Gazelle van 'I arrondissement IJgieren. Mr 19. 25e Jaar. Zondag 9n Mei 1886. Politiek. Stads-, Kunst- en Letternieuws. Verschillige Tijdingen, Markten, Bekendmakingen. Nationale voorspoed Boeren vereenigt u Buitenlieden ''jt S'j te vreden Offerande aan OnsIIeere. Bareel: Dlxmadestraat, IS. AANKONDIGINGEN 10 «entiemen den regel. RECLAMED e 15 centiemen den regel. Brieven en pakken moeten vrachtvrij toegezonden worden. ABONNEMENT fr. 4-90jaar» voor de stad fr. 4-50 voor geheel Belgle. Buitenlandsche verzendingen, 't port daarboven. 10 centiemen het nummer. Men senrijft in op al de postbureelen. IJZER EN-WEG. 1 Mei 1886. Vertrekuren van IJperen naar Poperinehe, 6-50 9-09 10-00 12-07 3_oo 4-00 6-25 9-05 9-58. Poperinghe-Hazebrouck,6-5012-07 6-25. Houthem, 5-30 8-20 11-16. 5-20. Comen, 5-30 8-05 8-20 9-58 40-10 11-16 2-41 2-53 5-20 8-58. Comen-Armentiers, 5-30 8-05 U-16 2-53 8-58. Roeselare, 7-4510-4512-204-106-30. Langemarck-Oostende, 7-23 12-22 3-58 -6-22. Kortrijk, 5-30 8-20 -9-58 U-16 2-41 5-20. Kortrijk-Brussel, 5-30 9-58 U-162-41 5-20. Kortrijk-Gent, 5-30 8-20 U-16 2-41 5-20. Aan de burgers en het volk kunnen wij niet genoeg toonen, hoe de lderi- kalen, die nu aan het bestuur zijn, alles verbeterd hebben en iedereen toelaten gemakkelijk te leven.... als men veel geld bezit wel te verstaan. Onlangs bracht de Moniteur ons den maatstaf aan van den aangroei- enden voorspoed, waarmede het ka tholiek ministerie ons begiftigd heeft. Handel en nijverheid gaart zoodanig wel, zijn in zulken bloeienden toe stand, dat de ontvangsten op den Staatsspoorweg, gedurende de maand Januari 1886, ze.» honderd «luizend frank» min hebben opgebracht dan in Januari 1885. En het onbekwaam ministerie kan hier de gebeurtenissen niet inroepen welke op het einde van Maart en in het begin van April plaats grepen, zooals het in de Kamer heeft willen doen, tijdens de bespreking van het budget van openbaar onderwijs.Neen, Januari heeft niets onrustigs opgele verd en nogtans is er op die maand een te kort van ongeveer 600,000 fr. Allo, klerikale kluchtspelers van het Nieuwsbladje en andere fanatieke bladen, die de kiezers hebt helpen bedriegen, schrijft nu nog eens dat het katholiek bestuur de Staats kas heeft gevuld, en handel en nij verheid heeft doen bloeien; dat de liberalen het land slecht bestuurden en dat de klerikalen van Belgie een luilekkerland hebben gemaakt.Dit laatste is alleen waar voor eene be voorrechte klas, voor de geestelijken en kloosterlingen; maar het is eene ellendige en snoode leugen voor allen die stiel doen en werken. Neringdoenders en werklieden gij allen,°die kiezers zijt, wij roepen daarop uwe aandacht. Help u zelf. Eendracht baart macht. Duizend mogelijke en onmogelijke mid dels zijn beraamd en uitgevoerd om in de huidige landbouw-verkwijning te verhel pen en aan den akeligen toestand onzer landbouwers een einde te stellenDoch wij, en alle landbouwers, die overwegen en bedenken, moeten reeds vaststellen, dat de verbeteringen heel gering, zoo niet gansch nietig zijn zullen Boeren, wat blijft er u dan te doen? U zelf te helpen Maar hoe?' Door de vereeniging Gij moet u trachten vrij te maken, zegt Flandria, van de tusschenhandelaars en u op de goedkoopste wijze de voedingstof fen voor het vee, de meststoffen, de zaden en de landbouwgereedschappen zien te bezorgen. Wat ziet men meestal De kleinhandel doet de kunstmeststoffen 4 tot 3 frank de 100 kilogr. meer betalen en levert daarbij nog heel dikwerf slechte, vervalschte vetten. Wil de landbouwer zich hiertegen vrij waren en zich overtuigen dat de 200 of 300 kilogr. aangekochte meststof wel degelijk goed is, dan moet hij de kosten der analyse op zich nemen. Koopt hij integendeel eene grootere hoeveelheid, zoo kost hem de meststof minder en heeft hij het recht op een kosteloos onderzoek, wanneer hij ze koopt bij een fabrikant, die onder het toezicht der landbouw-Ia- boratoria van den Staat geplaatst is. Vereenigt u dus, boeren, en koopt ge- zamentlijk in 't groot. Met de voedingstoffen voor het vee is hel ook zoo gelegen. De aankoop van 8000 kilogr. veevoeder, als: lijnzaadkoe ken, enz. geeft recht op eene kostelooze analyse. Voor enkele graansoorten is het ver kieslijk de zaaizaden te nemen, die her komstig zijn van noorderlijke streken, omdat de ontkieming sneller geschiedt en de planten haren wasdom in korteren tijd bekomen. Wil de boer zich zul'-e zaden aanschaf fen,die wegens hunnen oorsprong van alle bedrog vrij zijn, dan moet hij deze onmid- delijk ter plaats nemen, waar ze gewonnen worden. Hier nogeens is de vereeniging, de samenwerking noodzakelijk om hem van de tusschenhandelaars vrij te maken en legen prijsverhooging en bedrog te behoed en. Landbouwwerktuigen, machienen, kos ten veeltijds duur en de landman is te dikwijls buiten staat den prijs te bestellen die er voor gevraagd wordt. Mei zich te vereenigen alleen kunnen de kleine landbouwers ook hooge prijzen besteden voor het aanwerven van machie nen en andere diere werktuigen. Pogingen, veel pogingen dienen dus in het werk gesteld te worden om door samenwerkende krachten den landbouwer op de goedkoopste wijze alles te verschaf fen, wat tot eene rijke en zekere voort brenging noodzakelijk is. Ongetwijfeld ligt daar een der zekerste middelen in opgesloten om in den onguns- tigen toestand te verhelpen, waarin de landbouw tegenwoordig zich bevindt. Maar het is lijd, hoog lijd dat er handen aan liet werk geslagen worden en dat er vereenigingen van landbouwers tot stand komen in alle steden, op alle dorpen van ons kwijnend, maar vruchtbaar Vlaan deren. Dus, boeren, helpt u zelf, gedenkt dat eendracht macht baart en gij zult er u des te beter bij bevinden, naarmate gij u op eigene krachten zult steunen kunnen. Niet alleen de bovengenoemde ernstige voordeelen zullen uw aandeel zijn, maar daarbij zullen uwe vereenigingen, naar gelang hunner belangrijkheid, inde staat kunde eene rol spelen en uwe belangen des te beter in de hoogere regeerings-krin- gen doen behartigen. Van u zeiven hebt ge alles, van anderen niets te verwach ten. Overweegt alles rijp, zegt willen is kunnen, handelt dan volgens uw eigen harl, volgens de onvermijdelijke gevolg trekkingen, die uit uwe bedenkingen voortvloeien en gij zult er u wel bij bevin den, gij zult er u van beloven. Volgens de klerikale dagbladen zijn de buitenlieden tegenwoordig zoo gelukkig! ja, zoo gelukkig! dat zij hun verstand zouden moeten kwijt zijn, om voorde klerikalen niette stemmen, die nu aan het gouverne ment zijn, en de boerkens met wel daden hebben overladen. Voor de kiezing van 1884 gingen de klerikalen eens de krisis, welke nijverheid en handel teistert, doen ophouden. Zij kenden het middel om alles te doen herleven Vooral de landbouw rnoest worden opgebeurd en de boerkens moesten meer geld van hunne voortbrengselen trekken. Wij vragen het u in ge moede, gij lieden van den buiten, wat heeft net klerikaal gouvernement, wat hebben de klerikale kasteelheeren, die uwe stemmen zijn komen afbedelen, voor u gedaan Hebben uwe edele en godvreezende eigenaars uwe pachten verminderd IS een. Heeft het gouvernement uwe be lastingen met één centiem vermin derd, zooals ze beloofd hadden? A'een. Hebben zij iets gedaan of zelfs gepoogd iets te doen, om uwe waren aan betere voorwaarden van de hand te doen? A'iets. Zij hebben wel land bouwingenieurs benoemd, die dui zenden franken in 't jaar trekken, maar het was enkel om die heeren te plaatsen, en niet om den landbouw te bevoordeeligen. Wat hebben de klerikalen dan wel gedaan voor den landbouw? Naarloflijke gewoonte hebben zij beloften gedaan. Op den buiten heb ben zij overal petitiën doen teekenen om te vragen, dat er een recht op bet vee en de granen bij den invoer zou worden gevraagd, wel wetende dat het wetsontwerp NIET zou aanvaard worden, dat minister Beernaert en drie andere ministers er tegen zijn. De klerikalen hebben de boeren doen gelooven, dat hun vee en graan veel in prijs zou verhoogen en zij wisten nogtans wel dat dit ontwerp door de klerikale meerderheid niet zou aan vaard worden. En wat doen die zelfde mannen in de steden, waar men voor een opslag van brood en vleesch bevreesd is? Zij zeggen tegen de stedelingen, dat het gouvernement nooit dat recht zal willen aannemen, en alzoo spelen zij dubbel spel en bedriegen boer en stedeling. Ziedaar boerkens het werk der klerikalen op den buiten en in de steden. Alles wat zij doen; alles wat zij beloven is met een kiesdoel. Zij hebben niets voor den landbouw ge daan en zullen niets doen. Zij zullen u nog wel paaien met beloften en u willen doen gelooven dat het de schuld is der liberalen als het recht op het vee en het graan niet is ge stemd; maar dat is eene grove leugen. Het klerikaal gouvernement bezit in de Kamer en den Senaat eene meer derheid, die nog nooit zoo groot is geweest en het hangt enkel van het ministerie en de meerderheid af de vee- en graanbelasting te doen stem men. Als zij het niet doen, dan is het dat zij u schandelijk bedriegen, zoo als zij u ten allen tijde bedrogen hebben. Denkt daar eens goed over na en gij zult zien dat wij gelijk hebben. Men weet dat er alle jaren eene bede vaart naar de kerk van Dieghem wordt gedaan, waar offeranden worden aange boden. Voor de kerkdeur, komen de boe ren alle soorten van geschenken brengen, lammekens, kiekens, duiven, konijnen, hesp, koorn, enz., en die offeranden zijn nog maar gedaan, als zij op nieuw te koop worden gesteld door de bedienden van den pastoor. Een konijn, kieken of iets anders, kan tot vijf of zes maal worden verkocht; want er zijn vele boeren, die niets mede brengen en die aldaar eene offerande \an den pastoor koopen, zoodat het zelfde konijn zes maal aan God kan geofferd worden en de pastoor steekt zes maal het geld van den verkoopprijs in den zak. De boeren denken dat zij bij middel van die offeranden bevrijd zijn van ziekten en van slechte oogsten en dat hun vee ook niet ziek wordt. Zondag was er een die een goed middel had gevonden om eene schoone offerande te doen, zonder dat het hem iets kostte. Hij is naar Dieghem gekomen en heeft vier schoone reisduiven geofferd, die hijgestolen had. Men heeft de dui ven herkend hij den herverkoop, daar zij DE TOEKOMST,

De Toekomst (1862-1894) | 1886 | | pagina 1