Gazette van 'I arrondissement IJperen. IV 13. 2oe Jaar. Zondag 28n Maart 1886. Bureel: Dlxmudestraut, 18. AANKONDIGINGEN 10 centiemen den regel. RECLAMED *5 centiemen den regel. Brieven en pakken moeten vraehtvrij toegezonden worden. ISII ABONNEMENT fr. 4-00 's jaar» voor de stad fr. t-50 voor geheel Belgie. Buitenlandsche verzendingen, 't port daarboven. 10 centiemen het nnrnmer. Men sehrijft in op al de postbureelen. Politiek. Stads-, liimst- en Letternieuws. Verschiliige Lijdingen, Markten, Bekendmakingen. MZEKEN-WKG. lFebruari 1886. Vertrekuren van IJperen naar Poperinghe, 6-50 9-09 10-00 12-07 3-00 4-00 6-25 9-05 9-58. Poperinghe-Hazebrouck,6-5012-07 6-25. Houthem, 5-50 8-20 11-16. 5-20. Comen, 5-50 8-05 8-20 9-58 10-10 11-16 2-41 2-53 5-20 8-58. Comen-Armentiers, 5-30 8-05 11-16 2-53 8-58. Pioeselare, 7-4510-4512-204-106-30. Langemarck-Oostende, 7-23 12-22 5-58 6-22. Kortrijk, 5-508-20 -9-5811-16 2-4l 5-20. Kortrijk-Brussel, 5-30 9-58 11-162-41 5-20. Kortrijk-Gent, 5-30 - 8-20 11-16 2-41 5-20. Üieskroasijk. In de naastkomende Junimaand moeten er 69 volksvertegenwoordigers herkozen worden, waarvan 49 libe ralen en 20 klerikalen. Daar de linkerzij enkel nog 51 leden in de Kamer telt, is het dus de gansche minderheid, op twee stemmen na, de heeren Tesch en Ensch, die moet herkozen worden. De kleri kale partij heeft het schoon zooals men ziet. Ten ergste, zij kan maar 20 stemmen verliezen, terwijl zij er ons 49 kan ontnemen, hetgene maken zou dat de tegenpartij tot op 2 leden smelten zou. Van een anderen kant, daar de huidige meerderheid 36 stemmen bedraagt, zou de linkerzij, om ze omver te werpen, 19 der 20 zetels aan de klerikalen moeten ontnemen AVij behoeven niet te vreezen dat de aanstaande kiezingen ons de 49 zetels zullen doen verliezen; maar wij moeten niet hopen ook dat zij er ons 19 zullen laten winnen. En wat er ook gebeuren moge, het is stellig zeker, dat, hoe gunstig de kiezingen voor de liberalen uitvallen, zij nooit de meerderheid verplaatsen kunnen noch het huidig ministerie omver werpen. De liberale partij mag haar dus gelukkig achten, zoo zij aanblijft in de arrondissementen, waar zij, sinds jaren de zege behaald heeft, en daar bij er toe geraken kan eenige zetels te winnen in deze, waar zij sinds onheugelijke tijden gestadig het ou- derspit delfde. Negentien arrondissementen zijn geroepen om aan de kiezingen van 8 Juni deel te nemen. Van deze 19 arrondissementen zijn er 8, die uitsluitelijk de klerikalen behooren; het zijn: Aalsl, Audenaar- de, Dendermonde, Eekloo, Hasselt, St-Niklaas, Maeseyck en Tongeren. Tien behooren uitsluitelijk de libe ralen Aath, Bergen, Charleroi, Doornijk, Gent, Hoei, Luik, Soi- gnies, Thuin en Waremme. Een arrondissement, dit van Ver- viers heeft eene gemengde afvaardi ging: drie liberalen en een klerikaal. Wij mogen van nu af verzekeren dat de klerikalen in het strijdperk treden zullen te Charleroi, Doornijk, Gent, Soignies, Thuin, Verviers en Waremme. Het isdaarbij nog heel waarschijne- lijk dat zij in andere liberale arron dissementen strijden zullen. Maar heel waarschijnelijk is het ook dat zij geene buizen zullen moe ten koopen. Fabrieken welstand. Er zijn er vele, die houden staan dat de nijverheid wegkwijnt, dat er niets meer gaat Hoeveel fabrieken nogtans telt men niet, die in vollen bloei, in den mees ten welstand verkeeren en die op dit oogenblik de beste zaken der wereld maken! Doorsnuffelt eens het Staats blad van j. 1. Maandag en gij zult er nogeens een vijftiental koninklijke besluiten in vinden, die verscheidene dier fabrieken toelaten milde giften, door bijzonderen gedaan, te aanvaar den of ze van zekere lasten ontslaan, of die ze tegen zekere uitgaven vrij waren, of die rekening houden van hare begeerte van goederen, welke haar toebehooren te verkoopen om vergrootingen, verfraaiingen en ver beteringen aan haar materieel te kunnen doen.... Wij vergaten te zeggen dat deze fabrieken kerkfabrieken zijn. Geen gevaar dat er in dat deel der nijver heid werkstaking komen zal, ga. De tijden zijn nu te goed en te veel op brengend en men moet van de occasie profiteeren; zij weten het ijzer te smeden, terwijl het heet is, die in- palmers! De vruchten van een degelijk onderwijs. De Echo du Luxembourg maakt de volgende bedenking: Sinds meer dan een jaar heeft het Assisenhof van Luxenburg niet meer moeten zetelen. Ongelukkiglijk is het zoo niet in de andere deelen van het land. De uitbreiding' aan het lager on- derwijs gegeven, draagt bij ons reeds goede vruchten. En nogtans zijn er nog lieden en vele zelfs, die de scholen afschaffen willen! Voegen wij daarbijen zelfs een Staatsbestuur, dat alles in het werk stelt om het officieel onderwijs, het eenige dat de noodige waarborg op levert, gansch te vernietigen of ten minste met lamheid te slaan. En dat in den naam van den grootsten zeden- en liefdeprediker, van Hem, die gezegd heeftGaat en onderwijst alle volkeren. Waarlijk, het is ongeloofbaar; 'tis schandelijk en wraakroepend. Hoelang zullen wij, verlichte Bel gen, dat nog dulden Hoelang nog zullen wij het bewind in handen laten van hen, die er zich van bedie nen om de lafste aller daden op ons te plegen en ons landeken, dat immer op zijnen vooruitgangzoo bogen mocht, in de schrikkelijke middeleeuwen te rug te dompelen Hoelang nog Tot dat het volk in al die huiche larij eens klaar zien zal om dan voor goed en dreigend op te staan en aan die wraakzuchtigen eene schrikke lijke rekening over hun doen en laten te vragen. Tot dat wij, Belgen, moede, van ai dat karakterloos ge- veins en die duizende bedekte euvel daden, met de slachtoffers er van opdagen zullen om die veinzers hun masker af te trekken en onder de talrijke bewijzen te verpletteren. Die dag zal komen, daar is geen twijfel aan en misschien is hij veel naken- der dan wij het wel meenen Eene schrikkelijke dag voorwaar.voor hen, die alsdan de beschuldigden zijn zul len en die niets, hoegenaamd niets, ter hunner verontschuldiging zullen kunnen invoeren. Dat de volkswoede dan niet te verre ga en dat de weerwraak ook niet al te afgrijselijk zij Men vreaal werken. De heer L. Dansaert, van Brussel, een gekend huishoudkundige, schrijft aan de Chronique een brief over de krisis die wij doorstaan en geeft als een der hulpmid delen den volgenden raad Dat het gouvernement eenegroote natio nale leening sluite van 300 tot 500 mil joen, aan 3 p. h. intrest. Elke provinlie zal de groote werken van openbaar nut doen kennen, die zij noodig denkt om te worden uitgevoerd. Daaronder zou men het maken van wegen, het verbeteren van stroomen en rievieren, het maken van spoorwegen, buurt-tramwegen, enz., bijzonder aan bevelen. Om den intrest der leening te betalen zou men moeten, volgens den schrijver, de sterke dranken belasten. De vreemde aktiën en obligatiën met een zegel belasten; dit bestaat in Frankrijk. De prachtvoorwerpen belasten, alsook de jachtverloven, de peerden, de pracht- honden. De Havane-cigaren en al den tabak die uit den vreemde komt, belasten. De vreemde bieren belasten, die zoo nadeelig voor de gezondheid zijn. En verder de wijnen meer belasten als de handelstraktaten het toelaten. Dit zijn na genoeg de gedachten door den heer Dansaert uitgedrukt. Of het gouvernement er zal naar luis teren, welen wij niet. Godsdienst zonder priesters. Zekere dorpelingen uit de Ardèche J rankiijk) hebben onlangs een eigenaar dig bewijs geleverd hunner zeldzame on afhankelijkheid van karakter. Het zijn de bewoners der gehuchten bij Montpezat (Ardèche), die, over eenige jaren, op eigen kosten eene kerk gebouwd hebbende, nu onophoudelijk den bisschop van i\iers lastig vielen om er een diensl- doenden priester te krijgen. Doch wat zij verlangden werd hun altijd kortaf door monseigneur geweigerd en, moede zijnde \an iet of vijf kilometers ver te gaan, hebben die brave lieden zich er toe ge dwongen gevoeld een manhaftigen kracht dadig besluit te nemen. Zij hebben elk iets ingelegd om liet noodige geld bijeen te krijgen, ten einde een pelder en een stuk grond, dat voor kerkhof dienen moet, te koopen en in liet inwendige hunner kerk, dat huis van God, dal nooit door eenen priester bin nengegaan, noch gezegend werd, de nood zakelijkste kosten te dekken, die onver mijdbaar waren om er de eenvoudigste en onontbeerlijks te versierselen en gerie ven aan te koopen. De bevolking dier gehuchten, mannen, vrouwen en kinders, gaan daar in menigte DE TOEKOMST £xras£rasa.439i

De Toekomst (1862-1894) | 1886 | | pagina 1