I 1 Stadsnieuws. J Vorige lijsten, 49,279-05 Omhaling gedaan in den Sultan, 1-40 0-67 na het voor dracht van het Willems-Fonds. 13-42 49,294-54 Uitgaven, 47,060-43 Blijft in kas, 2,234-11 O WILLEMS-FONDS. De derde Concert-Voordracht van Zon dag 11. door de afdeeling van het Willems- Fonds den heeren leden aangeboden, mag onder alle opzicht prachtig genoemd wor den. Zeker heeft de zaal van den Gouden Arend nog nooit talrijker publiek bevat. Menig persoon van buiten was komen zien. Verder hadden de deftigste familiën der stad het zich ten plicht gerekend in het feest tegenwoordig te zijn. De zaal was overvol. Het concert liep goed van stapel. De Heeren uitvoerders hebben zich uiterst wel van hunne taak gekweten: de meeste hunner werden zelfs bervraagd. Beurte lings traden, met een openingstak voor piano de kundige heer T., en de heer C. met zijne twee lieve zangen op. Dan was het de beurt van den heer saxo- phoniste N.; met kunst en zwierigheid voerde hij Norma en de Karnaval van Venetië uit; zijn kundig spel verwierf met recht warme toejuichingen. De heer M. had welwillend zijne medewerking als komiek verleend: met Vastenavondzot ten en De Verwaande Klaas heeft hij veel bijval verworven. .Juanitabolero voor piano en harmonium, door de heeren M. en W. uitgevoerd, werd met veel aan dacht nageluislerd. Het tweede deel bestond uit de voor dracht. De Heer Parmehtier, advocaat te Gent, die verleden jaar hier zooveel bijval genoot, sprak over het dogma van het bestaan der hel en de pijnen die men daar te verdragen heeft. Dat reeds was eene verzekering dat er een aangenaam half uurtje door te brengen was en de hoop werd niet te leur gesteld. De spre ker werd dikwijls luidruchtig toegejuicht; de uittreksels die hij uit het werkje van den jesuiet Schouppe, in '1882 gedrukt en door den Eerw. Bisschop Faict van Brugge goedgekeurd, mededeelde, dron gen diep in en wekten de grootste aan dacht Hij vergenoegde zich niet met het bloot voordragen van het onderwerpzijne kloeke stem en zijne overtuigende woor den sleepten de toehoorders in zijne voor dracht mede. Wij uiten den wensch nog maals bet genoegen le hebben den spre ker tehooren; hij bevalt ons al te best, Eere ten slotte aan deze wakkere afdee ling het Willems-Fonds, die zoo treffend het nuttige en het aangename aan T \olk tot zijne beschaving weet ten beste te ge ven worden bijval en bloei aan de maatschappij ruim verzekerd dcor het dankbaar volk. L. o CONCORDE Programma van het concert, uit te voeren door het muziek der Pompiers, den 26 Januari 1886, ten 8 ure 's avonds: 1. Souven du Trocadero, pas redouble, Ph. Gilson. 2. Ouverture du Tanhaiiser, Suppé. 3. Fantaisie sur fop Jérusalem, arr. par Schroder. 4. Schmoichel-Ratzchen, morceau de Salon. Eilenberg. 5. Mosaïque sur 1'ojp Hérodiade. Massenet. 6. Le Coeur et laMain. fantaisie. Lecocq. 7. Champagner, Galop. Wiegand. o BURGERSTAND van den 15 tot den 22Januari 18*86. Geboorten. M innelijk geslacht7. id. Vrouwelijk 9. Verschaeve, Sophia, winkelierster, 66 jaren, weduwe van Lodewijk Devarver, Groote Markt. - Michiels, Pharaïlda, kant werkster, 54 iarèi),ongehuwd,Meenenstraat. Duflou, Augustinus, koopman, 55 jaren, echtgenoot van Anna Vanneste, Beesten markt.Coffyn. Richardus,decoratie schil der, 52 jaren, echtgenoot van Amanda Dê- bruck, Elverdinghestraat. Reynout.The- resia, zonder beroep. 78 jaren, weduwe van Fredèricus Burggraeve, Rijselstraat. Kinderen beneden de 7 jaren Mannrlijk geslacht, 2. Vrouwelijk id., 2. n O Groot nieuws van ben dag! M. Plaat selijk van.mei permissie, 't N ie vers- blad uit den pishoek, beef! zich, in zijn schrijven van zondag laatst, rechtzinnig getoond. Hij bekent, en dat voor den eersten keer van zijn gebenedijd leven, dat hij eene geheele week gestudeerd heeft om de nieuwjaarwenscben, van de Toe komst in de oogen zijner sukkelaars van lezers teniet te doen. Het ventje, zegt hel zelf. heeft moeten water en bloed zweeten om van wit, zwart, en van het- gene recht is, krom te maken. Wat al arme praats en gezeeverü!Vol- tjens hem zou men aan de menschen moeten verzwijgen dat het de schuld is van ons gezegend pastoorsgouvernement dat het zoo poo.8 gaat met koophandel en nijverheid,en werklieden schier van hon ger en koude vergaan. Zeg eens M. Plaat selijk, kunt gij loochenen, dat de Moni- teurwekelijks vul staat met geldelijke toelagen verleend aan pastoors, aan ka pelaans, aan rijke kerkfabrieken, aan schatrijke kloosters Van waar komt al dal geld Is 't niet van Jan en alleman, van de lastbetalers? En waartoe dient dat geld Eerst en vooral voor de kiezingen, dan voor de H. Kindsheid, de kleine chi- neeskens, om den armen Paus eene ma tras te koopen, want hij is stijf van op strooi te slapen. Gij weet zoowel als wij, fijne vogel, dat dit geld veel nuttiger zou kunnen besleed worden, bijvoorbeeld, om nuttige werken uit te voeren, dan zouden ten minste de werklieden in dit gure jaar getijde werk hehben'en niet aan alles le kort hebben. Maar gij wilt dit alzoo niet, niet waar Het is beter dat de werker zich buigt en. kruipt voor uwe voeten om een stuk brood te bedelen. Maar die tij den zijn voorbij, mannetje. In plaats dan van een zijwegeltje in te slaan en den strijd te ontloopen met over grammaire te spreken, waar er sprake is van politieke daadzaken,antwoord eens op de pil die wij u nog eens te slikken geven. Kom dan niet voor den dag, Nicvers- bladje, met te zeggen dat gij uwe scholen met uwe centen ondersteunt, elk weet dat het geld uit grootmoeders beurze komt. Ja, wij zullen met u zeggen, men moet een ontsnapte uit de Thouroutstraat zijn om aan uwe laslbare leugens geloof le hechten. Maar ge zijl van den leugen niet dood, niet waar, vui 1 bladje. Maar 't is waar ook, M. Plaatselijk wordt be taald voor te liegen. Laat het mannetje een oordje verdienen. Tot wederziens M. Plaatselijk. EHïWGME. De Publieke Werken te Poperinghe. Wij hebben gezegd dat de tegenwoordige ondernomene werken in onze stad, bij mid del der 140,000 fr. der laatste leening, op eene onvergeeflijke zorgelooze wijze zijn uitgevoerd en in ruïneeren voorwaarden voor de publieke penningen. Het kan niet anders zijn, wanneer men nagaat dat onze slimme stadhuisbazen, in plaats van deze werken gedurend den zomer te doen doen, gewacht hebben de aarde- en met.selwerkers te beginnen van onze fameuze Square, tot dat sneeuw en vorst alle werken hadden onmogelijk gemaakt. Het is insgelijks waar dat men tot heden nog niet stellig weet wat men er gaat ver richten, en wij verzekeren, bemerkt het goed, dat, wat aangaat de werken op de Kleine Markt, dat de plans wel twaalf malen zijn veranderd geweest, en nog laatst, een Raadslid in eene openbare plaats onder vraagd zijnde over hetgeen de Stad van zin was te doen voor wat den hof der Square be treft, hij antwoordde dat hij er niets van wist. Een andere Matador aan wien zekere con- tribuabele, zich veroorlofde zeer beleefd de opmerking maakte dat deze werken aan stad hergen gouds gingen kosten, hield staan dat het publiek daar niets in te zien had. en dat men maar te wachten had tot dat alles afgewerkt zou geweest zijn. Ten anderen, voegde dien vermaarden bestier der er bij wij zelve en hebben ons met die werken niet te bemoeien, daar zij bij onder neming gemaakt worden. Zn zijn rij onderneming zegt M. de stede- raad. Er heeft eene openbare aanbesteding plaatsgehad!! iedereen had gelegenheid in naars zich lieten voor den aap houden en aan uwe verielli.igskens geloof gaven. Gij en uwe vrienden hebt ze te dikwijls bedro gen opdat zij u nu nog zouden gelooven.Een dingen is waar en het is dat wij van langst om meer bei le en gij van langst om slech ter voor onze belangen zorgt! Ziedaar hoever wij nu zijn. Is het dit welk eertijds M. Pieter Vanden- bergiie (door de pen van don alom bekenden deken Vandeputte) ons beloofd heeft? Wat aangaat de openbare aanbestedingen; iedereen lacht er mêe, zooals het Gemeente Crédiet voor uwe onvermogenheid om te be talen, u zondt wandelen, wanneer gij aan zijne geldkas gingt kloppen, zoo ook is het met de ondernemers, en geen één, ten zij hj uw compeer ware, zal zich nog aanbieden wanneer gij hem zult vragen om in te schrij ven.... en hij zal wijzelijk te werke gaan,wij zullen het bewijzen. (Vervolg in 't naaste Nummer). Het is bij misslag dat er in de Toekomst van Zondag laatst gezegd werd dat M. H. Beheid hulp greffier benoemd was van het kanton Poperinghe, 't is M. E. (Emiel)Beheit die aangeduid werd om deze fonctie te be- kleeden. De Poperinghenaars wachten met onge duld op de benoeming van eenen Schepene en wenscben uit den grond ons harten dat de benoemde een man met bekwaamheid zij en niet de eene of andere gebuzeehde. Zij zouden ook heel gelukkig zijn mochten zij welhaast het Budget van 1886 zien voor den dag komen. Poperinghe, den 21 Januari 1886. Zondag laatst, had in de zaal der Philhar- monie, het eerste winter-concert plaats aan hetwelk een talrijk publiek aanwezig was. 51. Crasset, de nieuwe-ondermuziekmees- ter der Maatschappij deed zijn debut. Ver haasten wij ons de Philharmonie geluk te wenschen over hare nieuwe aanwinst. M. Grasset speelt meesterlijk het Cornet a piston. Een zacht zoetluidende toon, veel lichtheid en gevoel, veel vuur en kennis, hij bezit al deze gaven en zijn mededeelend talent werd warmelijk toegejuicht. M. Emiel Werquin deed ons een fantaisie de concert voor rakophone soprano hooren, en heeft zich meesterlijk uit den slag getrokken. Wij hebben uit ganscher herte toegejuicht over den voortgang dien wij gelukkig waren vast, te stellen bij onzen moedigen medebroe der. Wij verhopen wel dat andere werkende leden, aangespoord door den verworven bij val van M. Werquin. ons welhaast in state zullen stellen hunnen moed te mogen aan prijzen die zij aan den dag zullen leggen om mede te.werken tot het schitterend sukces, onzer Philiiarmonie. De zangpartij van het Goncertwas toever trouwd aan M. Colin. Wij moeten hem duch- tiglijk bekijven, omdat hij ons zoolang ver geten heeft, en die ons gedurend acht volle jaren van het vermaak en te booren beroofd had. Ook men heeft hem feestelijk onthaald, en al zijne zangen zijn gebisseert geweest hetgeen hem heeft moeten bewijzen hoe men hem naar waarde schatte, en hoe gelukkig men was hem te mogen toejuichen. De harmonie der Maatschappij onder de kundige directie van M. Van Elslande, heeft eenmaal meer bewijzen gegeven harer kun de. Samenhang, kleur, goede uitvoering tot in de kleinste bijzonderheden, alles was er. Wij moeten nogtans boven alles aanhalen de vaderlandsche Caprice: Hulde aan den Koning, door Van Herzele. Dit stuk, meesterlijk uit gevoerd was zeer welkom, en men zou het met, vee! vermaak in een naaste concert nog- eens willen hooren. In 't kort. schoone avond voor iedereen; voor de artisten die er eene schoone hoeveel heid bravos inoogsten, en voor het publiek dat hoogst voldaan was over de eene aange name doorgebrachte uurkens. Al goed en wel; maar weet brave man, dat de tijden voorbij zijn dat de Poperinghe- ALERE. Dank, duizendmaal dank, slimme schrijver tjes van den Meenenaar; wij aanvaarden de be naming van liberale domhoofden welke gij ons toestuurt. Men is nooit maar beknibbeld van menschen die hunne eigene fouten niet en ken nen, en daarom meenen wij dat wij het van nog crootere dommerikken gezeid zijn. De waarheid kwetst, hebben wij gezeid; en daarom is 't dat zij moord en brand roepen. Onze artikels weerleggen, dat kunnen zij niet; want het tegenstrijdige zeggen als wij, ware leugentaal. Zij hebben gezeid, dat alles wat over Bece- laere geschreven is, van Servaas en Theofiel komt. Deze hebben zeker werk genoeg met hun ne school; zij moeten zich met onze politie niet bemoeien. Al de petitiën die naar het gouvernement gezonden worden, komen ook van hen (volgens den Meenenaar wel te verstaan). Hebben zij niets anders te doen dan? Alzoo zijn er maar twee mannen in ons kamp, die bekwaam zijn de waarheid op papier te zetten. Vermits de kalo tjes petitie in handen hebben, zij moeten toch zeker wel zien dat de hoofdonderwijzer de pe titie geteekend heeft. Arme sukkelaars die ge zijtVoor wien meent gij ons dan?Wij weten wel dat wij geene mannen hebben zooals gij die niets anders te doen hebben dan te eten en te drinken, kermis te houden en op kermis te gaan en die voor alle bezigheid maar te loopen hebben waar zij gaarne loopen, om menschen te bedriegen, twist in de familien te zaaien en vrouwen aan te wakkeren hunne mans te verlaten. (Moeien wij zeggen wie en wanneer?) Neen, wij hebben zulk geene mannen; maar wij hebben andere mannen die ons genegen zijn. Ontbreekt ons tijd, er ontbreekt ons noch volk, noch slof; en de overledene Toekomst za liger gedachteiiissedie nog niet dood en is zullezal voort de burgers van Becelaere te vreden stellen en nu en dan een snuifje mede- deelen. Niet meer wetende wat uitvinden om in hun lengenaarsblad van Meenen te zetten, spotten zij niet de huisvaders een dertigtal, zeggen zij, leest liever rond de zestig om in de waarheid té zijn die gevraagd hebben omdat liet gouver nement middelen hadden gebruikt om den ca techismus aan hunne kinderen.die de gemeente school bijwonen, te laten geven. De aanvraag is door het katholiek ministerie en door de ka tholieke bestendige deputatie verworpen ge- weest; schoone katholieken, voorwaar! Wilt dat, zeggen dat wij te dom zijn om de wet van 1884 te kennen Wij hebben zeker die wet niet noodig te kennen,wij vragen maar wat rechtveerdig is; wij willen dat onze kinders den catechismus leeren en zij zullen hem leeren, on danks onze klerikale kopstukken.Want; wij wet én niet hoe zij niet beschaamd zijn voor ka tholieken den godsdienst te verbieden! Zij zullen het hun wel beklagen; gelooft ons vrij. Zij zeggen in hunnen Meenenaar dat wij onze zoo weerdige geestelijkheid niet meer eerbiedi gen. Vraagt eerst of ze nog eerbied waardig is- zijn onze priesters de navolgers van Christus? te Becelaere toch niet. Wij hebben het reeds gezeid wij weten dat er priesters noodig zijn, en aldus erkennen wij ze; maar als burgers en politieke kiesdravers wij verfoeien ze als onze ergste vijanden. Het rijk IS VAN deze wereld niet; zij hebben zich te bemoeien met het geestelijke, hetgeen zij niet doen— maar hier gaat het gelijk te Meenen: IIET ZIJN DE ZWARTJES DIE OP HET STADHUIS ZETELEN De Meenenaaii heeft het zelve gezeid. Hoe kornt het dat de priesters nu zooveel niet meer geëerbiedigd zijn als voor dezen? Door hunne eigene schuld; laat eens zien: '1. Omdat zij slechts de herders willen zijn van een deel der parochie, vermits zij aan zoo vele ouders do absolutie weigeren en dat ruim zooveel andere inwoners van hunnen banvloek gebruik maken (voor hun gemak.zeggen zij)- 2. Omdat zij twist en tweedracht "in de'ge- meenten zaaien; 3. Omdat zij uit zuiveren politieken baat me nige nenngdoeners in hun bestaan benadeeligen- 4. Omdat zij meest haat en nijd dragen van al de inwoners van eene gemeente; 5. Omdat zij zich teveel met politiek be moeien en vele menschen bedriegen; 6. Omdat zij met tevreden zijn met hunne vette traktementen; en nog geheele dagen de beurze van de eenvoudige burgers gaan bezoe ken voor al hunne zoogezegde go'ede werken; 7. Oindat zij geene sermoenen meer kunnen doen zonder in gramschap tegen de menschen uit te vallen; 8. Omdat zij de cathechismus verbieden in de gemeenteschool, terwijl zij op andere gemeen ten en vele liberale sieden zelve naar de school gaan; 9. Omdat zij vóór de eerste communie som- mige kinders verstooten en verachten; 10. Omdat zij de menschen die hunne leugens met gelooven, in plaats van heil, geluk en voor spoed te wenschen, met allerhande straffen bedreigen-, 11. Omdat zij op hpt stervensuur en na de dood een verschil maken tusschen arme men schen en rijke lieden; 12. Omdat zij hunne mannen alles laten uit meten en dat een ander geenen poot mag roeren; 13. Omdat er nog nooit zooveel oneenighe- den bestaan hebben als nu,'t is te zeggen,sedert dat zij van ons willen meester maken 14. Omdat zij de gemeente naar de ellende en het verdriet leiden, met hunne mannen vele nuttelooze onkosten en geld verkwistingen te doen stemmen die door de inwoners" zullen moeten betaald worden; 15. Omdat zij hunne huizen in paleizen wil len doen veranderen ten koste van de lastbc- taalders der gemeente; 16. Omdat zij hier als dwingelanden heer- schen en zouden willen verpletteren alwie voor hun de kmën niet wil buigen; 17. Omdat zij vreemdelingen zijn, die na hier menigeen in 't benut geholpen t'e hebben elders zullen gezonden worden om daar ook hunne politieke rol te spelen; Enz enz. Moet het u nog verwonderen, schrijvers van den Meenenaar, dat. de priesters niet meer ge respecteerd zijn en dat wij hun niet meer zou den moeten salueeren? Dat zij rechtveerdig te werk gaan, en hunne levenswijze schikken vol gens de leeringe van hunnen oppersten meester en dan zullen wij zien wat ons te doen staat eerder met. Als zij uit het seminarie komen, belooft Mon seigneur hun een kruisken en een vaantje, en daarmede moeten zij de wijde wereld in.Die meest kan donderen en meest liberalen kan verpletteren,die wordt de schoonste post beloofd en daardoor komt het dat er zoovele jonge he vige kapelaantjes zijn. Lacht maar met onze petitie.Wij zuilen te naaste maal toonen dat wij meer religie hebben _""'K!R3 Sterfgevallen O O te schrijven i t i

De Toekomst (1862-1894) | 1886 | | pagina 2