WOONHUIS Mengelingen. T E 1J P E K E N Donderdag IS Mei 1886, Donderdag 27 Mei daarna dat van zoohaast M. Van Renynghe (die zij van gierigheid beschuldigden) den laatsten adem had uitgeblazen, onze dibbaards zich verheug den, daar zij dachten dat 51. Berten, hun nieuw opperhoofd, A. M. D. G. voor hun de twee deuren zijner geldkoffer zou opengeslagen heb ben om er met volle grepen uit te mogen put ten door al degenen die verhoopten om op zijne beurs te mogen rekenen. Dus... niets voorM. Van Renynghe...! MH.Vanderheyden en deandere Keukelincks, zullen ons misschien doen opmerken dat M. Van Renynghe maar een eenvoudige wereld lijke is, en 91. De Boo, een heilig priester, het geval geheel verschillend is. Waar alsdan, hadden de slimmerikken van den KK. zich ook niet kunnen herinneren dat onze stad ook hare Vergoten en Vuylstekers gehad heeft, die na hun vermogen aan den ar me gegeven te hebben, arm maar in hoogach ting gestorven zijn Hebben zij pastor h'ijs man vergeten, wier nagedachtenis in zegening staat bij al de Poperinghenaars, die, verre van zich te verrijken met de erfenis der faniilli-n. hij de testamenten ten zijnen voordeele ge maakt., in flarden scheurde, en aan de erfgena men het fortuin deed terug geven dat hun, vol gens de wet toekwam Deze ook liggen nu in den eeuwigen slaap zonder dat er iemand van hun zich geweerdigd heeft bij het nakomelingschap het aandenken hunner deugden over te zetten. Ziedaar voor wat de personen der katho lieke wereld aangaat. Thans vergeten wij niet al ons leed en onze schaamte uit te drukken die wij gevoelen bij de schreeuwen de ondankbaarheid der stad Poperinghe wegens een zijner doorluchtigste kinderen, 51. BENOIT VRAMBOUT, die door zijn werk en zijn groot vernuft geklommen is t.ot eene der hoogste plaatsen van het land, deze van Gouverneur van West-Vlaanderen. Wat heefi die man al voor Poperinghe niet gedaan, die hij met hoogmoed zijne tweede moeder noemde!! Zou men ze kunnen tellen 't zij katholieke als liberale Poperinghenaars, al degene aan wie onzen betreurden en uitgelezen mede burger dienst beeft bewezen Altijd gereed voor alwie hem gingen vin den om hem zijnen steun of eenen raad te vragen, was er nooit niemand die vau hem ongetroost wegging. Ehwel! BENOIT VRAMBOUT, waarop de stad Poperinghe zou moeten fier zijn hem boven alies eer te bewijzen, heeft van wege zijner medeburgers ook niet het kleinste feeken van erkentelijkheid noch dankbaar heid ontvangen!! En het is, wanneer Poperinghe zóóveel kinderen telt waaraan zij eere verschuldigd is en er niets ter hunner aandenken werd opgericht, dat vreemdelingen zegepralend komen aankondigen dat er welhaast eene groote betooging gaat plaats hebben ter eere van M. De Boo. met rooie in onze stad ge kend Ten is waarlijk niet gelooflijk en de on dankbaarheid der menschen is onmeetbaar. Op het oogenblik dat wij onzen brief ten poste gingen bestellen, vernemen wij, en, als hel waa»* 2», wij wenschen er onze stadsbeheerders bertelijk geluk over, dat de stad zich voorstelt in 't midden van den bisschoppelijken sqare een standbeeld ter nagedachtenis van Gouvernsur Vrarnbout te plaatsen. De plaats kan maar zoo goed geschikt zijn en de gedenkzuil zou, om zoo te zeggen, recht over het eenvoudig huisje staan waar den betreurden afgestorvene geboren werd. o De Philharmonie beeft Zondag laatst aan haren beminden Voorzitter, M. Van Merris, eene schitterende serenade gegeven, ter ge legenheid van diens naamdags. Al wat Pope ringhe van ectd muziekliefhebber telde was er tegenwoordig. Qnnoodig te zeggen dat de uitvoering op de hoogte was der muziekfaam rier maatschappij. Ook hebben de aanmoedi gingen niet ontbroken en meer dan een per soon, vreemd aan de Philharmonie, heeft haren kundtgen muziekmeester hun compli ment gemaakt. De uitvoerende leden, de leerlingen en de oud-pompiers zijn des namiddags naar de Leene vertrokken onder het gespel van me deslepende pas-redoublés. Aldaar wachtte bun eene chineesche cijbelschieting alwaar er voor 150 franken te winnen waren, opge dragen door hunnen milden Voorzitter. Ten 8 ure 's avonds vereenige hun een lek kere soupé in de groote zaal der Philharmo nie. De 130 genoodigden juichten met geest drift den naam van 51. Van Merris toe en tot laat in den avond heerschte er de openhar tigste vriendschap onder de talrijke genoo digden. Het uur van scheiden brak te vroeg aan en zij vertrokken met een zoet aanden ken van eenen dag zoo aangenaam doorge bracht in het midden zijner medebroeders. Bij mangel aan plaats moeten wij ver scheidene ander artikels tot Zondage uitstel len. VOORTIEZEELE. Gustje (vingt millard) is content dat alles nog zoowel afgeloopen is, doch hij bad hel liever anders gehad, 't manneke maakt er niet van en zou nog herbeginnen om zijn goeste te doen. Dat duivel van ne Gus'je Wat doet het als men zoo rijk is en dat men maar van 't hoop je moet pakken Wat uwe lange tonge betreft, Gustje, houdt ze wat kort af en zwijgt van die slechte bende, want er zoudt kunnen boter bij de visch komen, hoor-jet. En als ge zoo rijk zijt spaart uw oordjes om boter te koopen en ook kolen dan zult gij niet verstijven van de koude. 'tlsnu tijd om hagen te scheeren, Gustje, maar let op dat gij van 't boordeke niet rolt, gij zoudt kunnen wat stekkers in uw taai vei krijgen. Houdt u kloek en gezond want de Mei maand nadert en ten dien tijde, vovageren er dikwijls ezels niet groote ooren en ofschoon ze maar eene oog hebben, zouden ze algelijk wat aan de bage knagen. De Voormezeelenaars hebben met verwonde ring in de Toekomst gelezen, die geput had uit de Akkerbouw van Gent, dat Demaeght, Felix, plakbrieven uitgeeft, waarin hij zich noemt landbouwer en gemeenteraadslid, om zijne densimeters en guanometers aan te kondi gen. Waar zijn die plakbrieven In geheel 't omliggende heeft men er nooit geene gezien. Mogen ze hier niet uithangen? Nu dat is nog 't minste. Verder lezen wij ook in dit artikel, door M. Marlet, landbouw-ingenieur van den Staat, onderteekend, dat de zoogezegde guano meters van Demaeght niets waard zijn. Dat en is geen kleen graan zulle! 51. Marlet is een geleerd man en weet zeker wat hij zegt of schrijft. Als dit waarlijk zoo is, is de commerce van Teelten om zeep, hij zal wat anders moeten uitstudeeren. Maar volgens men zegt, zijri dat al leugens Feelten zal zich verdedigen, hij zal bewijzen dat zijn guanometers goed zijn. Bra vo dat is spreken Kan het maar waar zijn Intusschentijd 51. Marlet beeft, want die in d'handen van Feelten zit, komt er niet zacht uit. En zijn tonge, oh z'is zoo rap, hij kan klappen zooveel als tiene en zelfs hij en zou voor niemand zwijgen. Ook hij is geleerd en heeft eene geheele masse certificaten. Ja, ja, volgens men zegt, heeft hij er vier die gekend zijn. Een van den baron, een van 91. Mar let, een van M. de Jugeen n'een brevet die in zijn karre hangt. In afwachting dat hij nog een kruiste krijgt, voor zijn daden van raenschlievendheid. IVO STIEN. Vlaierthghe, den 21 April 1886. Litanie ter eere der schijnheilige menschenfop- pers, dronkaards, bedriegers, overdragers en zuivere maagden, gelijk eene mand waarden bodem is uitgevallen. Au norn du Père, Commissaire, Garde-vitte A insi-soit-il. Valscbaards, ontferm u onzer. K. K. schooiers, ontferm u onzer. Valsche dibben, ontferm u onzer. Grooten mkwisiteur geldvlesch, b. v. o. Die alles wilt gebieden en regeeren, id. Die ons de schande van Beigie noemt, id. Die ons zou willen doen dansen volgens zijn muziek, id. Die de armen helpen moet en ze on getroost van zijne deur wegzendt, id. Die nog nooit de brandhoek is gaan bezoeken sedert hij hier is, id. Die zoo mildadig is jegens zijne paro chianen, id. Smet drijvuldigheideen zotb. v. o. Opdat gij uw haar zoudet mogen terug krijgen, id. Die rondloopt gelijk een herdershond, id. Die in een huis op de plaats de deur is uitgeworpen geweest, id. Die met uwe aanhangers's avonds gaat bespieden, id. Omdat gij in de bramen zijt gevallen bij Fieuritje, id. Opdat gij zoudet durven weder naar de kwildibbe gaan, id. Die gedurig de kinders uit de commu nale school trekt, id. Omdat gij van kwik gemaakt zijt en het dorp doorkruist als een jachthond, id. Die zoekt om te weten wie Gusten is!! id. Pater Boonekampb. v. o. Door al uwe heldendaden, id. Die er twist en tweedracht gezaaidt hebt, id. Die eerlijke menschen op den recht bank geschandvlekt hebt, id. Gewezen medeverrader van kromme- nek, id. Omdat hij uwe tong op prijs gesteld heeft, id. O Gij laffaard, id. Valsche bedrieger, id. Verdrukker der brave lieden, id. Die eenieder uitscheld als gij geen pinten of druppels meer genoeg krijgt, id. Ombeschaamde schooier, id. Die prevelde op zijnen paternoster, id. Om van geldflesch en smet gezien te worden, id. Gevallen liberaal, id. Schijnheilige kalote, id. Schoonste geus van Vlamcrtinghe, id. Afgevallen keikop, id. Troost der herbergiers, id. Spiegel der rechtveerdigheid id. Drinkebroer n° 1, id. Die caramboleerde met de karrewielen, id. Die verliefd was van mademoiselleid. Die eenieder beticht van Gusten Nieuwsgirig te zijn, id. Die eertijds de geestelijken als duivels aanzag, id. Die de liberale gazette hielp schrijven met mijnheer B..., id. Die zoo wreedelijk den deken uitschold van Pobertnghe in de gazette onder den 'naam van kierewijtooge, id. ümdat gij niemand van Vlamertinghe zoudt betichten opsteller of verklikker te zijn, id. Omdat gij te veel loopt bij geldflesch, id. Dat Gusten welhaast vergiftiger daden zal te voorschijn brengen, id. Kwildibbeb. v. o. Om verlof te bekomen van smet, id. (hu uwen nopper nog eens te zien, id. Om u bij uwe vorige katoentjes te kunnen verheugen, id. Omdat gij uwe ooren zoudet doen zuiveren door jongelingen van ons dorp. id. Omdat gij geen cigaren meer zoudt verkoopen zonder patentte betalen, id. Omdat blaasbalg uw koffer zoude ge reed maken, id. Omdat hij niet zoude vergeten een maalslot aan te doen, id. Omdat gij uwe meid niet meer zoudet wegzenden voor Rigobertje te voldoen, id. Opdat de mostaard-bains u zouden verfrisschen. id. Omdat gij wat beter manieren zoudet leeren, id. Die depauselijlebenedictiezult krijgen, id. Omdat gij op uw achterste niet meer zoudet slaan als brave lieden voorbijgaan, id. Omdat gij eene Brusseische meid uit de rue St-Lauiens zoudet houden, id. Omdat gij er een beddeke zoudt kunnen zaaien, id. Blaasbalgb. v. o. Met uwe duurbare vrouw, id. Omdat gij geene hemmers water op de menschen meer zoudet werpen, id. Omdat gij het maalslot niet zoudt ver geten, id. Omdat gij uwe vrouw zoudt bevrijden met een zilver hertje ter eere der heilige maagd uit de Boterstraat te IJperen, id. Rosten 't jachelaar, b. v. o. Omdat Gusten u niet meer zoudt vin den te bespieden, id. Omdat gij wat beter uwe woorden zoudt wegen, id. Kheksche stoeldraaierb. v. o. Die zijne geheimzinnige daden met die van kromnienek mengelen kan, id. Omdat gij uwen broeder zoudt verwit tigen over Gusten 's verrijzenis, id. Vrouw boonekampb. v. o. Omdat Gusten welhaast zal komen met zijnen slijpsteen, id. Omdat gij zooveel niet meer zoudet komeeren, id. Omdat gij eenieder zoudet gerust laten en geen kwaad stoken gelijk gij doet, id. Omdat Gusten u welhaast andere zaken zal voor oogen stellen, id. Roste ntnib. v. o. Omdat gij uit de congregatie niet zoudt gebursteld zijn, id. Omdat gij maar vijf centimen voor eene Toekomst wilt geven, id. Belle-Marieb. v. o. Overgewaaide frontierebazin, id. Omdat gij de kap over de haag gewor pen hebt, id. Oude schoolvosb. v. o. Die gedurig naar de brandhoek loopt, id. Die niet weinig de geitiioek bezoekt, id. Orndat hij geene geraaktheden meer zoudet krijgen, id. Die eene jonge dochter heeft binnen geroepen uit de koffijhuizen, terwijl hij alleen was, id. Kapitein der kaberdoeske's id. Omdat de plannen der kapellen wel haast zouden toekomen, id. Witten kwezel, b. v. o. Die tweemaal door den bank is geval len. id. Die hier wilt haantje kraaien. id. Die onze kinders als verkens uitscheld, id. Die kinders van het hoekje een gan- sche voornoen doet rechtstaan omdat zij met Geroomtje spelen, id. Professor Hi-Ka, id. Omdat Henri met zijnen ezel niet zoude moeten komen voor les te geven, id. Groot kattejong, b. v. o. Madame de pompadour, id. Die uwen Jan wegjoeg-hij had voor u niet genoeg,id. Die later ontvangen heeft van den H. Geest, id. Die onzen Heer eenen vliessen baard aandoet, id. Wonderlijke moeder, id. Treffelijke moeder, id. Moeder der waschkuip, id. Die met Lietje braambeier in de glo- riette zat, id. Lietje, b. v. o. Maagd van 't gidsenregiment, id. Bloem der piotten, id. Die met niemand in aanraking wildet komen, id. Die m de kas was gekropen, id. Die reeds in de koffer snuisterde te Brigitta's, id- Snuiter Pintje, b. v. o. Die de kinders van Wartje uit de com munale school heeft helpen trekken. id. Die eertijds op de groeze verloren was, id- Die altijd naar de eerste mis liep, id. Die op heeterdaad vogelnesten ging gaan roven, id. Die de kruisweg ging op de hoog zaal, id. Van den offerblok, spaar ons heere. Van die geldzuchtige kerels, spaar ons heere. Van den mysterieusen krommenek, spaar ons heere. Om zijne geheime daden te vergeven', ver hoor ons. Omdat de zwartjes ons gansch en geheel niet zouden plunderen, verhoor ons. GEBED. O Heer, wij bidden u, stort uwe genade in de Herten van al die schijnheilige bedriegers, die tot heden aan uwe almachtigheid twijfelen, en niets dan geld voor hunnen God en meester kennen en aanbidden. Gusten geeft zeven jaren aflaat, aan degenen die iedermaal deze litanie lezen en alle Zater dag de Toekomst koopen en zorgvuldig door snuffelen. Amen. Tot Zaterdag. (Gusten Nieuwsgierig.) Mijnheer en Jladame hebben hetzoo het twee de ontbijt genoten; Jan, de knecht, komt als een orkaan, binnen vliegend en schreeuwt: Ik ga kwalijk vallen! Geef mij gauw wat te drinken!» Hij neemt met haast een flesch wijn van tafel, schinkt een groot glas vol, drinkt het uit en zegt. met een zucht van vergenoegen nu is het beter mijnheer en madame staan verbaasd en vragen wat er toch gebeurd is: Wel, zegt Jan, ik heb een van die twee groote japansche vazen, daar mijnheer zooveel geld heeft voor gegeven, met het stof er van af te nemen, doen vallen en ze ligt in duizend stukken op den grond; hoe gelukkig toch, voegt hij daarbij met een glimlach, dat ik toch het tweede niet gebroken het! (Tableau.) Een jong meisje beklaagde zich dat een heer geheel den namiddag achter haar geloopen had. Daarop zegde eene vriendin: Hij.deed dat om uwen goeden naam te sparen; hadde hij u vooruit geloopen, dan zou geheel de stadgezegd hebben,dat gij achter hem liep. Middel om de vrouw in de keuken te zien. De heer C... klaagt aan een jvriend dat zijrie vrouw nooit een oogslag in de keuken werpt om le zien of alles in orde is. Wilt gij een middel hebben om uwe vrouw veel in de k'-nken te zieu. Zeker wil ik het. Ehwel n ijd met liet keukenmeisje, ze zal er altijd zijn. IJPEREN 24 April. 17 April. 1 Tarwe 8.800' 19-25 6.600 19-00 Rogge 3,400 15-75 2,300 15-87 Haver 1,500 18 50 1,400 17-50 Erweten 000: 00 00 700 21-50 Boontjes 800 20-75 1,200 17-50 Aardap. 7,000 6-50 6,000 7-00 Boter 14,300275-00 11,350 275 00 OPENBARE VERKOOPING van een gerievig MET GROND EN ERF Den Notaris BOTAYE, residerende te IJpe ren, Sterrestraat, n' 2, zal te koop aanbieden, met gewin van 1/2 voor instelpenning, het volgende goed STAD IJPEREN, Westkant dip Hondstpaat. Een zeer gerievig WOONHUIS, geteekend n' 52, ten dienste van Winkel en Cantine, met Grond en Erf daarmedegaande, palende van noorden heihuis der weduwe Billiet, van oosten gemelde Hondstraat, van zuiden het huis van M. Bouquet-Vandromme en van westen den cour van 51. Lapiere-Vandevyvere. Gebruikt door de verkoopster vrouw Virgi- nie Mieroo, weduwe van Constant Legon nut behoud van gebruik tot iOctober 1886. Kit hui» is Ie asien alle dtsge. ZITDAGEN. INSTEL OVERSLAG: telkens om 4 ure namiddag, in. d'herberg DE MAANE Groote Markt, te IJperen. Hel kohier van lasten en de tijtel *n van eigen dom zijn berustende ter studie van deD penaam- den Notaris BUTAYE. GRANEN en z. vcrkochlte midrtenprijs kwantiteit p. 100kilo. verkocht te kwantiteit 1 mlrideuprij p. 100 kilo.

De Toekomst (1862-1894) | 1886 | | pagina 4