feS* be,'°CP' 20 iaren' Kiezing ie Brussel. Stadsnieuws. Getuige hiervan de nieuwe kleri kale krach, die de gemeente Watou en bijna het heele arrondissement Veurne komt te ruïneeren. Te Watou kwam, ruim een der tigtal jaren geleden, zekere Jan Ca- pelle, een nieuwe notaris, toe. Hij verklaarde zich vol bloede klerikaal en de geestelijkheid der plaats en van 't o.ml ggende ontving hem met ope- neaimen. Zij spaarde haren invloed niet om hem allerhande zaken aan to schaffen. Dat zij ten volle in hare po gingen slaagde hoeft bijna niet ge zegd te worden. In weinige jaren overstroomde Capelle's kantoor van werk. Zijn vertrouwen groeide immer aan en alwie een koopdag te houden of eene erfenis te vereffenen had ijlde naar den deftigen en braven klerikaal om dezen er mede te belasten. Had men met werken, sparen en zwoegen eenige franken bijeen gescharreld of kwam eene erfenis ons aandeel te zijn, men spoedde zich nogeens naar Capelle om hem alles toe te vertrou wen. Onnoodig te zeggen dat hij veel, schrikkelijk veel geld moest winnen. Ook kocht hij veel onroerende goe deren aan en iedereen waande hem schatrijk. Dat moest natuurlijk het vertrou wen, dat hij reeds genoot, nog veel vergrooten. Men maakte hem kleri kale burgemeester van Watou en pro- vinciereadsheer voor't kanton Rous- brugge. Hij was, in een woord, het troetelkind van alle klerikalen in 'i algemeen en van de pastoors in 't bijzonder. Alles ging zoo om ter best in de beste der notarerijen tot over ruim een jaar. Alsdan ontstonden er zeke re' ongunstige geruchten over Capel le'szakenjen deze joegen velen den gruwel op het lijf. Doch meest allen lieten ziel overtuigen van de on waarheid dier geruchten. Was de heer Notaris geen"door en door eer lijk, katholiek en kristelijk man Had hij niet altijd en immer eere aan zijne veelvoudige zaken gedaan? Wa ren het zijne politieke vijanden niet,, die al die onwaarheden en al dien laster uitstrooiden om zich op hem te wreken Die beweegredens brach ten de ongeruste gemoederen tot be daring en het geld bleef bij Capelle. En toch namen die geruchten im mer toe en daar niemand iets uit des notaris handen krijgen kon, begon elkeen te vreezen. De schuldeischers daagden langs alle zijden in drom men op en bestormden, om zoo te zeg gen Capelle 's kantoor maarte ver geefs. Niemand bekwam eenen en kelen duit. De notaris, om des te gemakkelijker eene gerechtelijke fa 1 - liet te vermijden j gaf en bekwam zijn ontslag en stelde een paar advoka- ten aan om met zijne tallooze schuld eischers in der minne alle zaken te vereffen. Eene vergadering werd gehouden, waar die heeren advoka- ien al h&finewelsprekendheid aan den dag- legden en met uitnemend veel beloften er in gelukten die drommen ter neergeslagen schuldeischers tot eene vriendelijke vereffening over te halen. Niettemin is men overal erg tegen dien klerikaal verbitterd en men moet, niet veel van die bittere wee klachten,die uit de bedrogene gemoe deren opstijgen, aanhooren om er vele verwenschingen en soms wel eene onheilspellende bedreiging on der gemengeld te vinden. Jammer maar dat het nu te laat is en niet meer baten kan, nu de zuur verdiende centen van boer en burger toch gaan vliegen zijn. I aat ons hopen dat die te harde les deze maal, ten minste, ten nutte zal g maakt worden en dat iedereen, in 't vervolg, zich van al die kleri kale scAynhéilige en sclvjneerlijke pvld attek en huichelaars mistrou wen zal. lag der kie- Er zal te Brussel op Dinsdag 18 Mei eene ballotering plaats hebben tusschen den heer Buis, burgemeester van Brussel, liberalen kandidar.t, en M. Jacmart, kleri- kalen of independenten kandidaat. Ziehier den officieelen uit zing van Dinsdag laats Getal ingeschreven kiezers 21,941 Getal stemmers 17,297 Geldige stemmen 17,127 Nietige briefjes 170 Volstrekte meerderheil 8.346 M. Buis, liberaal, 6,399 M. Janson, radikaal, 3,799 M. Jacmart, klerikaal, 6,923 Men ziet dat deze kiezing een sroolt; en veel beleekende zegepraal is voor de libe rale partij. Zij veroordeelt niet alleen de radikalen tot onmacht in het arrondisse ment Brussel en bijgevolg in geheel hel land, maar zij bewijst dat de Klerikale partij, sinds de kiezing van 1884, meer dan TWEE DUIZEND STEMMEN heeftt verloren. Inderdaad, in 1884, bij-de kiezing van Juni, hadden de independenten en klerï- kalen 8,950 stemmen bekomen en nu, na twee jaren k! rikale regeerinu, bekomt hunnen kandidaat 6,929 stemmen dat is dus 2,021 stemmen min dan in Juni 1884. En als men nu de stemmen van de heeren Buis en Janson te samen telt, die allen van liberalen zijn, de eenen wat meer gevorderd dan de anderen, dan zijn er 10,198 stemmen uitgebracht op de li berale kandidaten of anders gezegd tegen den kandidaat van het klerikaal gouverne ment, wat eene meerderheid geeft van 3269 stemmen. Dat is eene wezentlijke verplettering voor het klerikaal bestuur en vooral voor de XV independenten (want Vandersmissen maakt er nog deel van), welke nog in de Kamer zetelen en die, als zij nog eenig eergevoel, bezitten, hun ontslag zouden moeten geven. De ballotering van Dinsdag aanstaande zal eene groote zegepraal zijn voor de li beralen. De heer Buis die 2600 stemmen meer heeft bekomen dan M. Janson, wat, men moet het bekennen, boven alle ver wachting is, ie oordeelen naar het gerucht en de pogingen die de radikalen in liet werk hadden gelegd, de lieer Buis zeggen wij, met groote meerdering worden gekozen, want vele liberalen, die nu voor Janson hebben gestemd zullen hunne stem aan M. Buis geven. De dag van Dinsdag laatst is een scboo- nen dag voor de liberale partij, niet alleen voor Brussel, maar voor geheel het land. De uitslag der kiezing geeft ons het be wijs hoe hel klerikaal bestuur verfoeid en veracht wordt en hoe men wensebt er van ontslagen te zijn. De invloed, welke die kiezing op de provintie zal uitoefenen, is zoo groot, dal er niet aan te twijfelen valt of de libera len zullen overal zegepralen, w.mr er strijd is, zoowel in de provinliale als in wetgevende kiezingen. De volkstroom zal de klerikalen overal wegdrijven, omdat iedereen, na twee ja ren klerikale regeering, ziet, hoe verre zij het land gebracht hebben, na de schoone beloften die zij gedaan hadden. Nijverheid en handel gaan niet; de be lastingen verhoögen in plaats van te ver minderen zij werken niet dan vóór ker ken en pastoors, en daarbij is onder de klerikale regeering het land overal in on rust. Zij mogen hun pakje maken, want de toestand biedt zich juist aan als in 1857, toen r.a eene gemeenlekiezing, de klerika len zoo gekloptwerden.dat liet ministerie terstond zijn ontslag gaf, omdat het ge voelde dal tiet geheel het land tegen zich had. Met de aanstaande kiezingen voor de provintie en de Kamer, zou men wel het zelfde kunnen zien gebeuren. Daar volgens M. Woeste zelfverklaard heeft, de independenten van Brussel tot de meerderheid niet belmoren, eu die in dependenten nu door hel kiezerskorps ontkend zijn, bestaat bijge olg de kleri kale meerderheid in de Ka ner van tier stemmen meer, waarmede een gouverne ment, die wat eergevoel lieefl, niet kan besturen. Moed dus, liberalen, meer dan ooit ge werkt voor de aanstaande kiezing en wij zijn zeker dat het klerikaal gouvernement zal geleefd hebben. Ouze kaiSu-d.- aal. De St-Maarteris kerk, de oude kathedraal van het bisdom IJ peren, dat merkweerdig pronkstuk van spitbogigen bouwtrant, dat de bewondering wekt van alle vreemdelin gen en kunstkenners,die onze stad bezoeken en dat met onze prachtige Halle van IJperen's grootsch verleden getuigt, is sedert eenige jaren in een zienlijken en betreurensweerdi- gen toestand van verval gekomen. Dat men nog eenige jaren voortga met dat indruk wekkend gebouw te verwaarloozen en, in plaats van eene practnige hoofdkerk, zal men ze nog enkel een hoop puinen mogen heeten. Aan wien de schuld van dien beweentijken zaken toestand De katholieke orgaantjes uit onze stad wijten alles aan onzen gemeenteraad. Doch zij zwijgen doodstil van de uitnoodiging, welke ons stadsbestuur aan de kerkfabriek tot herbaalde maien loe gericht heeft om deze te verzoeken wel te willen een duizend armzalige frankskens op hare begrooting in schrijven, ten einde met de dringende her stellingswerken te kunnen aanvangen. Telkenmale klopte onze raad aan doove- mansdeure; er werd nooit geen gev.dg aan die uitnoodiging gegeven. De kerkfabriek heeft daarvoor geen enkel ceni je beschikbaar. Alles zou moeten ten laste der stad,'t is te zeggen ten laste der lastenbetaakiers blijven en geschieden, omdat, zeggen de kerkfa- briekmurmen.de kas der kerk geheel ijdei is. Ook, hoe kan het anders. Bezit die kerk geene prachtige, uitgestrekte eigendommen, die voor een minste 1500 tot 2000 fr. 's jaars aan huurprijs zouden moeten op brengen, en die zij nu aan de Arme Klaren verhuurt voor den spotprijs van... 30 t franks Zoo gooit die kerkfabriek jaarlijks van 1200 tot 1700 franks op strate om aan de geestelijkheid en de nonnetens te kunnen aangenaam zijn; en zij kan geene duizend fianken vinden om de dringend noodzakelij ke herstellingen aan het in verval zijnde kerkgebouw te doen uitvoeren Hoe vindt gij het lezer? Zijn dat geene daden, waarlijk waardig van de onderdanige poesjenellen der priesters en kloosterlingen? En is het niet heel en gansch de schuld van ons stadsbestuur, dat de kathedraal in puinen vali? Kwame iiet er maar op aan den eenen of anderen dikbuikigen en kaalhoofdigen pas toor eene toelage te bezorgen, seffens zouden zij geld in kas en beschikbaar hebben. Maar voor nuttige, dringende werken, die daarbij werk en brood aan 't volk verschaffen moe ten, daarvoor hebben zij nooit geenen enke len duit veil. O, die grrrroote verstanden die ware volksvrienden Het Nieuwsbladje in zijn nummer van j. 1. Zondag weet het niet hoe aan boord leggen om den E. P. Struye en zichzelven schoon te wasschen van de grove leugens en de laffe aanrandingen, die zij beide tegen den heer Pauwels, in besCbikbaarheidgestel- den hoofdonderwijzer te Rousbrugge uitge kraamd en verspreid hebben. Het huilt en spertelt zich in zweet om den open brief door gemelden heer aan den E. P. Struye gericht, te weerleggen, maar dat gaat niet.. Het. kan geene enkel bepaald feit tot weder legging invoeren en zweeft zoo wat met ronkende zinsneden in het onbepaalde, zoo dat niemand weet,waar het ermede naartoe wil. 't Arme hoestje Een feit moeten wij bestatigen, 't is dat het al de schuld en al de verantwoordelijk heid er van op den nek van de Kousbrugsche bêstuurheeren wil wentelen. - De achtbare en verdienstelijke?? heer Struye, zegt het, was enkel en alleen de tolk van het Kous brugsche bestuur, wanneer hij van de parlementaire onschendbaarheid misbruik maakte om eenen eerlijken en trouwen beambte voor bet gansche land te schand vlekken. Zoo, zoo, zou het Nieuwbladje zelf be vreesd worden, dat alle eerlijke en welden kende lieden den verdienstelijken Struye met hunne verachting en hunnen afkeer zou den bejegenen en beoordeelen kunnen om zijne latte lastertaal. Is het misschien bang dat ade deftige katholieken zouden kunnen de oogen geopend worden en deze doen zi n dat de afzetting van al die bekwame onder wijzers enkel uit politieke wraakzucht en par tijhaat geschied is En is het misschien benauwd dat die laffe wraaknemingen, wanneer zij in 't helders'e daglicht komen, de gemoederen te veel zouden kunnen ver- biiteren en het volk tegen de klerikale dwin gelandij opruien? 'i Is wel mogelijk, en 't vindt het waar- schijnelijk geraauzamer hei gemeentebestuur aan de algemeetie verachting ter prooi te laten, liever dan de E. P. Struye, die een zijner opperbazen is. Zeg eens, Nieuwsbladje, waarom dat de heer Burgemeesier >an Rousbrugge, die voorzeker geen liberaal is en die voor geen der andere raadsheeren, onder opzicht van deftigheid, eer en godvruchtigheid onderdoen moet, de heer Pauwels wilde behouden en zich heel en gansch buiten dien batelijken en wraakzuchtigen schoolstrijd gehouden heeft eu waarom hij er zelfs open lijk tegen opkwam? Was het zijn geweten en zijn plicht als burgervader niet, die hem er toe ge noopt hebben? En is dat niet bet onweder- leggelijkste bewijs dat de heer Pauwels met zijn ouden vader, met vrouw en acht kinde ren op straat gezet werd, enkel en alleen uit klerikale partijhaat en wraaklust? Weid hij niet afgezet van zijne bedieningen en dus van zijne broodwinning beroofd, omdat de heeren priesters, die hem met hunnen vlóék overladen hadden, het wilden? Die dienaren van eenen God van vrede en bermhe<tighéid hebben toch alles in het werk gesteld om dien verdienstelijken en trouwen onderwij zer te vervolgen en ten onderen te brengen. De gevloekte Wet van 1884 heeft hen in hunne verfoeilijke taak komen bijstaan en hun het middel in de hand gegeven om eenen vader, met al de zijnen, onder het gewacht hunner verfoeilijke wraakneming en hunne verachtelijke gevoelens van haat te knakken en de schrale bete broods, die zijn aandeel was, te ontnemen. Ziedaar, hoe laag de huidige geestelijkheid gedaald is en ziedaar ook, waarom het Nieuwsbladje, noch E. P, Struye van geen« enkwesten wiilen. Hunne heldend&óen zouden nog klaarder en duidelijker kunnen aan den dag komen. En nu zijn zij reeds te wel gekend en te veel door het weldenkende volk afgekeurd. Is 't zoo niet, Nieuwsbladje f O, die leeuwhes o De heer Buis, burgemeester van Brussel, zond ons exemplaren van den balklijn der voorbereidende conferenties Ier inrich ting van eene loerkbeurs te Brussel. Dat boekje heeft den volgenden inhoud: Verslagen door den heer burgemeester aangeboden 1° aan den Gemeenteraad 2° aan de syndikaie Verceniging. Eerste vergadering der werklieden-afge vaardigden. Redevoering van den heer Buis, burgemeester van Brussel. Verslag vau den heer Hector Denis, leeraar van de polytechnische school van Brussel. Tweede vergadering. Algeraeene be spreking van bei. ontwerp. Redevoering van den beer de Molinari. Derde vergadering. Bespreking en goedkeuring van bet voorontwerp van sta tuten. Ontwerp van statuten. Lijst der werklieden-afgeveerdigden in de zitting van 28 Februari 18;>6. o— Dinsdag, 11 dezer, is de genaamden Van Overschelde. Edouard, oud 35 jaren, tiinmer- mansgezel, geboren te Ijperen en wonende te Langemarck, en alhier aan een opbou wende huis, in de Aardestraai, werkende is hij in het opklimmen der stelling, hij mis greep of onvoorzichtigheid, van rond de'4 meteis hoogte ten gronne gevallen, en lag als bewustloos, men heeft hem aanstonds naai het burgerdjk hospitaal overgebracht Hij is heden buiten ahe gevaar. Van Overschelde is gehuwd en heeft geene kinderen. Gisteren, 14 dezer, toen Leo Cappelle koopman en winkelier in de Rijselstraat ter stede, uitreedt met zijn peerd, bespannen in eene venture en terwijl het beest reeds in draf was, wilde Cappelle op het rijtuig sprin gen, van de marche-pied gletseade, is hij onder de voiture gevallen en bekwam eene groote wonde-aan het hoofd; men fteefi K9-. lukkiglijk het peerd in den loop kunnen op houden. L De toestand van den gewonden schijnt niet gevaarlijk te zijn. o BURGERSTAND Mannelijk geslacht5, Viouwelijk id.: 3. Leducq, Julianus, scholier, 9 jaren St Ia wbs b,j Uperen, - 0es..ei„: iia beroep 81 jaren, weduwe van Xaverius UHe' bert Rijsselstraat. - Vanbove, Ludovicus vischverkooper, 49 jaren, echtgenoot van Maria Werbrouck, Lange Thou pontstraat. Hoflack Kinderen beneden de 7 jip, n SUnnelijk g««l»chi, 0. Vrouwelijk id., Of—B VAN DCN 7 TOT DE.N 14 MEI 1886. Cjt hooi (t-n. Slerfgevall-n

De Toekomst (1862-1894) | 1886 | | pagina 2