - C) In het Middelbaar Onderwijs (Wet van 15 Juni 1883). In de voorbereidende afdeeling der Staat middelbare scholen van het Vlaamsch gedeelte van liet land moeten de leergan gen in hel Nederlandsch gegeven worden: de Fransche taai wordt er onderwezen derwijze dat de leerlingen in staat gesteld worden Fransche leerlangen met vrucht te volgen. Inde eigenlijke middelbare scholen en in de athensea derzelfde streek moeten de leergangen van Nederlandsch, de eerste jaargangen van Engelsch en Duilsch, en twee andere leergangen in het Neder landsch gegeven worden. De vakwoorden der wis- en natuurkundige wetenschap pen en andere vakken,alsook de geschied en aardrijkskundige namen moeten gelijk tijdig in hel Fransch en in het Neder landse!) onderwezen worden. Iedere Vlaming, die prijs stelt op de nakoming der taalwetten van 1873 en 1878, iedere huisvader, die wil dat zijne kinderen bekwaam worden om eene Staats ambt in de Vlaamsche gewesten te ver vullen, zal de stipte toepassing der wet van 15 Juni 1883 eischen. Onze lezers herinneren zich nog wel dat de heer Beernaert,hoofd van het klerikaal ministerie, bij het ont vangen van eene deputatie van werk lieden, uitriep: Ik zal in zesmaan- den tijdsmeer werk bezorgen aan de werklieden, dan de liberalen in zes jaren hebben gegeven. Dat is nu ongeveer een jaar gele den en de groote... minister heeft nog niets gedaan. Geen enkel buiten gewoon werk is uitgevoerd; integen deel heeft hij de gewone kredieten voor openbare werken verminderd en wordt er bijgevolg min verdiend. Het is heden nogtans het oogenblik om buitengewone werken uit te voe ren, ten einde de nijverheid en han del wat op te beuren. Het zijn de te doene werken niet die ontbreken, maar wel het initiatief van den gr...ooten minister, die eens van zij nen neus heeft willen maken en nu niets doet. Rekent dan op de beloften van die sakristijmannen. DE TOEKOMST

De Toekomst (1862-1894) | 1886 | | pagina 1