Japonaise, Grand dépot EmileVanAeböe Verschiüige tijdingen. Looihaaiflsiraat, 1II. 1' pre eh ez 4 .-IS. MIK ft II 'siEEH, 7.oudt ge nu nog niets voor mijne herstelling kunnen vinden hebben. Ik sta hier schier m.akt en ellendig vei scheurd. Ik ben beschaamd als men mij bezietAch geef mij toen een kleed selken of ware het maar een van ciment en 'k zal u eeuwig dankbaar zijn Geef aan mijn gehoor blijdschap en vreugde en mijne vernederde beenderen zullen van vreugde opspringen Den geheelen dag beschimpten mij mij ne vijanden en die mij voortijds prezen zwoeren tegen mij. 0 goede en teergeliefde burgervader gij hebt de waarheid lief, de onbekende en verborgene geheimen uwer wijsheid hebt gij mij veropenbaard Hewel, ik zal u de waarheid zeggen Had de hoogere overheid zoo koppig niet geweest, had zij de belangen of intresten van 3000 Bece- laarnaars aan haren kleingeestig partijzucht niet geslachtofferd, ik zou al lange en deugde lijk hersteld geweest zijn. Menige van mijne medeparochianen zeggen met reden Wij moeten hier zooveel betalen van opcentiemen (37 bij 22 te Dadizeele,) wij moeten daarbij nog zoodanig veel abonnement betalen en wij zien er hier geene schoone nutti- ee werken meè verrichten. Waar gaat dat geld al 't Gemeentebestuur vergaart zeker een groote beurze tot tateren nood. Over zeven of acht jaar wai'cn dc menschen al met eens zeer verhoogd in abonnement. Men peisde: 't is om den kerktoren te herstellen. Maar neen, t was omdat het wekebrood afgeschaft was, en ik wierd nog veel leelijker en afz.ichtiger als te voren. Het gouvernement en de provincie wilden over tien jaar te zamen een derde der kosten be talen, 't is te zeggen 3000 franken geven, de menschen hadden er niet tegen gekomen dat de gemeente ook 3000 franken gafmaar mijne gouvernante, de kerkfabriek, had liever jaar- lijksch M- den pastor een geschenk van 300 fr. aan te bieden dan mij te helpen, zij beweerde het overblijvende derde deel, ter ontlasting van de gemeente, niet te kunnen betalen en alzoo moest ik met mijne,gescheurde en afgezichtige vodden blijven staan. Overjaar, volgens ik in de 3 Koningen hooren zeggen heb, ging hel. gemeentebestuur mij hel pen' Bittere teleurstelling, en nu zit ik nog in slechlere lakens Ik sta hier gedurig met mijne groote lange oogen naar den Westen te kijken en over tien jaar scheen er mij al met ,cens eene hulp van dien kant op te dagen. Ik vernam welhaast dat eene groote met hoornen en sparren beplante bosch van rond de twaalf gemeten verkocht ging worden.I». dacht bij mij zeiven: zou het altemets niet zijn om de onkosten van mijne herstelling te helpen keeren. Ongelukkige, ik had nog eens te veel gehoopt. De bestendige deputatie van Brugge die zich liever met politiek dun met bestuurzaken bezig houdt. vondt daar eene schoone gelegenheid, die zij gretig te bate nam. om te toonen hoe zeer zij uwen voorzaat lief had en hem ie verzekering van hare kristelijke en liefdadige gevoelens te geven. In plaats van de aanvraag des gemeentebe- stuurs in te willigen en den verkoop van den parochiebosch, die hoogst voordeelig was, toe te staan, /.ij gebruikte alle omwegen om de zaak te laten slepen, tot dat de gemeente tien duizend, franken verloos. En wie heeft zij alzoo gefopt Mijne ongeluk kige parochianen die nu de gebroken potten zul len betalen, want was de verkoop spoedig goed gekeurd, de verkoopprijs was op tijd ganseh op betaald; de gemeente bezat 10,i>00 franken meer die zij tot. mijne herstelling had kunnen besteden en aldus ging ik in 't rneuw gezet wor den zonder dat er aan Slaat, provincie of kerk fabriek iets of wat gevraagd moest zijn en zonder dat de lasten van eenen duit hadden moeten verhoogen. Maar koppigheid is geen wijsheid, zegt het spreekwoord. De Becelaarnaarszullen het eens te meer daar door ondervinden. Vele werklieden zouden aan mijne herstelling eene schoone daguur gewonnen hebben ik zou weer voor lange jaren schoon, deugdelijk ge weest zijn en het waren grootere onkosten voor het volk, bespotting, misprijzen en schande voor mij gespaard. Overweeg dat, welbeminde Vader. en tracht uwe verdedin'smiddelen te doen gelden. Wij zijn bereid die gunsting aan te nemen voor zooveel zij gegrond zijn. Aanveei'd, welbeminde Vader, de verzekering der oprechte gevoelens, waarmede ik blijf Uw ootmoedige dienaar. De Kerktoren van BeceeiAEre. Becelaere, den 25 Februari 1886. Vlamertihghe, uw uiterste. Denk op uw uiterste, geldfiesch en smet, en gij zult alle brave menschen gerust talen. Man schrijft ons uit Ghehivelt; Vrijdag. 26 dezer maand, is gedoopt ge weest iri onze parochiekerk de zevende zoon van de echtgenoten Karei Malfait. De Koning, vertegenwoordigd door onzen achtbaren burgemeester, M J. de Laveleye, was peter. De meter was MevrouwJ.Vuylsteker,echt genote van den heer gemeente sekretaris. Zijne Majesteit had de gelukkige ouders een geschenk gedaan van 150 fr., waar schijnlijk om hun aan te moedigen. HlNIKGMELST. den 24 Februari 1886. Samenspraak tusschen baas haring en zijne, twee zwarte confraters. Baas, een fiesch ontstoppende.Wij zul len dus op de gezondheid van dejubilé drin ken Baas eringliem. Ja, laat ons drinken op het goed succès der zending. Baas lichtelener. Als de jubilé zoo goed is als den wijn, wij zullen er ons mogen van beloven. Maar, baas, breng ons eens op de hoogte van hetgeen te Reninghelst gebeurt is, wij kunnen daar zoo in eens geene ser- maenen doen. Baas. 't Is juist daarom dat ik eene vergadering houd. Ziethier de voornaamste punten door u te behandelen, hier hebben wij nog al hevige liberalen, 't zijn zoo van die mannen die gansche dagen onze daden beknibbelen, daarom, als het mogelijk is, ik zou willen verlost worden. Baas liclite'ener. -Ja, als het mogelijk is daarvan verlost te worden, ziedaar eenen moeilijken wensch om te voldoen, gij weet, onder ons gezegd, dat wij niet moeten trach ten de duivels te verjagen, dat wij de heili gen niet moeten aanroepen enz.want dit k... Haning. Natuurlijk kunnen wij hun met die prullen niet overwinnen, 't zijn aarsche maebten die ons den zegenpraal moeten be zorgen, maar ik geloof nooit een gunstig einde aan >ns strijden te zien. Baas erenghem. Wat gij wanhoopt dat. volkje onder het juk te brengen 't Is la chen zeker I Baas. Neen, haring, lacht niet en in dien gij beter dat volkje kendet gij zoudt ook met zooveel minachting van hem niet spreken. Ik heb u gezegd dat het hevige li beralen zijn, een van hen bijzonderlijk, die wij als het; opperhoofd mogen aanzien, heeft gezworen tot onze verdelging mede te wer ken,'t is voor al deze, dat wij moeten tot zwijgen brengen. Baas erenghetn. Ba, ba, vertel mij eens de heldendaden van dat opperhoofd. Baas. U te vertellen wat hij al doet ware al moeilijk want wij kennen hem niet, maar wat hij schrijft kan ik u larnn zien. (Hij trekt een kas open en haalt er een bundel Toekomsten uit) Zietuaar mijne vrienden Jan Straals artikels. Baas lichtelener en baas erenghem begin nen te lezen farm geknikkerd roep lichte- ner uit, waarlijk Jan verstaat zoo goed de werken van bermhertigheid als wij, 't is jammer dat hij geen rok draagt ik zou hem mijnen vriend noemen, hij zet de lezing voort. Baas.Wat zegt gij er van, vrienden. Baas lichtelener. Wel 'i is jammer dat hij geen rok draagt hij zou onze fopperij wel voor suiker verkoopen. Baas erenghem. Hij is inderdaad be langrijker clan ik dacht, maar wanneer heb ben wij nog achteruit geweken. Ha-ing. Nog nooit en wij zullen het doen, maart' en belet niet dat wij ferm' in nesten zitten. Baas. Ik ben er verlegen mede, want indien hij alleen onze waare weigerde 't en ware nog niet, maar hij doet vele bekeerin gen. Baas lichtelener. Oaarom moet gij u zoo niet bedroeven, wij zullen de teèrgeloovigen nog eens wat schrik aanjagen met te bedrie gen van hel, enz. Er zullen er wel zijn die het zulleD gelooven en bijgevolg die zullen geven. Baas. Ja, vriend, wees maar wreed, spreekt van liet eeuwig vuur. van den hemel, dn zijn nog de eenigste punten die ben kun nen schrik aanjagen, maar zorg vooral voor den vastenblok, voor ons geloof. Baas eringliem. Vrees niet, wij zullen sermoenen doen zoo groot, zoo wreed, dat Jan, alhoewel geus is, zal beven, ah! Men zal nog lang van ons spreken te Reninghelst en ik verzeker u dat den vastenblok het ook zal voelen dat hij verzwaard is! Haring. De hoop is het leven,, want zonder haar zou ons bestaan niet mogelijk zijn. Ik wd ook hopen op eenen goedeu uit slag. Baas. Ik voel mij reeds veel opgewon- nen; maar het zijn de zenuwen en op mijne jaren moet men zich aan alles verwachten. Nu, mijne vrienden, verzoek ik u in uwe sermoenen goed op te letten want Jan zal daar zeker zijn. Spreekt niet van de armoede want het ware het eerste dat hij onze neus zou plakken. Ziet goed rond, misschien zult gij daar eene beweging of zoo iets Jan.ont dekken; oh! mochten wij hem kennen, dan ware den zegenpraal aan ons. Baas lichtelener. Wees maar gerust gij zult van ons te vreden zijn, want onze predi katiën zullen effekt doen. Baas. Ik dank u voor uwe goede woor den, wij zullen dus nog eens strijden niet voor het geloof maar ons geloof en onze opinie, door volberding zullen wij zeker eens zegenpralen. Haring. Gij zult zeker niet vergeten te vragen in de biecht of zij gazetten lezen, gij weet dat al de lezers der Toekomst geen absolutie krijgen; dit is een middel die nog wat vrees inboezem'. Baas erenghem. Wilt gij ons nu de toe lating geven om naar onzen kamer te gaan, daar zullen wij onze batterijen voor morgen gereed zetten, poeder zal er niet ontbreken want ik ben voorzien. Baas. Eer wij scheiden zullen wij nog eene fiesch goeien ledigen, 't is goed van poeder voorzien te zijn, maar goede soldaten eten er eer zij naar den strijd gaan en wij zullen er drinken. JAN STRAAL. Het lot van 100,000 fr. bij de trekking van den tombola der Tentoonstelling van Ant werpen, is gewonnen door een persoon die on bekend wil blijven. Eene bank van Antwerpen heeft er aan de commissie per telegram kennis van gegeven. Eene winkelierster van Moustier heeft een dei'loten van 10,000 fr. gewonnen. M. Aug. Van Kerm, van Sint-Jans-Molen- beek, heeft insgelijks een lot van 10,000 ft', ge wonnen. Eene dienstmeid van den Leuvenschen steen weg te Brussel, heelt het lot nummer 12 der kataloog gewonnen (waarde 5000 fr.) De briefdrager Polet, Maximiliaan, van het postburee! van Ciney heeft een lot van 5000 fr. gewonnen met het nummer 884729. Die gelukkige bediende had maar dit enkel nummer. De loting heeft deze week. te Brussel plaats gehad. De zoon der echtgenoten Lion, daglooners, wonendeVisschersstege, trok een goed nummer. Zijne moeder stond aan het stadhuis, en beiden liepen om den vader het goede nieuws te gaan melden. De vrouw was over van geluk, 't hoofd draaide haar, en bij het opklimmen van den trap viel zij naar beneden, en verplette zich dert schedel op den vloer. Men heeft haar in wanhopigen toestand naar het gasthuis overgebracht. IJ PEREN 27 Februari: 20 Februari. Tarwe Rogge Haver Erweten Boontjes Aardap. Boter 12.000' 18-00 4,000' 15-25 5,600 17 12 4,300' 18 50 12,40020-50 3,000' 6.25 5,600j 310 00 8.300 3.400 3.600 2,400 3,000 5,000 6.230 18 00 15-25 17 30 19 50 22 50 6 50 310 00 GEDIPLOMEERDEN CHIRURGIJN - TANDMEESTER,. tandmeester van het konïnglijk gesticht vanMeessen Inzetten van tanden en kunstige gebiten. Uittrekking,Goudstopping en Herstelling vans ongeregelde tanden,, volgens de beste stelsels'. composêe spéeialement pour les plu mes métaliques reconnue la meil- leitre des encres a ècrire, limpide noireinalterable. rue de Bixmude, 18, Ypres. den 25 Februari 1886. U het toch nirt bitterlijk, vrienden? Brave, deugdzame en eerbiedwaardige winkeliers _en stieldoeners te zien verkwijnen onder het juk der ralschheid; en die welhaast ja voor neen-, zouden moeten zeggen. NavolgersChristi,sm<'t drijvuldigheid en geld- flesch mei uwe aanhangers, te vreed, te baldadig handelt gij jegens uwe parochianen. Denkt- op Wanneer het uur der rechtveerd'gheid zal slaan; wanneer den Almachtigen van hierboven u zal zeggen gelijk pater vagevier Geeft re kening Gij hebt den weldoenden en braven mensch veracht en bespot, geeft rekening. Gij hebt hem en zijn huisgezin reeds in hoogen ouderdom door uwe hartstochten en geldzucht, ten onder willen brengen, geeft rekening. Gij hebt hunne kalanten verboden hun hnïs binnen te stappen, geeft rekening. Gij hebt hunne namen met oneerbaarheid uit gesproken, geeft rekening. Gij hebt hun als inquisiteurs vervolgd en gij haddet onrecht, geeft rekening. Ik heb u op de wereld gestelt om mijnen naam te verkondigen rn alle tegenstreveis met ootmoet- en verduldigheid ten mijnen kant te trekken; gij hebt dus andere wetten ingeschaft, geeft rekening. Gij liebt door uwen hoogmoed, omdat gij niets dan geld kenriet, velen mijnee schapen inde wildernis gebracht, geeft rekening. Gij hebt in luister en pracht geleeft, en vele goede brokskens grè'ten, terwijl ik op strooi in een arm stal ben opgebracht; geeft rekening. Het H. Evangelie hebt gij verzuimd en met dansfeesten den predikstoel bezoedelt opdat de kinderen er iets van in het geheugen kon den vatten;geeft rekening. Zie daar, ware navolgers Christi, wat den Al- machtigen u zal vragen. En wat zult gij antwoorden De valsche mas ker aantrekken Daar blijft niet meer aan te denken, want het goddelijk oog is doordringend; ja zelf tot in den onfeilbare.! afgrond. Langst de ariderr zijde zult gij klaar blijkend zien staan. Het zijn geene inquisiteurs meer, noch oneerbare menschen. De grijsaards welke gij hier teenemaal bespot en veracht, zullen daar ook prijken tol uw groot misnoegen. Daar zullen ook geene andere wetten meer gemaakt worden; want zij zijn gedrukt van 't begin der wereld, en uwe trotschheid zal daar Welhaast afgeleerd Worden. Eh j zwartjes, kunt gij nu nog zeggen dat Gusteu een goddelooze is om 'at hij uwe bal een weinig waschl Menschen met oordeel zullen mij goed ver staan, en m j geert ongelijk geven. 't Is jammer dat ik zoo niet een jaar ons lieere beu 'k zou dat gespuis een weinig rin gelen. Ja, smet drijvuldigheid buldert maar io uwe kuip, uwe kruin zal hier eens goed gewasschen worden en ik ben nog al nieuwsgierig te welen wat gij ei bij kunt winnen met alzoo rond te loopen en kinders af Ie trekken en ze naar de kakschool te zenden, 't Is toch zeker niet om ad- vokaat te passeeren. Overdenkt wat meer uwe sermoenen en zaagt de ooren uwer parochianen niet meer af, gHij'k over veertien dagen, met de uitlegging der cate chismus en de gehoorzaamheid der paus uit te leggen. Legt lievrr de hoofdzonden en de wraak roepende zonden uit, in plaats van ze stil Ie hou den en Ie verzwijgen. D'1 armen verdrukken en de wrduwm en wee zen in eenen put Inden is een uwer wraakroe pende zouden die gij nog al dikw j!s overtreft. Zondag laatst nog, waart ge hezig met u schoon vlaamsclt te storten dat menig burger de kerk verliet, omdat zij uwe strooien pastoors in de ooien niet Wilden gelvazen worden. Daar is het voorbeeld der plaatsvervangers van Christi. Nu wiilen zij hunne opinie uitwerken en geld inslokken, 'I is te laat, kraaivogels, dal kan niet, dat mag niet, 't ware Wederom zonde. Ehwel, smet en geldflesch, waar zijn nu die goede werken die hel missie-kruis ging te voor- sch jn brengen Naar den Oost, niet waar, run de verborgene mijsteriën van krommenek wat later te voorschijn te brengen, opdat gr zoudet zien in welken appel uwe cc gebeten heeft!!! 't Ware beter te doen gelijk het spreekwoord zegt Laat alle winden waaien Laat alle molens draaien Laat alle waters vloeien En ieder zich met zijn eigen moeien. ïïnm... hum... hum... Dat spreekwoord kom ook nogal goed te pas aan Kwilsdibbe, want zij steekt nogal goed hare venijnige tong, in het eene of ander komeere huis. 'k Zou tl vriendelijk verroeken, brusselsch vrouwtjealle man in zijn wezen te laten en mrt de vingers niet te wijzen, gelijk ik reeds bemerkt heb. Drijft den spot niet met irmand die duizend maal eerlijker is dan gij, want indien ik uwe vorige daden zou moeten voor oogen stellen, menige lieden zouden er over sidderen. Dus, vrouwtje-lief, opgepast en niet gela chenanders zult gij door de oog eener naald passeeren. Tot Zaterdag. GÜSTEN NIEUWSGIERIG. «t-j. o GRANEN eni. verkmehtte kwantiteit middenprijs p. 100 kilo. 1 verkochUe middeirnrif kwantiteit) p. 100 kilo. «TOWAWOTJttttBBK i Recht over de Sterrkstraat. Te raadplegen alle dagen van 9 tot 5 uren, behalve de Zondag.

De Toekomst (1862-1894) | 1886 | | pagina 3