Gazelle van 'I arrondissement IJ peren. Nr 25e Jaar Zondag 24" Januaii 1886» Politiek. Stads-, Kunst- en Letternieuws. VerschilSige Tijdingen, Markten, Bekendmakingen. Politieke berichten. Kamers. Be opslag van liet vïeesch. Bareel: Dixmndestrant. 18. AANKONDIGINGEN 10 centiemen den regel. ïïECIjAMEK 55 centlemen den regel. Brieven en pakken moeten vrachtvrij toegezonden worden. ABONNEMENT fr. 4-00 jaars voor de stad fr. 4-50 voor geheel Belgie Buitenlandsche verzendingen, 't port daarboven. 10 centiemen het nummer. Men schrijft in op al de postbureelen. IJZEBEM-WEG. 1 Januari 1886. Vertrekuren van IJperen naar Poperinghe, 6-50 9-09 10-00 12-07 3-00 4-00 6-25 9-05 9-58. Poperinghe-Hazebrouck,6-5012-07 6-25. Houthem, 5-30 8-20 11-16. 5-20. Comen, 5-30 8-05 8-20 9-58 10-10 11-16 2-41 2-53 5-20 8-58. Comen-Armentiers, 5-30 8-05 11-16 2-53 8-58. Roeselare, 7-4510-45'12-204-106-30. Langemarck-Oostende, 7-23 12-22 3-58 6-22. Kortrijk, 5-30 8-20 —9-58 11-16 2-41 5-20. Kortrijk-Brussel, 5-30 9-58 11-16 2-41 5-20. Kortrijk-Gent, 5-30 8-20 11-16 2-41 5-20. I De luitenant der genie van hel belgisch leger, M. Valcke, heeft gisteren avond eene voordracht gegeven in de Belgische Geographische Maatschappij te Parijs. Hij heeft vooral aangedrongen op de noodza kelijkheid allen nijver te voorkomen tus- schen de zending van Brazza in den vrijen Congostaat. De luitenant Yalcke werd zeer toegejuicht. De heer Deville, minister van land bouw in Frankrijk, heeft aan de douaan- commissie verklaard, dat hij het niet ge- radig vindt een nieuwe overtaks op de granen en het vee te leggen, vooraleer - men nauwkeurig de gevolgen kent der rechten in den laatsten zittijd gestemd. Hoewel de officiëele gebeden bij de opening der fransche Kamers afge schaft zijn,heeft de bisschop van Marseille toch gebeden uitgeschreven om 's Hemels zegen op de werkzaamheden der Kamers af te smeeken. Er wordt uit Belgrade gemeld dat de tweede ban op nieuw onder de wapens is geroepen op 24 Januari. Niemand twijfelt er meer aan of men zal tot nieuwe vijan delijkheden den toevlucht nemen. De Kamer heeft Woensdag de algemee- ne discussie voortgezet over het budget van justitie. De heer Devolder, minister van justitie, heeft op eene onvergeeflijke wijze wat men zegt den vinger in zijn oog gesteken De klerikale minister heeft zich zeiven op eene wijze tegengesproken, moest zoo iets in eene vergadering buiten de Kamer gebeuren men hem zou hebben geschui feld. Hij is begonnen met te zeggen dat de beer Bara, de geestelijkheid, toen hij mi nister was, den oorlog had verklaard en alles heeft gedaan om ze te vervolgen, te kwellen en te benadeelen. En in zijne redevoering van Woensdag zegde hij tegen M. Bara Gij verwijt mij te veel uit te geven voor de geestelijkheid en uwe rekeningen bewijzen dat gij MEER. hebt uitgegeven voor kerken en priesters dan ik. Heeft men ooit iemand zich zeiven zoo hooren tegenspreken De minister be weert, volgens het thesis, dat het de gees- lijkheid vervolgen is door ze meer toela gen te geven dan een klerikaal mi nister het zou doen En dit noemen de klerikalen de geestelijken den oorlog verklaren. In den loop van het debat had er eene discussie plaats, waarin de liberalen be wezen hebben dal de katholijken zich al tijd met de radikalen en socialisten heb ben aangesloten zoodra zij in de opposi tie waren. Alle middelen zijn goed voor hen als ze maar aan het bewind kunnen komen, behoudens de redikalenen socia listen, die hen geholpen hebben, als dan over boord te werpen. Zooals M. Callier hel heeft doen op merken, hebben wij dit ook gezien te Gent, in de laatste gemeentekiezingen daar zagen wij talrijke gekende klerikalen die deel aan de stemming namen en zeker voor de liberalen niet hebben gestemd. De heeren Woeste en T'Serstevens heb ben ook nog het woord gevoerd. De klerikalen hebben nu wederom iets gevonden, om de belastingen op onrechtstreeksche wijze te vermeer deren. Het Fondsenblad (met permis sie), dat voor de kiezing zegde, dat er niemand aan dacht een recht op het vee en graan te leggen, dat ons voor leugenaars uitmaakte, als wij bewezen dat dit wel het gedacht was der klerikalen, strijdt nu openlijk voor die rechten, waardoor natuur lijk het vleesch moet opslagen. Kunnen wij de lasten, die op de burgers drukken, schijnt het blad te zeggen, niet verminderen zooals wij beloofd hebben, wij kunnen ze toch onrechtstreeksch vermeerderen, tot groot nadeel van burger en werkman. Kiezers als er ooit eene partij is, die de goedgeloovige lieden gefopt heeft, dan is het wel de klerikale partij. Alles ging verbeteren han del en nijverheid zouden bloeien, de lasten gingen verminderen, de be noemingen zouden voortaan onpar tijdig geschieden, enz. En wat zien wij integendeel De klerikalen stel len voor de tweede maal in den loop van een jaar, een recht, op het vee voor, waarvoor levensmiddelen moe ten opslagen. Voor veie kleine bur gers zal die onrechtstreeksche belas ting van 50 tot 100 fr. 's jaars beloo- pen. En dat heeten de jesuïten vermindering van belasting. Indien inderdaad de landbouwers daar iets door konden winnen, men zou zeggen dat zal aan iemand toch goed doen. Maar neen, als er iemand iets door zou profiteren dan zullen het de groote grondeigenaars zijn, die hunne pachten wat zullen kun nen verhoogen. De klerikalen zijn bezig met iets voor te bereiden, welke zal uitber sten en waarvan zij de gebroken pot ten zullen betalen. Door hunne ver volging van de wereldlijke onderwij zers, door de vernietiging van het lager onderwijs, door het ruineren der groote steden met het aftrekken van de subsidie voor het volksonder wijs, door hunne partijdige benoe mingen en andere plagerijen, zuilen zij het land in woeling brengen en wie weet wat er zal gebeuren, als de beker eens overloopt. (Stad Gent). Het is nu inderdaad het oogenblik voor de liberalen om zich te verdee- len. Dit is ten minste het gevoelen der radikalen. Wij hebben tegenwoordig in de Kamer eene meerderheid van onge veer 34 klerikalen (independenten medegerekend)het ministerie re geert het land, juist alsof het de bis schoppen waren die aan het bestuur zitten al de officieele scholen wor den vernietigd het land geraakt meer en meer uitgeput en het minis terie bedreigd ons met kies en ande re wetten, die van aard zouden zijn om het klerikaal beheer voor langen tijd leefbaar te maken, En het is in tegenwoordigheid van dit alles, dat de radikalen roepen en tieren: Geene overeenkomst met de liberalen: laat ze ons bestrijden over al waar wij kunnen, 't oogenblik is ons voordeelig. Dat is voor ons eene politieke mis daad, die niet genoeg kan geschand vlekt worden. De taal die M. Janson Dinsdag in den gemeenteraad gesproken heeft, is van aard om vele lieden te doen nadenken, waar de radikalen heen willen Wij zullen overal de dok- trinairen bestrijden, riep hij uit, waar wij kunnen. Door de dok- trinairen verstaan de radikalen al de liberalen, die niet willen mede gaan met hen en de verandering der Grondwet niet vragen. Te Luik heeft men ook het voor beeld van Brussel gevolgd, met het stichten eener radikale Associatie, waar M. Emiel Feron, de opsteller van het radikaalblad la Rèformehij de eerste vergadering aanwezig was. Het is dus niet voldoende- veor de radikale twistdrijvers in Brussel de tweedracht onder de liberalen te on derhouden, zij moeten nog in andere provintiën komen, om hetzelfde schoon werk te verrichten. Wij hopen dat de oogen der perso nen, die de radikalen ondersteunen, wel zullen opengaan en zullen zien dat zij niets anders voor doel hebben dan persoonlijke haat en hunne eige ne eerzucht te voldoen. Wij ontvangen, van eene bevriende hand, het hieronderstaande gedichtje, waarvan de goede toegepaste zedeles dat het bevat, door onze lezers zal gewaar deerd worden. HUICHELARIJ. Hoevele dichters vindt men niet Die ons heelal bezingen: De milde zon, der vooglen lied En duizend mooie dingen. Dat's alles schoon op 't blad gezet Met zinnen die 't verfraaien. Maar... schrijver ligt in 't mollig bed Zich lustig om te draaien. De meester in de schole zegt: Verderflijk is het rooken! Ras is de reden uitgelegd, In wetenschap verdoken. Maar... nauwelijks is hij terug In zijne woonst gekomen, Of als een bliksemschicht zoo vlug Heeft hij de pijp genomen. De dronkenschap verlaagt eeneik: Zoo schrijft een groot geleerde; Hij spreekt dan van een hart, hetwelk Schiedammer nat verteerde. Maar... heeft hij een beneveld hoofd Of pijn aan zijnen lever, Zoo drinkt hij, wen hij Bacchus looft, Een volle leug jenever. Hebt ge openlijk een meid gekust, Straks is een preek gevonden: Hoe laat 't geweten u nog rust Bij zulke grove zonden? 't Wordt door een moralist gezegd, Maar... bij het stergeflonker, Als ieder zich ter ruste legt, Knijpt hij de kat in 't donker! Was 't noodig dat ik u nog zong Van 't valsche ras: het zwarte, Met zoeten honing op de tong Maar bittre gal in 't harte? Zijn ook hun woorden fleemend-zaeht, Hun daden doen u grauwen!... Neemt bij hnn huichlarij dus acht En schuwt hun scherpe klauwen! Zw. DE TOEKOMST

De Toekomst (1862-1894) | 1886 | | pagina 1