EMC IE Japonaise, Grand dépot 1 u Mengelingen. cliez A.-IS. MINNEKLEËR, i Zij antwoorden onzen heer en meester kwilslabbe. De heer V. Ja, gij hebt gelijk van hem uwen heeren en meester te noemen De zitting worclt geopend om 6 uren. Jacobus paiulle. Sirooien opperhoofd van den ezelraad,leest het orde van den dag af. Zeer lieve broeders. In den naam van onzen heiligen Kó Beerhond, bijgenaamd kwilslabbe, heb ik u weer bijeengeroepen om over de schoolkwestie te bandelen. Ik heb besloten eene nieuwe meisjesschool te maken. Als er iemand zijne opmerking be geert te maken geef ik hun de volle toelating De heer V. Ik versta uw dagorde niet wel, is het een nieuw gebouw dat gij zult maken. Paiulle. Neent, gelijk of gij weet, heb ben wij eene nieuwe gediplomeerde onder wijzeres, die al de leervakken kent, zooals fransch, cijferen, de catechismus en hand werk, wel genoeg om al de meisjes te leeren De heer V.Van al hetgeen gij voorstelt versta ik geen woord; voor uwe school en uwe meesteres weet gij wel dat het ministe- rieele zaken zijn Paiulle. Heer V., gij en versta het niet; welnu, wij zullen de meester verbien nog meisjes te leeren in de gemeenteschool. De ouders zullen al hunne kinders naar de nunneges zenden, 't is alzoo dat wij eene of- ficiëele school zullen maken. Beenen ezel. Hij verstaat het wel maar hij wil niet. De heer V. Ik en versta het maar al te wel al uwe trekken welke gij wilt uitrech ten, maar ik wil eene volledige uitlegging, weet gij het, beenen ezel, het is voor niet met dat uwe ooren gespleten zijn maar zij zouden het moeten zijn tot aan uwen mond. Droogen ezel. Alt, gij zoudt dat willen Paiulle. Laat de heer V. zijne redevoe ring voort zetten, als het u belieft De heer V. Gij zult den meester verbie den meisjes te leeren als ik goed versta, maar dit is nog eene truk, gij kunt de onder wijzeres van handwerk niet wegkrijgen, maar met de meisjes uit te trekken zal zij van zelfs weg zijn; dus zal het getal huisvaders verminderen en de meester zal zijnen toer krijgen. Zie, ik bewonder uw verstand, jam mer dat gij het gebruikt om menschen uit te hongeren, maar wacht u Pé bril.Zoo zullen wij geheel zijn vel afstroppen. De heer V. Het zal zoo wel niet gaan, gebrilden ezel Paiulle. Onderbreekt toch de heer V. niet, iaat hem zijne bespreking voortzetten. De heer V. Ik zie dat gij allen de wet van 1884 niet begrijpt. De wet zegt dat er ten minsten op elke gemeente eene school moet bestaan en dal zij mag door de beide geslachten bijgewoond worden. De koning alleen kan u dus bemachtigen de eemge ge meenteschool ie doen {verdwijnen, dus kent gij noch door kwilslabbes raad, noch door uwe macht de knechteschool doen sluiten en ik hoop dat gij nog eergevoel genoeg be zit om zulks niet aan te vragen. Pé bril.Pardon, heer V., hebben wij zooveel recht niet om ze weg te zenden of dat gij hebt om ze te behouden. De heer V. Neen het recht hebt gij niet, ik heb het reeds boven gezegd maar ik voor dezen het recht ze te behouden, daarvoor was er geen koninklijk besluit noodig. Ik weet wel dat gij zult voort werken en dat gij het misschien zult bekomen, geloof ik, want alle middels zijn voor u goed. Paiulle. Om de liefde Gods twist niet, wij zullen nooit gedaan hebben. De heer V. Wees niet ongeduldig, pa iulle, aan alles komt er een einde zelfs aan strijden. Ook zeg ik niets dan waarheid en ik weet niet want die wel doet mag gerust zijn. Beenen ezel. Volgens u isjhet maar gij die de waarheid kan zeggen. De heer V. Gij ten minsten doet het niet altijd, maar ik ga voort. Nu is het de vierde zitting die plaats greep om de mees ter en de meesteres weg en nog hebt gij uw doel niet bereikt en ik hoop dat gij het nooit zult bereiken, want het ware een te groote schande voor Westouter eenen man weg te zenden wiens familie ons sedert eene eeuw diensten bewijst, gij allen die hier zetelt ge kunt het getuigen indien gij recht zinnig wi det zijn. Door wien zult gij de school doen bestieren Door de onderwijze res die gij op 5 Januari gestemd hebt Beenen ezel. ZorT zij die plaats niet weerd zijn De heer V. Ik zeg nooit geen kwaad, ik ken ze niet en weet niet of zij de school kan bestieren. Beenen ezel. Het zou besparingen voor de gemeente zijn, want den slechten tijd jen elk vraag naar mindering vaa lasten. De heer V. Uwe onderbreking is kin derklap. Wat spreekt gij van besparing In de laatste zitting hebt gij gezegd dat een voornamen persoon 1000 Ir. gaf voor de on derwijzeres maar het is al bedriegerij.laatst heb ik het bewezen. Ik heb de bureau on derst en boven gekeeru en heb het geld niet gevonden, waar hebt gij het gelegd Paiulle. Kó beerhond heeft het getee- kend en hij zal het geven. De heer V.— Al uitvluchtsels, wat is Wes touter te beklagen, zoolang heeft het vrede geweest maar nu betaalt het duur zijne rust met in uwe handen geraakt te zijn, nu ligt het, in de ellenden Beenen ezel. Gij spreekt hier meer dan ons vijven T Olifant. Mij dunkt dat die redevoerin gen wel hare plaats weerd zijn. De heer V. Pardon, olifant, vreest gij met de aanstaande kiezing eena buize te krijgen, dat gij mij vleit (gelach) daarmede niet gedient. Pé bril. De heer V. spreekt voor zijne vrienden, hij wiltze behouden, hij {heeft ge lijk, wij doen het ook, maar wat ik niet ver sta is dat hij zoo, tegen het inrichten eener officiëele meisjesschool op komt. De heer V. Richt zooveel scholen op of als gij wilt, maar laat goede bedienden hunne plaats behouden. Gebrilden ezel. Het is juist wat wij niet willen. De heer V. Al uw geweld gelijkt aan een blad dat tegen den wind wilt vechten en als den wind woedend komt,verbrijzelt alles Beenen ezel. Wat spotternij. Droogen ezel.— Hen handelt ons als dom- meriks. Paiulle. Zet uwe redevoering voort, Pé, dat wij gedaan hebben. Pé bril. Ik wil de katholieke jongheid beschermen, het is mijn plicht, mij dunkt dat het de beste zijn om scholen te bestieren. Zij geven een goed onderwijs vol zuiverheid Ik hoop dat mijne vrienden zullen stemmen voor het ontwerp. De.heer V. Ja, daarvoor zullen wij ge noeg stemmen. Met 5 stemmen tegen een wordt het aangenomen dat de meester geen meisjes meer mag aanveerden. De zitting wordt om 8 uren geheven en weer hernomen om 8 uren en half. Paiulle toujours, geeft lezing over den koop en levering van het zwijn die gekocht geweest is voor het manhuis. Deze bespre king zal Jan in eene zijner eerstkomende artikels mededeelen. JAN STRAAL. VlaJH'ERTIUGHE, den 24 Maart 1886 Uw sermoen van Zondag laatst was gansch driftig, smet drijvuldigheid, maar gansch belachelijk, zooals schandeloos afgeschildert. Gij allen, Vlameriinghenaars, die aan zijne prateling deel genomen hebt, waart veront waardigd over de huichelarij, welke hij, aangaande den vasten, uitbraakte. Zijne eerste punten waren goed uitgelegd, maar helaas! het laatste punt was hertverscheu- rend, wanneer men van up den predikstoel gezegd wordt,^dat allen zonder onderscheid, van stand of ouderdom moeten geven of ten minsten in den offerblok steken moet, zal uwen winkel voorzeker goed draaien. Bijge volg verbiedt gij ons den armen bij te staan en wilt ons overtuigen met luidere stemme, dat eene almoesin Gods name aan den armen gegeven, niet het minste voordeel kan bij brengen. Oh lafhertigaards dat ge zijt, gij wilt den armen sukkelaar dwingen uit heb zucht voor uwe beurs, geld te leenen of te gaan afbedelen bij den rijke- (ff weldoende man, ten einde de muntstukken in uwen zak te doen klinken, opdat gij uwen kelder met wijn en bier zoudet kunnen vullen, en aller- ande smulpartijen met uwe aanhangers en zwarte kazakken ie doen. Nemen wij maar 3O00 zielen op ons dorp, dat een ieder 0,10 centiemen in den offerblok stak, zoo zouden zij 300,00 franken verza melt hebben daarenooven reken wij de ge kwetste er niet bij, 't is maar het minste dat wij voorstellen, en nog durven de zwartjes zeggen dat het is voor de voorplanting van ']et geloof en katholieke scholen in te richten- Wij geloven u niet, smet, gij zijteen laffe bedrieger, een publieke schooier, die zonder schaamte zulke snoode parabels durft uit spreken. Navolgers Christi, gij zoudt u moe ten schamen voor het oog der dorpelingen, ja. schamen, laf gebroed, die overal uw nij dig hart, even als een knagenden adder, met u omdraagt,- die altijd gejaagd zijt door de brandende koorts der onrust. Gij weet het wel, maar durft er niet van gebaren. Wat zijt gij te beklagenGij denkt rust te zullen vinden en in vrede te leven, wanneer de arme Gusten en zijne taliooze vrienden, langs de deuren zullen gaan bedelen, en gij hen bijgevolg niets meer te benijden zult hebben dioaling, diepe dwaling Thans is het de brandende nijd, die u gedurig het hert doorrijt, dan zal het de vroeging van het geweten zijn, die u ais een wandelenden jood onbarmhartig zal voortzweepen Ont houdt het wel't is Gusten die het u zegt. Dat za! uw rustelooze beul zijn hier op aardeEn wat staat gij, smet drijvuldigheid en cie die uwe broeders benijd, gehaat en ongelukkig gemaakt hebt, te wachten, wan neer de strenge rechter van hierboven uwe daden in de weegschaal zal werpen??? Vigilate.... quia nescilis diem neque hor am. Waakt.... want gij weet noch dag noch uur. Gelooft niet, vrienden, dat het geld, welke zij ons onbeschaamd afpersen, voor paus of kerk dienen moet. Neen, want zij zien in de toekomst dat men hun den klop zal geven in de stemming voor de Kamers die welhaast plaats zal grijpen in Oost-Vlaanderen, Hene gouwen, Luik en Limburg, en dat ze daar mede op eene verfoeilijke wijze, de stemmers moeten omkoopen ten einde aan hat bewind te blijven, en den ongelukkigen werkman van langs om meer in het benut te helpen en te verdrukken. Maar, vrienden, houden wij ons moedig, gij ziet nu tot hoe verre de armoede en eliende gestegen is in 't stille, nu zeggen zij het in het openbaar, niets meer voor de armen en welhaast zullen zij ons het hoofd gansch en geheel afsnijden. Juist eene eeuw geleden onderstonden onze voorouders het zelfde lot, gelukkig dat keizer Napoleon I, zijnen voet er door schopte en alles bègcn wederom te herleven, anders zouden zij in de jaren der inkwisitie terug gedreven zijn geweest; hopen wij dan met de toekomende stemming te mogen neuriën: Gij hebt met 't wettig wapen, Ten strijde uitgedorscht, Van 't ongedierte der papen, Het vaderland verlost. Vlameriinghenaars, gij, der werkende klas, die de middels niet bezit, geld bij hopen te stapelen gelijk ons zwart gebroed, gaat maar bij geldflesch, smet drijvuldigheid en den mysterieusen krommenek om iets ie vragen om den offerblok ie vullen, gij zult dan zien of zij a de deur voor uwen neus niet zullen sluiten, zij die de armen helpen moe ten, die met stapels kisten zilver en goud in hun bezit zijn, hebben geen ander oogwit dan ons tot de burger-revolutie te dwingen. Dan zullen wij die kisten openen en ons hart zal zich van vreugde verheffen tot hun groot misnoegen. Groot kattejong of pompadour, gij moet ons gerust laien, of ik zou u vragen, wat gij deed met braambijer in de gloriette van zijnen hof. Kwildibbe, een weinig geduld en gij ook schoolvosuwen toer zai komen. Tot Zaterdas Gusten Nieuwsgierig Voormezeele. Er is sedert eenigen tijd veel nieuws te Voormezeele. Men heeft er schier buiten de wete van eenieder eenen nieuwen secreta ris benoemd, die, volgens 't gemeentje, eene tamelijke vette jaarwedde trekt. Er zijn twee nieuwe dischmeesters benoemd buiten de vier kandidaten door den disch regelma tig aangeboden. Durven de nieuwe disch meesters met de schaal niet gaan Zondag laatstleden ging de garde rond ofschoon er twee dischmeesters tegenwoordig waren. Allons, als ge wilt djschi.eere zijn, ge moet het durven toonen. Over eenige dagen was er vergadering van den gemeenteraad. Is 't waar dat men :t budget heeft gemaakt? Moet 't budget of begrooting niet uithangen 't En is hier toch de mode niet. 't Schijnt dat genoeg is als 't de pastoor en de burgemees ter weten! De boeren die andere hofsteden begeeren te pachten, begeven zich bij M. Surmont, hij kent al Je eigenaars. Haast u, hij zal een wooideken ten besten doen voor u, dien oolijk, er zijn maar twee goê betaal- ders meer die vóóren zijn. Onzen Fielten zal nu weldra opgeleerd zijn. Verledene w'eek is hij veroordeeld geweest tot vier da gen wereldlijk collegie en 25 fr. drinkgeld. Bij heeft dezen winter zijn geestelijk collegie gedaan Zal men nu niemand meer mogen wat trakteeren 't Postje van schepenen is open, 't zou hem wel dienen. Zullen wij hem mogen proficiat wenschen IVO STIEN. Een brave man.Mev. X. wordt op flee ter daad betrapt door baren echtgenoot in schuldig gesprek met een man. Kom, zegt hij, bekent dat gij ongelijk hebt en vraagt vergiffenis, ik zal alles ver geten. Mev. X. op hartelijken toon. Ehwel ja, ik vraag u vergiffenis voor het tegenwoordige en voor het toekomende. Wat moet gij hebben, jongen? Insectenpoeder, mijnheer. Voor hoeveel Nu, dat weet ik zoo precies niet, maar minstens voor een paar duizend. In zekere kerk inDuischland wordt telkens bij het sluiten van een huwelijk, uit opmerkzaamheid tegenover hot bruidspaar, een tekst, die aanden wand staat gegrifd, overdekt. Daar staat te lezen: Heer, vergeef tiet hun, want ze we ten niet wat ze doen.-» Een letterkundige beweerde onlangs in eene vergadering, uitsluitelijk uit vrouwen sa mengesteld, dat hij nog nooiteeneleelijke vrouw had ontmoet. Ik heb nog nooit eene wezenlijke leelijke vrouw gezien. Eender aanwezigen damen met eenen platten neus.zegde hem: Ik daag u uit, mijnheer, mij niet leelijk te vinden. Gij, madame, antwoordde de letterkundige, gij zijt een engel die uit den hemel is gevallen, alleenlijk zijt gij juist op uwen neus gevallen. 't Geheim van één weet God alleen, 't Geheim van twee raakt licht gemeen, 't Geheim van drie weet... iedereen. hi de menagerie. Klepkens, die met zijn wederhelft eene voorstelling in eene menagerie bijwooni, vraagt den directeur, of het temmen der wilde dieren geen moeilijk werk is. Dr. Zooals men 't nemen wil. Ons gan- sche geheim ligt in ons oog. Met dezen blik en hij keek met schrikaanjagende oogen den ondervrager aan—kan ik het weerbars- tigste karakter temmen. Klepkens. Belangrijk niet waar vrouw lief? Toe mijnheer de directeur, kijk mijne vrouw ook eens zoo aan. IJPEREN 27 Maart 20 Maart Tarwe 9.100 19 00 6,700 19 25 Rogge 2,700 15-50 2,600 15-50 Haver 1,800 17 50 4.000 17-50 Erweten 0,000 00 00 '1,600 23-50 Boontjes 1,200 23-00 2,200 23-50 Aardap. 7.000 6 00 3,000 6 75 Boter 9,750 270-00 8,525 1 290-00 composée spécialement pour les plu mes métaliques reconnue la meïl- leure des encres a ècrire, limpide, noire, inalterable rue de Dixmude, 18, Ypres. GRANEN enz. verkochtte kwantiteit middenprijsl verkochtte) middenprij p. 100kilo. kwantiteit) p.iöGkilo.

De Toekomst (1862-1894) | 1886 | | pagina 3