W N O S. verin «uwen en achting verdienen, die rond borstig. opentlijk met hunne zienswijze dur ven vooruitkomen, in die zienswijze of over tuiging volharden en hunne daden er mede in overeenstemming brengen? En is dat niet duidelijk en klaar zeggen verfoeit, veracht al diegenen welke, om in de goede gunst van eenen Monseigneur te blijven of om aan eenen Beernaert aange naam te zijn, hunne aloude overtuiging met de voeten treden en de stem huns gewetens versmachten Welke harde kaaksmeet voor ons sena- teurken Ook wedden wij dat hij er niet al te best om geluinu zijn zal en dat het wel gebeuren kunnen zou dat hij in eene heilige katte- colèrenaar nT 66 der Boterstraat draaft om daar in edelmans uitdrukkingen aan zijn vergramd gemoed lucht te geven, gelijk het nog aleens gebeurde. Onvoorzichtig Nieuwsbladje, wat zult ge u nog al op den hals halen Wie ifs "t «Sic sorirtllsm ts.iiivmii't In betzelfde nummer van 't Nieuicsblad/'e vinden wij een artikel, dat het liberalism beschuldigt van leven en wasdom te geven aan socialism en anarchism. Wij zullen oris met dat zouteloos geschrijf niet onledig houden en enkel eens doen zien wat het klerikalism zooal ter verspreiding van 't socialism bijdroeg. Eerstens tracht het klerikalism bij onze werklieden alle begrijp het minste gedacht van onafhankelijkheid te dooden en te ver smachten. Het heeft door zijn verderfelijk onderwijs, de verstandsontwikkeling van den werkman beperkt en hem onbekwaam doen worden om met open en vrijen geest te onderzoeken, na te gaan en te oordeeien. Het leerde hem gelooven al wat men hem wilde opspellen, zonder dat het hem toege laten was uit eigen denken het goede van het kwade te onderscheiden. Is het dan te verwonderen Nieuwsbladje, dat die werkman gretig aanvaardt, wat hem verteld wordt over toestanden, die hem aangaan en nauw ter harte liggen? over eene toekomst, die hem toelacht als het luilekkerland en over droomen wier ver- wezentlijking hem geluk, voorspoed en wel stand aanbrengen moeten? Tweedens, 't was het klerikalism dat, onder het laatste liberaal ministerie, met koortsigen ijver de verachting voor's lands wetten aanpredikte en geene middelen ver waarloosde om de toepassing der wetten te dwarsboomen en zoo goed als onmogelijk te maken. Al de klerikale gemeentebesturen van 't land waren in opstand. Is dat geen slecht voorbeeld, kleri/caaf orgaantje. Doch 'i schijnt dat 't Nieuwsbladje niet meer weet opwelke brutale en gemeene wijze het de leden onzer gerechtshoven en recht banken uitschold,wanneer zij. bijvoorbeeld, vonnissen uitbrachten, waarbij burgemees ters veroordeeld werden voor eenen vrijden ker in den zeekhoek te hebben laten begraven. 't Schijnt dat het niet meer weet, hoe de bevolking van Heule zich gedragen heeft. Dan was het gooien met steenen naar de vertegenwoordigers der wet toogelaten om dat zij handelden in naam van het gevloekte ministerie der zeven vrijmetselaren. 't Schijnt dat het ook niet meer weet hoe de klerikalen van St-Niklaas een paar Brus selaren zoo wreedelijk afranselden, omdat zij noch het hoofd outblooten, noch kniebui- gen wilden, wanneer de processie voorbij trok. Zijn dat niet al slechte, doorslechte voor beelden, door volbloede klerikalen gegeven en waaruit het volk opstand en weerspan nigheid geleerd heeft Zijn het de klerikalen niet eerder dan de liberalen, die door hunne beginselen, door hunne leerstelsels en vooral door hunne voorbeelden, allen eerbied voor gezag en wet bij de werklieden uitgedoofd hebben? Antwoord daar eens rondborstig op, Nieuivsbladje den 9 April 1886. Onze Philharmonie komt op een schitte rende wijze hare reeks winterfeesten te sluiten met het geven van een allerschoonst Concert. Volgens het programma mocht men zich iets buitengewoons verwachten, en men heeft zich niet bedrogen. Onder de aange kondigde stukken,troffen wij met voldoening een classissche trio voor klarinet aan. Bra vissimo voor onze jonge artieste liefheb bers de heeren H. Lambrecht, E. Duflou en E Beheyt. Wij waren gelukkig vast te stel len dat de muziekliefhebberij bij hun ernstig beaint te worden. Zij hebben moedig de las tige taak aangevangen en op eene schitte rende wijze het gevrocht van Bnuffil uitge voerd Wij bieden hun onze hartelijkste ge- lukwenschingen aan en wij wenschen hun die nog dikwijls te mogen vernieuwen. Mejuffer Laurent en M. Danlée, bieden eerste prijzen van het Koninklijk Conserva toire van Brussel, bezitten een bewonderens waardige stem die zij met het grootste ge mak leiden kunnen. De twee zangen van Galathée, en bijzonder van den Pré-aux- Clercshebben de luidruchtige toejuichin gen uitgelokt. In het groot aria van denPré-aux-clercs, heeft Mej. Laurent al de schoonheid der ha- rer talenten laten uitschijnen en als groote kunstenares het meesterstuk van Heroid vertolkt. M. Danglée heeft ook bewijzen van groot talent gegeven en meesterlijk het aria van Le Songe d'une nuit d'été gezongen. Het is de eerste maal dat wij het geluk hadden deze artiesten toe te juichen en wij hopen dat het de laatste maal niet zijn zal. Het programma behield ons eene laatste verrassing: Een duo concertant voorfluit en piston, door MM. Van Elslande en Gras set. Men kon niet denken aan de mogelijk heid deze beide instrumenten overeen te brengen, en nogtans men is er toegekomen. Ten andere, niets is onmogelijk, wanneer men de kunde bezit der heeren Van Elslan de en Grasset en het publiek, als betooverd, heeft bun zijne loftuigingen niet gespaard Wat aangaat M. Dekemper, het lieve kim! overal waar hij zich aanbiedt en die mi n hoe langer hoe liever hoort, zijnen lof is niet meer te maken, en hij heeft zich maar te toonen om het gelach op iedereens gelaat te doen verschijnen. Zooals altijd zong hij voortreffelijk. De stukken door de Philharmonie gegeven werden met vuur en juistheid uitgevoerd het Stabat Mater van Rossini verworf bo venal veel bijval. Het muziekfeest van 4 April mag als een der schoonste aanzien worden dat de Phil harmonie ons gaf en het publiek zal er het zoetste aandenken blijven behouden. Het Concert was gevolgd door een bal. Zooals naar gewoonte veel volk en veel levendigheid. De dansen zijn maarten 2 ure 's morgends geëindigd. Poperinghe, den 7 April 1886. Wanneer gaat het Budget voor den dag komen Gaan wij eindeling tegen Paschen nen schepene krijgen, of gaan wij moeten wach- tot de Heilige Drijvuldigheid Er moet toch een einde aan alles aankomen. Maar't is anders toen een stadsbestuur aan de contribuabelen zijne... botten vaagt! Een haarkliever. o Laatste uieuwstijclingen...! Men laat ons per telefoon weten dat einde lijk MIJNHEER het komt te overwinnen, en dat noch de Felixen, noch de Eliassen, noch geen der waarzeggers van den K. K. mach tig genoeg waren om de verbolgene wraak van den heiligen beschermer der gekroonde mans tegen te houden. Mannen van den KK. verzekeren ons dat HIJ zijn pasport ontvangen heeft om ze in het kort te poetsen. ...Maar alsMIJNHEER zich van voldoening de handen wrijft... MADAME is tot over het hoofd in 't verdriet I En in hare droefheid schijnt het, dat deze tweede Calypso beslo ten heeft te laten zien dat zij ook hair op de tanden heeft. Men zegt dat het iets schoons zijn zal en moeten wij de eerste vertellingsken geloo ven, Zola en zou er niet aan kunnen. Wij zullen dus wachten tot dat haar ge liefden Telemacus vertrokken is, om de ge heime klachten van Calypso af te kondigen, welke zij uitbrengt tegen haren Blauwen Baard. In alle geval zal er te Landerneau veel gelachen worden. Becelaere. De korresporidentie uit Becelaere, ons te laat toegezonden, kan maar binnen acht da gen over genomen worden. VLA.MERT1MÏÏÏE, den 7 April -1886. Vrienden, men ziet ten allen tijde, hoe het zwart gebroed den schamelen werkman dwingt. Gedenk het wel, smet drijvuldigheid. dat gij door de ingeving van onzen mildadigen geld,- flesch, of te wel, gij er door gedwongen zijl, uwe hartstochten naar geld en grootheid ten uitvoer te brengen. Wie anders dan gij zou het wagen, kinders hunne eerste Communie te verzetten, gelijk uw oogwit was ten einde uw doel te bereiken. Niet te min, gij hebt er in geslaagd, door uwe looze en booze streken, door uwen vermaledijden handel die zoo lafhertig wordt uitgevoerd je gens den werkman thans zonder verdediging. Een kind uit eene herbergop den Brandhoek, moet met aanstaanden Paschen den schoonster. dag zijns levens opofferen. Welk een vreugde voor zijne brave ouders, en gij, smet drijvul digheid, zijt met gebod van den grooten inqui siteur, geldflesch, de vrees in het hert der ouders gaan spreken, dat hun V. md het h. taber nakel niet zoude naderen, omdat het een weinig in zijne gebeden miste. Maar neen, valschaard, dit was uw doel niet, het kind is bekwaam tot alles, maar gij moest de ouders dwingen he* onoozel schepsel uit de officiëele school te trekken waar het deftig onderwezen is geweest, ten einde het naar de kakschool te zenden opdat professor, Ki-Ka, met zijne oogen half toe, het zoude onderwijzen tot den hoogsten graad. 'I Is gemakkelijk, kinders tot stand te brengen, als de officiëele schoolmeester geene moeite gespaard heeft tot drij weken vóór het exaam. Ja, gekruinde lafaards, dergelijke too- neelen hebben maar al te veel hunnen gang in ons dorp, en al om uwe beurs te vullen. Geld is uwen God hier op aarde. De zucht naar geld, maar stoffelijke geniet n heerscht bij u, en is heden tot eene wezenlijke razereij ge klommen. Tc Poperinghe, op St-Berten, is een zwarte kerkuil, gelijk smet drijvuldigheid; hij heeft j zoo maar een klein sommeke afgetrochelt, zoo men zegt, \an vier weezen,die nu zonder be hulp der stad, welhaast in pace zouden zijn; de som bedraagt maar vijf en zeventig duizend franks (76,000 fr.). Smet gij zult nog moeten leeren niet waar? Wat schrikkelijke denkbeelden, vrienden. Schitteren en genieten is voor het papenras het problems des levens. In onze dagen, is de oplossing van dit raadsel vereenvoudigd, alle genot van hunnen winkel kan tegen gewicht van goud worden gekocht. Bij de zwarte bende is het goud orn zoo te zeggen het genot in sta ven, men snijdt er beurtelings en naar verkie zing kerken, kwezelscholen, feesten en wulpsch- heid af. Van den anderen kant is voor hem, het goud den glans van het leven. Ja, 't is bijna de roem. Het goud zal dus voor u, zwartjes, de eenige aandrift van het leven en de eindpaal uwer eer zucht worden. Zie hier wat Bossuet zegt Zoo komt de geldzuchtige aan het graf eenen langen sleep van bedrogen hoop achter zich trekkende. Dus, zwart gebroed, rekening, grrroote re kening zult ge moeten geven. En gij ook al, boonekamp, weet niet meer wat uitvinden om uwe bedienden den duivel aan te jagen. Louitje T-. droeg een pakje bij een bediende der zelfde maatschappij, de vriendschap diens braven mans, deed pater boonekamp, in toorn uitbersten, en dreig de Louitje eene boet te doen geven, met een rapport te maken aan mijnheer V... van Brug ge Ehwel, Judas, krijgt gij geen pinten of druppels meer genoeg van Achille sedert hij getrouwt is??? En hebt gij ook uw rapport gemaakt van uwe vorige daden, die eene dorstige wraak van wederliefde te weeg brengen. Hebt gij al uwe laffe zinspelingen en fopperijen niet moeten uitleggen aan den heer Directeur (scherreweg). Ja, boonekamp, ik zeg het u voorwaar, gij zijt een laffe bedrieger, eenen uitgehongerden metsenaarsdiende, die het durft wagen uwe be dienden, zelfs tot op den rechtbank te komen schandvlekken. Begint wat beter u te overdenken; wat meer uwe verfoeilijke dreigingen te staken, tegen dienen man die gij zoudt moeten eerbiedigen en nog meer die ooggetuige is geweest van het bovengemelde. Boonekamp, 'k zal u welhaast eenige staaltjes in het geheugen brengen. Kwildibbe, gij moet vurig bidden om den jubilé te verdienen, dan zal smet drijvuldig heid u zijne' pauselijke benedictie geven en gij zult verlof krijgen, om in Brussel uwen ouden Nopper le bezoeken. 'T wordt tijd dat gij gaat om uwe ooren ge zuiverd te worden, om eenige wanne of mos taard, bains te gaan nemen, gelijk de Brussel- sche katoentjes doen. Welhaast zullen wij u ook breveteeren met een panne stuk, voor de operatiën welke gij gedaan hebt met jongelingen van ons dorp. (Koekoe, blaasbalg.) Er zijn nog wat vrouwspersonen in Vlamer- tinghe die van dedibbe spelen, en niet weinig en die nogtans onbeschaamd in 't stille groote buitensporigheden begaan, met eene grrroote K. Kt0. Gusten heeft een klok je hooren luiden, ma*? weet nog niet juist waar de knippel hangt.'k Zal 'tu in mijn naaste artikel, met kop en steert afschilderen, 't is curieus hoe de paus in Romen gaat. Amen. Gusten Nieuwsgierig. Tot Zaterdag. Yoorjilzeele. Zondag morgen, reeds met den vroegen hoor de men overal't is effen, ja 't proces is effen Wat was datHewel, 't is dat Gastje vingt milliard... (die nooit en vloekt) zelve al de on kosten moet betalen. Vraag dan scnaa en mie resten om zelve te moeten betalenDoet dan bij de boeren uw buikje eene zielemisse, om in geen drie dagen te moeten eten, en óm te spa ren. Nu Gustje, proficiat; als ge nog goeste hebt om Kó te leeren, (ge kent hem nu wat) moet gij het boter aan boord leggen. Was de baron curieus dat hij daar ook moest komen zien? Had Gustje misschien bij mevrouw zijn paternoster doen uitvallen al zijnen neusdoek uittrekken? 't is mogelijk. Zoo Gustje, voorspoed in uwe ondernemingen en gemak om uwe hage te scheeren Wat later amuseerde zich iedereen wel in de comediezaal. Jaft las 't gebed en ofschoon hij in zijn boekje keek, miste hij van tijd tottiid. Zou men niet peinzen dat hij zijne gebeden niet kan? Hier en daar geeft hij naar gewoonte wat uitleg zooals in 't onze vader Vergeef ons onze schulden gelijk wij vergeven enz. (uitleg). Ge moet vergeven zegt Jan als ge wilt vergiffenis schenken; 't is te zeggen dat gij geen haat en nijd (geen niksche) meugt dragen in uw hert; dat gij moet goeden dag zeggen aan do men- schen die uw'e vrienden niet zijn. Jan, vent, ge zoudt beter 't voorbeeld geven, indien woorden wekken, voorbeelden trekken! In 't symbolum. Hij zit ter rechter hand des vaders enz. (uitleg). Hij zit, hij zit, 't is te zeggen, hij zit niet, hij heeft geene... armen of beenen, 't is om eere aan te doen. 't Is alsof ik bij den baron ga, ik stel hem aan mijne rechter zijde, om eere te bewijzen. In de tien geboden: Viert de heiligdagen al te gader (uitleg). Met. schoone manieren te heb ben van achter in de kerke en daar niet te bab belen, te schieken en te spuigen in de plaats van te lezen en uit te loopen voor dat de bene dictie gegeven is. 't Is juist alsof ze de bene dictie niet noodig hadden, maar ze zullen 't ondervinden later, en zullen ze.'t ondervinden En 'k ga die klappers doen buiten steken, de kerke is niet gemaakt om malkander te vinden en oogjes te smijten naar 't vrouwvolk, lijk of dat gebeurt,wei! en als je maar alzoo komt, ge moet niet komen, ge gaat me dan niet kwaad maken en Ons Heere ook niet, weiEn gij die daar Jacht, later zult gij 't weten, gij zult zeg gen: mijn herder heeft 't gezeid, 'k en heb niet geluisterd, maar... 't zal te late zijn, en zal 't te late zijn. De geboden heiligdagen zult ge vieren (uitleg). Er zijn vele menschen die zeg gen; ik en loope daar niet achter, 'k zal ik maar vleesch en eiers eten, maar Ons Heere zal er ook niet achter loopen en gij zult daarvoor ge straft zijn, en de/en die vleesch eten moeten daarvoor betalen in den vastenblok en dat moet je betalen of ge kunt naar den hemel niet gaan, en kunt je naar den hemel niet gaan. Ziedaar 't en is nog maar half vasten en Jan klopt reeds op uwe beurze om geld voor vleesch te eten. Van mij Jan, krijgt ge niets, want 't is met. geld van dit en van dat, dat geheel uwe zwarte bende zoo stout en zoo machtig is, ze zouden 't waar achtig uit de beurze halen. Daarom zwicht er u van. Zondag 't vervolg van dit belangrijk sermoen. Ivo Stien. Woensdag, rond o ure des avonds, is het eerste batailjon van het y linie regiment,onder bevei van majoor Vanderveken, naar Ninove vertrokken, waar de werklieden van zes spin nerijen den arbeid hebben gestaakt. Het gerucht was in de stad verspreid dat de werkstakers de statie verwoest en eene fabriek in brand gestoken hadden, maar gelukkig is tot hiertoe niets die tijdingen komen bevestigen. Al de fabrieken zijn tc Ninove in werksta king; er zijn 6 h 700 personen die den arbeid hebben gestaakt De brigade gendarmen zijn uit Geeraardsbergen, Sottegem en Audenaarde aangekomen. Eenige vensterruiten zijn uitgeslagen. Het was tijd dat de troepen aankwamen er hebben reeds botsingen plaats gehad tussehen gendarmen cn werkstakers. Er is een persoon aangehouden; de kalmte is hersteld en de gendarmen doen de ronde. IJ PEREN 10 April. 3 April Tarwe 13.600 -18 50 14.0001 18-73 Rogge 2,800 16 00 1,600 15-37 Haver 300 17 25 1.700i 18 00 Erweten 700 21 00 1,3001 23-50 Boontjes 3,900 20-00 1,100 22 50 Aardap. 6,000 6-7a 7,000! 6 50 Boter 9,673 263-00 9.347, 265-00 Op de markt vati heden zijn er 80 zwijne- jongen verkocht geweest van 10 tot 21 fr. het stuk mj" 1 l(o GRANEN verkocht t? middenprijs vepkorliMel.TiMili'Ujx I j enz. kwantiteit 100 kilo. kwantiteit p. 100 kilo.

De Toekomst (1862-1894) | 1886 | | pagina 3