LANDGOEDEREN, Mengelingen. Burgerlijke Godshuizen van IJperen. op Maandag 17 Mei 1886, Sterfgevallen Bekaert. Rosalia, zonder beroep, 55 jaren, ongehuwd, ft.jke Clarenstraat. Dekeirel. Mathilda, herbergierster, zonder beroep, 75 jaren,weduwe van KarelVanhove.OnzeVrouwe- straat. Vermeersch, Virginia, zonder beroep, 72 jaren, weduwe van Paulus Lepla, Bolling- siraat. Vandenbulcke, Adela, kantwerkster, 66 jaren, weduwe van Theodoras Joseph, Mondstraat. Matton, Emma, zonder beroep, 15 jaren, Meenenstraat. Vandermarliere, Mathilda, zonder beroep, 26 jaren, ongehuwd, Dixmudestraat. Aernout, Maria, zonder be roep, 65 jaren, echtgenote van Petrus Catteeuw, St-Jansstraat. Hennaert, Edouardus, schilder, 55 jaren, echtgenoot van Constancia Ceriez, Lange Meerschstraat. Masscheleyn, Petras, land bouwer, 62 jaren, echtgenoot van Theresia Goderis, Lange Thouroutstraat. Vanbeylen, Karei, lintenwever, 63 jaren, weduwaar van Isabella Duflou, Recolettenstraat. Deleu, Joannes, zonder beroep, 77 jaren, weduwaar van Christina Bostyn, Dixmudestraat. Mout- ton, Leonia, zonder beroep, 20 jaren, ongehuwd, Boliingstraat. Van Wonterghem, Colleta, zonder beroep, 74 jaren, weduwe van Barnar dus Depaepe, Beestenmarkt. Kinderen beneden de 7 jaren Mannelijk geslacht, 5. Vrouwelijk id., 2. PoPERINGHE, den 6 Mei 1886. Groot nieuws. Een gezalfde des Heeren, zoo verwaand en doorslepen ais hebzuchtig, komt de pope- ringscbe kwestie van 't schepenschap op te lossen. Hij stelt voor van in de aanstaande kiezingen een oud-liberaal voor te dragen, die, dank aan vurige gebeden en onder het meesterschap der bekoorlijkheden eener ijverige katholiek, terug in den schoot van den k. k. is getreden. Lid van den stederaad gekozen zijnde zou men hem lot schepene benoemen. De paperij zou in hem een ge trouwen vertegenwoordiger vinden en de welstand van Poperinghezounog van langst om meer vergrooten Maar wat gaan de Felixen, de Vanderhey- den, de Devossen en de andere geestdrijvers van den k. k. zeggen, waarvan wij reeds de tijieis opgesomd hebben ter aanbeveling bij de abeetjes Wat zal bijzonderlijk M. Degryse zeggen?.. Men houdt staan dat zekere onvoorzichtig heden door hem begaan een deel van het vertrouwen dat de dweepers van dan k. k. in hem stelden, verloren is gegaan. Zijne actiën, voor wat het schepeschap betreft,zou den merkelijk gedaald zijn. Het grootste verwijt dat men hem doet is dat bij te onafhankelijk van karakter is en, zooals wij laatst zegden, een onderpastoor hield staan dat een man die goeden dag aan eenen liberaal, die zich veroorlooft met eenen geus te praten en zich zoover verstout de hand te drukken van een monster van franc-magonmet weerdig was schepene te zijn eener katholieke stad. Daarom ook werd hij der lijst geschrapt van de voorloopige kandidaten. Sedert dien heeft M. Degryse* zich bekeerd ten einde zijne uitsluiting, waartoe hij ver oordeeld was, te doen intrekken Heeft dit achtbaar Raadslid den weg van Damas ingetrokken en, zooals Esau, zijn eerste geboorterecht voor een schotel boon tjes verkocht, zijne onafhankelijkheid opge offerd in ruiling van den echarp van sche pene? Wij weten het niet; maar iets dat zeker is, 't is dat hij op zijn weêrhouden is met de libera en, waarvan hij de verpesten de betrekkingen schijnt zooveel mogelijk te ontvluchten. Zou dit waar zijn? Wij kunnen het niet geloven, wij hebben een te verheven denkbeeld van den besproken persoon. Wat er van zij, wij wachten met ongeduld op de uitvoering van het wonderbaar gedacht van den machtigen kapellaan, en wij zijn nieuwsgierig cm de gezichten te zien welke de mislukten zullen trekken. o Poperinghe, den 7 Mei 1886. Men doet nog altijd op de Kleine Markt d'eene ezelarij na de andere. Wij zullen wachten tot dat dit belachelijk werk geheel opgemaakt zij om er onze lezers over te schrijven en hun volledig.'ijk aan te toonen hoe dom deze geldverkwistende onderne ming is. In afwachting heeft het publiek reeds ge tuige geweest, Woensdag laatst, ter gele genheid der Vee-feest, welke ongemaklijkhe- den de vernietiging naar zich sleept van een deel der Markt dat in Square veranderd is. Gij moest de verwenschingen gehoord heb ben die de landlieden en de koopmans, die naar onze feest gekomen waren,* naar het hoofd onzer siadhuïsbazen slingerden. Voegt dan er nog bij wat lieflijk uitzicht de Kleine Mart oplevert met zijne hoopen modder en vuiligheid 't Is lieflijk om.zien De waterloopen en waren maar pas ge maakt of ze waren reeds verstopt. Men heeft eene massa waze uit de reservoirs moeten halen wilde men dat bet water had kunnen wegloopen. BECELAERE. De korrespondeniie uit Becelaere, ons te laat toegezonden, kan maar binnen acht dagen ingelijfd worden W 'ESTOLTEÏl, den 3 Mei 5. Beminde vrienden Sedert het begin van den vasten heb ik nog niet veel van mij laten imoren, ziehier den reden Alle personen m< aten met den vasten verstervingen doen, dus gelijk ik eeu mensch ben heb ik er ook gedaan en om mij niet te vervelen heb ik eens den he mel gaan zien. Wanne s ik nu daar vier weken was, kreeg ik eene depeche van Mil van de kan'nulle, dat. liec rioodig was naar Westouler weder te keeren uit reden dat er veel nieuws op handen was. Zonder inij den tijd te gunnen van L. V. afscheid te ne men,ken naar Westouter gevlogen zoo haas tig dat ik onder wege eene valling betrapt heb. Als gij nu 's morgens vroeg iemand ont moet met eene groote slaapmuts aan en in eene sargie gedraaid, dan moogt gij zeggen: ziedaar Jan Straal die naar den hemel ge gaan is om eene valling te halen. Binnen eenige weken zal ik mijne vrien den vermaken, met mijne hemelreizo te beschrijven. Voor deze week het vervolg der zitting van den 23 Februari 1886. De zitting wordt geopend. Palulle laat weten dat er den 15 Februari een vet zwijn gekocht is geweest ten lasie der gemeente voor het oude manhuis, wegende 92 kilos aan 0, fr. 75 den kilo met de 2, fr. 30 dat den slachter ontvangen heeft beloopt de som tot 91 fr. 54. Ik denk dat er daarop niets te zeggen en valt en dat wij die som op het budget mogen zetten. De heer V- Gij bedriegt u als er daarop niets te zeggen valt Nog nooit sederi Westouter een oude manhuis beZii, heeft men zulks op het budget gebracht, dus vind ik dat zeer aardig en ik zou willen weten waarom zulks dees jaar geschied, is het misschien eene nieuwe besparing, beenen ezel Beenen ezel. Ik heb geen bevel daar voor gegeven, waarom moet gij u tot mij wenden De heer V. Ik wend mij tot u, omdat gij zoo eenen grooten voorstaander van bespa ringen zij t Palulle. V. zijt zoo goed u tot mij te wenden en die vragen aan mij te stelien, want ik ben hier eer en meester en niet den beenen ezel, bravo langs alle kanten. De heer V. Met veel plezier zal ik aan u vraag voldoen en mijne bemerkingen ma ken. Nog nooit heeft het koopen van zwijns voor hei gesticht, de gemeente ten lasie ge legd geweest, wie aan het hoofd was gaf het ter geschenk. Eertijds was het een goed ge vet b est die rond 500 pond woog; nu koopt men er een die rond 182 weegt en nogtans zijn er zooveel menschen als toen. Pê bril. Het is een overjaarsch zwijn, die bijna twee jaren oud is. De heer V.Het is misschien een die reeds vier of vijf keeren jongen voorgebracht heeft. Pé bril. Zeker is het zoo een en 't is ge vet met maïs. De heer V. Met maïs zal lekker zijn en de oude menschen zullen dikwrls óp hunne liefdadigheid deuken als zij zoo taai vleesch zullen bijten. Wat krijgen zij nog voor eten Pé bril. Gestoofde erpels. Als men oud is mag men niet zinnelijk zijn vooinaamlijk in zulke tijden. De heer V. Wie heeft er dat zwijn ge kocht Beenen ezel. Fluppe prut, heeft het gekocht. De heer V. Ik geloof dat hij het gekocht heeft, want hij is niet zinnelijk. (De heer V. verlaat de zaal en de ezels zetten het werk voort). Er wordt seffens overgegaan tot de stem ming en met algeineene stemmen wordt het voorstel aangenomen. Nog lasten voor de gemeente. De ezels begeven zich bij kwilslabbe om den uitslag bekend te maken. Mijne beste vrienden, later mag gij van mij eene levens-beschrijving verwachtende zijn, ov«r het verlies van onzen welbemin den en betreurden kekepénen B. Maas. JAN STRAAL. dv'O-ï S RITGC - J A R ING SEE. iïen houdt zich \eel bezig met de naaste provinciale k.ezing, die in net kanton Rousbrug- ge Haringhe zal plaats hebben; want het schijnt dat de redens, om welke de heer Capelle zijn ontslag van notaris gegeven heeft, van natuur zijn om hem ook tot het geven van zijn ontslag als provincieiaadslid te doen besluiten. Yeaherhsgiie, den 6 Mei 1886. Een nieuw ouderwets katoentje heeft sedert eenigen tijd ten deele of ten geheele in 't net V-s:*, smet di'ijvuldigheid gezwommen, 't Is jani- 1; h M.:./' 's' oudbakken kanen niet meer aantrekkelijk zijn gelijk voorheen, want het hert is nog moedig genoeg, gelijk het blijkt, om bedevaarten ie gaan dotn langs de Pottem- meerschen ten einde smet te verwittigen van degene die eene Toekomst op haren wijk gekocht hebben. Indien gij nu wilt heilig verklaart zijn door onzen gekruinden jachthond en met de bene dictie van den stoppeligen armezak die u ook op zijn lijst heeft, om onder den duim aan uwe noodwendigheden te kunnen geraken, zullen wij u bij de kattejongen knoepen.ten einde eene gepensioneerde drijvuldige eenheid van uw geslacht te maken Wat is het doel van Arleide geweest, op de plaats in verscheidene huizen te zijn gedrongen, om te vragen of men de Toe komst niet in huis had; was het misschien om te werke te gaan onder den dekmantel, om het brood eener achtbare famillie te doen benemen? Hebt gij ook goesting, nu gij oud en versleten zijt. (van te werken, weet ik niet onzen Heer eenen vliessen baard aan te doen, terwijl in middels geen mogelijkheid meer is nog bede vaarten te doen naar IJperen, omdat al de litaniën van uwe kerkboek zijn uitgescheurd. 0! snoode valschheid, Gusten iieeft het reeds lang genoeg gezeid; als de duivel oud komt, hij wordt hermijtBlindelings volgt een deel der Vlamertinghenaars den nootlottigen stroom en de zwartjes doen hun beste om den afval en het stof der openbare huizen, in ons dorp ten hunnen kant te trekken en te verkatholieken, zonder te begrijpen, dat zij nooit iets anders kunnen zijn dan verwaande karikaturen van het origineel. Alleen, vrienden, eigene ontwikkeling kan ons dorp in vrede doen leven, want wij bezitten daartoe al de liberale kiemen. Maar, gijlafaards en bedriegers, versmacht ze om datgene te schijnen, dal gij nooit kunt worden. Wanneer! Vlamertinghenaars, zullen wij van het juk der zwarte bende bevrijd zijn? Wanneer zullen wij saam spannen en onze ban den verbrijzelen met dewelke wij zoo vast ge- klinstert zijn? Wanneer nog, zullen wij onre krukken wegwerpen en ons los op onze eigene beenen bewegen? Houden wij ons dan moedig, vrienden, want de tijd is nakend, dat orze ver drukkers van spijt over het voorgaande hun bloed zullen zien verteeren; wij ook zullen on zen toer hebben te spreken, niet met valsche listen, en schijnheilige gebaren gelijk den ouden schoolvos, maar wel met een oprecht gemoed en zuiver geweien. Gusten beeft nooren zeggen dat de kwildibbe in eene kathekolerie geweest is, dat het er ge spookt heeft, en dat blaasbalg zoo geweldig heeft willen blazen, dat er zijn pence van geborsten is, of het waar is weet ik nog niet juist, maar Gusten zal 'Zondag komen, om inlichtingen te nemen 'k il dan intusschen nog eens goed ons bovengemeld aan!rekke]ijkspoi tspeiersvrouws- persoontje aanschouwen. Gij ook, boonekamp, hebt den verkooper der Toekomst aangerand, 'kweet nog niet juist op welke manier, maar in mijn toekomende nummer, zal ik de punten op de I 's zetten. Zoodus, drinkebroer n" 1, wij zullen elkander goed en in evenredigheid verstaan, niet waar Vrouw pence heeft ook naar de landing ge- loopen, om de kinders van eenen nieuwen pach ter naar de kwezelschool te zenden en nog met zulk een gebod dat zij zouden moeten verhuizen indien zij integendeel niet gehoorzaamden.Daar hebt gij schoon van de hand gewezen geweest, niet waar Hebt gij ook vergeten op welke ma nier gij eertijds te werk gingt Hebt gij nooit Feme-rick gekent? Ehwel, Gusten zal in zijne archieven zoeken, waar hij hoopt het liedje van baas pence te vinden en het zelve op het air van Pirlald te laten zingen en waar papieren marie ook al haar deel in krijgt. Schept maar moed. Tot Zaterdag, vrienden, voor de kwestie der gebeurtenissen dezer week weike ik nog niet heb kunnen op vatten. Gusten Nieuwsgierig.) Tijdens de werkstaking te Charleroi. De bestuurder eener koolmijn, bevond zich aan het hrkken van zijnen hof om te antwoorden aan de benden schooiers, die, bij eiken oogetiblik, kwamen klinken en ia wij t miken. Er kwamen een vijftiental weikstakers met slokken g. wapeud. Wat komt gij hier doen, vroeg de be stuurder. Wij komen schooien. Gij zoudl beter doen met te gaan werken. Meu wint niet genoeg met te werken. E j krijgt gij meer met te schooien voor u allen Zij moeten wel. Hoeveel vraagt gij Vijftig franken. Viftig franken Non de tonnerre, gij moet rijk worden, wacht, zegt de bestuurder, ik ga mijne muts hale om met u mede te gaan bedelen. Een oud soldaat is bezig met zijn zoon de ge voelens van eere en moed in te planten. Vooreerst, mijn zoon onthoudt dit goed men moet zich nooit op de teenen laten trappen. Oh neen,papa... vooral als men ekstroogen heeft. Man en vrouw zijn een weinig aan 't kwik kelen. Gij, vrouwen, meent geheel sterk te zijn, zegt de man, omdat wij u alles laten zeggen om vrede te hebben. Ta, la, ta wij doen de mannen gelooven al wat wij willen. 't Is ie zeggen, dat wij bet zijn die u doen gelooven dat wij gelooven wat gij gelooft ons te doen gelooven IJPEREN 8 Mei. 1 Mei. Tarwe Rogge Haver Erweten Boontjes Aardap. Boter 10.600 4,100 3,400 000 000 5.000 14,227 18 50 *15-50 17 50 00 00 00-00 6 00 260 00 13,400 2,800 2,200 000 1,100 7,000 13,970 18-75 15 37 18 00 00-00 19 50 6 50 2 ,-üd Op de markt van heden zijn er 80 zwijne- jongen verkocht geweest van 1G tot 21 fr. het stuk VERPACHTING van ten 9 ure voormiddag in de zitting zaal, Rijsselstraat n° 38. Onder deze goederen bevinden zich de volgende waarvan de pachters vrijwillig heb ben afgezien, te weten 4 hectaren 85 a. 60 c. maaigras te Reninghe, gebruikt door sieur Ch. Tahon 43 aren 70 c. weide, ook te Renin ghe, gebruikt door David Merlevede; 9 heet. 25 a. 50 c. weide, meersch en land te Lampernisse, gebruikt door P. Vanheule en Edm. Cambier; 1 beet. 05 a. 07 c. land te IJperen S'Jacobs, gebruikt door Alois Sinaeve Deze verpachting zal plaats heb ben voor 9 jaren in te gaan den 1 October 1886. De Notaris TITECA, te IJperen is er mede belast. GRANEN enz. verkochtte kwantiteit middenprijs p. 100 kilo. verkochtte kwantiteit middeu rij P-lOOk 'o

De Toekomst (1862-1894) | 1886 | | pagina 3