Gazette van 'I arrondissement Wperen. Bfr 12. 25« Jaar. Zondag 2!n Maar! 188©. Bareel: UlxmndeMraflt, IS. AANKONDIGINGEN 10 eentiemen (kn rtg&\. ItECLAMEJS S5 ceutlenaea den regel. Brieven en pakken moeten -vrachtvrij toegezonden worden. ABONNEMENT tv. 4-®0 jaars vsöp de »9»d fr. 4-50 voor geheel Selgie. Buitenlandsehe verzendingen, 't port daarboven. lO eeaüemcn het uuntiacr. Men schrijft in ep a! de postburoeien. Politiek. Stads-, üuiist-en Letternieuws. crscnillige i ijdiiigen, Markten, Bekendmakingen, lJZEttE\\VE6. tFebruari 1886. Vertrekuren van IJperen naar Poperinghe, 6-50 9-09 10-00 12-07 5-00 4-00 6-25 9-05 9-58. Poperinghe-Hazebrouck,6-5012-07 6-25. Houthem, 5-30 8-20 11-16. 5-20. Comen. 5-30 8-05 8-20 9-58 10-10 11-16 2-41 2-53 5-20 8-58. Cornen-Armentiers, 5-30 8-05 11-16 2-53 8-58. Roeselare, 7-45—10-45—12-20—4-10-6-30. Langemarck-Oostende, 7-23 12-22 3-58 6-22. Kortrij k, 5-30 8-20 9-58 11 -16 2-41 5-20. Rortrijk-Brussel, 5-30 9-58 11-16 2-41 5-20. Kortrij k-Gent, 5-30 8-20 11-16 2-41 -5-20. Aan ons volk i Eendracht baart macht. De leger reserve is gestemd En de klerikalen, voor ons de hee- ren Colaert, Berten en Struye, die rechtschapene lieden, welke niet an ders betrachten dan het geluk en het welzijn van eenieder, hebben ons nog maals getoond hoe lief zij u hebben, o, volk van Belgie, en met welke va derlijke bezorgdheid zij uwe duur baarste, heiligste belangen ter harte nemen. De geschiedenis, eene doode letter voor hen heeft er ons reeds zoo dikwijls opgewezen, hoe lief zij steeds waren voor de volkeren, wien het benijdbare geluk beschoren was door hun geregeerd te worden. De liefde is iets dat hen gekenmerkt en dat door eene lange aaneenschakeling van feiten, aan het woord klerikaal de beteekenis gegeven heeft van volks vriend En opdat die sinds eeuwen be staande grondregel geene uitzonde ringen hebben zou, en ook opdat de waarheid niet gansch van deze we reld zou verdwijnen, hebben onze meesters die door de toegevend heid der bisschoppen en de gratie Gods te Brussel in deschatkist wroe ten, u ook willen bewijzen, Belgen, dat zij ook liefdevol over u regeeren. De liberalen waren aan 't bewind en zij, die u ook een weinig liefheb ben, hadden u de schoonste, heil zaamste en vredelievendste onder- wijs-wet geschonken, waarop een volk bogen kan. Doch, de priesters, in hunnen hoogmoed gekrenkt, toon den de tanden en stonden op. En gij, misleid door de huichelende taal van dagbladen, opgesteld door bisschop pelijke slaven,gij wierpt die toenma lige regeering om en schonkt het la°nd aan de apostelen van vrede,aan de apostelen van vrijheid. Gij weet, bij jaren lange ondervin ding, dat onderwijs en beschaving de bron zijn van alle volksheil, allen vooruitgang. En zij, zij vernielden de schoolwet en gaven u als beloo- ning, eene nieuwe wet, die van uwe - kinderen karakterlooze wezens moet maken,aan bijgeloof en veroordeelen verslaafd, onbekwaam om te voelen en te denken en de andere volkeren op de baan van vooruitgang te vol gen. O liefde voor het volk De schatkist was in nood, het be lastingstelsel onmenschelijk, huilden zij. Zij kwamen aan 't bewind en lieten de belastingen onaangeroerd. Zij wilden besparingen doen en leg den de gemeenten nieuwe lasten op, en lieten u, volk, de zorg over die te betalen En intusschen plunderen pastoors en kloosters de Staatskasse leeg en houden feest... met uwe dui ten. Liefde, altijd liefde voor het volk De koning wilde mordicus eene leger reserve hebben. Het liberaal kabinet legde een wetsvoorstel neer, gesteund op het grondbeginsel Alle Belgen zijn gelijk voor de wet een voor stel in hetwelk de rijkste klassen in zoo'n ruime mate betrokken waren als de armste. De klerikalen, met Colaert en Cle aan het hoofd, gedreven door hunne liefde voor u, schreeuwende tegen het voorstel dat hun hooren en zien verging. En nauw hebben zij 's lands beheer in handen of zie daar komt de leger reserve voor het daglicht, bestaande uit dit enkel en volkslievend artikel: Allceu de arniftic klassen der be- volkiug, zullen ta( de reserve beiioo- ren O liefde, onbegrensde liefde voor het volk. O, volk volk wat zijt gij goed. Gij zijt de algoedheid in persoon Vóór de kiezingen, schreven de klerikale kandidaten, en vooral on zen Colaert, Berten, Struye, met de overtuiging, die de ongeloovigsten zou overhaald hebben, aan het hoofd van hun programma of manifest Geene verhooging van krijgslasten» En eens gekozen, lachen zij om uwe naïeveteit,houden zij u voor den gek! Zij werpen alle lasten op de schou ders der minderen, omdat zij denken hen niet te moeten vreezen. Zult gij dat nog langer dulden zult gij gedoogen dat men de krijgs lasten op een deel uwer broeders laat wegen omdat zij arm zijn Of zouden armoede en recht niet kunnen samen gaan Neen, volk, gij zult niet! Want weet, dat gij den speelbal niet hoeft te zijn van uwe klerikale vertegen woordigers. Gij kiest ze, dus gij be schikt over hen. Zij hebben u, zooals altijd,met val- sche beloften om den tuin geleid. Voor u is het een recht, een plicht, hem daarover rekenschap te vragen De tijden van slavernij en dwinge landij zijn heen en lang voorbij Doch, men zegt, gij vreest de priesters. Waarom Maar wat vermogen zij tegen u, als gij maar wilt Of zoudt gij u misschien moeten laten verdruk ken en gedwee het hoofd buigen en de boeien steeds knellender laten worden, tot al uwe krachten zouden verlamd, verteerd zijn, omdat onze meesters het zoo willen? Binnen eenige maanden zult gij weer naar de stembus gero> pen wor den, Vlaamsche volk, en weer zullen de verleidelijkste en schijnheiligste beloften der klerikalen uwe ooren komen streelen. Weer zullen zij hui chelen met hunne liefde voor het volk. Doch, geloof ze niet, mistrouw ze, veracht de valsche belovers Toon,dat gij 't echte vlaamsche volk zijt,dat gij eerlijkheid en goedetrouw hoog op prijs stelt toon, dat het Vlaamsche bloed, bet bloed der helden van weleer nog door uwe aderen vliet, nog uw hart doet gloei en, en dat gij, even als het roemrijk voorgeslacht, de dwingelandij durft tarten Doe zoo,vrijzinnig volk van Vlaan deren, en zend de handlangers van onze meesters de kandidaten van onze priesters en bisschoppen, naar maan. Lazarus. Een «toole lawaaimaker. Sinds eenigen lijd is de liberale Zweep van Brussel in vollen oorlog met ons gemeentebestuur in 'l algemeen en met onzen heer burgemeester in 't bijzonder. Daar zit ergens sprinkhanen vete onder. Gelukkiglijk dal onze ijpersehe kin deren niet kind genoeg zijn om dat brusselsch gezwets als iets ernstigs op te nemen. Al dat geschrijf, dat van een hier te IJperen naar waarde geschat ventje uil- gaat, doet niets dan veelbeteekenend de schouders ophalen. Zou dal haantje-vooruit misschien van de klerikalen betaald zijn om ons liberaal en bemind stadsbestuur aan te vallen? Wie weet, jesuïeten zijn lot alles be kwaam. Maar, hoor ik mijne lezers vragen, welke zijn de grieven door dien brussel- schen zeerlooper ingevoerd? Eerslens, dat ventje en kan door zijne maag niet krijgen dat er op onze zwem school, enkel staat: Ecole de natation». Dat is erg ook, niet waar ijperlingen? daardoor zijt gij alien in uwe rechten allerdiepst gekrenkt Tweedens, hel manneken is in eene overgroote kaltekolerie omdat in onze hoofdschool voor meisjes, de fransche taal boven hel vlaamsch de voorkeur heeft. daar als vuilnis buitengevaagd. Volgens hem wordt de moedertaal Wat zegt ge er van, gij ouders, die daar uwe kinderen zendt? Zijt gij ook van dat gevoelen? Hewel, menheer vlaamsch-vo ar al. zend eens een verzoekschrift rond bij de ouders, dat vraagt, om den huidigen staat van zaken te veranderen en het vlaamsch, die zoo erg miskende??? taal, de voertaal te doen worden. Hoevelen denkt gij, die het een gul onthaal jonnen zouden Bied er u eens mede aan, leg daarbij maar al uw zeerloopers talent aan den dag en nog zult ge overal de deur voor uwen neus krijgen. BestaA er hier eene fransche school, het is enkel omdat zulks de wenseh is van de ijpersehe bevolking, die daar hare kinderen zendt, en niet omdat de heer burgemeester een vlaming-vreter is, zooals gij het beweren durft. Verder scheldt die menheer vlaamsnh- vooral onze alom geachte burgemeester nog voor pseudo liberaal uit en hij vergeet dat het dank is aan het bestuurderstalent, en de wilskracht van mijnheer Vanheule en het gansche stadsbestuur, dat IJperen in deze ongelukkige tijden al hare vrijzin nige instellingen en vooral hare goede scholen in vollen bic ei houden kan zonder hare ingezetenen nieuwe lasten op te leggen. En daarvoor zijn alle ijperlingen, met gezond oordeel begaafd, den heer Vanheule, zijne schepenen en raadsheeren diep en innig dankbaar en daarvoor ook moet hij, noch geen van hen, voor eenen cylinder vreezen, zooals gij het in uwen humoer vooi zeggen wilt. Wij, ijperlingen, weten we', wie bet best den naam en titel van pseudo liberaal verdient of mijnheer Vanheule, die zoo wel de belangen der stad behertigt, die zoo verdraagzaam is dat hij alle ingezete nen tracht te bevredigen en die nooit aan zijne liberale plichten te kort bleef of zeker heerschap, dat hier langen tijd hel brood der liberalen at en dat, op den dag van den hevigsten kiesstrijd, te Brussel op de boulevards wandelde, uigaren rookte en van de herziening van art. 47 droom de, in plaats van zijnen plicht als liberale kiezer liier te komen vervullen, wanneer liet er op aankwam onze onzijdige scho len en al onze vrijzinnige instellingen in stand te houden. Verstaat ge 't, Brussel- sciien profeet Anti-Geuzius. pare» en verkwisten. In een vorig artikel hebben wij onze lezers getoond hoe jesuïeliscli de ministers en al de strooien mannea of poesjenellen der geestelijkheid te werk gaan om de bewaarscholen te vernietigen. Wij hebben bewezen dat voor krijscher Thonissen alle DE TOEKOMST.

De Toekomst (1862-1894) | 1886 | | pagina 1